Μέγεθος χαρτιού

Οδηγός Έργων Φοιτητών

Spring in Hampstead

Όνομα Τάξη Ημερομηνία

Enslin Du Plessis, Spring in Hampstead, Wadham College. Αναπαραχθεί για σκοπούς αναφοράς· όλα τα δικαιώματα διατηρούνται από τον κάτοχο των δικαιωμάτων. Δείτε αυτό το κάναβα υπό κινούμενο φως: το σχέδιο, το πραγματικό χρώμα κάτω από το βερνίκι, το καθαρό χρώμα

Στοιχεία αναφοράς

Καλλιτέχνης
Enslin Du Plessis topimpressionists.com/el/artists/enslin-du-plessis/
Χρονολογία καλλιτέχνη
1894 – 1978
Αρχική διάσταση
30 x 41 cm
Τοποθεσία διεξαγωγής
Wadham College topimpressionists.com/el/museums/wadham-college-oxford_el/

Στο πλαίσιο

Spring in Hampstead — Enslin Du Plessis

Ποιο είναι το μέγεθός του;

Οι πρωτότυπες διαστάσεις είναι 30 × 41 εκ. (ύψος × πλάτος), σχεδιασμένες εδώ δίπλα σε έναν ενήλικα μέσου ύψους.

Πότε ενδέχεται να έχει ζωγραφιστεί αυτό το έργο;

  1. 1890
  2. 1900
  3. 1910
  4. 1920
  5. 1930
  6. 1940
  7. 1950
  8. 1960
  9. 1970

Πάνω σειρά: τα έτη. Κάτω σειρά: η ηλικία του καλλιτέχνη στην αρχή και στο τέλος κάθε περιόδου — 0 στη γέννηση, 84 στον θάνατο.

Σκιασμένο: η ζωή του Enslin Du Plessis (1894–1978) κάθε πίνακας με ημερομηνία, δεκαετία προς δεκαετία

Για αυτή την ηχογράφηση δεν υπάρχει ακριβής χρονική αναφορά στα αρχεία μας — με βάση τη διάρκεια ζωής του καλλιτέχνη και το στυλ του έργου, σε ποια δεκαετία θα την υποθέρατε;

Παρόμοια έργα

Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω έργα: αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία που έχει με αυτό και ένα στοιχείο που το διαφοροποιεί.

Περισσότερα έργα που μπορούν να συνδυαστούν με αυτό: topimpressionists.com/el/art/similar/enslin-du-plessis-spring-in-hampstead-AQVCM7-en/

Χρωματική παλέτα

Μετρημένο από την εικόνα

    Κυρίαρχο χρώμα

    Rosy Brown #a39479

    Καταχωρημένη παλέτα

    • #A39479
    • #7C7264
    • #C0B28F
    • #DEDCCF

    Αυτά τα χρώματα μέσα σε ολόκληρη την παλέτα του καλλιτέχνη Βρείτε άλλες ζωγραφιές ανά χρώμα

    Παλέτα
    Neutrals Η κυρίαρχη οικογένεια χρωμάτων στην εικόνα.
    Κυρίαρχο χρώμα
    Rosy Brown
    Ένταση
    Balanced Πόσο κορεσμένες και ποικίλες είναι οι αποχρώσεις, από έναν μόνο ήπιο τόνο έως πολλούς φωτεινούς.
    Αντίθεση
    Serene Το πόσο διαφέρουν τα χρώματα σε φωτεινότητα και κορεσμό σε όλο το έργο.
    Αρμονία
    Strong Color Unity Ο βαθμός της αρμονίας μεταξύ των χρωμάτων, από την έντονη αντίθεση έως την πλήρη ενότητα.
    Φωτεινότητα
    Brilliant Το πόσο ανοιχτό ή σκούρο φαίνεται το έργο συνολικά, από τις βαθιές σκιές έως τα φωτεινά σημεία.
    Κορεσμός
    Subtle Color Πόσο καθαρά και έντονα είναι τα χρώματα, από το σχεδόν γκρίζο έως το απόλυτα ζωντανό.

    Πού στον κόσμο θα βρείτε αυτό το έργο;

    • κάτω από 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% και άνω
    Αυτό το έργο έχει πολύ λίγους καταγεγραμμένους επισκέπτες για να δημιουργηθεί χάρτης, επομένως η πλακέτα περιλαμβάνει κάθε έργο του Enslin Du Plessis κατά τους τελευταίους δώδεκα μήνες — συνολικά 2 χώρες. Από πού προέρχονται αυτά τα στοιχεία

    Οι δέκα κορυφαίες χώρες

    1. 1 Κίνα 71,4%
    2. 2 Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής 28,6%

    Βρείτε τις τρεις πιο σκούρες χώρες στον χάρτη. Βρίσκεται το μουσείο που φυλάσσει αυτό το έργο σε κάποια από αυτές; Γράψτε έναν λόγο για τον οποίο άνθρωποι από μακριά μπορεί να το θαυμάσουν.

    Τα 8 πιο δημοφιλή έργα του Enslin Du Plessis

    1. 1 Via del Fossa, Lucca, Italy, 1953 14,3%
    2. 2 Home Work 14,3%
    3. 3 Churchill, Oxfordshire 14,3%
    4. 4 Piazza Puccini, Lucca 14,3%
    5. 5 The Mantelpiece, 1948 14,3%
    6. 6 Flower Piece 14,3%
    7. 7 Boats, La Rochelle 14,3%
    8. — Spring in Hampstead αυτό το έργο 0,0%

    Συνδυαστικά, αυτά τα έργα συγκεντρώνουν το 100,0% όλης της προσοχής που έλαβαν οι πίνακες αυτού του καλλιτέχνη κατά τους τελευταίους बारह μήνες. Ο κατάλογος περιέχει 21 έργα αυτού του καλλιτέχνη, από τα οποία το 7 είδε τουλάχιστον μία φορά. Αυτό το έργο δεν έχει επισκεφθεί ακόμη σε αυτό το χρονικό διάστημα — κλείνει τη λίστα χωρίς κατάταξη. Το ίδιο ισχύει και για κάθε μήνα ξεχωριστά

    Τα μπάρ μετρούν την προσοχή, όχι την ποιότητα. Επιλέξτε το έργο στην κορυφή και αυτό: ονομάστε ένα πράγμα που θα μπορούσε να κάνει μια ζωγραφική διάσημη πέρα από το πόσο καλά είναι ζωγραφισμένη.

    Καλλιτέχνης και μουσείο

    Καλλιτέχνης

    Enslin Du Plessis

    A Life Painted in Serenity: The World of Enslin du Plessis

    Enslin Hercules du Plessis, born in Standerton, Transvaal, South Africa, in 1894, was an artist whose life unfolded as a quiet dedication to capturing the beauty of the landscapes that surrounded him. Though initially forging a path as a journalist, it was the allure of light and form—the subtle nuances of color and texture—that ultimately claimed his artistic soul. His journey wasn’t one of formal training; instead, du Plessis honed his skills through observation and an innate sensitivity to the world around him, a self-taught mastery that would become a defining characteristic of his work. The early years were marked by service during World War I, where he acted as a correspondent for South African newspapers, witnessing scenes that undoubtedly shaped his perspective but didn’t immediately translate into artistic expression. It wasn't until the 1920s, after settling in London and working within the bustling world of journalism, that painting began to take hold as more than just a pastime.

    From Journalism to Impressionistic Visions

    Du Plessis’ transition from journalist to artist was gradual but resolute. He initially worked for Argus South African Newspapers while simultaneously exploring his burgeoning talent with paint. The late 1920s saw him begin exhibiting, first with the London Group in 1928 and gaining full membership by 1929. This association proved pivotal, exposing him to a network of like-minded artists and fostering an environment where experimentation and individual expression were valued. His style quickly evolved into a delicate Impressionism, characterized by soft brushstrokes, muted palettes, and a focus on capturing the atmosphere and light of his chosen subjects. He wasn’t interested in grand narratives or dramatic compositions; rather, he sought to portray the quiet beauty of everyday life—a sun-dappled garden, a peaceful canal scene, the comforting interior of a home.

    Early Influences: While lacking formal training, du Plessis’ work demonstrates an affinity for Impressionistic principles, likely gleaned from exposure to European masters and contemporary British painters.

    The Power of Observation: His journalistic background instilled a keen eye for detail and a sensitivity to the nuances of his surroundings, qualities that translated directly into his paintings.

    Themes of Home and Landscape

    Du Plessis’ oeuvre is remarkably consistent in its thematic focus. He gravitated towards scenes of domestic tranquility—interiors bathed in soft light, still lifes depicting simple objects imbued with a sense of warmth and nostalgia—and the idyllic landscapes of England's Cotswolds and Buckinghamshire. His paintings are not merely representations of places; they are evocations of mood and feeling. Home Work, for example, captures the peaceful rhythm of domestic life, while scenes like Via del Fossa, Lucca, Italy transport the viewer to a serene Italian canal, bathed in golden light. He frequently returned to South Africa, but it was England that became his primary artistic muse, offering a wealth of inspiration in its rolling hills, quaint villages, and gentle countryside. His work often features boats, canals, and waterways—symbols perhaps of journeys taken, both literal and metaphorical.

    Recognition and Legacy

    Throughout his career, du Plessis exhibited extensively with prominent galleries such as Goupil, Arlington, Leicester, Roland Browse and Delbanco, and the London Group. Contemporary Art Society and Arts Council acquired his work, and his paintings found their way into numerous public collections in both Britain and South Africa, including the Johannesburg Art Gallery, William Humphreys Art Gallery, and the University of Wits Art Galleries. In 1972, he was awarded the South African Akademie Medal of Honour for painting, a testament to his enduring contribution to the art world. While perhaps not a household name, Enslin du Plessis occupies an important place in the history of Modern British art. His paintings offer a poignant glimpse into a quieter, more contemplative era—a celebration of beauty, simplicity, and the enduring power of light and atmosphere. He retired from journalism in 1956 to paint full-time, dedicating his final years entirely to his artistic pursuit, passing away in Bromley, London, in 1978 leaving behind a legacy of serene landscapes and intimate interiors that continue to captivate viewers today.

    Μουσεία

    Wadham College

    Σε έκθεση στο Oxford, United Kingdom

    Ένα Ιακοβιανό Αξίμιο: Η Ζωντανή Κληρονομιά του Wadham College

    Βυθισμένο στη ζωντανή διασταύρωση των Broad Street και Parks Road στο Oxford, το

    Wadham College

    στέκεται ως μια μαρτυρία αδιάλειπτης όρασης και πνευματικής περιέργειας. Η είσοδος από τις πύλες του είναι μια περιπλάνηση μέσα στους αιώνες, όπου συναντά κανείς ηχώδες απο echoes πρωτοποριακών ανακαλύψεων και τα πρόσωπα εκείνων που διαμόρφωσαν την κατανόησή μας για τον κόσμο. Ιδρυθεί από την

    Dorothy Wadham

    , η οποία ενεργούσε βάσει της διαθήκης του μακαρισμένου συζύγου της, Nicholas, αυτό το ιστορικό ίδρυμα είναι πολύ περισσότερο από μια ακαδημαϊκή αίθουσα· είναι ένας μαγευτικός θησαυρός τέχνης, επιστήμης και αρχιτεκτονικής μεγαλοπρένειας. Οι ίδιες οι πέτρες του κολεγίου μοιάζουν να ψιθυρίζουν ιστορίες πνευματικής αναταραχής—ένα μέρος όπου σπέρμα της σύγχρονης επιστημονικής σκέψης φυτεύτηκε και η καλλιτεχνική έκφραση άνθισε δίπλα στην αυστηρή ακαδημαϊκή μελέτη.

    Η συλλογή εντός αυτών των τειχών στηρίζεται σε μια αξιοσημείωτη σειρά πορτρέτων, προσφέροντας οικείες ματιές στις ζωές προσωπικοτήτων που άφησαν ανεξίθλατα ίχνη στην βρετανική ιστορία και πολιτισμό. Ανάμεσα σε αυτά τα διακεκριμένα πρόσωπα, ο

    Sir Christopher Wren

    William Blake

    , της καλλιτεχνικής και ποιητικής οράσεως του, η οποία συνεχίζει να αντηχεί μέχρι σήμερα. Αυτές οι καμβές χρησιμοποιούν συχνά τεχνικές όπως το

    chiaroscuro

    (σκιαρογραφία) και το

    sfumato

    (σφουμάτο), αναδεικνύοντας την μπαρόκ αισθητική που επικρατούσε κατά τα formative χρόνια του Wren και τον μαθηματικό τρόπο χρήσης του χρώματος και της υφής για την απόδοση βαθιάς συναισθήματος.

    Ένα Εστία Προκορυφής Επιστημονικής Ανακάλυψης και Αρχιτεκτονικής Μεγαλοπρένειας

    Πέρα από τα καλλιτεχνικά του θησαυρά, το Wadham College κατέχει μια μοναδική θέση στα αρχεία της επιστημονικής ιστορίας. Κατά τα μέσα του 17ου αιώνα, υπό την καθοδήγηση του Warden

    John Wilkins

    , το κοলেγιο έγινε σημείο εστίασης για πνευματική ανταλλαγή και πειραματισμό. Το

    Oxford Philosophical Club

    , που συνεδριάζοντας τακτικά μέσα σε αυτά τα τείχη, συγκέντρωσε κορυφαίους επιστήμονες όπως τον

    Robert Boyle

    και τον

    Robert Hooke

    —πρωτοπόρους των οποίων το έργο έθεσε τα θεμέλια της σύγχρονης χημείας και βιολογίας. Αυτές ήταν συνεργατικές εξερευνήσεις που τροφοδοτούνταν από την κοινή περιέργεια, και από αυτές ακριβώς τις συναντήσεις προέκυψε τελικά η

    Royal Society

    (Βασιλική Εταιρεία). Τα όργανα της πρώιμης επιστημονικής έρευνας—τηλεσκόπια, μικροσκόπια και άλλα εφευρηματικά συσκευές που εκτίθενται—προσφέρουν απτόδεκτα στοιχεία αυτής της επαναστατικής περιόδου.

    Η αρχιτεκτονική δομή του κολεγίου είναι ένα αριστούργημα του Ιακοβιανού σχεδιασμού. Κατασκευασμένα μεταξύ 1610 και 1613 υπό την επίβλεψη του αρχιτέκτονα

    William Arnold

    , τα κεντρικά κτίρια αποπνέουν μια ατμόσφαιρα επιβλητικής κομψότητας και περίτεχνης λεπτομέρειας. Η Αίθουσα (The Hall), κατά विशेषή περίπτωση, αποτελεί ένα εκπληκτικό δείγμα αυτού του στυλ—έναν χώρο σχεδιασμένο να προκαλεί δέος και να καλλιεργεί αίσθημα κοινότητας. Μέσα σε αυτή τη μεγαλοπρεπή δομή, το φως του ήλιου εισέρχεται μέσα από διακοσμημένα παράθυρα, φωτίζοντας σκαλιστές ξύλινες κατασκευές και ψηλές οροφές. Διπλανά σε αυτά τα κτίρια βρίσκονται οι γαλήνιοι

    Wadham Gardens

    , προσφέροντας μια ήρεμη οάση για περισυλλογή. Η επιρροή του Warden

    Maurice Bowra

    διαμόρφωσε περαιτέρω τον χαρακτήρα του κολεγίου, προωθώντας ένα περιβάλλον ανοιχτού μυαλού και αξιοκρατίας—μια κληρονομιά που τιμάται από το άφιλότιμο άφιλο του άγαλμα στους κήπους.

    Περισσότερες πληροφορίες

    Διαθέσιμο online

    Κωδικός QR που συνδέεται με τη σελίδα λήψης για το Spring in Hampstead

    topimpressionists.com/el/art/download/enslin-du-plessis-spring-in-hampstead-AQVCM7-en/

    Παρθέμειο αναφορά για το έργο

    MLA
    Plessis, Enslin Du. Spring in Hampstead. n.d., Wadham College. https://topimpressionists.com/el/art/enslin-du-plessis-spring-in-hampstead-AQVCM7-en/
    APA
    Plessis, Enslin Du (n.d.). Spring in Hampstead [Painting]. Wadham College. https://topimpressionists.com/el/art/enslin-du-plessis-spring-in-hampstead-AQVCM7-en/
    Chicago
    Enslin Du Plessis. Spring in Hampstead. n.d. Wadham College. https://topimpressionists.com/el/art/enslin-du-plessis-spring-in-hampstead-AQVCM7-en/
    Harvard
    Plessis, Enslin Du (n.d.) Spring in Hampstead. Wadham College. Available at: https://topimpressionists.com/el/art/enslin-du-plessis-spring-in-hampstead-AQVCM7-en/

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Spring in Hampstead — Enslin Du Plessis

    Κοιτάξτε πιο προσεκτικά

    Απαντήστε με δικά σας λόγια. Εδώ δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις — μόνο απαντήσεις που μπορείτε να εξηγήσετε.

    1. Τι σας τραβά την προσοχή πρώτα και γιατί;
    2. Ποια χρώματα ή σχήματα δημιουργούν τη διάθεση — και ποια είναι αυτή η διάθεση;
    3. Συγκρίνετε το Home Work, όπως εμφανίζεται νωρίτερα σε αυτόν τον οδηγό, με το παρόν έργο. Αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία τους και ένα που τα διαφέρει.
    4. Τι θα ήθελε ο καλλιτέχνης να νιώσετε;
    5. Αν μπορούσατε να κάνετε στον καλλιτέχνη μία μόνο ερώτηση σχετικά με αυτό το έργο, τι θα ήταν αυτή;

    Η απάντησή σας

    Γράψτε μια σύντομη παράγραφο για αυτό το έργο τέχνης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία από τα προηγούμενα μέρη αυτού του οδηγού και τις απαντήσεις σας παραπάνω.

    Ερωτήσεις & Απαντήσεις

    Πόσο φως φαίνεται να αντανακλούν τα χρώματα του "Spring in Hampstead";

    Το έργο "Spring in Hampstead" του Enslin Du Plessis έχει φωτεινότητα Bright Balance. Η φωτεινότητα περιγράφει το πόσο φως φαίνεται να αντανακλούν τα χρώματα.

    Ποιο είναι το κυρίαρχο χρώμα του "Spring in Hampstead" του Enslin Du Plessis;

    Το Rosy Brown (#a39479) είναι το κυρίαρχο χρώμα του έργου "Spring in Hampstead" του Enslin Du Plessis.

    Πού μπορώ να αγοράσω μια ψηφιακή εικόνα του "Spring in Hampstead" του Enslin Du Plessis;

    Μια ψηφιακή εικόνα του έργου "Spring in Hampstead" του Enslin Du Plessis μπορεί να αγοραστεί στη σελίδα Ψηφιακή Εικόνα: λήψη ψηφιακής εικόνας υψηλής ανάλυσης.