Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Jan van Hemessen på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Jan van Hemessen og læserne
I løbet af tolv måneder var det mest viste værk af Jan van Hemessen på TopImpressionists.com Judith: 800 besøg, hvilket udgør 18% af alle visninger for maleren. St Jerome og Allegorical Scene følger efter. Jan van Hemessen har i alt genereret 3.600 besøg: 900 på kunstnerens side og 2.700 på enkelte lærreder. Opmærksomheden stiger: antallet af besøg steg med 114% fra Sept 2026 til Okt 2026. Den mest besøgte måned var Okt 2026 med 1.500 besøg. Læsere browser på enheder (83%) og telefoner (17%). Læsere tiltrækkes af Rolig og harmonisk (Stemning): 56% af besøgene, for 11% af malerens katalog.
De 10 lærreder af Jan van Hemessen, der vækker mest opmærksomhed
Talt efter besøg i de seneste tolv måneder på TopImpressionists.com: de 10 lærreder af Jan van Hemessen, som læserne oftest åbner, med nummer et først.
Hvor mange læsere besøger siden for Jan van Hemessen hver måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Se tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
0
Jul 2026
300
800
Aug 2026
100
200
Sept 2026
100
600
Okt 2026
400
1.100
Hvor ofte bliver lærrederne fra Jan van Hemessen åbnet?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilken type lærreder vælger læserne af Jan van Hemessen?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Se tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dramatisk
65,9%
30,2%
Rolig og harmonisk
11,4%
55,8%
Klassisk
9,1%
2,3%
Elegant
6,8%
4,7%
Romantisk
2,3%
4,7%
Mystisk
2,3%
2,3%
Nostalgisk stemning
2,3%
0,0%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Reflekterende
20,4%
41,9%
Dramatisk
29,5%
16,3%
Alvorlig og dyster
20,4%
11,6%
Melankolsk
9,1%
20,9%
Romantisk
6,8%
4,7%
Rolig
2,3%
4,7%
Åndelig
6,8%
0,0%
Trøstende
2,3%
0,0%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
50,0%
36,4%
Blød skygge
35,4%
63,6%
Blød lysstyrke
10,4%
0,0%
Lysende balance
4,2%
0,0%
Lysstærk
0,0%
0,0%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
25,0%
2,3%
Dæmpet farvemætning
47,9%
47,7%
Afbalanceret blød
22,9%
36,4%
Tydelig farveintensitet
4,2%
13,6%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
87,0%
79,5%
Mørke toner
8,7%
20,4%
Neutrale nuancer
4,3%
0,0%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
43,8%
9,1%
Afbalanceret
54,2%
86,4%
Levende og mættet
2,1%
4,5%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
4,2%
0,0%
Blid
16,7%
2,3%
Balanceret
16,7%
29,5%
Kraftig kontrast
22,9%
25,0%
Udsagn
39,6%
43,2%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
2,1%
0,0%
Blødt blandet palet
8,3%
2,3%
Balanceret harmoni
12,5%
11,4%
Stærk farveenhed
72,9%
86,4%
Sammenhængende palette
4,2%
0,0%
Hvilke lærreder af Jan van Hemessen tiltrækker flest besøg, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Se tallene
Kunstværk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Okt 2026
St Jerome
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
500
0
The Virgin and the Child
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Christ on the Cross, with t…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Calling of Saint Matthew
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
The Calling of Saint Matthew
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Holy Family with Saint…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Male portrait
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Saint Jerome
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Young Woman Playing a Clavi…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
Man and a Woman playing Bac…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Hvilke enheder bruger læserne til at følge Jan van Hemessen?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Se tallene
Enhed
Besøg
Del
enheder
3.000
83,3%
telefoner
600
16,7%
På hvilke sprog læses Jan van Hemessen?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Se tallene
Sprog
Besøg
Del
engelsk
200
50,0%
tjekkisk
100
25,0%
italiensk
100
25,0%
Hvor mange besøg får Jan van Hemessen om dagen, og hvad er prognosen?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Se tallene
Dag
Besøg
fre 16 Okt
100
lør 17 Okt
100
søn 18 Okt
0
man 19 Okt
200
tir 20 Okt
0
ons 21 Okt
100
tor 22 Okt
100
fre 23 Okt
0
lør 24 Okt
0
søn 25 Okt
500
man 26 Okt
200
tir 27 Okt
200
ons 28 Okt
100
tor 29 Okt
0
fre 30 Okt
200
lør 31 Okt
200
søn 1 Nov
300
man 2 Nov
200
tir 3 Nov
100
ons 4 Nov
100
tor 5 Nov
0
fre 6 Nov (forventet)
100
lør 7 Nov (forventet)
100
søn 8 Nov (forventet)
400
man 9 Nov (forventet)
300
tir 10 Nov (forventet)
100
ons 11 Nov (forventet)
100
tor 12 Nov (forventet)
0
fre 13 Nov (forventet)
200
lør 14 Nov (forventet)
200
søn 15 Nov (forventet)
400
man 16 Nov (forventet)
300
tir 17 Nov (forventet)
200
ons 18 Nov (forventet)
200
tor 19 Nov (forventet)
100
fre 20 Nov (forventet)
200
lør 21 Nov (forventet)
200
søn 22 Nov (forventet)
500
man 23 Nov (forventet)
400
tir 24 Nov (forventet)
200
ons 25 Nov (forventet)
200
tor 26 Nov (forventet)
100
Spørgsmål om Jan van Hemessen
Hvilke lærreder af Jan van Hemessen er de mest populære?
Judith ligger nummer ét med 800 besøg (18% af visningerne for Jan van Hemessen). Listen ovenfor viser de 10 mest sete.
Hvor mange har læst om Jan van Hemessen på TopImpressionists.com?
3.600 besøg over tolv måneder, 900 på malerens side og 2.700 på enkelte lærreder.
På hvilke enheder følger læserne Jan van Hemessen?
Læsere følger Jan van Hemessen på enheder (83%) og telefoner (17%); enheder udgør 83% af besøgene.
Hvilken type lærreder foretrækker læserne i Jan van Hemessen?
Rolig og harmonisk (Stemning): 56% af besøgene, mod 11% af kataloget.