Papirformat

Guide til elevkunst

The Orgy

Navn Klasse Dato

William Hogarth, The Orgy (1735), Sir John Soane's Museum. Offentlig ejendom.

Fakta om værket

Kunstner
William Hogarth topimpressionists.com/da/artists/william-hogarth_da/
Kunstnerens levetid
1697 – 1764
Malet
1735
Medie
Acrylic On Canvas
Oprindelig størrelse
62 x 75 cm
Bevægelse
Baroque Dramatic, theatrical pictures using deep shadow and strong diagonals to pull you into the action.
Afholdt hos
Sir John Soane's Museum topimpressionists.com/da/museums/sir-john-soane-s-museum-london_da/
Artistic style
Genre painting
Influences
Dutch Baroque
Notable elements or techniques
Detailed realism; Satirical observation
Subject or theme
Social satire; Revelry

I kontekst

The Orgy — William Hogarth

Dimensioner

Originalen måler 62 × 75 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette malet?

  1. 1690
  2. 1700
  3. 1710
  4. 1720
  5. 1730
  6. 1740
  7. 1750
  8. 1760

Skyggelagt: William Hogarth' livstid (1697–1764) ▲ dette værk, 1735

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: topimpressionists.com/da/art/similar/william-hogarth-the-orgy-8Y3CV2-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Espresso #50271c

    Gemt palet

    • #50271C
    • #79402B
    • #291610
    • #B17952
    Farvepalette
    Earthy Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Espresso
    Intensitet
    Monochromatic Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Serene Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Unified Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Deep_shadow Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Balanced Soft Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Om dette kunstværk

    The Orgy — William Hogarth

    A Snapshot of London Society: Hogarth’s “The Orgy”

    William Hogarth's "The Orgy," completed in 1735, isn’t merely a depiction of a lavish dinner party; it’s a meticulously crafted indictment of aristocratic decadence and moral decay—a cornerstone of English Rococo art history. Executed with remarkable precision on canvas measuring 62 x 75 cm, the painting captures a scene brimming with opulent detail, inviting viewers to step back in time and confront the anxieties simmering beneath the veneer of polite society. Hogarth’s genius lay not just in his technical prowess—though undeniably impressive—but in his ability to transform observation into searing social commentary.

    Subject Matter: The scene portrays a group of men gathered around a dining table, indulging in wine and conversation. Notably absent is any woman present, highlighting the prevailing societal obsession with male companionship and reinforcing Hogarth’s critique of traditional gender roles.

    Style & Technique: Characteristic of Rococo art, “The Orgy” employs delicate brushstrokes and pastel hues—primarily muted reds and browns—to create a sense of atmosphere rather than striving for photographic realism. Hogarth's masterful use of chiaroscuro – dramatic contrasts between light and dark – emphasizes the figures’ expressions and postures, conveying both pleasure and underlying unease.

    The painting’s historical context is crucial to understanding its significance. London in 1735 was experiencing a period of considerable social upheaval following the Glorious Revolution, marked by anxieties about political stability and concerns regarding the moral compass of the aristocracy. Hogarth skillfully utilizes symbolism to amplify these anxieties. The clock hanging prominently on the wall serves as a constant reminder of time passing—a subtle jab at the indulgence of those who prioritize pleasure over responsibility. Furthermore, the postures and expressions of the men depicted convey a palpable tension, suggesting that beneath the surface conviviality lies a darker undercurrent of desire and moral compromise.

    Emotional Impact: “The Orgy” compels viewers to confront uncomfortable truths about human behavior. It’s not simply celebratory; it's unsettling—a deliberate provocation designed to challenge societal norms and expose hypocrisy. Hogarth’s unflinching gaze captures the psychological complexities of his subjects, prompting contemplation on themes of vanity, pleasure, and the consequences of unchecked indulgence. The painting remains a powerful testament to Hogarth’s ability to transform visual art into a vehicle for social critique.

    Interior Decoration Considerations: For interior designers seeking inspiration, “The Orgy” offers a fascinating study in contrasts—the richness of color against the austerity of form—providing valuable insights into the aesthetic sensibilities of the era.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    William Hogarth

    Født i London, Storbritannien

    William Hogarth: En Londoner i Blæk og Olie

    William Hogarth, født den 10. november 1697 i det pulserende hjørne af London, var langt mere end blot en kunstner; han var en visuel historiker, en skarp observatør af menneskelig natur og en satirisk kommentator på de samfundsmæssige strømme i sin tid. Hans livshistorie er uadskillelig forbundet med selve stoffet i England under en periode med markante forandringer – dets voksende ambitioner, underliggende bekymringer og gennemtrængende hykleri, alt sammen udtrykt med kraft i hans utroligt detaljerede og ofte skarpe værker. Han var søn af en slunken latin skolemester, og tidlige oplevelser indprentede ham både en kærlighed til læring og en skarp bevidsthed om sociale uligheder – et fundament, der skulle vise sig at være afgørende for at forme hans kunstneriske vision. I første omgang ansat som graver, demonstrerede han hurtigt en talentfuldhed, der strakte sig ud over blot teknisk dygtighed; han besad en iboende evne til at observere nuancerne i menneskelig adfærd og oversætte dem til fængslende visuelle fortællinger. Alligevel kede han sig over begrænsningerne ved traditionel gravering og søgte et mere udtryksfuldt medium for sin spirende kreativitet. Dette førte ham til studier på både St Martin’s Lane Academy og under Sir James Thornhill, hvor han finpudsede sine færdigheder i maleri og komposition, absorberede indflydelser, der senere skulle informere hans unikke stil.

    Den Fødsel af Moderne Moralske Emner

    Hogarths sande innovation lå ikke blot i hvad han malede, men hvordan. Han bane vejen for, hvad han selv kaldte "moderne moralske emner" – en række billeder designet til at fortælle en historie, ofte præget af en stærk satirisk kant. Disse var ikke isolerede portrætter eller landskaber; de var visuelle romaner, der unfoldede sig for betragterens øjne, og tilbød skarpe kommentarer om samtidssamfundet. A Harlot's Progress, skabt i 1742, står som måske hans mest berømte eksempel. Denne serie på seks malerier følger minutiøst Marys tragiske fald, en ung kvinde, der ankommer til London med håb om et nyt liv, men hurtigt bliver offer for byens fristelser og farer. Hver scene er gengivet med omhyggelig detalje, fyldt med symbolske elementer, der afslører den moralske fordærv, der omgiver hende. Lignende A Rake's Progress, begyndt i 1733, skildrer Tom Rakewells hensygoelsesløse nedstigning, en mand, der spilder sin arv på hasardspil, dekadence og til sidst vanvid. Disse var ikke blot advarselsfortællinger; de var uforfængelige portrætter af et samfund, der kæmpede med spørgsmål om klasse, moral og social mobilitet. Hogarths geni lå i hans evne til at hæve hverdagsscener – Londons travle gader, de overdådige interiører hos de velhavende, de slumrende liv af de fattige – op til kunstværker, der resonerede dybt med hans publikum. Han skammede sig ikke over at male den hårde virkelighed, præsenterede den med en blanding af humor og medlidenhed, der tvang betragterne til at konfrontere ubehagelige sandheder om sig selv og deres samfund.

    Teknik og Indflydelser: En Syntese af Stilarter

    Hogarths kunstneriske stil var en unik blanding af forskellige indflydelser. Han beundrede dybt realismen og fortællingsdetaljerne i værkerne fra hollandske genremalere som Pieter de Hooch, hvilket er tydeligt i hans omhyggelige gengivelser af interiører og hverdagsbilleder. De franske satiriske tryk spillede også en rolle i at forme hans tilgang til social kommentar. Men Hogarth var ikke blot en kopi af disse kilder; han syntetiserede dem til noget helt nyt og distinkt for sig selv. Hans teknik var karakteriseret ved en mesterlig brug af linje og skygge, tydelig i hans graveringer. Han anvendte en distinkt kryds-stichningsteknik, der skabte dybde og tekstur, og bragte hans scener til live med bemærkelsesværdig klarhed. Han besad også et exceptionelt blik for komposition, arrangerede figurer og objekter i rammen for at skabe dynamiske og fængslende fortællinger. Ud over kunsten blev Hogarth påvirket af litterære værker, især de af Jonathan Swift og Henry Fielding, hvis satiriske skarpehed informerede hans egne sociale observationer. Han mente, at kunst ikke blot skulle være smuk, men også tjene et moralsk formål, udfordre betragterne til kritisk at tænke over verden omkring dem og deres plads i den. Han søgte at holde et spejl op mod naturen, der afspejlede både dens skønhed og dets ubehag med ærlighed.

    Arv og Vedvarende Indflydelse

    Hogarths indvirkning strækker sig langt ud over kunstens område i det 18. århundrede. Hans værker blev enormt populære takket være den masseproduktion af tryk, der var baseret på hans malerier, hvilket gjorde hans satiriske kommentar tilgængelig for et bredere publikum end nogonsinde før. Han anses generelt for at være en pioner inden for politisk karikatur og tegneserieblade, og lagde grunden til visuel fortælling i populærkulturen. Kunstnere som James Gillray og George Cruikshank blev direkte påvirket af hans stil og videreførte hans tradition af social satire. Selv Charles Lamb, den berømte essayist, bemærkede Hogarths billeders narrative kraft og beskrev dem som "bøger at læse i stedet for blot at kigge på."

    Hogarth etablerede en distinkt britisk kunstidentitet.

    Hans værker giver værdifulde indsigter i det engelske samfund i det 18. århundrede.

    Han påvirkede generationer af kunstnere og satirikere.

    William Hogarth døde i 1764 og efterlod sig et legeme, der fortsat resonerer i dag. Han er en central figur i kunsthistorien, fejret for sin innovative tilgang til fortælling, hans uforfængelige sociale kommentar og hans vedvarende evne til at fange kompleksiteten af menneskelivet. Hans malerier og graveringer er ikke blot historiske artefakter; de er levende vinduer ind i en fortid, der tilbyder tidløse indsigter i menneskehedens fristelser og svagheder. Han demonstrerede, at kunst kunne være både underholdende og oplystende, og udfordre betragterne til kritisk at tænke over verden omkring dem og deres plads i den.

    Museum

    Sir John Soane's Museum

    Udstillet på London, United Kingdom

    En labyrint af lys og eftermæle

    I hjertet af det pulserende London, gemt væk ved siden af det historiske Lincoln’s Inn Fields, ligger et fristed, der trodser museets konventionelle grænser. Sir John Soane's Museum er ikke blot et depot for artefakter; det er en levende, åndende manifestation af et unikt og visionært sind. At træde ind i dette rum er at bevæge sig ind i et arkitektonisk drømmelandskab, hvor skellet mellem en privat bolig og et offentligt galleri opløses. Museet blev grundlagt gennem en unik lov vedtaget af Parlamentet i 1833, født ud af Soanes dybe ønske om at efterlade sit ekstraordinære livsværk til offentligheden, for derved at sikre, at hans personlige passion for skønhed og opdagelse ville forblive en evig gave til både lærde og drømmere.

    Selve arkitekturen fungerer som samlingens primære mesterværk. Soane, en mester i rumlig manipulation, ombyggede møjsommeligt tre sammenhængende huse til en kompleks labyrint af lys, skygge og illusion. Bygningen er et laboratorium for innovation, hvor facader af Portland-sten møder geniale indretninger, designet til at bedrage øjet og stimulere sjælen. Besøgende vandrer gennem en række forbundne rum, skjulte passager og svimlende gårde, der benytter nøje overvejede farveskemaer og revolutionerende lysteknikker. Denne bevidste brug af naturligt lys, indfanget gennem åbne loggiaer og ovenlys, skaber en evigt skiftende atmosfære, der puster liv i de skatte, der er husede her, hvilket gør hvert besøg til en transformerende sanselig oplevelse.

    Et kalejdoskop af kunstneriske og antikvariske vidundere

    Samlingen i Soane's Museum er en bjergtagende vævning af menneskelige bedrifter, der afspejler arkitektens umættelige intellektuelle nysgerrighed. For kunstelskere og samlere tilbyder museet et intimt møde med værker af dyb betydning. Væggene prydes af lærreder fra lysende skikkelser som Canaletto, hvis præcise skildringer af Londons storhed giver et vindue til en svunden æra, og J.M.W. Turner, hvis sublime landskaber fremkalder den naturlige verdens rå kraft. Disse malerier hænger ikke blot på væggene; de eksisterer i dialog med selve arkitekturen, der omgiver dem, hvor deres teksturer og toner forstærkes af Soanes mesterlige kuratering.

    Ud over malerkunstens verden rummer museet et overvældende arkiv af arkitekturhistorie, herunder over 30.000 tegninger, modeller og skitser, der dokumenterer Soanes banebrydende karriere. Denne tekniske brillans balanceres af antikviteternes dybe tyngde. Tilstedeværelsen af egyptiske sarkofager og romerske skulpturer introducerer en følelse af tidløshed, som forankrer husets victorianske innovation i de dybe strømninger fra antikke civilisationer. For interiørdesigneren eller historikeren tilbyder denne sammenstilling af klassiske proportioner og eksperimenterende modernisme uendelig inspiration og viser, hvordan fortidens ekkoer kan væves ind i det samtidige designs stof.

    Et vedvarende fyrtårn for inspiration

    Det, der virkelig adskiller Sir John Soane's Museum, er dets nægtelse af at forblive statisk. Det forbliver et levende center for forskning og tværfaglig dialog, der værter udstillinger, som bygger bro mellem historisk bevarelse og moderne kunstvidenskab. Museet fortsætter med at fungere som en katalysator for nye idéer og inviterer moderne tænkere til at udforske krydsfeltet mellem arkitektur, konservering og kreativt udtryk. Det er netop denne vedvarende relevans – denne evne til at forblive et levende vidnesbyrd om en visionær ånd – der sikrer, at Soanes eftermæle fortsat vil resonere på tværs af generationer.

    For dem, der søger en flugt fra det hverdagsagtige, tilbyder museet mere end blot en rundvisning; det tilbyder en fordybelse i en verden, hvor hvert hjørne gemmer på en hemmelighed, og hver skygge fortæller en historie. Det er et sted for dyb kontemplation, et fristed for den æstetisk anlagte, og en monumental bedrift, der står som et fyrtårn for kunstnerisk ekspertise i hjertet af London.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for The Orgy

    topimpressionists.com/da/art/download/william-hogarth-the-orgy-8Y3CV2-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Hogarth, William. The Orgy. 1735, Sir John Soane's Museum. https://topimpressionists.com/da/art/william-hogarth-the-orgy-8Y3CV2-en/
    APA
    Hogarth, William (1735). The Orgy [Painting]. Sir John Soane's Museum. https://topimpressionists.com/da/art/william-hogarth-the-orgy-8Y3CV2-en/
    Chicago
    William Hogarth. The Orgy. 1735. Sir John Soane's Museum. https://topimpressionists.com/da/art/william-hogarth-the-orgy-8Y3CV2-en/
    Harvard
    Hogarth, William (1735) The Orgy. Sir John Soane's Museum. Available at: https://topimpressionists.com/da/art/william-hogarth-the-orgy-8Y3CV2-en/

    Se nærmere efter

    The Orgy — William Hogarth

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Vores katalog klassificerer dette værk under: social gathering, dinner party, luxury lifestyle. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    4. Se tilbage på Plate one, fra A Rake's Progress tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    5. Baroque: Dramatic, theatrical pictures using deep shadow and strong diagonals to pull you into the action. Hvor kan du se det i dette værk?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Kunstquiz

    The Orgy — William Hogarth

    Hvor godt kender du dette kunstværk?

    Afkryds ét svar for hvert af de 5 spørgsmål nedenfor. Hvert spørgsmål har præcis ét korrekt svar.

    1. 1. What is the primary subject matter of William Hogarth’s ‘The Orgy’?

      • A A depiction of a grand royal banquet.
      • B A satirical portrayal of hedonistic behavior and social hypocrisy.
      • C A serene landscape scene reflecting pastoral ideals.
    2. 2. Approximately when was ‘The Orgy’ painted?

      • A 1680 – The Baroque Era
      • B 1735 – Rococo Period
      • C 1840 – Victorian Age
    3. 3. The image description highlights the presence of several objects on the dining table. Which item contributes most to conveying the atmosphere of celebration?

      • A A large portrait hanging above the table.
      • B Wine glasses and cups, symbolizing indulgence and conviviality.
      • C A meticulously crafted floral arrangement.
    4. 4. William Hogarth’s artistic style is characterized by:

      • A Emphasis on idealized beauty and graceful movement.
      • B Detailed realism combined with social commentary.
      • C Abstract expressionism exploring emotional intensity.
    5. 5. What does ‘The Orgy’ represent as a critique of societal norms?

      • A It glorifies aristocratic privilege and refinement.
      • B It exposes the moral failings hidden beneath appearances of respectability.
      • C It celebrates religious piety and spiritual contemplation.

    Min score: ____ ud af 5

    Facitliste — til læreren

    Dette starter en ny trykt side, som blot kan udelades fra kopierne.

    1B · 2B · 3B · 4B · 5B