Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

Apollo Slays Python

Jméno Ročník Datum

Eugène Delacroix, Apollo Slays Python (1850), Louvr. Právo veřejné domény

Zásadní informace

Autor
Eugène Delacroix topimpressionists.com/cs/artists/eugene-delacroix_cs/
Datum vzniku díla
1798 – 1863
Malováno
1850
Medium
Acrylic On Canvas
Původní rozměry
800 x 750 cm
Pohyb
Romanticism Art that puts feeling, wildness and the power of nature above calm order and rules.
Místo konání
Louvr topimpressionists.com/cs/museums/louvr-paris_cs/
Artistic style
Expressive realism
Influences
Rubens, Titian
Notable elements or techniques
Dramatic brushstrokes, vibrant color palette
Subject or theme
Mythology (Greek)

V kontextu

Apollo Slays Python — Eugène Delacroix

Jak velký je?

Původní rozměry jsou 800 × 750 cm (výška × šířka), zde zobrazeno vedle dospělé osoby průměrné výšky. Je příliš velký na to, aby mohl být na této stránce zobrazen v měřítku.

Kdy bylo toto dílo vytvořeno?

  1. 1790
  2. 1800
  3. 1810
  4. 1820
  5. 1830
  6. 1840
  7. 1850
  8. 1860

Shaded: životopis Eugène Delacroix (1798–1863) ▲ toto dílo, 1850

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: topimpressionists.com/cs/art/similar/ferdinand-victor-eugene-delacroix-apollo-slays-python-8Y36JG-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Espresso #594c42

    Uložená paleta

    • #594C42
    • #292625
    • #CCB185
    • #90755A
    Paleta
    Earthy Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Espresso
    Sytost
    Balanced Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Bold Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Strong Color Unity Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Shadow Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Subtle Color Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    O tomto uměleckém díle

    Apollo Slays Python — Eugène Delacroix

    Apollo Slays Python

    Eugène Delacroix’s Apollo Slays Python stands as a cornerstone of Romantic art—a visceral embodiment of emotion and imagination that continues to captivate audiences today. Created in 1850, this monumental mural measuring 800 x 750 cm resides within the hallowed halls of the Musée du Louvre in Paris, France, cementing its place amongst artistic treasures. More than just a depiction of mythic grandeur, it’s a profound meditation on heroism, struggle, and divine retribution—a testament to Delacroix's unparalleled ability to translate narrative into visual drama.

    The Composition and Storyline

    The painting recounts the legendary tale of Apollo, the Greek god of light and healing, confronting Python, a serpent embodying primordial darkness that threatened Delphi’s prophetic oracle. Delacroix meticulously crafted a scene brimming with dynamism and complexity. At its core is a heroic figure—a man astride a horse—dominating the visual space, radiating authority and determination. Surrounding him are supporting characters engaged in various postures, contributing to the narrative's unfolding drama. The inclusion of horses, birds, snakes, and a dog isn’t merely decorative; it serves as symbolic representation of forces battling for supremacy – light versus darkness, order versus chaos. Delacroix skillfully employs a palette that oscillates between luminous whites and yellows—representing Apollo’s radiant glory—and deep reds and purples—signifying Python's menacing presence and the bloodshed of battle.

    Artistic Significance

    Apollo Slays Python is undeniably a product of the Romantic movement—a reaction against Neoclassical formalism and an embrace of subjective experience. Delacroix, alongside Théodore Géricault, championed individualism and emotional intensity as paramount artistic goals. His technique—characterized by loose brushstrokes and vibrant color harmonies—was revolutionary for its time, anticipating Impressionism’s focus on capturing fleeting moments of light and atmosphere. The mural's monumental scale further underscores Delacroix’s ambition to convey a powerful narrative through visual grandeur.

    Other Notable Works by Delacroix

    Delacroix’s artistic legacy extends far beyond Apollo Slays Python. Consider his breathtaking watercolor Bouquet of Flowers (1837)—a masterful demonstration of tonal subtlety and delicate color blending—or his introspective self-portrait Self-Portrait with Cap (1839), offering a glimpse into the artist’s psychological landscape. And don't miss Apollo Slays Python (detail)—a close-up study revealing the meticulous layering of paint and the artist’s masterful manipulation of light and shadow.

    For those eager to delve deeper into Delacroix's oeuvre, a visit to the Musée Eugène Delacroix is indispensable—a sanctuary dedicated to preserving his life’s work and artistic vision.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    Eugène Delacroix

    Narozen v Chantonnay, Francie

    A Revolutionary Brush: The Life and Legacy of Eugène Delacroix

    Ferdinand Victor Eugène Delacroix, born in Charenton-Saint-Maurice near Paris in 1798, was more than just a painter; he was the embodiment of Romanticism’s fervent spirit. Emerging as a leading figure in French art during a period of societal upheaval and shifting aesthetic ideals, Delacroix rejected the rigid formalism of Neoclassicism, instead embracing drama, emotion, and a vibrant palette that would forever alter the course of painting. His life, though marked by personal tragedy, became inextricably linked with his artistic vision—a quest to capture the sublime, explore exotic realms, and express the raw power of human experience.

    Delacroix’s early years were shaped by a complex family history and a somewhat fragile health. Orphaned at sixteen, he found guidance in the influential figure of Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, who many believed to be his true father. This connection provided him with crucial patronage and access to the Parisian art world. He initially studied under Pierre-Narcisse Guérin, a respected academic painter, but it was the work of Théodore Géricault—particularly his monumental The Raft of the Medusa—that truly ignited Delacroix’s artistic passion. He even posed for Géricault, absorbing the elder artist's commitment to realism and emotional intensity.

    From Historical Scenes to Exotic Visions

    Delacroix burst onto the Salon scene in 1822 with Dante and Virgil in Hell, a work that immediately signaled his departure from established norms. Inspired by Dante Alighieri’s Inferno, the painting showcased a bold use of color, dynamic composition, and a palpable sense of psychological turmoil. This marked the beginning of a career dedicated to exploring themes of passion, conflict, and the human condition. While initially met with mixed reactions—some critics lauded his originality, others dismissed his work as chaotic and lacking in classical refinement—Delacroix persevered, developing a distinctive style characterized by loose brushwork, rich textures, and an emphasis on movement.

    His fascination extended beyond historical and literary subjects. A pivotal journey to North Africa in 1832 profoundly impacted his artistic trajectory. Immersing himself in the vibrant culture of Morocco, Delacroix was captivated by the exotic landscapes, the nomadic lifestyle of the Arab tribes, and the intensity of their traditions. This experience infused his paintings with a newfound sense of color, light, and energy, as seen in works like Arab Horses Fighting and numerous studies of Algerian life. He wasn’t merely documenting these scenes; he was seeking to understand the underlying spirit of a culture vastly different from his own.

    The Power of Color and Political Engagement

    Delacroix's mastery of color is arguably his most enduring legacy. He drew inspiration from the Baroque exuberance of Rubens and the Venetian Renaissance masters, prioritizing chromatic intensity over precise draftsmanship. He understood that color could evoke emotion, create atmosphere, and convey meaning in ways that line alone could not. This innovative approach profoundly influenced subsequent generations of artists, paving the way for Impressionism and Post-Impressionism.

    Beyond his aesthetic innovations, Delacroix was a politically engaged artist. His most iconic work, Liberty Leading the People (1830), is not simply a depiction of the July Revolution; it’s a powerful allegory for freedom and rebellion. The painting's dynamic composition, allegorical figures, and raw emotional power cemented its place in art history as a symbol of French national identity and revolutionary ideals. It wasn’t just about documenting an event; it was about capturing the spirit of a nation fighting for its liberty.

    A Lasting Influence

    Delacroix continued to paint prolifically throughout his life, exploring diverse themes ranging from Shakespearean tragedies to biblical narratives. He also made significant contributions as a lithographer, illustrating works by literary giants like William Scott and Johann Wolfgang von Goethe. His studio became a hub for artistic exchange, attracting aspiring painters who were drawn to his unconventional approach.

    By the time of his death in 1863, Delacroix had firmly established himself as one of France’s greatest artists. His influence extended far beyond the Romantic movement, shaping the development of modern painting and inspiring countless artists with his bold use of color, dynamic compositions, and unwavering commitment to emotional expression. He remains a pivotal figure in art history—a testament to the power of individual vision and the enduring allure of the sublime.

    Muzeum

    Louvr

    Vystaveno v Paris, France

    Louvre: Palác Vytvořený Časem – Trvalé Dědictví Umění

    Musée du Louvre není jen pouhým úložištěm uměleckých pokladů; je to živoucí kronika, palimpsest vytesaný do kamene a plátna, který šeptá příběhy střídajících se dynastií, proměňujících se chutí a neochvějné snahy o krásu. Procházka jeho velkolepými sály je cestou staletími, která začíná mohutnou pevností postavenou Filipem II. ve dvanáctém století – pragmatickou ochranou proti vnějším hrozbám. Z tohoto středověkého jádra postupně vyrostl opulentní palác, který dnes dominuje pařížské obloze, přičemž každý následný monarcha zanechal na jeho architektuře a atmosféře neodstranitelnou stopu. Samotné základy Louvru rezonují s ambicemi Ludvíka XIV., jehož Grande Galerie, slavnostně otevřená, sloužila nejen jako prostor pro umístění umění, ale i jako záměrná projekce královské autority – oslňující svědectví absolutní nadvlády.

    Příběh muzea je neodmyslitelně spjat s vývojem pařížské identity. Původně vnímáno jako obranná struktura, postupně se proměnilo v královskou rezidenci, odrážející měnící se priority a estetické smyslovosti každého vládnoucího panovníka. Pierre Lescotova počáteční renesanční vize, s mistrnou integrací klasických prvků – zjevná v ladných arkádách a vzpínajících se klenbách – stále rezonuje v designu muzea, poskytujíc základní eleganci, která podkládá mnoho následné architektury. Přidání soch od Jacquese Duvala Brasseura, zejména těch zdobících nádvoří, vnáší do Louvru zřetelný pařížský šarm, odrážející uměleckého ducha města a jeho hluboké spojení s klasickými tradicemi. Louvre není jen sbírka; je to pečlivě vytvořený příběh francouzské historie a uměleckého vývoje. Jeho zdi byly svědky korunovací, revolucí a vzestupu a pádu impérií, přičemž každá vrstva přidává k jeho složitému a okouzlujícímu příběhu.

    Ozvěny Starověkých Světů: Cesta Časem a Kulturami

    Kromě architektonické velkoleposti představuje sbírka Louvru bezkonkurenční cestu lidskou kreativitou napříč milénii. Křidlo starověkého Egypta přenáší návštěvníky do země faraonů, říše prosycené mytologií a rituály. Zde se tyčí kolosální sochy vládců jako Raméses II. – ztělesnění božské autority a věčné moci – nad složitě vyřezávanými sarkofágy a delikátními šperky vyrobenými ze zlata, lapis lazuli a karneolu. Tyto předměty nejsou pouhými artefakty; jsou to okna do vyspělé civilizace hluboce zabývající se posmrtným životem a naplněné hlubokým symbolismem – nabízejí neocenitelné vhledy do jejich přesvědčení, zvyků a uměleckých technik. Představte si, že stojíte před těmito starobylými relikviemi, cítíte tíhu historie a ozvěny ztraceného světa.

    Sbírka se táhne na východ a zahrnuje islámské umění, které ukazuje nádherné keramické dlaždice zdobené geometrickými vzory a květinovými motivy – znaky zlatého věku islámu. Důkladné řemeslné zpracování mluví o oddanosti přesnosti a náboženské zbožnosti, odrážející umělecké hodnoty, které prosperovaly po staletí v různých kulturách. Zamyslete se nad složitými detaily každé dlaždice, harmonickou rovnováhou barev a forem – svědectví o trvalé síle uměleckého projevu.

    Pantheon Evropských Mistrů: Ikonické Vize

    Žádná prohlídka Louvru by nebylo úplné bez setkání s jeho ikonickými mistrovskými díly evropského umění. Leonardova da Vinciho Mona Lisa, se svým záhadným úsměvem, i nadále okouzluje návštěvníky z celého světa a vyvolává nekonečné spekulace a obdiv – svědectví jeho revolučních technik a psychologického vhledu. Jemné sfumato, delikátní hra světla a stínu, vytváří iluzi života, která fascinuje diváky po staletí. V těsné blízkosti ztělesňuje Michelangelova David renesanční ideál lidské dokonalosti – monumentální sochu oslavující anatomickou přesnost a umělecké dovednosti. Jeho obrovská velikost je dechberoucí, mocný projev síly a krásy.

    Raphaelská Venuše vyzařuje nadčasovou krásu a graci, zatímco Delacroixovy romantické krajiny vyvolávají silné emoce, zachycují velkolepost přírody spolu s bouřlivými lidskými zkušenostmi. Géricaultova srdcervoucí Loďstvo Medúzy, visceralní zobrazení přežití proti nepřekonatelným obtížím, staví diváky tváří v tvář syrové realitě lidského utrpení – drsná připomínka temnějších aspektů historie a odolnosti lidského ducha. Každé dílo vypráví příběh, vybízí k zamyšlení a nabízí pohled do duše svého stvořitele.

    Živé Muzeum: Inovace a Pařížský Šarm

    Louvre není statickou institucí; je to živoucí, neustále se vyvíjející entita formovaná probíhajícím výzkumem, inovativními výstavami a zapojením do publika. Nedávné oslavy Jacquese-Louise Davida poskytly klíčové vhledy do jeho vlivu na francouzskou historii a umělecké směry. Spolupráce podtrhují trvalou relevanci muzea jako centra pro vědecký výzkum a veřejnou osvětu, podporující mezikulturní porozumění a ocenění.

    Kromě známých mistrovských děl zajišťují tematické stezky a multimediální průvodci, že každý návštěvník si může vytvořit osobní spojení s jeho poklady. Okolí muzea – Tuilerijské zahrady, Place du Carrousel a břehy Seiny – přispívají k celkové zkušenosti a vytvářejí živou atmosféru, která vybízí k průzkumu a zamyšlení. V těchto zdech žije duch umělců jako Louis-Marin Bonnet, inspirující generace do budoucna. Návštěva Louvru není jen setkání s uměním; je to ponoření do historie, kultury a trvalé síly lidské kreativity.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení Apollo Slays Python

    topimpressionists.com/cs/art/download/ferdinand-victor-eugene-delacroix-apollo-slays-python-8Y36JG-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Delacroix, Eugène. Apollo Slays Python. 1850, Louvr. https://topimpressionists.com/cs/art/ferdinand-victor-eugene-delacroix-apollo-slays-python-8Y36JG-en/
    APA
    Delacroix, Eugène (1850). Apollo Slays Python [Painting]. Louvr. https://topimpressionists.com/cs/art/ferdinand-victor-eugene-delacroix-apollo-slays-python-8Y36JG-en/
    Chicago
    Eugène Delacroix. Apollo Slays Python. 1850. Louvr. https://topimpressionists.com/cs/art/ferdinand-victor-eugene-delacroix-apollo-slays-python-8Y36JG-en/
    Harvard
    Delacroix, Eugène (1850) Apollo Slays Python. Louvr. Available at: https://topimpressionists.com/cs/art/ferdinand-victor-eugene-delacroix-apollo-slays-python-8Y36JG-en/

    Podívejte se pozorně

    Apollo Slays Python — Eugène Delacroix

    Pohlédněte blíž

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. Náš katalog řadí toto dílo pod: mythology, greek mythology, apollo. Souhlasíte? Co byste přidali nebo odebrali?
    4. Zhlédněte si znovu dílo Svoboda vedoucí lidstvo (1831), které jste v tomto průvodci viděli dříve. Uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. Romanticism: Art that puts feeling, wildness and the power of nature above calm order and rules. Kde je v tomto díle můžete spatřit?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Využijte k tomu fakta z předchozích částí tohoto průvodce a své odpovědi uvedené výše.

    Artový kvíz

    Apollo Slays Python — Eugène Delacroix

    Jak dobře znáte toto umělecké dílo?

    U každé z následujících 5 otázek zaškrtněte jednu odpověď. Každá má právě jednu správnou odpověď.

    1. 1. What mythological tale does Eugène Delacroix’s Apollo Slays Python depict?

      • A The Trojan War
      • B The Founding of Rome
      • C The Myth of Zeus and Hera
    2. 2. Where is Apollo Slays Python housed?

      • A Musée d’Orsay
      • B Centre Pompidou
      • C Musée du Louvre
    3. 3. What artistic movement is Eugène Delacroix primarily associated with?

      • A Neoclassicism
      • B Romanticism
      • C Realism
    4. 4. Which artist greatly influenced Delacroix's style and approach to painting?

      • A Michelangelo Buonarroti
      • B Leonardo da Vinci
      • C Peter Paul Rubens
    5. 5. What is a prominent feature of the painting’s color palette?

      • A Monochromatic hues
      • B Pale pastel shades
      • C Bold contrasts between light and dark colors

    Můj výsledek: ____ z 5

    Klíč k odpovědím — pro učitele

    Tato část začíná na nové vytištěné straně, takže ji lze z kopií jednoduše vynechat.

    1B · 2C · 3B · 4C · 5C