Papírformátum

Művészeti útmutató diákoknak

Jean Alexandre

Név Osztály Dátum

Modigliani, Jean Alexandre (1909). Közösségi tulajdonú alkotás

Főbb tények

Művész
Modigliani topimpressionists.com/hu/artists/modigliani_hu/
A művész élete
1884 – 1920
Festmény
1909
Anyag
Oil On Canvas
Eredeti méret
81 x 60 cm
Mozgalom
Expressionism Colour and shape deliberately distorted so the picture shows an emotion rather than a likeness.
Időszak
Modern
Notable elements
Hand resting on head (suggests contemplation/weariness), thick impasto, expressive lines
Style
Expressive, loose brushwork, flattened perspective
Subject
Portrait of a man

Kontextusban

Jean Alexandre — Modigliani

Mekkora a méret?

Az eredeti mérete 81 × 60 cm (magasság × szélesség), amelyet itt egy átlagos magasságú felnőtt mellett ábrázoltunk.

Mikor készült ez a festmény?

  1. 1880
  2. 1890
  3. 1900
  4. 1910
  5. 1920

Árnyalva: Modigliani élettartama (1884–1920) ▲ ez a mű, 1909

Összehasonlítható műalkotások

Válasszon ki egy fentebb szereplő művet: nevezzen meg két olyan dolgot, ami közös vele ezzel a művel, és egy olyan dolgot, ami eltér közöttük.

További alkotások, amelyek mellé helyezhetők: topimpressionists.com/hu/art/similar/amedeo-clemente-modigliani-jean-alexandre-8EWCAS-en/

Színek

A képről mérve

    Fő színe

    Phthalo Green #171421

    Katalógusba került paletta

    • #171421
    • #78463D
    • #432F38
    • #CE9F6C
    Fő színszín
    Phthalo Green
    Intenzitás
    Monochromatic Mennyire telítettek és változatosak a színek, egyetlen visszafogott tónustól számos élénk színig.
    Kontraszt
    Gentle Mennyire eltérnek a színek fényessége és telítettsége a kép különböző részein.
    Harmónia
    Discordant Palette Mennyire harmonikusan együttműködnek a színek, az összeütközéstől a teljes egységesedésig.
    Fényerő
    Deep_shadow A kép teljes körű fényessége, a mély árnyékoktól a világos fényfülekig.
    Szaturáció
    Subtle Color A színek rendkívül tiszta és erőteljesek, a szürkés árnyalatoktól a teljességig vibrálóak.

    Rólunk ez a mű

    Jean Alexandre — Modigliani

    A Glimpse into Modern Contemplation: Modigliani’s ‘Jean Alexandre’

    This captivating portrait, *Jean Alexandre*, painted in 1909 by Amedo Modigliani, offers a compelling window into the burgeoning artistic landscape of early 20th-century Paris. It's more than just a likeness; it’s an exploration of mood and psychological depth rendered with striking stylistic boldness.

    Subject & Composition

    The artwork presents a close-up depiction of Jean Alexandre, a friend and art dealer who was instrumental in supporting Modigliani during his financially challenging years. The subject is seated, dominating the canvas with his presence. His hand rests thoughtfully against his head – a gesture immediately evocative of contemplation, weariness, or perhaps even quiet desperation. The composition deliberately minimizes background detail, focusing all attention on Alexandre’s face and upper body, intensifying the intimacy and emotional weight of the portrait.

    Style & Technique: Echoes of Expressionism

    Modigliani's style in *Jean Alexandre* is firmly rooted in the emerging currents of Expressionism, though it retains a uniquely personal character. The lines are not precise or descriptive but rather expressive and gestural, defining features with bold strokes that convey emotion over anatomical accuracy. The forms are organic and simplified, eschewing rigid geometry for a more fluid, almost sculptural quality. Crucially, the application of paint is thick and textured – an impasto technique – creating a tactile surface that invites close inspection. Visible brushstrokes contribute to the artwork’s dynamism and sense of immediacy.

    Historical Context & Modigliani's Journey

    Painted during a pivotal period in Modigliani’s artistic development, *Jean Alexandre* reflects his exposure to avant-garde movements in Paris after relocating from Italy in 1906. He was deeply influenced by artists like Pablo Picasso and Constantin Brâncuși, absorbing elements of Cubism and primitive sculpture while forging his own distinctive path. This period saw Modigliani experimenting with form and expression, moving away from traditional portraiture towards a more psychologically charged representation of the human figure. His early works, including this one, demonstrate a search for a visual language that could convey inner states rather than merely external appearances.

    Symbolism & Emotional Resonance

    The pose adopted by Alexandre – head in hand – is laden with symbolic weight. It suggests introspection, melancholy, or perhaps the burden of thought. While not overtly dramatic, the painting exudes a quiet intensity. The muted color palette and expressive brushwork contribute to this mood, creating an atmosphere of subdued emotion. The artwork doesn’t tell us what Alexandre is thinking; it invites us to contemplate his inner world alongside him.

    Impact & Considerations for Collectors/Designers

    *Jean Alexandre* exemplifies Modigliani's ability to imbue portraiture with a profound sense of psychological depth. Its expressive style and intimate scale make it a compelling focal point in any collection. For interior designers, the painting’s muted tones and textured surface offer versatility – it would complement both modern and traditional settings, adding a touch of sophisticated introspection. The artwork's emotional resonance ensures it will spark conversation and contemplation for years to come. Its size (81 x 60 cm) makes it suitable for a variety of spaces, from intimate studies to larger living areas.

    Művész és múzeum

    Művész

    Modigliani

    Születési hely: Livorno, Olaszország

    Vágyba vés médull: Amedeo Modigliani világa

    Amedeo Clemente Modigliani neve szinonimája a lenyűgöző szépségnek és a melankolikus eleganciának, és a 20. század eleji művészet egyik legszeretettebb, tragikusan romantikus alakja marad. 1884-ben született az olaszországi Livorno városában, egy sefardita zsidó örökséggel büszkélkedő családba, élete pedig egyszerre volt mély művészi látnokizmus és állandó nehézségek ötvözete. Gyermekkorát árnyékosították a gyakori betegségek – a pleuritis és a tyhus nem váratlan vendégek voltak –, amelyek talán éles érzékenységet suttattak bele a törékenység iránt, ami később művészetének alapjává vált. Bár vis Relatively jólétben született, családja anyagi sorsa később romlott, ami újabb réteget adott Modiglaks fiatal korának összetettségéhez. Gyermekkorát intellektuális stimuláció jellemezte, köszönhetően édesanyájának és nagybátyjának, akik Nietzsche, Baudelaire és Lautréamont műveivel ismerették be a világot, laid alapját egy olyan művészi érzékiségnek, amely később elutasította a konvencionális normákat.

    Paris vonzereje ellenállhatatlannak bizonyult, és 1906-ban Modigliani olyan utazásba vágott, amely meghatározotta pályafutását. A város ekkor a művészi innováció kályhaja volt, tele forradalmi ötletekkel és kihívást jelentő hagyományokkal. Bemerült a vibráló művészeti életbe, ahol olyanóriásokkal találkozott, mint Pablo Picasso és Constantin Brâncuși, akik mélyen formálták esztétikai irányvonalát. Bár kezdetben a fejlődő kubizmus vonzottá, Modigliani hamar rájött, hogy annak merev geometriája túl korlátozó számára kifejező képességei számára. Művészi lelke líraiságot, az emberi érzelmekben mélyebben gyökerező kifejezést keresett. Intense kísérletezési időszakba kezdett, amely során befogadta az afrikai szobrászat hatásait – különösen az megnyalt formákat és az egyszerűsített vonásokat –, valamint az olasz reneszánsz művészet archaikus eleganciáját.

    A domborzattá formált lélek: Stílus és innováció

    Modigliani egyedi stílusa ezen különféle inspirációk egyedi szintéziseként jött létre. Portréi, amelyek kétségtelenül legünnepeltebb alkotásai, azonnal felismerhetőek megnyalt arcukról és nyakukról, pupilla nélküli mandula alakú szemükről, valamint a békés melankólia érzetéről. Ezek nem csupán hasonlatok voltak; az belső élet felfedzőinek szolgáltak, minden egyes alanyban mély pszichológiai mélységet megörökítve. Távolított el minden felesleges részletet, a lényeges formákra összpontosítva, hogy a megható érzelmeket rendkívüli gazdasággal közvetítse. Aktjai, amelyek életében gyakran vitatottak voltak, hasonló minőségűek – egy csendes méltóságot és sebezhetőséget sugallnak, amely túlmutat a puszta fizikai ábrázoláson. A alakok nem overtly szexuálisak, inkább az időtlen szépség és az egzisztenciális vágy érzetével árasztják be a nézőt.

    A festészet mellett Modigliani a szobrászatnak is szentelte magát, számos stilizált fejet és törzset alkotva. Ezek a szobrok, amelyek az afrikai művészet és Brâncuși reduktív formái által voltak befolyásolva, tovább bizonyítják formájának egyszerűsítésére és az alapvető minőségek hangsúlyozására irányuló törekvését. Bár ezeket a műveket rövid ideig mutatta be a Section d'Or csoporttal 1912-ben, éles kritikával értek, és nagy része eltűnt a nyilvánosság elől. Ez az elutasítás mélyen megbántotta Modigliani-t, hozzájárulva egy művészi önvitat és anyagi nehézségek időszakához.

    Árnyékok által övezett élet

    Modigliani magánélete éppoly viharos volt, mint művészi utazása. Karrierje nagy részét a szegénység és a függőség küzdelme kísérte, gyakran támaszkodva barátai és mecénásai jegenességére. Kapcsolata Jeanne Hébuterne-nel, aki maga is fiatal művész volt, lett életének közpályázó érzelmi támasza. Mély szeretetet és kölcsönös művészi megértést osztottak meg egymással, de boldogságuk tragikusan rövid ideig tartott. A szegénység nyomása, Modigliani romló egészségi állapota és Jeanne terhessége elvishetetlen feszültséget szült. 1920-ban, lelkileg összeomlva leányuk születése után, Jeanne véget vetett saját életének. Mind néhány nappal később Modigliani is succumbed a tuberkulózos meningitis miatt, mindössze 35 éves korában.

    Egy elveszett nemzedék öröksége

    Annak ellenére, hogy életében kevés elismerést kapott, Amedeo Modigliani munkássága drasztikus népszerűségre tört halála után. Festményei és szobrai egyre magasabb árakon kezdtek hagylatba venni, és egyedi stílusa mély hatást gyakorolt a későbbi művészgenerációkra. A bohem életérzés ikonja lett, testreformálva egy elveszett nemzedék küzdelmeit és győzelmeit, akik a modernitással és az egzisztenciális kérdésekkel szembesültek.

    Napjainkban Modigliani műveit a világ számos neves múzeumában őrzik, többek között az oszakai Városi Modern Művészeti Múzeumban, a Párizs Városának Modern Művészeti Múzeumában és számos magángyűjteményben. Portréi ma is lenyűgözik a nézőket hátborzongató szépségükkel és érzelmi rezonanciájukkal, megható emlékeztetőként szolgálva egy a határok mentén élt életre – egy életre, amelyet vágy, szenvedély és a művészi igazság iránti rendíthetetlen elkötelezettség vészt be.

    Jelentős alkotások

    Akt torna (35 x 26 cm): Modigliani megnyalt formáinak és kifejező stílusának tökéletes példája, amely bemutatja az emberi alak mesteri ábrázolását.

    <Szétágyazott akt lenyűgöző hajjal: Demonstrálja képességét, hogy a nőiség esszenciáját érzékeny egyensúlyban ötvözve, a szenzualitás és a sebezhetőség között örökítse meg.

    <Ülő női akt (92 x 60 cm): Az női alak erőteljes ábrázolása, amelyet egyszerűsített formák és nyugodt kompozíció jellemez.

    <Jeanne Hébuterne portréja: Számos portré, amelyek szerelmét és múzsáját örökítik meg, megható érzelmi mélységet és intimitást felfedve.

    További információk

    Keresse online is

    QR-kód, amely a Jean Alexandre letöltési oldalára mutat

    topimpressionists.com/hu/art/download/amedeo-clemente-modigliani-jean-alexandre-8EWCAS-en/

    Ezen mű megidézése

    MLA
    Modigliani. Jean Alexandre. 1909, https://topimpressionists.com/hu/art/amedeo-clemente-modigliani-jean-alexandre-8EWCAS-en/
    APA
    Modigliani (1909). Jean Alexandre [Painting]. https://topimpressionists.com/hu/art/amedeo-clemente-modigliani-jean-alexandre-8EWCAS-en/
    Chicago
    Modigliani. Jean Alexandre. 1909. https://topimpressionists.com/hu/art/amedeo-clemente-modigliani-jean-alexandre-8EWCAS-en/
    Harvard
    Modigliani (1909) Jean Alexandre. Available at: https://topimpressionists.com/hu/art/amedeo-clemente-modigliani-jean-alexandre-8EWCAS-en/

    Nézzen rá alaposan

    Jean Alexandre — Modigliani

    Tekintsünk rá közelebbről

    Válaszoljon saját szavaival. Nincsenek itt rossz válaszok – csak olyanok, amelyeket képes elmagyarázni.

    1. Mi hívja először fel a figyelmét, és miért?
    2. Mely színek vagy formák keltik ezt a hangulatot – és pontosan milyen ez a hangulat?
    3. Hány arcot találsz meg? ____ (a katalógusunk 1 darabot számol – te is így látod?)
    4. Katalógusunk az alábbi kategóriákba sorolja ezt a művet: portrait painting, expressionist style, seated figure art. Egyetért ezzel? Mit adna hozzá, vagy mit távolítana el?
    5. Nézzen vissza a guide korábbi részére, ahol a Meztelen ülő díványon (1917) szerepel. Nevezzen meg két olyan dolgot, ami közös vele ezzel a művel, és egy olyanat, ami eltér tőle.

    Az Ön válasza

    Írjon egy rövid bejegyzést erről a műről az ebben az útmutatóban korábban szereplő adatok és a fenti válaszai alapján.

    Művészeti kvíz

    Jean Alexandre — Modigliani

    Milyen jól ismereted ezt a műalkotást?

    Jelölj meg egy választ az alábbi 5 kérdés mindegyikénél. Minden kérdésnek pontosan egy helyes válasza van.

    1. 1. To which art movement does 'Jean Alexandre' by Modigliani most closely belong?

      • A Cubism
      • B Impressionism
      • C Expressionism
    2. 2. What is a prominent characteristic of the brushwork and texture in this painting?

      • A Smooth and blended
      • B Thin washes of color
      • C Thick impasto with visible strokes
    3. 3. The pose of the subject – hand resting on his head – is often interpreted as suggesting what?

      • A Joy and celebration
      • B Contemplation or weariness
      • C Aggression and defiance
    4. 4. In what year was 'Jean Alexandre' painted?

      • A 1906
      • B 1920
      • C 1909
    5. 5. What is a key stylistic element of the painting, relating to its depiction of space?

      • A Strong three-dimensionality
      • B Realistic perspective
      • C Flattened perspective with minimal depth

    Az én pontszámom: ____ 5 pontból

    Megoldókulcs — a pedagógus számára

    A megoldanak egy külön nyomtatott oldalon jelennek meg, így a példányokból egyszerűen kihagyhatóak.

    1C · 2C · 3B · 4C · 5C