Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Café, Sunset

Nimi Luokka Päivämäärä

Fred Uhlman, Café, Sunset (1955), Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. Kuvattu vain viitteellistä käyttöä varten; kaikki oikeudet pidätetään tekijänoikeuden haltijalla. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Fred Uhlman topimpressionists.com/fi/artists/fred-uhlman/
Taiteilijan elinvuodet
1901 – 1985
Maalaus
1955
Alkuperäinen koko
12 x 18 cm
Järjestetty paikassa
Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales topimpressionists.com/fi/museums/llyfrgell-genedlaethol-cymru-the-national-library-of-wales-aberystwyth_fi/

Kontekstissa

Café, Sunset — Fred Uhlman

Mitat

Alkuperäinen koko on 12 × 18 cm (korkeus × leveys), esitetty tässä rinnakkain keskipitkän aikuisen kanssa.

Teos on maalattu milloin?

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 84 kuollessa.

Maalattu taiteilijan ollessa 54-vuotias. Taiteilija eli 84-vuotiaaksi. 5 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 6 päivätyöstä on tehty aiemmin.

Varjostettu: Fred Uhlman elämäntyö (1901–1985) ▲ tämä teos, 1955 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Vertaa seuraaviin

  • Les avions, 1939 topimpressionists.com/fi/art/fred-uhlman-les-avions-AQSDCY-fi/
  • The Slate Mines topimpressionists.com/fi/art/fred-uhlman-the-slate-mines-AQSDDG-en/
  • The Studio, 1944 topimpressionists.com/fi/art/fred-uhlman-the-studio-AQSDD2-en/

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: topimpressionists.com/fi/art/similar/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Gray #6d8f9b

    Valittu paletti

    • #6D8F9B
    • #A2491D
    • #2B2A33
    • #C9C190

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Väripaletti
    Earthy Kuvan hallitseva väriperhe.
    Päävärin nimi
    Gray
    Voimakkuus
    Balanced Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Balanced Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Discordant Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Balanced Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Balanced Soft Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Fred Uhlman:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 5 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Peru 43,8%
    2. 2 Ranska 25,0%
    3. 3 Kiina 18,8%
    4. 4 Argentiina 6,2%
    5. 5 Yhdysvallat 6,2%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Fred Uhlman teosten 11 katsotuimmat teokset

    1. 1 Street Corner in St Servan, 1949 16,7%
    2. 2 Les avions, 1939 11,1%
    3. 3 Tightrope Dancer, 1943 11,1%
    4. 4 Monuments 11,1%
    5. 5 Welsh Farm 11,1%
    6. 6 Windmill at Llannerchymedd 11,1%
    7. 7 Café, Sunset, 1955 tämä maalaus 5,6%
    8. 8 The Studio, 1944 5,6%
    9. 9 The Slate Mines 5,6%
    10. 10 Winter 5,6%
    11. 11 Still Life with African Figures 5,6%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 100,0% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 14 tämän taiteilijan teosta, joista 11 on katsottu vähintään kerran. Tämä maalaus on sijoituksella 7, ja se saa 5,6% kyseisestä huomiosta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Tietoja teoksesta

    Café, Sunset — Fred Uhlman

    The painting Café, Sunset by Fred Uhlman is a stunning representation of a serene beach scene. Created in 1955, this oil on canvas piece measures 12 x 18 cm and is currently housed at the Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales (Aberystwyth, United Kingdom). This beautiful artwork can be viewed on AllPaintingsStore.com.

    Composition and Style

    The painting depicts two women sitting at a table under yellow umbrellas, enjoying their time by the water. The scene is complemented by a boat in the distance, adding to the overall ambiance of the beach setting. The use of warm colors and soft brushstrokes creates a sense of tranquility, inviting the viewer to step into the serene atmosphere. Oil paintings like this one are highly prized for their texture and depth, making them a popular choice among art collectors.

    Artist and Museum

    Fred Uhlman was a talented artist known for his captivating landscapes and seascapes. His work can be found in various museums and galleries, including the Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. This museum is home to over 6.5 million books and periodicals, making it a significant cultural institution in Wales. More information about the museum can be found on AllPaintingsStore.com.

    View more paintings by Fred Uhlman on AllPaintingsStore.com

    Discover other beautiful oil paintings at AllPaintingsStore.com

    The "Café, Sunset" painting is a must-see for anyone who appreciates handmade oil paintings and serene beach scenes. With its captivating composition and beautiful colors, it's no wonder this artwork is a popular choice among art enthusiasts. Visit AllPaintingsStore.com to learn more about this painting and other stunning works of art.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Fred Uhlman

    Fred Uhlman: A Painter Shaped by Exile and Memory

    Fred Uhlman (1901-1985) was a German-English painter, writer & lawyer of Jewish origin whose distinctive style—characterized by naive realism and imbued with profound emotion—captured the essence of displacement and the enduring power of personal experience. Born Manfred Uhlman in Stuttgart, Germany, he descended from a prosperous middle-class family steeped in intellectual tradition. His early education encompassed Freiburg, Munich and Tübingen universities where he earned degrees in law followed by a doctorate in canon and civil law, establishing him as a respected legal scholar. However, his artistic journey began independently of academic pursuits.

    Early Artistic Exploration: Uhlman’s fascination with painting emerged during his formative years, fueled by an innate sensitivity to visual beauty and a desire for self-expression. Initially experimenting with watercolors and gouache, he honed his skills through meticulous observation of the natural world—particularly landscapes—drawing inspiration from German Romanticism.

    Parisian Exile & Artistic Resilience: The rise of Nazism in Germany irrevocably altered Uhlman’s trajectory. Forced to relocate to Paris in 1933 amidst escalating antisemitic pressures, he faced considerable obstacles as a foreigner without legal employment authorization. Despite these hardships, Uhlman persevered, sustaining himself through painting and selling his artwork privately—even supplementing his income by trading tropical fish! This period of exile profoundly impacted his artistic vision, imbuing it with themes of loneliness, resilience, and the yearning for connection.

    The Influence of Diana Croft & The Theft: A serendipitous encounter in Paris with Diana Croft—a fellow expatriate and London friend—proved pivotal. Their shared predicament underscored the vulnerability of individuals displaced by political upheaval. Tragically, Uhlman’s wallet containing his passport and substantial funds was stolen during a café visit, plunging him into despair and effectively stripping him of his legal status. Nevertheless, Croft's unwavering support bolstered his spirits, encouraging him to continue his artistic endeavors.

    Return to England & Recognition: Following Croft’s encouragement, Uhlman emigrated to England in 1936 with minimal resources—a testament to his determination and artistic conviction. The subsequent outbreak of the Spanish Civil War necessitated a brief return to Marseille before finally reaching London. It was here that Uhlman's reputation as an artist began to gain traction, culminating in exhibitions at prestigious institutions like County Hall and Fitzwilliam Museum.

    Style & Technique: Naive Art Rooted in Observation

    Uhlman’s artistic style—often categorized as naive art—stood apart from prevailing modernist trends. Rejecting academic conventions, he embraced a directness of execution and an uncompromising commitment to portraying the world as he perceived it. His canvases are characterized by bold color palettes, simplified forms, and meticulous attention to detail—particularly in capturing atmospheric conditions like sunsets and misty landscapes. He employed a technique reminiscent of folk art traditions, prioritizing emotional resonance over technical precision. This approach allowed him to convey profound feelings about human experience and the natural environment with remarkable sincerity.

    Notable Works & Literary Achievement

    Among Uhlman’s most celebrated paintings are “Les avions” (The Planes), a striking depiction of aircraft soaring across a dramatic sky; “Café, Sunset,” which captures the tranquil beauty of an evening café scene; and “Tightrope Dancer,” a whimsical landscape featuring a solitary figure balancing on a rope amidst swirling clouds. These works exemplify Uhlman’s ability to distill complex emotions into visually arresting compositions. Furthermore, he achieved literary acclaim with his novel ‘Reunion,’ exploring themes of memory, loss, and the enduring bonds between individuals separated by circumstance—a poignant reflection of his own personal journey.

    Legacy & Historical Significance

    Fred Uhlman’s artistic legacy resides in his unwavering dedication to portraying human experience with honesty and compassion. His work serves as a powerful reminder that beauty can emerge from adversity, and that art possesses the capacity to transcend political divisions. Represented in institutions like V&A and Fitzwilliam Museum, Uhlman's oeuvre continues to inspire artists and scholars alike—a testament to his enduring contribution to European art history.

    Museo

    Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales

    Näytteillä kohteessa Aberystwyth, Yhdistynyt kuningaskunta

    Walesin identiteetin linnoitus

    Sijaitsemalla viehättävässä yliopistokaupungissa Aberystwythissä, katsellen Cardigan Bayn henkeäsalpaavaa laajuutta, kohoaa monumentti ei vain kirjallisuudelle ja taiteelle, vaan Walesin sielulle itselleen.

    Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales

    on paljon enemmän kuin pelkkä kirjojen säilytyspaikka; se on elävä ja sykkivä arkisto, joka on omistettu walesilaisen kulttuurin, historian ja kielen rikkaan kudoksen säilyttämiselle ja juhlistamiselle. Kuninkaallisen peruskirjan myötä perustettu instituutio syntyi intohimoisesta halusta suojella kansallista identiteettiä, ja sen taustalla vaikuttivat niin valtion tuki kuin Walesin työväenluokan merkittävät panoksetkin. Se toimii tieteen ja tutkimuksen majakkana ja kansakunnan muistin vartijana laillisen talletusoikeutensa ansiosta, varmistaen, että jokainen Walesissa julkaistu teos löytää kodin sen pyhien seinien sisältä.

    Kirjastoon astuminen on kuin aloittaisi matkan halki aikakausien, jossa itse arkkitehtuuri kertoo tarinaa harmoniasta ja murroksesta. Vuonna 1937 valmistunut mestariteos heijastaa Sidney Greensladen suunnittelemaa harkittua klassismin ja modernismin liittoa, jota Charles Holden on myöhemmin täydentänyt. Rakennuksen vaikuttava julkisivu, jossa ylempien kerrosten Portlandin kivi kohtaa alaosan Cornwallin graniitin, luo visuaalisesti pysäyttävän ja kunnioitusta herättävän olemuksen. Sisustussuunnittelijalle rakenteen kivipinnan, valon ja tilan vuoropuhelu tarjoaa oppitunnin arvokkaasta ja monumentaalisesta estetiikasta. Pehmeän luonnonvalon kylvettämä Pohjoinen lukusali on säilynyt pyhänä paikkana pohdiskelulle, ja se on suunniteltu erityisesti ruokkimaan luovuutta ja inspiroimaan tutkijoita syvällisiin ajatuksiin.

    Walesilaisen hengen aarteet

    Taiteen ystäville ja keräilijöille kirjaston kokoelmat tarjoavat vertaansa vailla olevan ikkunan walesilaiseen henkeen. Vaikka instituution sydän sykkii miljoonien kirjojen ja aikakauslehtien tahdissa, sen visuaaliset aarteet ovat yhtä merkittäviä. Kokoelmat sisältävät tärkeitä maalauksia, topografisia grafiikoita ja muotokuvia, jotka vangitsevat kansakunnan olemuksen. Taiteesta nauttivat löytävät erityistä resonanssia

    Kyffin Williamsin

    ja

    teoksista, joiden mestarilliset kuvaukset Snowdonian kansallispuistosta ja Cardigan Bayn maisemista toimivat sekä esteettisinä voittajina että elintärkeinä visuaalisina tallenteina Walesin muuttuvasta ympäristöstä. Nämä työt, jotka tunnetaan valon ja tekstuurin herkkyydestä, luovat syvän yhteyden Walesin karuun kauneuteen.

    Kirjaston ainutlaatuista luonnetta rikastuttavat entisestään sen monipuoliset säilytykset, joihin kuuluvat:

    Peniarth-kokoelma:

    Maailmanmaineeseen noussut keskiaikaisten käsikirjoitusten kokonaisuus, joka toimii kelttiläisen historian kulmakivenä.

    Kansallinen kuva- ja ääniaarkisto:

    Immersiivinen kokoelma, joka herättää walesilaisen perinnön eloon filmiesi ja äänitallenteiden kautta.

    Visuaaliset arkistot:

    Kattava kokoelma karttoja, valokuvia ja muotokuvia, jotka dokumentoivat walesilaisen maiseman ja kansan kehitystä.

    Pysyvien kokoelmien lisäksi kirjasto kukoistaa dynaamisena kulttuurikeskuksena, kehittyen jatkuvasti kiehtovien näyttelyiden kautta, jotka rakentavat siltaa muinaisen ja nykyajan välille. Keltalaisten myyttien mysteereistä modernin walesilaisen taidehistorian vivahteisiin, nämä kuratoidut esitykset houkuttelevat vierailijoita ympäri Eurooppaa ja sen ulkopuolelta. Se säilyy paikkana, jossa menneisyyden kaiut kohtaavat 2000-luvun innovaatiot saumattomassa ja kauniissa vuoropuhelussa.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Café, Sunset lataussivulle

    topimpressionists.com/fi/art/download/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Uhlman, Fred. Café, Sunset. 1955, Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://topimpressionists.com/fi/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/
    APA
    Uhlman, Fred (1955). Café, Sunset [Painting]. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://topimpressionists.com/fi/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/
    Chicago
    Fred Uhlman. Café, Sunset. 1955. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://topimpressionists.com/fi/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/
    Harvard
    Uhlman, Fred (1955) Café, Sunset. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. Available at: https://topimpressionists.com/fi/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/

    Katso tarkemmin

    Café, Sunset — Fred Uhlman

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Les avions (1939). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    4. Fred Uhlman oli noin 54-vuotias tämän teoksen syntyhetkellä. Mikä teoksessa näyttää taiteilijan työlle tuossa vaiheessa?
    5. Mitä taiteilija on ehkä halunnut sinun tuntevan?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Missä asennossa Fred Uhlman:n "Café, Sunset" on?

    Teoksella Fred Uhlman:n "Café, Sunset" on Landscape -muoto. Muoto kuvaa sommittelun mittasuhteita.

    Onko teos "Café, Sunset" tekijänoikeusvapaa?

    Fred Uhlman:n "Café, Sunset" on on edelleen tekijänoikeuden suojaama. Tämä tila määrittää, miten teoksen kuvaa saa käyttää uudelleen.

    Mistä voin löytää teoksia, jotka muistuttavat teosta Fred Uhlman:n "Café, Sunset"?

    Teokset, jotka muistuttavat teosta Fred Uhlman:n "Café, Sunset", on koottu teoksen Samankaltaisia -sivulle.