Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Adriaen van Ostade på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Adriaen van Ostade: hvad et år med besøg fortæller
Det mest viste lærred er Peasant at a Window: 600 besøg på et år, hvilket udgør 6% af alt læst om Adriaen van Ostade. Efterfulgt af The Schoolmaster og Drinking Figures And Crying Children. Malers side: 1.400 besøg. Lærreder: 10.000. I alt: 11.400. Læserinteressen falder: 50% færre besøg fra Aug 2026 til Sept 2026. Bedste måned: Jul 2026, 9.600 besøg. Læserne browser på enheder (96%), telefoner (3%) og tablets (2%). De vælger Rolig og harmonisk (Stemning) oftere, end kataloget antyder: 46% af besøgene, 0% af lærrederne.
De 10 mest viste lærreder af Adriaen van Ostade
De 10 lærreder af Adriaen van Ostade, som TopImpressionists.com-læsere har åbnet mest i de sidste tolv måneder, sorteret efter antal besøg.
Hvornår besøger læserne siden for Adriaen van Ostade?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Tallene i en tabel
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
100
500
Jul 2026
1.300
8.300
Aug 2026
0
800
Sept 2026
0
400
Hvornår åbner læserne lærrederne fra Adriaen van Ostade?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger læserne af Adriaen van Ostade, sammenlignet med hvad maleren skabte?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Tallene i en tabel
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Nostalgisk stemning
80,0%
37,5%
Rolig og harmonisk
0,0%
45,8%
Klassisk
0,0%
8,3%
Legende og munter
20,0%
4,2%
Dramatisk
0,0%
4,2%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Reflekterende
20,0%
47,8%
Glædesfyldt
40,0%
26,1%
Trøstende
20,0%
13,0%
Melankolsk
0,0%
8,7%
Alvorlig og dyster
20,0%
0,0%
Urolig spænding
0,0%
4,3%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
52,0%
65,7%
Blød skygge
12,0%
13,9%
Blød lysstyrke
24,0%
9,3%
Lysende balance
10,0%
8,3%
Lysstærk
2,0%
2,8%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
46,0%
41,7%
Dæmpet farvemætning
40,0%
39,8%
Afbalanceret blød
14,0%
15,7%
Tydelig farveintensitet
0,0%
2,8%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
69,6%
75,8%
Neutrale nuancer
26,1%
18,2%
Mørke toner
4,3%
5,1%
Monokrom
0,0%
1,0%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
64,0%
61,1%
Afbalanceret
36,0%
36,1%
Levende og mættet
0,0%
2,8%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
22,0%
33,3%
Blid
18,0%
18,5%
Balanceret
18,0%
12,0%
Kraftig kontrast
12,0%
10,2%
Udsagn
30,0%
25,9%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
0,0%
0,9%
Blødt blandet palet
4,0%
3,7%
Balanceret harmoni
8,0%
5,6%
Stærk farveenhed
44,0%
53,7%
Sammenhængende palette
44,0%
36,1%
Hvad er Adriaen van Ostades favoritlærreder, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Tallene i en tabel
Kunstværk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Portrait of a Boy
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Portrait of a Scholar
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
Peasant at a Window
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
200
0
In a Tavern
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Merrymakers in an Inn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Interior of a Tavern
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Peasants in an Inn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Children Playing in a Barn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
100
Room in an Inn with Peasant…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Interior of an Inn with Thr…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
Hvilke enheder bruger Adriaen van Ostade-læserne?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Tallene i en tabel
Enhed
Besøg
Del
enheder
10.900
95,6%
telefoner
300
2,6%
tablets
200
1,8%
På hvilke sprog læses Adriaen van Ostade?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Tallene i en tabel
Sprog
Besøg
Del
spansk
100
100,0%
Hvor mange besøg om dagen får Adriaen van Ostade, og hvad er det næste?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Tallene i en tabel
Dag
Besøg
tor 24 Sept
100
fre 25 Sept
0
lør 26 Sept
0
søn 27 Sept
0
man 28 Sept
0
tir 29 Sept
0
ons 30 Sept
0
tor 1 Okt
100
fre 2 Okt
0
lør 3 Okt
0
søn 4 Okt
0
man 5 Okt
100
tir 6 Okt
0
ons 7 Okt
200
tor 8 Okt
0
fre 9 Okt
100
lør 10 Okt
0
søn 11 Okt
300
man 12 Okt
0
tir 13 Okt
0
ons 14 Okt
0
tor 15 Okt (forventet)
100
fre 16 Okt (forventet)
100
lør 17 Okt (forventet)
0
søn 18 Okt (forventet)
200
man 19 Okt (forventet)
100
tir 20 Okt (forventet)
0
ons 21 Okt (forventet)
100
tor 22 Okt (forventet)
100
fre 23 Okt (forventet)
100
lør 24 Okt (forventet)
0
søn 25 Okt (forventet)
200
man 26 Okt (forventet)
100
tir 27 Okt (forventet)
0
ons 28 Okt (forventet)
100
tor 29 Okt (forventet)
200
fre 30 Okt (forventet)
100
lør 31 Okt (forventet)
0
søn 1 Nov (forventet)
200
man 2 Nov (forventet)
100
tir 3 Nov (forventet)
0
ons 4 Nov (forventet)
200
Hvad læserne spørger om vedrørende Adriaen van Ostade
Hvilke lærreder af Adriaen van Ostade bliver åbnet mest?
Peasant at a Window først: 600 besøg, 6% af visningerne. 10 lærreder er rangeret højere.
Hvor stor er læserskaren for Adriaen van Ostade på TopImpressionists.com?
11.400 besøg over tolv måneder: 1.400 på malerens side, 10.000 på lærrederne.
Hvilke enheder bruger læserne af Adriaen van Ostade?
De bruger enheder (96%), telefoner (3%) og tablets (2%); enheder står for 96% af besøgene.
Hvilke lærreder af Adriaen van Ostade passer til læsernes smag?
Lærreder, der læses som Rolig og harmonisk (Stemning), udgør 46% af besøgene for 0% af kataloget.