Atelier — Gratis fragt til hele verden — Leveringstid: 2–6 uger

      Pieter Bruegel Den Ældre Læserne og lærrederne

      1525 – 1569

      Hvad er denne side?

      Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Pieter Bruegel Den Ældre på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

      Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

      Pieter Bruegel Den Ældre: hvad et år med besøg fortæller

      Det mest viste lærred er Dommedagskyss: 17.000 besøg på et år, hvilket udgør 9% af alt læst om Pieter Bruegel Den Ældre. Efterfulgt af Jagere i Snøen (Vinter) og Landsbryllup. Malers side: 17.700 besøg. Lærreder: 181.700. I alt: 199.400. Læserinteressen falder: 44% færre besøg fra Aug 2026 til Sept 2026. Bedste måned: Jul 2026, 114.800 besøg. Læserne taler spansk (25%), italiensk (22%) og engelsk (16%). Læserne bor i Italien (16%), Spanien (12%) og Colombia (9%). Læserne browser på enheder (64%), telefoner (31%) og tablets (4%). De vælger Nostalgisk stemning (Stemning) oftere, end kataloget antyder: 30% af besøgene, 7% af lærrederne.

      De 10 mest viste lærreder af Pieter Bruegel Den Ældre

      De 10 lærreder af Pieter Bruegel Den Ældre, som TopImpressionists.com-læsere har åbnet mest i de sidste tolv måneder, sorteret efter antal besøg.

      1. Dommedagskyss 1 Dommedagskyss, 1562 17.000 besøg · 8,9%
      2. Jagere i Snøen (Vinter) 2 Jagere i Snøen (Vinter), 1565 14.000 besøg · 7,3%
      3. Landsbryllup 3 Landsbryllup, 1568 9.900 besøg · 5,2%
      4. Tårnet i Babel 4 Tårnet i Babel, 1563 8.300 besøg · 4,3%
      5. Børnenes Leg 5 Børnenes Leg, 1560 6.900 besøg · 3,6%
      6. Landsbyens Dans 6 Landsbyens Dans, 1567 4.100 besøg · 2,1%
      7. Kristus bærer korset 7 Kristus bærer korset, 1564 3.900 besøg · 2,0%
      8. Barndommens Spil 8 Barndommens Spil, 1560 3.700 besøg · 1,9%
      9. The Parable of the Blind Leading the Blind 9 The Parable of the Blind Leading the Blind, 1568 3.300 besøg · 1,7%
      10. Massakren på de uskyldige 10 Massakren på de uskyldige, 1566 3.300 besøg · 1,7%

      Hvornår besøger læserne siden for Pieter Bruegel Den Ældre?

      Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

      Tallene i en tabel
      MånedKunstnersideSider for værker
      Okt 202500
      Nov 202500
      Dec 202500
      Jan 202600
      Feb 202600
      Mar 202600
      Apr 202600
      Maj 202600
      Jun 20263005.300
      Jul 20265.700109.100
      Aug 20264.50046.100
      Sept 20267.20021.200

      Hvornår åbner læserne lærrederne fra Pieter Bruegel Den Ældre?

      Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

      De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

      Hvad er Pieter Bruegel Den Ældres favoritlærreder, måned for måned?

      Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

      Tallene i en tabel
      KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
      Landsbryllup0000000004.8003.3001.200
      Jagere i Snøen (Vinter)0000000005.5005.3002.300
      Tårnet i Babel000000001003.9003.0001.100
      Dommedagskyss000000001008.9006.3001.100
      Kristus bærer korset0000000001.9001.500500
      Tællingen i Betlehem0000000001.700300100
      Præstens børn000000001009000300
      Høslæt0000000001.5009000
      Børnenes Leg0000000004.2001.800700
      Kampen mellem Karneval og L…000000000000

      Hvilke enheder bruger Pieter Bruegel Den Ældre-læserne?

      Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

      Tallene i en tabel
      EnhedBesøgDel
      enheder128.50064,4%
      telefoner62.40031,3%
      tablets8.5004,3%

      På hvilke sprog læses Pieter Bruegel Den Ældre?

      Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

      Tallene i en tabel
      SprogBesøgDel
      spansk2.70024,8%
      italiensk2.40022,0%
      engelsk1.70015,6%
      polsk8007,3%
      russisk8007,3%
      portugisisk6005,5%
      fransk5004,6%
      græsk3002,8%
      hollandsk3002,8%
      rumænsk3002,8%

      Hvor mange besøg om dagen får Pieter Bruegel Den Ældre, og hvad er det næste?

      Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

      Tallene i en tabel
      DagBesøg
      lør 26 Sept3.000
      søn 27 Sept1.700
      man 28 Sept2.000
      tir 29 Sept2.000
      ons 30 Sept1.500
      tor 1 Okt1.800
      fre 2 Okt2.300
      lør 3 Okt1.000
      søn 4 Okt1.500
      man 5 Okt2.300
      tir 6 Okt2.300
      ons 7 Okt1.800
      tor 8 Okt1.700
      fre 9 Okt1.300
      lør 10 Okt1.000
      søn 11 Okt2.600
      man 12 Okt2.600
      tir 13 Okt2.900
      ons 14 Okt3.400
      tor 15 Okt1.400
      fre 16 Okt1.300
      lør 17 Okt (forventet)1.900
      søn 18 Okt (forventet)2.200
      man 19 Okt (forventet)2.600
      tir 20 Okt (forventet)2.700
      ons 21 Okt (forventet)2.500
      tor 22 Okt (forventet)1.800
      fre 23 Okt (forventet)1.800
      lør 24 Okt (forventet)1.900
      søn 25 Okt (forventet)2.200
      man 26 Okt (forventet)2.700
      tir 27 Okt (forventet)2.800
      ons 28 Okt (forventet)2.600
      tor 29 Okt (forventet)1.900
      fre 30 Okt (forventet)1.900
      lør 31 Okt (forventet)2.000
      søn 1 Nov (forventet)2.300
      man 2 Nov (forventet)2.700
      tir 3 Nov (forventet)2.800
      ons 4 Nov (forventet)2.600
      tor 5 Nov (forventet)1.900
      fre 6 Nov (forventet)1.900

      Hvad læserne spørger om vedrørende Pieter Bruegel Den Ældre

      Hvilke lærreder af Pieter Bruegel Den Ældre bliver åbnet mest?

      Dommedagskyss først: 17.000 besøg, 9% af visningerne. 10 lærreder er rangeret højere.

      Hvor stor er læserskaren for Pieter Bruegel Den Ældre på TopImpressionists.com?

      199.400 besøg over tolv måneder: 17.700 på malerens side, 181.700 på lærrederne.

      Hvilke enheder bruger læserne af Pieter Bruegel Den Ældre?

      De bruger enheder (64%), telefoner (31%) og tablets (4%); enheder står for 64% af besøgene.

      Hvilke sprog taler læserne af Pieter Bruegel Den Ældre?

      spansk (25%), italiensk (22%) og engelsk (16%); spansk udgør 25%.

      Hvilke lærreder af Pieter Bruegel Den Ældre passer til læsernes smag?

      Lærreder, der læses som Nostalgisk stemning (Stemning), udgør 30% af besøgene for 7% af kataloget.