Papirformat

Guide til elevkunst

The River Bend

Navn Klasse Dato

John Mix Stanley, The River Bend. Offentlig ejendom. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
John Mix Stanley topimpressionists.com/da/artists/john-mix-stanley_da/
Kunstnerens levetid
1814 – 1872
Bevægelse
Hudson River School American landscape painters treating vast untouched wilderness as something close to holy.
Artistic style
American landscape painting
Birth Year
1814
Notable elements or techniques
Depiction of natural beauty
Subject or theme
Landscape with river and mountains

I kontekst

The River Bend — John Mix Stanley

Hvornår er dette maleri sandsynligvis blevet til?

  1. 1810
  2. 1820
  3. 1830
  4. 1840
  5. 1850
  6. 1860
  7. 1870

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 58 ved død.

Skyggelagt: John Mix Stanley' livstid (1814–1872) hvert dateret maleri, årti for årti

Første værker: frem til 1845 Primære arbejdsår: 1845–1855 Senere værker: fra 1855

Disse tre intervaller opdeler de værker i denne katalog, der er dateret, i et første kvartal, en midterste halvdel og et sidste kvartal. De udgør ikke kunstnerens samlede produktion: en tynd periode kan være et hul i dokumentationen snarere end en stille periode. De samme år med kunstnerens liv lagt ind i dem

Der findes ikke et præcist årstal for denne indspilning i arkivet — baseret på kunstnerens levetid og værkets stil, hvilket årti ville du så gætte på?

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: topimpressionists.com/da/art/similar/john-mix-stanley-the-river-bend-8YDRQN-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Khaki #dcd48e

    Gemt palet

    • #DCD48E
    • #352A19
    • #A0A56A
    • #776E36

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Primær farve
    Khaki
    Intensitet
    Balanced Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Statement Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Strong Color Unity Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Balanced Soft Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af John Mix Stanley i løbet af de sidste tolv måneder — 3 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Kina 83,3%
    2. 2 Singapore 8,3%
    3. 3 USA 8,3%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 12 mest viste værker af John Mix Stanley

    1. 1 Oregon City ved Willamette Floden, 1852 23,1%
    2. 2 Black Knife, an Apache Warrior, 1846 7,7%
    3. 3 The Buffalo Hunt, 1855 7,7%
    4. 4 The Trial of Red Jacket, 1869 7,7%
    5. 5 Buffalo Hunt on the Southwestern Prairies, 1845 7,7%
    6. 6 Osage Scalp Dance, 1845 7,7%
    7. 7 Shu-Ma-Hgci (Painted Shirt), 1847 7,7%
    8. 8 Oregon City on the Willamette River, 1850 7,7%
    9. 9 After a Storm on the Lee Shore, (painting), 1869 7,7%
    10. 10 Mount Carter - Autumn in the White Mountains 7,7%
    11. 11 The Trapper's Cabin, 1858 7,7%
    12. — The River Bend dette maleri 0,0%

    Sammen udgør disse værker 100,0% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 35 værker af denne kunstner, hvoraf 11 er blevet set mindst én gang. Dette maleri er endnu ikke blevet vist i denne periode — det afslutter listen uden en rangering. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Om dette kunstværk

    The River Bend — John Mix Stanley

    Fakta om dette værk

    Skrevet til denne guide på baggrund af publicerede kilder. Selve katalogposten findes i guidens første del.

    Death Year
    1872
    Influences
    Hudson River School

    The River Bend: A Glimpse of 19th-Century American Landscape

    Subject & Description: "The River Bend" by John Mix Stanley presents a captivating landscape scene, showcasing a river gracefully curving around rocky terrain. The foreground is dominated by natural elements – rocks and trees—while the background features a majestic mountain range, with one peak prominently rising above the others. Two figures are subtly incorporated into the composition, providing a sense of scale and human connection within this otherwise serene environment.

    John Mix Stanley: Artist-Explorer of the American West

    Biography: John Mix Stanley (1814-1872) was more than just a painter; he was an artist-explorer who dedicated his life to documenting the landscapes and cultures of 19th-century America. Born in Canandaigua, New York, Stanley began his artistic journey painting signs and portraits before venturing westward in 1842. His travels took him through territories undergoing significant change, allowing him to capture scenes of Native American life, frontier settlements, and the vast, untamed wilderness. He famously exhibited extensive collections of his work, including a monumental panorama of Western scenes in Washington D.C., though he struggled financially despite widespread recognition.

    Style & Technique: Capturing the Essence of the Landscape

    Artistic Style: Stanley’s style is rooted in American Romanticism, emphasizing emotional response and the sublime beauty of nature. "The River Bend" exemplifies this approach through its detailed depiction of natural forms and the evocative atmosphere it creates. While influenced by earlier landscape traditions, Stanley developed a distinct voice characterized by his meticulous observation and ability to convey the grandeur of the Western landscapes.

    Painting Technique: While specific details about the materials used for "The River Bend" are currently unknown, Stanley was known for employing oil paints to achieve rich colors and textures. His technique involved careful layering and blending to create a sense of depth and realism. The visible brushstrokes, even in reproductions, hint at his dedication to capturing the nuances of light and shadow within the landscape.

    Historical Context & Symbolism

    The Era: "The River Bend" was created during a period of rapid westward expansion in the United States. The painting reflects the nation's fascination with, and exploitation of, its natural resources and the displacement of Native American populations. Stanley’s work offers a valuable visual record of this transformative era.

    Symbolism: The river itself can be interpreted as symbolizing the flow of time and progress, while the mountains represent enduring strength and resilience. The inclusion of human figures suggests humanity's relationship with nature—a connection that was both celebrated and threatened during this period. The overall composition evokes a sense of awe and wonder at the vastness and beauty of the American wilderness.

    Emotional Impact & Legacy

    The Viewer’s Experience: "The River Bend" invites viewers to immerse themselves in the tranquility of the landscape. The painting's serene atmosphere, combined with its detailed depiction of natural elements, evokes a sense of peace and contemplation. It serves as a reminder of the enduring power of nature and the importance of preserving it.

    Stanley’s Contribution: Despite facing financial hardship throughout his career, John Mix Stanley left behind a significant body of work that continues to resonate with audiences today. His paintings provide invaluable insights into 19th-century American life and landscape, solidifying his place as a pioneering figure in American art history.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    John Mix Stanley

    Født i Canandaigua, USA

    John Mix Stanley: En Pioner af Det Amerikanske Vest – Et Liv og Et Kunstnerisk Arv

    John Mix Stanley, født den 17. januar 1814 i Canandaigua, New York, blev en central figur i at dokumentere landskaberne og befolkningen i det amerikanske vest ved midten af det 19. århundrede. Hans livshistorie er en fortælling om usædvanlig selvstændighed og kunstnerisk dedikation, formet af personlige vanskeligheder og en utrættelig stræben efter udforskning. Allerede som tolvårig blev han forældreløst og ansat som værkstedslærling i 14-års alderen. Denne tidlige barndom indgav i ham en praktisk ressourcefulness, der ville tjene ham godt gennem hele hans eventyrlystne karriere. Det var gennem grundig selvstudium, at han udviklede sin iboende talent for maleri, hvilket til sidst førte ham til Detroit i 1832, hvor han begyndte sin kunstneriske rejse som en vandrende skilt- og portrætmaler. Denne periode som lærling var ikke blot et spørgsmål om at perfektionere tekniske færdigheder; det var en afgørende fase af observation, læring af nuancerne i lys, form og menneskelig udtryk – elementer, der senere ville definere hans distinkte stil.

    Fra Portrætter fra Grænsen til Panoramaer

    Stanley’s kunstneriske rejse tog en markant drejning i 1842, da han sammen med Sumner Dickerman fra Troy, New York, begav sig ud på en ekspedition til det amerikanske sydvest. Denne rejse var ikke blot et forsøg på at fange naturskønne udsigter; det var en bevidst søgen efter at dokumentere livet blandt de indfødte amerikanere, måske inspireret af George Catlins tidligere arbejde. Ved ankomst i Fort Gibson i indianernes territorium (nutidens Oklahoma) etablerede Stanley sig og dykkede ned i stammerculturene, deltog han i betydelige råd som det, der fandt sted mellem Cherokee- og Texas repræsentanter i Tahlequah. Han registrerede omhyggeligt disse møder gennem portrætter og scener fra hverdagen, hvilket gav et værdifuldt visuelt vidnesbyrd om en verden i hurtig forandring. Hans engagement i dokumentation fortsatte under den mexicansk-amerikanske krig i 1846, hvor han tjente som tegner for Colonel Stephen Watts Kearney’s ekspedition til Californien og Oregon Territory, og skabte tegninger der fangede dramaet og omfanget af militærkampagnen. En efterfølgende tur til Hawaii fra 1847 til 1848 resulterede i slående portrætter af Kong Kamehameha III og hans familie. Stanley var ikke tilfreds med statisk repræsentation; han søgte at indfange dynamikken i en kultur, vægten af historie og den enkelte karakter af sine emner. Han organiserede store udstillinger af sit arbejde gennem 1850’erne, hvilket kulminerede i en storstilet visning på Smithsonian Institution i 1852 med næsten 200 værker, der repræsenterede 43 stammer. Selvom det blev mødt med rosende anmeldelser, mislykkedes hans forsøg på at sikre statslig finansiering til sin samling – en frustrerende tilbagegang, der forudså senere udfordringer. Han skabte endda et monumentalt 42-scenes panorama af vestlige scener, som blev udstillet i Washington, D.C., Baltimore, New York og London, men desværre er dette ambitiøse værk nu tabt til tiden.

    Stil, Indflydelser og Historisk Betydning

    Stanleys kunstneriske stil var rodfæstet i akademiske principper, men beriget med den umiddelbarhed af på stedet observation. Selvom han brugte skitser og forarbejdsstudier – en praksis der svarede til tidlig fotografisk dokumentation – var hans malerier omhyggeligt komponeret og udført. Han trak inspiration fra George Catlin, en pioner inden for at portrættere de indfødte amerikanere, men havde ofte ikke det samme empatiske engagement med sine emner. Nogle kritikere bemærkede en vis distance i hans fremstillinger, der betragtedes som objektive registre snarere end dybtfølte fortolkninger. Alligevel er hans arbejde stadig uvurderligt som historisk dokumentation, og giver indsigt i 19. århundredes møder mellem europæiske amerikanere og de indfødte amerikaneres stammer. Hans malerier giver glimt af tøj, skikke og sociale strukturer hos forskellige kulturer på et kritisk tidspunkt i historien. Tabuet af mange af hans værker i 1865’s Smithsonian-brand – sammen med efterfølgende tab – bidrog til en periode, hvor Stanleys bidrag blev lidt skyggelagt af hans arbejde. I de seneste årtier har der været en genopdagelse af hans værk, der anerkender dets betydning som både kunst og historisk vidnesbyrd.

    En Arv Genfundet

    Stanley vendte tilbage til Detroit i 1863 og fortsatte med at male indtil sin død den 10. april 1872. Selvom han stod over for økonomiske vanskeligheder og tab af en stor del af sit livsværk, lever hans arv videre gennem de malerier, der er bevaret i museer i hele nationen. Disse værker tjener som et vidnesbyrd om hans dedikation, dygtighed og pionernes ånd. John Mix Stanley var mere end bare en kunstner; han var en kronikør af en forsvindende verden, en visuel antropolog, der fangede essensen af det amerikanske vest i en periode med dybtgående transformation. Hans malerier er ikke blot smukke objekter; de er vinduer ind i fortiden, der giver værdifulde indsigter i livet og kulturerne hos dem, der beboede dette enorme og dynamiske landskab.

    Pioneering Documentation: Stanley var blandt de første kunstnere at systematisk dokumentere de indfødte amerikaneres kulturer gennem maleri.

    Extensive Travel: Hans rejser over det amerikanske sydvest og Hawaii resulterede i et omfattende værk, der skildrede forskellige landskaber og folk.

    Historical Record: Bevarede malerier giver værdifuld indsigt i 19. århundredes grænseopholdsliv og de indfødte amerikaneres kulturer.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for The River Bend

    topimpressionists.com/da/art/download/john-mix-stanley-the-river-bend-8YDRQN-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Stanley, John Mix. The River Bend. n.d., https://topimpressionists.com/da/art/john-mix-stanley-the-river-bend-8YDRQN-en/
    APA
    Stanley, John Mix (n.d.). The River Bend [Painting]. https://topimpressionists.com/da/art/john-mix-stanley-the-river-bend-8YDRQN-en/
    Chicago
    John Mix Stanley. The River Bend. n.d. https://topimpressionists.com/da/art/john-mix-stanley-the-river-bend-8YDRQN-en/
    Harvard
    Stanley, John Mix (n.d.) The River Bend. Available at: https://topimpressionists.com/da/art/john-mix-stanley-the-river-bend-8YDRQN-en/

    Se nærmere efter

    The River Bend — John Mix Stanley

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Vores katalog klassificerer dette værk under: landscape, river, mountains. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    4. Se tilbage på Untitled (D2X2SL) (1841) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    5. Hudson River School: American landscape painters treating vast untouched wilderness as something close to holy. Hvor kan du se det i dette værk?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Kunstquiz

    The River Bend — John Mix Stanley

    Hvor godt kender du dette kunstværk?

    Afkryds ét svar for hvert af de 5 spørgsmål nedenfor. Hvert spørgsmål har præcis ét korrekt svar.

    1. 1. Who is the artist of "The River Bend"?

      • A Albert Bierstadt
      • B John Mix Stanley
      • C Thomas Cole
    2. 2. What is a prominent feature in the background of 'The River Bend' painting?

      • A A bustling city skyline
      • B A vast mountain range
      • C A serene lake surface
    3. 3. John Mix Stanley was known for depicting which subjects?

      • A Still life and portraits
      • B Landscapes and Native American life
      • C Abstract compositions and religious scenes
    4. 4. What does the presence of two people in the painting contribute to the overall scene?

      • A It emphasizes the artist's self-portraiture style.
      • B It adds a sense of scale and human connection.
      • C It signifies a historical narrative event.
    5. 5. During what period did John Mix Stanley primarily work?

      • A Renaissance
      • B 19th Century
      • C Impressionism

    Min score: ____ ud af 5

    Facitliste — til læreren

    Dette starter en ny trykt side, som blot kan udelades fra kopierne.

    1B · 2B · 3B · 4B · 5B

    Kontrollér alle svar mod katalogposten for dette maleri

    Spørgsmål & svar

    Hvem har skabt "The River Bend"?

    "The River Bend" blev skabt af John Mix Stanley. Informationen på denne side beskriver John Mix Stanleys originale værk.

    Hvordan passer "The River Bend" ind i John Mix Stanleys temaer og stil?

    "The River Bend" deler med John Mix Stanleys øvrige værker sin Hudson River School-stil og de gennemgående temaer: hudson river school aesthetics, romanticism’s emphasis on nature, exploration & documentation focus, typical of stanley’s landscape style, reflects his artist-explorer role, part of extensive western series, illustrates his documentation efforts, american frontier exploration.

    Hvordan kan jeg få et tryk af "The River Bend" af John Mix Stanley?

    "The River Bend" er tilgængelig som et fine art-print på bomuldscanvas eller arkivbestandigt lærredspapir. Bestilling sker på dens Fine art-print-side i den størrelse, du ønsker.