Atelier — Gratis fragt til hele verden — Leveringstid: 2–6 uger

      Tizian Popularitet og besøgsstatistikker

      1490 – 1576

      Hvad er denne side?

      Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Tizian på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

      Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

      Tizian i tal

      Assumption of Mary er det lærred af Tizian, som læserne oftest åbner: 15.200 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 8% af visningerne. Derefter Helligdommens Opstigning og Venus af Urbino. Ud af i alt 180.900 besøg: 12.400 på malerens side, 168.500 på lærrederne. Lyset svinder en smule: 12% færre besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Jul 2026 var højdepunktet: 113.800 besøg. Læsernes sprog: engelsk (21%), spansk (13%) og russisk (7%). Læsernes lande: USA (11%), Italien (9%) og Japan (9%). Læsernes enheder: enheder (65%), telefoner (32%) og tablets (3%). En præference viser: Dramatisk (Stemning) udgør 48% af de besøg, der er foretaget på 21% af kataloget.

      Tizian: de 10 lærreder, som læserne åbner mest

      Denne liste er rangeret efter faktiske besøg på TopImpressionists.com over tolv måneder og ikke efter katalogscore. Førstepladsen er det mest besøgte lærred af Tizian.

      1. Assumption of Mary 1 Assumption of Mary, 1516 15.200 besøg · 8,5%
      2. Helligdommens Opstigning 2 Helligdommens Opstigning, 1516 14.700 besøg · 8,2%
      3. Venus af Urbino 3 Venus af Urbino, 1538 4.600 besøg · 2,6%
      4. Diana og Aktaeon 4 Diana og Aktaeon 4.500 besøg · 2,5%
      5. Bacchus og Ariadne 5 Bacchus og Ariadne, 1523 4.200 besøg · 2,3%
      6. Korsfæstelsen 6 Korsfæstelsen, 1555 4.000 besøg · 2,2%
      7. Portræt af Karl V siddende 7 Portræt af Karl V siddende, 1548 3.500 besøg · 2,0%
      8. Portræt af Alfonso d’Avalos, i rustning med en page 8 Portræt af Alfonso d’Avalos, i rustning med en page, 1533 1.900 besøg · 1,1%
      9. Jomfru Marias himmelfart (detalje) 9 Jomfru Marias himmelfart (detalje), 1516 1.900 besøg · 1,1%
      10. Champetrekoncert 10 Champetrekoncert 1.700 besøg · 0,9%

      Hvordan ændrer læserandelen for Tizian sig fra måned til måned?

      Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

      Vis tallene
      MånedKunstnersideSider for værker
      Okt 202500
      Nov 202500
      Dec 202500
      Jan 202600
      Feb 202600
      Mar 202600
      Apr 202600
      Maj 202600
      Jun 202602.800
      Jul 20265.400108.400
      Aug 202670033.500
      Sept 20266.30023.800

      Hvor ofte bliver lærrederne fra Tizian opsøgt i løbet af året?

      Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

      De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

      Hvordan har Tizians favoritlærreder udviklet sig gennem året?

      Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

      Vis tallene
      KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
      Venus af Urbino000000001002.4006001.500
      Helligdommens Opstigning0000000001.70011.900900
      Sacred and Profane Love00000000050000
      Bacchus og Ariadne000000001001.9001.800400
      Abduction of Europa000000000000
      The Feast of the Gods000000000000
      Portrait of Emperor Charles…00000000000200
      Champetrekoncert000000000600400500
      Diana og Aktaeon000000001001.6004002.300
      The flaying of marsyas, sta…000000000000

      Telefoner, tablets eller computere: hvordan læses Tizian?

      Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

      Vis tallene
      EnhedBesøgDel
      enheder117.40064,9%
      telefoner58.00032,1%
      tablets5.5003,0%

      Hvilke sprog taler læserne af Tizian?

      Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

      Vis tallene
      SprogBesøgDel
      engelsk2.80021,4%
      spansk1.70013,0%
      russisk9006,9%
      italiensk8006,1%
      japansk8006,1%
      slovakisk7005,3%
      rumænsk6004,6%
      tysk5003,8%
      polsk5003,8%
      portugisisk5003,8%

      Hvordan ser de daglige besøg hos Tizian ud, og hvad er det næste?

      Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

      Vis tallene
      DagBesøg
      søn 4 Okt1.500
      man 5 Okt1.400
      tir 6 Okt1.000
      ons 7 Okt2.800
      tor 8 Okt3.400
      fre 9 Okt2.200
      lør 10 Okt2.300
      søn 11 Okt1.400
      man 12 Okt3.000
      tir 13 Okt1.800
      ons 14 Okt2.500
      tor 15 Okt1.800
      fre 16 Okt1.900
      lør 17 Okt1.700
      søn 18 Okt2.500
      man 19 Okt4.800
      tir 20 Okt3.000
      ons 21 Okt4.300
      tor 22 Okt2.700
      fre 23 Okt2.400
      lør 24 Okt3.200
      søn 25 Okt (forventet)2.800
      man 26 Okt (forventet)4.700
      tir 27 Okt (forventet)3.000
      ons 28 Okt (forventet)4.900
      tor 29 Okt (forventet)4.000
      fre 30 Okt (forventet)3.300
      lør 31 Okt (forventet)3.700
      søn 1 Nov (forventet)3.100
      man 2 Nov (forventet)5.200
      tir 3 Nov (forventet)3.300
      ons 4 Nov (forventet)5.500
      tor 5 Nov (forventet)4.500
      fre 6 Nov (forventet)3.700
      lør 7 Nov (forventet)4.100
      søn 8 Nov (forventet)3.300
      man 9 Nov (forventet)5.700
      tir 10 Nov (forventet)3.600
      ons 11 Nov (forventet)5.900
      tor 12 Nov (forventet)4.900
      fre 13 Nov (forventet)4.000
      lør 14 Nov (forventet)4.500

      Tizian: korte svar

      Hvad er det mest viste lærred af Tizian?

      Assumption of Mary: 15.200 besøg, hvilket udgør 8% af visningerne for Tizian. Listen går ned til rang 10.

      Hvor mange besøg får Tizian?

      180.900 i løbet af tolv måneder (12.400 på malerens side, 168.500 på lærrederne).

      Åbner læserne Tizian på en telefon eller en computer?

      På begge: enheder (65%), telefoner (32%) og tablets (3%); enheder fører med 65%.

      Er Tizian læst på flere sprog?

      Ja: engelsk (21%), spansk (13%) og russisk (7%). engelsk fører med 21%.

      Foretrækker læserne en bestemt type lærred af Tizian?

      Ja, Dramatisk (Stemning): 48% af besøgene for 21% af kataloget.