Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Simon Bening på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Simon Bening i tal
The Seven Sorrows of the Virgin er det lærred af Simon Bening, som læserne oftest åbner: 600 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 46% af visningerne. Derefter Scenes from the Creation og The Temptation of Christ. Ud af i alt 900 besøg: 0 på malerens side, 900 på lærrederne. Jul 2026 var højdepunktet: 700 besøg. En præference viser: Mørke toner (Farvepalette) udgør 75% af de besøg, der er foretaget på 8% af kataloget.
Simon Bening: de 7 lærreder, som læserne åbner mest
Denne liste er rangeret efter faktiske besøg på TopImpressionists.com over tolv måneder og ikke efter katalogscore. Førstepladsen er det mest besøgte lærred af Simon Bening.
Hvordan ændrer læserandelen for Simon Bening sig fra måned til måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
0
Jul 2026
0
700
Aug 2026
0
0
Sept 2026
0
200
Hvor ofte bliver lærrederne fra Simon Bening opsøgt i løbet af året?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger læserne blandt lærrederne fra Simon Bening?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
33,3%
77,8%
Rolig og harmonisk
44,4%
11,1%
Nostalgisk stemning
22,2%
11,1%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Reflekterende
33,3%
66,7%
Åndelig
22,2%
22,2%
Rolig
11,1%
11,1%
Fredfyldt
22,2%
0,0%
Nostalgisk
11,1%
0,0%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
9,5%
0,0%
Blød skygge
33,3%
15,4%
Blød lysstyrke
52,4%
84,6%
Lysende balance
4,8%
0,0%
Lysstærk
0,0%
0,0%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
33,3%
15,4%
Dæmpet farvemætning
38,1%
7,7%
Afbalanceret blød
28,6%
76,9%
Tydelig farveintensitet
0,0%
0,0%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
69,2%
12,5%
Mørke toner
7,7%
75,0%
Neutrale nuancer
23,1%
12,5%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
33,3%
15,4%
Afbalanceret
61,9%
76,9%
Levende og mættet
4,8%
7,7%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
4,8%
0,0%
Blid
33,3%
30,8%
Balanceret
19,1%
7,7%
Kraftig kontrast
19,1%
46,2%
Udsagn
23,8%
15,4%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
33,3%
23,1%
Blødt blandet palet
23,8%
53,8%
Balanceret harmoni
19,1%
7,7%
Stærk farveenhed
19,1%
15,4%
Sammenhængende palette
4,8%
0,0%
Hvordan har Simon Benings favoritlærreder udviklet sig gennem året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis tallene
Kunstværk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Landscape with St Jerome
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Seven Sorrows of the Vi…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
100
Self-Portrait
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Self-Portrait
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Penitent St Jerome
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Jesus Among the Doctors
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Temptation of Christ
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Book of Hours
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Villagers on Their Way to C…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Calendar Miniatures from a…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Hvilke sprog taler læserne af Simon Bening?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Vis tallene
Sprog
Besøg
Del
hollandsk
100
100,0%
Hvordan ser de daglige besøg hos Simon Bening ud, og hvad er det næste?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis tallene
Dag
Besøg
tir 22 Sept
0
ons 23 Sept
100
tor 24 Sept
0
fre 25 Sept
0
lør 26 Sept
0
søn 27 Sept
0
man 28 Sept
0
tir 29 Sept
0
ons 30 Sept
0
tor 1 Okt
0
fre 2 Okt
0
lør 3 Okt
0
søn 4 Okt
0
man 5 Okt
0
tir 6 Okt
0
ons 7 Okt
0
tor 8 Okt
0
fre 9 Okt
100
lør 10 Okt
0
søn 11 Okt
0
man 12 Okt
0
tir 13 Okt (forventet)
0
ons 14 Okt (forventet)
0
tor 15 Okt (forventet)
0
fre 16 Okt (forventet)
0
lør 17 Okt (forventet)
0
søn 18 Okt (forventet)
0
man 19 Okt (forventet)
0
tir 20 Okt (forventet)
0
ons 21 Okt (forventet)
0
tor 22 Okt (forventet)
0
fre 23 Okt (forventet)
0
lør 24 Okt (forventet)
0
søn 25 Okt (forventet)
0
man 26 Okt (forventet)
0
tir 27 Okt (forventet)
0
ons 28 Okt (forventet)
0
tor 29 Okt (forventet)
0
fre 30 Okt (forventet)
0
lør 31 Okt (forventet)
0
søn 1 Nov (forventet)
0
man 2 Nov (forventet)
0
Simon Bening: korte svar
Hvad er det mest viste lærred af Simon Bening?
The Seven Sorrows of the Virgin: 600 besøg, hvilket udgør 46% af visningerne for Simon Bening. Listen går ned til rang 7.
Hvor mange besøg får Simon Bening?
900 i løbet af tolv måneder (0 på malerens side, 900 på lærrederne).
Foretrækker læserne en bestemt type lærred af Simon Bening?
Ja, Mørke toner (Farvepalette): 75% af besøgene for 8% af kataloget.