Papirformat

Guide til elevkunst

Dappled Sunlight on Snow

Navn Klasse Dato

Stanley Royle, Dappled Sunlight on Snow (1924), Laing Art Gallery. Reproduceret til referenceformål; alle rettigheder er forbeholdt rettighedshaveren. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Stanley Royle topimpressionists.com/da/artists/stanley-royle/
Kunstnerens levetid
1888 – 1961
Malet
1924
Oprindelig størrelse
71 x 92 cm
Afholdt hos
Laing Art Gallery topimpressionists.com/da/museums/laing-art-gallery-newcastle-upon-tyne_da/

I kontekst

Dappled Sunlight on Snow — Stanley Royle

Dimensioner

Originalen måler 71 × 92 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette malet?

  1. 1880
  2. 1890
  3. 1900
  4. 1910
  5. 1920
  6. 1930
  7. 1940
  8. 1950
  9. 1960

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 73 ved død.

Malet da kunstneren var 36 år gammel. Kunstneren blev 73 år gammel. 8 af de 20 daterede værker af denne kunstner i vores katalog er skabt tidligere.

Skyggelagt: Stanley Royle' livstid (1888–1961) ▲ dette værk, 1924 hvert dateret maleri, årti for årti

Første værker: frem til 1920 Primære arbejdsår: 1920–1926 Senere værker: fra 1926

Disse tre intervaller opdeler de værker i denne katalog, der er dateret, i et første kvartal, en midterste halvdel og et sidste kvartal. De udgør ikke kunstnerens samlede produktion: en tynd periode kan være et hul i dokumentationen snarere end en stille periode. De samme år med kunstnerens liv lagt ind i dem

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: topimpressionists.com/da/art/similar/stanley-royle-dappled-sunlight-on-snow-AQSFP7-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Putty #d2d7e2

    Gemt palet

    • #D2D7E2
    • #25251D
    • #5F5B4C
    • #8F8C84

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Farvepalette
    Neutrals Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Putty
    Intensitet
    Monochromatic Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Statement Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Discordant Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Bright Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Muted Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af Stanley Royle i løbet af de sidste tolv måneder — 4 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Kina 50,0%
    2. 2 Storbritannien 40,9%
    3. 3 Canada 4,5%
    4. 4 Italien 4,5%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 15 mest viste værker af Stanley Royle

    1. 1 Morning on the Derbyshire Moors, 1920 34,8%
    2. 2 Winter, Corfe Castle Village, 1937 8,7%
    3. 3 Sheffield from Wincobank Wood, 1923 8,7%
    4. 4 Evening Light, Fishing Village of Prospect, Nova Scotia, Canada, 1941 4,3%
    5. 5 Village Street, Winter, 1926 4,3%
    6. 6 Evening Light, Corfe Castle, 1935 4,3%
    7. 7 The Farmyard, 1914 4,3%
    8. 8 Bright Winter Morning, 1932 4,3%
    9. 9 Wintertime, 1926 4,3%
    10. 10 Calver Bridge, Derbyshire 4,3%
    11. 11 Sheffield from the Park, 1923 4,3%
    12. 12 Ploughing, 1915 4,3%
    13. 13 Burbage Brook, 1919 4,3%
    14. 14 Fishing Gear, Brittany, France 4,3%
    15. — Dappled Sunlight on Snow, 1924 dette maleri 0,0%

    Sammen udgør disse værker 99,5% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 27 værker af denne kunstner, hvoraf 14 er blevet set mindst én gang. Dette maleri er endnu ikke blevet vist i denne periode — det afslutter listen uden en rangering. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Stanley Royle

    The Impressionistic Vision of Stanley Royle

    Stanley Royle (1888–1961) remains a luminous figure in the annals of English landscape painting, an artist whose brush captured the fleeting, atmospheric magic of the natural world. Born in Stalybridge, Cheshire, Royle was part of a lineage deeply connected to the arts, with his cousin Herbert Royle already established as a respected landscape painter. This early immersion in creativity set the stage for a career defined by a profound sensitivity to light and texture. His formative years in Ecclesfield, Sheffield, provided him with a rich tapestry of rural rhythms and verdant vistas that would serve as the primary inspiration for much of his life's work. Through his eyes, the rolling hills of Yorkshire and the quiet corners of Derbyshire were transformed into emotive, impressionistic dreamscapes.

    His formal artistic journey began in 1904 at the Sheffield Technical School of Art, where he studied under the guidance of Oliver Senior. This mentorship was pivotal; Senior’s influence helped shape Royle’s burgeoning aesthetic, encouraging a style that balanced structural integrity with a loose, expressive touch. As his talent matured, Royle’s work began to garner significant recognition within the prestigious circles of the British art establishment. A defining moment occurred in 1913 when three of his paintings were accepted into the Royal Academy Summer Exhibition, a feat that signaled his arrival as a major voice in contemporary landscape painting. This period of success was accompanied by his election as an associate member of the Royal Society of British Artists (RSBA) in 1918, eventually achieving full membership by 1920.

    Technique and the Poetry of Light

    The brilliance of Royle’s technique lies in his ability to marry Post-Impressionist sensibilities with a uniquely British pastoral charm. His method often employed broad sweeps of color combined with an almost pointillist effect, creating surfaces that seem to vibrate with light. This approach allowed him to capture the heavy, damp atmosphere of a Yorkshire morning or the crystalline stillness of a winter snowfall with remarkable fidelity. Whether depicting the rugged terrain of Burbage, Derbyshire or the tranquil, snow-dusted lanes of a village street, Royle utilized textured brushstrokes to evoke the tactile reality of the landscape.

    His work often explored themes of seasonal transition and the quiet intimacy of nature. One of his most cherished subjects involved the interplay of light through woodland canopies, exemplified by the poignant Spring Morning Amongst the Bluebells. In this piece, which famously featured his wife, Lily Goulding, Royle demonstrated an unparalleled ability to infuse a landscape with personal emotion, turning a simple woodland scene into a timeless moment of idyllic beauty. His versatility was further evidenced by his ability to shift from the lush, green vitality of spring to the stark, monochromatic serenity of winter scenes, often finding profound beauty in the skeletal forms of trees against a pale, wintry sky.

    A Legacy of Landscape and Light

    Beyond the borders of England, Royle’s artistic horizons expanded through his experiences in Canada, where he continued to find inspiration in vast, sweeping vistas. This international perspective enriched his repertoire, allowing him to apply his impressionistic lens to new environments, yet his heart remained deeply rooted in the landscapes of his youth. As a teacher at the Sheffield School of Art, he also passed his passion onto a new generation, including notable artists like Kenneth Steel, ensuring that his influence would ripple through the decades.

    Today, the significance of Stanley Royle’s oeuvre lies in its enduring ability to evoke nostalgia and wonder. His paintings are more than mere depictions of geography; they are emotional records of a specific time and place, captured with a reverence for the ephemeral. Through his mastery of atmospheric perspective and color, Royle created a body of work that continues to resonate with anyone moved by the quiet majesty of the natural world. His legacy is found in every textured stroke of paint that invites the viewer to step into a serene, sun-drenched meadow or a frost-bitten moor, experiencing the world exactly as he did: with profound, unceasing wonder.

    Museum

    Laing Art Gallery

    Udstillet på Newcastle upon Tyne, Storbritannien

    Laing Art Gallery: Et fyrtårn for britisk kunstnerisk arv i Newcastle upon Tyne

    Gemt væk på New Bridge Street West i Newcastle upon Tyne står Laing Art Gallery som et vidnesbyrd om victoriansk filantropi og som et bemærkelsesværdigt depot for britisk kunst gennem århundreder. Galleriet blev grundlagt i 1904 af Alexander Laing—en lokal vinhandler, hvis generøsitet sikrede dets varige eftermæle—og byder besøgende velkommen uden entré (undtagen ved specialudstillinger), hvilket fremmer tilgængelighed og beriger Newcastles kulturelle landskab.

    Beliggenhed:

    Newcastle upon Tyne, Northumberland og West Lothian

    Adresse:

    Laing Art Gallery, New Bridge Street, Newcastle upon Tyne, NE1 8AG

    Hjemmeside:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Laing_Art_Gallery

    Galleriets mission er at fremme britisk kunst fra det 18. og 19. århundrede, samtidig med at det udstiller samtidige værker og fejrer lokale kunstneriske talenter. Dets kuratorer sammensætter omhyggeligt udstillinger, der belyser mangfoldige kunstneriske bevægelser og perspektiver, og tilbyder de besøgende en stimulerende rejse gennem den visuelle kultur.

    En samling, der indfanger følelser og visioner

    Laings samling er forankret i mesterværker fra lysende skikkelser som J.M.W. Turner—hvis dramatiske landskaber formidler en sublim skønhed—Edward Burne-Jones—berømt for sine overdådige symbolistiske fantasier—og John Martin—en pioner inden for romantisk horror, hvis monumentale lærreder fremkalder dybe, instinktive følelligheder. Særligt Martins ”The Destruction of Sodom and Gomorrah” forbliver en hjemsøgende skildring af bibelsk katastrofe, mens Burne-Jones’ ”Laus Veneris” legemliggør æterisk ynde og mytologisk storhed.

    Som et supplement til malerierne findes udsøgte akvareller og tegninger af Turner og John Sell Cotman—kunstnere, der med stor dygtighed indfangede atmosfæriske forhold og gengav intrikate detaljer. Disse værker eksemplificerer de kunstneriske teknikker, der var fremherskende i deres tid, og afslører en dyb forståelse for lys og farve.

    Udover den visuelle kunst omfatter galleriets beholdning dekorative historiske genstande, der afspejler Newcastles rige håndværkstraditioner. Man kan beundre Newcastle-sølv—et symbol på borgerlig stolthed—de delikat emaljerede glas skabt af William Beilby—der demonstrerer victoriansk håndværksmæssig kunnen—og keramik produceret af Maling Pottery, som er berømt for sine levende glasurfarver og kunstneriske designs.

    Arkitektonisk elegance: Barokke rødder og Art Nouveau-flair

    Designet i barokstil med subtile Art Nouveau-indflydelser af arkitekterne Cackett & Burns Dick, er Laing Art Gallery en fredet bygning af kategori II—en håndgribelig påmindelse om Newcastles victorianske storhed. De svimlende lofter og de ornamenterede detaljer fremkalder den overdådige æstetik fra europæiske paladser, mens delikate blomstermotiver subtilt fletter sig sammen med klassiske proportioner.

    Mere end blot kunst: Engagement og inspiration

    Det, der adskiller Laing Art Gallery, er dets urokkelige engagement i at fremme kunstnerisk værdsættelse og lokalt engagement. Regelmæssigt skiftende udstillinger præsenterer banebrydende kunstværker side om side med etablerede klassikere—hvilket inspirerer til dialog og udvider perspektiverne. Desuden er galleriet vært for gratis arrangementer—herunder indsigtsfulde foredrag og engagerende familieaktiviteter—samt stimulerende, kunstnerledede workshops, der skaber et levende rum for læring og kreativitet.

    Udforsk videre

    Bemærkelsesværdige udstillinger:

    Nyere udstillinger har udforsket temaer som britisk identitet, kunstnerisk innovation og kunstens rolle i at forme kulturelle fortællinger.

    Lokale partnerskaber:

    Samarbejder med lokale skoler og organisationer beriger uddannelsesprogrammerne og fremmer den kunstneriske rækkevidde i Newcastle upon Tyne.

    Et besøg på Laing Art Gallery er en fordybende oplevelse—en chance for at forbinde sig med den britiske kunstneriske arv, opdage inspirerende kunstværker og fejre kreativitetens vedvarende kraft.

    Her kan du læse mere

    • Kunstneren Stanley Royle topimpressionists.com/da/artists/stanley-royle/
    • Museet Laing Art Gallery topimpressionists.com/da/museums/laing-art-gallery-newcastle-upon-tyne_da/
    • Lignende værker Flere værker til sammenligning topimpressionists.com/da/art/similar/stanley-royle-dappled-sunlight-on-snow-AQSFP7-en/

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Dappled Sunlight on Snow

    topimpressionists.com/da/art/download/stanley-royle-dappled-sunlight-on-snow-AQSFP7-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Royle, Stanley. Dappled Sunlight on Snow. 1924, Laing Art Gallery. https://topimpressionists.com/da/art/stanley-royle-dappled-sunlight-on-snow-AQSFP7-en/
    APA
    Royle, Stanley (1924). Dappled Sunlight on Snow [Painting]. Laing Art Gallery. https://topimpressionists.com/da/art/stanley-royle-dappled-sunlight-on-snow-AQSFP7-en/
    Chicago
    Stanley Royle. Dappled Sunlight on Snow. 1924. Laing Art Gallery. https://topimpressionists.com/da/art/stanley-royle-dappled-sunlight-on-snow-AQSFP7-en/
    Harvard
    Royle, Stanley (1924) Dappled Sunlight on Snow. Laing Art Gallery. Available at: https://topimpressionists.com/da/art/stanley-royle-dappled-sunlight-on-snow-AQSFP7-en/

    Se nærmere efter

    Dappled Sunlight on Snow — Stanley Royle

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Se tilbage på Morning on the Derbyshire Moors (1920) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    4. Stanley Royle var omkring 36 år gammel, da dette blev skabt. Hvad i værket bærer præg af at være skabt af en kunstner på det stadie?
    5. Hvad har kunstneren måske ønsket, at du skulle føle?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Spørgsmål & svar

    Kan jeg bestille en oliereproduktion af "Dappled Sunlight on Snow"?

    Du kan bestille en håndmalet reproduktion af "Dappled Sunlight on Snow" af Stanley Royle direkte på dens Håndmalet reproduktion-side: en håndmalet oliereproduktion på lærred af hør, lavet efter bestilling.

    Hvilken farve dominerer kompositionen i "Dappled Sunlight on Snow" af Stanley Royle?

    Den farve, der træder tydeligst frem i "Dappled Sunlight on Snow", er Putty (#d2d7e2). Den dominerende farve er nyttig, når man skal matche et kunstværk med en indretning.

    Hvor gammel var Stanley Royle, da "Dappled Sunlight on Snow" blev skabt?

    Stanley Royle var 36 år gammel, da vedkommende skabte "Dappled Sunlight on Snow" i 1924. Alderen er beregnet ud fra kunstnerens fødselsår, 1888.