Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Willem Van Mieris på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Willem Van Mieris i tal
Landscape with Ruins, Nymphs Bathing er det lærred af Willem Van Mieris, som læserne oftest åbner: 400 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 18% af visningerne. Derefter Interior with a Cavalier and Lady og LE MARCHAND DE GIBIER. Ud af i alt 2.500 besøg: 600 på malerens side, 1.900 på lærrederne. Lyset svinder en smule: 50% færre besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Jul 2026 var højdepunktet: 2.100 besøg. En præference viser: Elegant (Stemning) udgør 80% af de besøg, der er foretaget på 44% af kataloget.
Willem Van Mieris: de 10 lærreder, som læserne åbner mest
Denne liste er rangeret efter faktiske besøg på TopImpressionists.com over tolv måneder og ikke efter katalogscore. Førstepladsen er det mest besøgte lærred af Willem Van Mieris.
Hvordan ændrer læserandelen for Willem Van Mieris sig fra måned til måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
100
Jul 2026
600
1.500
Aug 2026
0
200
Sept 2026
0
100
Hvor ofte bliver lærrederne fra Willem Van Mieris opsøgt i løbet af året?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger læserne blandt lærrederne fra Willem Van Mieris?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Elegant
44,4%
80,0%
Klassisk
22,2%
13,3%
Dramatisk
22,2%
6,7%
Romantisk
11,1%
0,0%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Romantisk
22,2%
46,7%
Rolig
33,3%
13,3%
Reflekterende
0,0%
26,7%
Dramatisk
22,2%
0,0%
Trøstende
11,1%
0,0%
Melankolsk
0,0%
6,7%
Legende
11,1%
0,0%
Urolig spænding
0,0%
6,7%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
68,0%
50,0%
Blød skygge
14,0%
22,7%
Blød lysstyrke
8,0%
22,7%
Lysende balance
6,0%
4,5%
Lysstærk
4,0%
0,0%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
50,0%
45,5%
Dæmpet farvemætning
36,0%
45,5%
Afbalanceret blød
12,0%
4,5%
Tydelig farveintensitet
2,0%
4,5%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
82,5%
86,7%
Neutrale nuancer
15,0%
6,7%
Mørke toner
2,5%
6,7%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
72,0%
45,5%
Afbalanceret
24,0%
50,0%
Levende og mættet
4,0%
4,5%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
24,0%
4,5%
Blid
26,0%
18,2%
Balanceret
12,0%
13,6%
Kraftig kontrast
14,0%
36,4%
Udsagn
24,0%
27,3%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
16,0%
27,3%
Blødt blandet palet
8,0%
4,5%
Balanceret harmoni
10,0%
18,2%
Stærk farveenhed
46,0%
45,5%
Sammenhængende palette
20,0%
4,5%
Hvordan har Willem Van Mieriss favoritlærreder udviklet sig gennem året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis tallene
Kunstværk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
LES BULLES DE SAVON
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Greengrocer
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
LA CUISINIERE
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
Expulsion of Hagar
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
The Escaped Bird
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Venus and Cupid
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Children's Games
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
LE MARCHAND DE GIBIER
0
0
0
0
0
0
0
0
0
300
0
0
Bacchanalian Scene
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Landscape with Ruins, Nymph…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
0
Hvilke sprog taler læserne af Willem Van Mieris?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Hvordan ser de daglige besøg hos Willem Van Mieris ud, og hvad er det næste?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis tallene
Dag
Besøg
søn 27 Sept
0
man 28 Sept
0
tir 29 Sept
0
ons 30 Sept
0
tor 1 Okt
0
fre 2 Okt
0
lør 3 Okt
200
søn 4 Okt
100
man 5 Okt
0
tir 6 Okt
0
ons 7 Okt
0
tor 8 Okt
0
fre 9 Okt
0
lør 10 Okt
0
søn 11 Okt
0
man 12 Okt
0
tir 13 Okt
100
ons 14 Okt
0
tor 15 Okt
0
fre 16 Okt
0
lør 17 Okt
0
søn 18 Okt (forventet)
0
man 19 Okt (forventet)
0
tir 20 Okt (forventet)
0
ons 21 Okt (forventet)
0
tor 22 Okt (forventet)
0
fre 23 Okt (forventet)
0
lør 24 Okt (forventet)
0
søn 25 Okt (forventet)
0
man 26 Okt (forventet)
0
tir 27 Okt (forventet)
0
ons 28 Okt (forventet)
0
tor 29 Okt (forventet)
0
fre 30 Okt (forventet)
0
lør 31 Okt (forventet)
0
søn 1 Nov (forventet)
0
man 2 Nov (forventet)
0
tir 3 Nov (forventet)
0
ons 4 Nov (forventet)
0
tor 5 Nov (forventet)
0
fre 6 Nov (forventet)
0
lør 7 Nov (forventet)
0
Willem Van Mieris: korte svar
Hvad er det mest viste lærred af Willem Van Mieris?
Landscape with Ruins, Nymphs Bathing: 400 besøg, hvilket udgør 18% af visningerne for Willem Van Mieris. Listen går ned til rang 10.
Hvor mange besøg får Willem Van Mieris?
2.500 i løbet af tolv måneder (600 på malerens side, 1.900 på lærrederne).
Foretrækker læserne en bestemt type lærred af Willem Van Mieris?
Ja, Elegant (Stemning): 80% af besøgene for 44% af kataloget.