Ateliér — Doprava po celém světě zdarma — Dodání za 2–6 týdnů

      Johannes Flintoe

      1787 - 1870

      Stručné informace

      • Top-ranked work: Painting
      • Typical colors:
        • espresso
        • ftalocyaninová zelená
      • Works on APS: 26
      • Top 3 works:
        • Painting
        • Jacob Christian Finckenhagen
        • Anne Marie Unger
      • Museums on APS:
        • National Museum of Art, Architecture and Design
        • Oslo Museum
      • Lifespan: 83 years
      • Art period: – 19. století

      Raný život, rodina a vzdělání

      Johannes Flintoe se narodil v Kodyni v rodině norského původu. Jeho kořeny sahaly až do Hurumu a vyrůstal ve domácnosti, kde jeho otec pracoval jako odlitečňovač kovů. Toto praktické prostředí, plné řemeslné práce, pravděpodobně uformovalo jeho rané chápání řemesla. Ve třenácti letech se jeho cesta k umění otevřela, když byl přijat jako učeň k Paderu Faxøeovi, mistru dekorativního malířství. Vztah mezi nimi přesáhl rámec pouhého profesního vztahu, neboť Faxøe se v roce později stal pro Flintoeovým adoptivním otcem.

      Jeho formální vzdělání ho vedlo na Královskou dánskou akademii krásných umění, kde v roce 1802 zahájil své studia. Na akademii strávil několik let laděním své techniky a své studia definitivně dokončil v roce 1805. Během těchto formativních let se jeho zájmy rozšířily daleko za rámec standardního učebního osnov. Vyhledával soukromé lekce, aby ovsi zvládl specifické dovednosti dekorativního a teatrálního malířství, čímž si bohatě rozšířil svůj technický repertoár.

      Život a působení v Norsku

      Poté, co byl v roce 1811 prohlášen za mistra malířů v Kodinské cechovní radě, se Flintoe přestěhoval do Christianii, aby byl blíž svému bratrovi Jacobovi. Svá první roky v Norsku strávil jako dekoratér, což byla praktická profese, která ho udržovala v těsné blízkosti fyzické reality jeho okolí. Do roku 1819 se jeho profesní dráha změnila, když přijal výukové místo na nově založené Norské národní akademii řemesel a průmyslového umění.

      Tato pedagogická role mu umožnila pohybovat se norskou krajinou s jasným cílem. Cestoval rozsáhle, navštěvoval místa jako Telemark, Hardanger a Trøndelag, aby pozoroval místní krajinu a lidi, kteří tam žili. Jeho čas strávený v horách byl obzvláště významný. Přidal se k Gerhardu Munthemu na mapovací expedici do Aurlandu a společně s Wilhelmem Maximilianem Carpelanem vytvořil některé z prvních kreseb hor Jotunheimen.

      Klíčová díla a umělecký zaměření

      Flintoeův štětec zachytil tiché detaily života i drsnost přírodního světa. Zaměřil svou pozornost na krajiny, historické scény a intricátní detaily studií místních krojů. Jeho práce přispěly k posunu směrem k romantickému nacionalismu, který zachytil pocit identity prostřednictí krajiny a lidí daného regionu. Měl dar dokumentovat specifický charakter místa, ať už prostřednictvím širokého pohledu na hory nebo specifických vzorů noszonych lidmi v údolích.

      Jeho talent pro vytváření atmosféry je patrný v jeho různých ztvárnicích norské krajiny. V roce 1821 vytvořil dílo Landskap a později v roce 1833 namaloval View of Hjelmodalen in Eidfjord, Hardanger. V září 1825 dokončil Fåvang i Gudbrandsdalen. Tato díla projevují jeho zájem o textury terénu a světlo, které definuje severní krajinu. Trávil čas také skicováním hor Jotunheimen během mapovacích expedic, čímž přispěl k některým z nejstarších vizuálních záznamů těchto vrcholů.

      Jedním z jeho nejuznávanějších příspěvků k interiérovému designu bylo „Fugleværelset“ (Ptáčí pokoj). Tento výtvor, umístěný v čekárně královského paláce, využil barvy k vytvoření iluze otevřeného pavilonu, díky čemuž měl divák pocit, že vyhlíží na nebe a okolní krajinu. Tato schopnost prolomit krajiny s vnitřním prostředím se stala jeho vyhlášeným znakem v přístupu k dekorativnímu a krajinářskému malířství.

      Otázky a odpovědi

      V jakém historickém období působil/a Johannes Flintoe?

      Johannes Flintoe působil v období – 19. století. Toto období historicky vymezuje uměleckou činnost tohoto autora.

      Mohu si prohlédnout díla umělce Johannes Flintoe podle tématu?

      Díla umělce Johannes Flintoe si můžete prohlédnout podle tématu na stránce Atlas témat.

      Jak najdu všechna díla umělce Johannes Flintoe v určitém médiu?

      Díla umělce Johannes Flintoe si můžete prohlédnout podle použité techniky na jeho stránce Podle techniky.

      Artový kvíz

      U každé otázky je pouze jedna správná odpověď.

      Otázka 1:
      Ve kterém městě se narodil Johannes Flintoe?
      Otázka 2:
      Na které instituci Flintoe dokončil své studia v roce 1805?
      Otázka 3:
      Jakým byl povoláním otec Johannes Flintoe?
      Otázka 4:
      Který slavný student Johannes Flintoe byl malíř?
      Otázka 5:
      Jak se jine malba vytvořená pro Královský palác, která vytváří iluzi otevřeného pavilonu?