Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Anton Mauve på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Anton Mauve i tal
Le Ramassage du Goémon (Collecting Seaweed), between 1871 and 1886 er det lærred af Anton Mauve, som læserne oftest åbner: 400 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 8% af visningerne. Derefter Scheveningen og Grazing sheep. Ud af i alt 6.000 besøg: 1.700 på malerens side, 4.300 på lærrederne. Jul 2026 var højdepunktet: 4.300 besøg. Læsernes enheder: enheder (77%), telefoner (18%) og tablets (5%). En præference viser: Melankolsk (Følelsesmæssig stemning) udgør 83% af de besøg, der er foretaget på 38% af kataloget.
Anton Mauve: de 10 lærreder, som læserne åbner mest
Denne liste er rangeret efter faktiske besøg på TopImpressionists.com over tolv måneder og ikke efter katalogscore. Førstepladsen er det mest besøgte lærred af Anton Mauve.
Hvordan ændrer læserandelen for Anton Mauve sig fra måned til måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
0
Jul 2026
400
3.900
Aug 2026
0
100
Sept 2026
700
100
Okt 2026
600
200
Hvor ofte bliver lærrederne fra Anton Mauve opsøgt i løbet af året?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger læserne blandt lærrederne fra Anton Mauve?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Rolig og harmonisk
30,8%
50,0%
Jordnær
38,5%
33,3%
Seren
23,1%
8,3%
Dramatisk
0,0%
8,3%
Nostalgisk stemning
7,7%
0,0%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Melankolsk
38,5%
83,3%
Alvorlig og dyster
38,5%
8,3%
Fredfyldt
23,1%
8,3%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
24,0%
12,5%
Blød skygge
20,0%
8,3%
Blød lysstyrke
34,0%
43,8%
Lysende balance
18,0%
29,2%
Lysstærk
4,0%
6,2%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
46,0%
25,0%
Dæmpet farvemætning
32,0%
39,6%
Afbalanceret blød
22,0%
31,2%
Tydelig farveintensitet
0,0%
4,2%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Neutrale nuancer
46,7%
50,0%
Jordagtig
50,0%
42,1%
Mørke toner
3,3%
5,3%
Monokrom
0,0%
2,6%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
50,0%
37,5%
Afbalanceret
48,0%
50,0%
Levende og mættet
2,0%
12,5%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
16,0%
8,3%
Blid
38,0%
10,4%
Balanceret
16,0%
12,5%
Kraftig kontrast
16,0%
35,4%
Udsagn
14,0%
33,3%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
6,0%
22,9%
Blødt blandet palet
2,0%
2,1%
Balanceret harmoni
2,0%
0,0%
Stærk farveenhed
18,0%
27,1%
Sammenhængende palette
72,0%
47,9%
Hvordan har Anton Mauves favoritlærreder udviklet sig gennem året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis tallene
Kunstværk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Okt 2026
A Herdess with Cows on a Co…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Portrait of Pieter Frederik…
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Carter on a Country Road
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
A Scanty Meal
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Sheep in Dekkersduin
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
A Shepherdess and Her Flock
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Donkey Stand on the Beach a…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Scheveningen
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
0
The Tow Path No.1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Fishing boat on the beach
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Telefoner, tablets eller computere: hvordan læses Anton Mauve?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Vis tallene
Enhed
Besøg
Del
enheder
4.600
76,7%
telefoner
1.100
18,3%
tablets
300
5,0%
Hvilke sprog taler læserne af Anton Mauve?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Vis tallene
Sprog
Besøg
Del
japansk
300
75,0%
fransk
100
25,0%
Hvordan ser de daglige besøg hos Anton Mauve ud, og hvad er det næste?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis tallene
Dag
Besøg
fre 16 Okt
0
lør 17 Okt
100
søn 18 Okt
100
man 19 Okt
0
tir 20 Okt
100
ons 21 Okt
0
tor 22 Okt
0
fre 23 Okt
100
lør 24 Okt
0
søn 25 Okt
0
man 26 Okt
0
tir 27 Okt
0
ons 28 Okt
100
tor 29 Okt
0
fre 30 Okt
0
lør 31 Okt
0
søn 1 Nov
0
man 2 Nov
100
tir 3 Nov
300
ons 4 Nov
0
tor 5 Nov
0
fre 6 Nov (forventet)
0
lør 7 Nov (forventet)
0
søn 8 Nov (forventet)
0
man 9 Nov (forventet)
0
tir 10 Nov (forventet)
200
ons 11 Nov (forventet)
0
tor 12 Nov (forventet)
0
fre 13 Nov (forventet)
100
lør 14 Nov (forventet)
100
søn 15 Nov (forventet)
100
man 16 Nov (forventet)
100
tir 17 Nov (forventet)
200
ons 18 Nov (forventet)
100
tor 19 Nov (forventet)
0
fre 20 Nov (forventet)
100
lør 21 Nov (forventet)
100
søn 22 Nov (forventet)
100
man 23 Nov (forventet)
100
tir 24 Nov (forventet)
200
ons 25 Nov (forventet)
100
tor 26 Nov (forventet)
0
Anton Mauve: korte svar
Hvad er det mest viste lærred af Anton Mauve?
Le Ramassage du Goémon (Collecting Seaweed), between 1871 and 1886: 400 besøg, hvilket udgør 8% af visningerne for Anton Mauve. Listen går ned til rang 10.
Hvor mange besøg får Anton Mauve?
6.000 i løbet af tolv måneder (1.700 på malerens side, 4.300 på lærrederne).
Åbner læserne Anton Mauve på en telefon eller en computer?
På begge: enheder (77%), telefoner (18%) og tablets (5%); enheder fører med 77%.
Foretrækker læserne en bestemt type lærred af Anton Mauve?
Ja, Melankolsk (Følelsesmæssig stemning): 83% af besøgene for 38% af kataloget.