Papirformat

Veiledning for studentkunst

La Danseuse

Navn Klasse Dato

Albert Ernest Carrier Belleuse, La Danseuse. Fri for opphavsrett. Se dette lerretet under bevegelig lys: tegningen, den sanne fargen under fernissen, det rene pigmentet

Fakta om verket

Kunstner
Albert Ernest Carrier Belleuse topimpressionists.com/no/artists/albert-ernest-carrier-belleuse_no/
Kunstnerens levetid
1824 – 1887

I sammenheng med

La Danseuse — Albert Ernest Carrier Belleuse

Når kan dette ha blitt malt?

  1. 1820
  2. 1830
  3. 1840
  4. 1850
  5. 1860
  6. 1870
  7. 1880

Rad over: årene. Rad under: kunstnerens alder ved starten og slutten av hvert tidsrom — 0 ved fødsel, 63 ved død.

Skyggelagt: livsløpet til Albert Ernest Carrier Belleuse (1824–1887) hvert daterte maleri, tiår for tiår

Dette opptaket har ikke et nøyaktig årstall registrert — basert på kunstnerens levetid og verkets stil, hvilket tiår vil du gjette på?

Lignende verk

  • Torchère, 1873 topimpressionists.com/no/art/albert-ernest-carrier-belleuse-torchere-8Y3VMH-en/
  • Bacchante, 1863 topimpressionists.com/no/art/albert-ernest-carrier-belleuse-bacchante-8Y3VMG-en/
  • Miguel Ángel, 1883 topimpressionists.com/no/art/albert-ernest-carrier-belleuse-miguel-angel-D9W9P6-no/

Velg ett av verkene ovenfor: nevn to ting det har til felles med dette, og én ting som er annerledes.

Flere verk som kan stå ved siden av dette: topimpressionists.com/no/art/similar/albert-ernest-carrier-belleuse-la-danseuse-9DFTM2-en/

Fargepalett

Målt ut fra bilde

    Hovedfarge

    Driftwood #87763e

    Lagret palett

    • #87763E
    • #B4A478
    • #D8CFC8
    • #4C3A11

    Disse fargene i kunstnerens komplette palett Finn andre malerier etter farge

    Palett
    Neutrals Den dominerende fargefamilien i bildet.
    Navn på hovedfarge
    Driftwood
    Metning
    Balanced Hvor mettede og varierte fargene er, fra en enkelt dempet nyanse til mange klare toner.
    Kontrast
    Bold Hvor mye fargene varierer i lyshet og metning over hele bildet.
    Harmoni
    Unified Palette Hvor godt fargene fungerer sammen, fra kontrastfylt til fullstendig harmonisk.
    Lysstyrke
    Brilliant Hvor lyst eller mørkt bildet fremstår totalt sett, fra dype skygger til lyse høylys.
    Metning
    Balanced Soft Hvor rene og sterke fargene er, fra nesten grått til helt livlige.

    Hvor i verden blir dette maleriet sett?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og mer
    Dette maleriet alene har for få registrerte besøkende til å kartlegge, så platen viser alle verk av Albert Ernest Carrier Belleuse i løpet av de siste tolv månedene — 2 land totalt. Hvor disse tallene kommer fra

    De ti ledende landene

    1. 1 China 94.7%
    2. 2 United States of America 5.3%

    Finn de tre mørkeste landene på kartet. Ligger museet som oppbevarer dette maleriet i noen av dem? Skriv ned én grunn til at folk langt unna kan ønske å se det.

    De 18 mest viste verkene av Albert Ernest Carrier Belleuse

    1. 1 La Danseuse - 13.6%
    2. 2 At the Milliners 9.1%
    3. 3 Pierrot and the Dancer 9.1%
    4. 4 L'attrice Sophie Croisette 9.1%
    5. 5 Les livreurs de farine 4.5%
    6. 6 Ballerina with a black cat 4.5%
    7. 7 Portrait of a seated lady 4.5%
    8. 8 Danseuse 4.5%
    9. 9 e Belleuse Pierre La Premiere Pose 4.5%
    10. 10 The present 4.5%
    11. 11 The Dancers 4.5%
    12. 12 Young ballerina holding a black cat 4.5%
    13. 13 Portrait Of A Young Ballerina 4.5%
    14. 14 Kuhlmann 4.5%
    15. 15 La Melodie 4.5%
    16. 16 Bacchante, 1863 4.5%
    17. 17 Torchère, 1873 4.5%
    18. — La Danseuse dette maleriet 0.0%

    Sammen utgjør disse verkene 99.4% av all oppmerksomheten som denne kunstnerens malerier har mottatt i løpet av de siste tolv månedene. Katalogen inneholder 55 verk av denne kunstneren, hvorav 17 ble sett på minst én gang. Dette maleriet har ennå ikke blitt vist i denne perioden — det avslutter listen uten en rangering. Det samme gjelder, måned for måned

    Søylene måler oppmerksomhet, ikke kvalitet. Velg verket øverst og dette: nevn én ting som kan gjøre et maleri berømt utover hvor godt det er malt.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Albert Ernest Carrier Belleuse

    Født i Anizy-le-Château, Frankrike

    Den skulpturelle arven etter Albert Ernest Carrier Belleuse

    I det levende og skiftende landskapet i det nittende århundrets franske kunst, var det få skikkelser som besatt samme allsidighet og tekniske mesterskap som Albert Ernest Carrier Bellelement. Han ble født i 1824 i Anizy-le-Château, og hans reise inn i de skjønne kunsters verden begynte ikke med akademiets storslåtte marmor, men med de delikate og presise hendene til en gullsmedlærling. Denne tidlige fordypningen i edelmetallenes intrikate detaljer inngav ham en livslang ærefrykt for tekstur og form – et fundament som senere gjorde det mulig for ham å navigere den komplekse overgangen fra nyklassisk stivhet til den flytende elegansen i den fremvoksende Art Nouveau-bevegelsen.

    Hans formelle utdannelse ved École des Beaux-Arts, under veiledning av David D'Angers, ga ham den strukturelle disiplinen som var nødvendig for hans storhetstid. Under D'Angers mestret Carrier Belleuse den anatomiske presisjonen og de klassiske idealene som skulle definere mye av hans tidlige repertoar. Likevel var han aldri en ren etterligner av fortiden. Etter hvert som karrieren skred frem, begynte han å infundere verkene sine med en romantisk glød, og beveget seg bort fra statisk perfeksjon mot en mer uttrykksfull og emosjonell realisme. Denne utviklingen er kanskje mest synlig i hans evne til å fange bevegelse og vitalitet, enten det var gjennom de delikate samarbeidene med porselen under oppholdet i England, eller hans monumentale bragder i bronse i Paris.

    En mester av form og flyt

    Carrier Belleuses genialitet lå i hans bemerkelsesverdige evne til å syntetisere ulike kunstretninger til en unik og sammenhengende estetikk. Han besatt et særegent talent for å bygge bro mellom den utsmykkede elegansen fra rokokko-æraen og den rå, naturalistiske energien i realismen. Verkene hans preges ofte av et fengslende samspill mellom lys og skygge, særlig når han arbeidet i bronse eller terra cotta, hvor han kunne manipulere overflater for å antyde hudens mykhet eller tyngden i et drapert stoff.

    Hans skulpturelle repertoar var like mangfoldig som hans inspirasjonskilder:

    Portrettering av storhet: I verk som hans sølvbelagte bronsebyste av Michelangelo, demonstrerte han en uovertruffen evne til å forene klassisk ærbødighet med en psykologisk dybde som hedrer subjektets legendariske ånd.

    Allegorisk eleganse: Stykker som hans Torchère viser hans mestring av den allegoriske formen, der sammenflettede figurer legemliggjør komplekse menneskelige følelser som lidenskap og styrke gjennom nyklassisk ynde.

    Fangsten av bevegelse: Hans evne til å oversette livets forgjengelige natur til et varig medium ses i hans mer impresjonistiske utforskninger, der grensene mellom figur og atmosfære begynner å viskes ut.

    Mentorskap og historisk betydning

    Utover sine individuelle prestasjoner innehar Carrier Belleuse en dyp plass i kunsthistorien på grunn av sin rolle som en brobygger mellom generasjoner. Mest bemerkelsesverdig var hans rolle som mentor for Auguste Rodin. Selv om Rodin til slutt skulle knuse skulpturens konvensjoner for å skape et nytt språk innen modernismen, var det den grunnleggende treningen og den stilistiske bredden levert av Carrier Belleuse som bidro til å forme den tidlige banen til bevegelsens mester. Deres samarbeid, slik som det man ser i børsbygningen i Brussel, representerer et fascinerende skjæringspunkt mellom etablert tradisjon og fremvoksende innovasjon.

    Dekorert med Légion d'honneur og som medlem av Société Nationale des Beaux-Arts, var hans anerkjennelse et vitnesbyrd om hans enorme bidrag til fransk kultur. Da han gikk fra den delikate signaturen "carrier" til den mer etablerte "carrier-belleuse", ble arbeidet hans synonymt med den sofistikerte estetikken i det sene nittende århundre. I dag lever hans arv videre, ikke bare i museer, men i selve DNA-et til moderne skulptur, som en påminnelse om en tid da kunsten kunne være samtidig storslått, dekorativ og dypt menneskelig.

    Her kan du lese mer

    Finn denne på nett

    QR-kode som lenker til nedlastingssiden for La Danseuse

    topimpressionists.com/no/art/download/albert-ernest-carrier-belleuse-la-danseuse-9DFTM2-en/

    Kildehenvisning for dette kunstverket

    MLA
    Belleuse, Albert Ernest Carrier. La Danseuse. n.d., https://topimpressionists.com/no/art/albert-ernest-carrier-belleuse-la-danseuse-9DFTM2-en/
    APA
    Belleuse, Albert Ernest Carrier (n.d.). La Danseuse [Painting]. https://topimpressionists.com/no/art/albert-ernest-carrier-belleuse-la-danseuse-9DFTM2-en/
    Chicago
    Albert Ernest Carrier Belleuse. La Danseuse. n.d. https://topimpressionists.com/no/art/albert-ernest-carrier-belleuse-la-danseuse-9DFTM2-en/
    Harvard
    Belleuse, Albert Ernest Carrier (n.d.) La Danseuse. Available at: https://topimpressionists.com/no/art/albert-ernest-carrier-belleuse-la-danseuse-9DFTM2-en/

    Se nærmere etter

    La Danseuse — Albert Ernest Carrier Belleuse

    Se nærmere på detaljene

    Svar med egne ord. Det finnes ingen feil svar her – bare svar du kan forklare.

    1. Hva fanger blikket ditt først, og hvorfor?
    2. Hvilke farger eller former skaper stemningen – og hva er den stemningen?
    3. Se tilbake på Torchère (1873), tidligere i denne guiden. Nevn to ting det har til felles med dette verket, og én ting som er annerledes.
    4. Hva kan kunstneren ha ønsket at du skulle føle?
    5. Hvis du kunne stilt kunstneren ett spørsmål om dette verket, hva ville det vært?

    Ditt svar

    Skriv et kort avsnitt om dette kunstverket. Bruk informasjonen fra de tidligere delene av denne guiden og svarene dine ovenfor.

    Spørsmål og svar

    Hvor kan jeg finne kunstverk som ligner på "La Danseuse" av Albert Ernest Carrier Belleuse?

    Kunstverk som ligner på "La Danseuse" av Albert Ernest Carrier Belleuse er samlet på verkets Lignende verk-side.

    Er "La Danseuse" av Albert Ernest Carrier Belleuse i det frie domene?

    Opphavsrettslig status for "La Danseuse" av Albert Ernest Carrier Belleuse: verket er i det frie domene – opphavsretten har utløpt. Dette avgjør om reproduksjoner av bildet kan lages fritt.

    Fremstår fargene i "La Danseuse" som sterke eller duse?

    Fargene i "La Danseuse" av Albert Ernest Carrier Belleuse har en Balanced intensitet.