Papirformat

Veiledning for studentkunst

A Pine Tree

Navn Klasse Dato

Henri-Edmond Cross, A Pine Tree (1905). Fri for opphavsrett. Se dette lerretet under bevegelig lys: tegningen, den sanne fargen under fernissen, det rene pigmentet

Fakta om verket

Kunstner
Henri-Edmond Cross topimpressionists.com/no/artists/henri-edmond-cross_no/
Kunstnerens levetid
1856 – 1910
Malt
1905
Medium
Oil On Canvas
Bevegelse
Post-Impressionism Artists who kept the bright colour of Impressionism but pushed shape and feeling further than the eye really sees.
Periode
19th Century
Artistic style
Neo-Impressionism
Influences
Paul Signac, Georges Seurat
Notable elements or techniques
Pointillism, small dots of color
Subject or theme
Coastal landscape and nature

I sammenheng med

A Pine Tree — Henri-Edmond Cross

Når ble dette malt?

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910

Rad over: årene. Rad under: kunstnerens alder ved starten og slutten av hvert tidsrom — 0 ved fødsel, 54 ved død.

Malt da kunstneren var 49. Kunstneren ble 54 år gammel. 53 av de 71 daterte verkene av denne kunstneren i vår katalog ble laget tidligere.

Skyggelagt: livsløpet til Henri-Edmond Cross (1856–1910) ▲ dette verket, 1905 hvert daterte maleri, tiår for tiår

Tidlige verk: frem til 1895 Hovedvirksomhetsår: 1895–1905 Senere verk: fra 1905

Disse tre periodene deler verkene i denne katalogen inn i et første kvartal, en midtre halvdel og et siste kvartal. De utgjør ikke kunstnerens komplette produksjon: en tynn periode kan være et hull i dokumentasjonen snarere enn en rolig periode. De samme årene med kunstnerens liv lagt langs dem

Lignende verk

Velg ett av verkene ovenfor: nevn to ting det har til felles med dette, og én ting som er annerledes.

Flere verk som kan stå ved siden av dette: topimpressionists.com/no/art/similar/henri-edmond-cross-a-pine-tree-8YDMEK-en/

Fargepalett

Målt ut fra bilde

    Hovedfarge

    Putty #decdb2

    Lagret palett

    • #DECDB2
    • #AC888A
    • #C59342
    • #53494B

    Disse fargene i kunstnerens komplette palett Finn andre malerier etter farge

    Palett
    Earthy Den dominerende fargefamilien i bildet.
    Navn på hovedfarge
    Putty
    Metning
    Vivid Hvor mettede og varierte fargene er, fra en enkelt dempet nyanse til mange klare toner.
    Kontrast
    Bold Hvor mye fargene varierer i lyshet og metning over hele bildet.
    Harmoni
    Discordant Palette Hvor godt fargene fungerer sammen, fra kontrastfylt til fullstendig harmonisk.
    Lysstyrke
    Brilliant Hvor lyst eller mørkt bildet fremstår totalt sett, fra dype skygger til lyse høylys.
    Metning
    Clear Color Presence Hvor rene og sterke fargene er, fra nesten grått til helt livlige.

    Hvor i verden blir dette maleriet sett?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og mer
    Dette maleriet alene har for få registrerte besøkende til å kartlegge, så platen viser alle verk av Henri-Edmond Cross i løpet av de siste tolv månedene — 12 land totalt. Hvor disse tallene kommer fra

    De ti ledende landene

    1. 1 China 54.6%
    2. 2 France 19.6%
    3. 3 United States of America 5.2%
    4. 4 Germany 4.1%
    5. 5 Singapore 4.1%
    6. 6 Australia 3.1%
    7. 7 Italy 3.1%
    8. 8 Bulgaria 2.1%
    9. 9 Argentina 1.0%
    10. 10 Czechia 1.0%
    11. · 2 andre land 2.1%

    Finn de tre mørkeste landene på kartet. Ligger museet som oppbevarer dette maleriet i noen av dem? Skriv ned én grunn til at folk langt unna kan ønske å se det.

    De 20 mest viste verkene av Henri-Edmond Cross

    1. 1 Cape Layet, Provence, 1904 7.5%
    2. 2 Land by the Sea 7.5%
    3. 3 De Gylne Øyene, 1891 5.7%
    4. 4 Provence Landscape, 1898 4.7%
    5. 5 Bathers 1 4.7%
    6. 6 The Pink House, 1901 3.8%
    7. 7 Kysten av Provence, Le Four des Maures, 1906 3.8%
    8. 8 Portrait de Dr Soins 3.8%
    9. 9 Fisherman, 1895 2.8%
    10. 10 Trees by the Sea, 1906 2.8%
    11. 11 Red Rocks at Le Trayes, 1900 2.8%
    12. 12 Sunset on the Lagoon, Venice, 1903 2.8%
    13. 13 Venetian Canal, 1903 2.8%
    14. 14 Woman Combing Her Hair, 1892 1.9%
    15. 15 Goats, 1895 1.9%
    16. 16 A Pine Tree, 1905 dette maleriet 1.9%
    17. 17 By the Mediterranean 1.9%
    18. 18 Rio San Trovaso, Venice, 1903 1.9%
    19. 19 Evening Breeze, 1893 1.9%
    20. 20 Study for 'The Clearing'' 1.9%

    Sammen utgjør disse verkene 68.8% av all oppmerksomheten som denne kunstnerens malerier har mottatt i løpet av de siste tolv månedene. Katalogen inneholder 114 verk av denne kunstneren, hvorav 50 ble sett på minst én gang. Dette maleriet rangerer som nummer 16 av dem, med 1.9% av denne oppmerksomheten. Det samme gjelder, måned for måned

    Søylene måler oppmerksomhet, ikke kvalitet. Velg verket øverst og dette: nevn én ting som kan gjøre et maleri berømt utover hvor godt det er malt.

    Om dette kunstverket

    A Pine Tree — Henri-Edmond Cross

    A Symphony of Light and Color: The Magic of A Pine Tree

    In the realm of Neo-Impressionism, few works capture the ephemeral dance of light with as much rhythmic vitality as Henri Edmond Cross’s 1905 masterpiece, A Pine Tree. This breathtaking landscape is not merely a depiction of nature; it is an immersive sensory experience that invites the viewer to step into a world where color breathes and light vibrates. At its heart stands a majestic pine tree, a towering sentinel that anchors a coastal scene brimming with life. Surrounded by a lush tapestry of smaller trees and verdant banks, the composition draws the eye upward toward a luminous sky, where soft clouds drift through an expanse of brilliant blue. The painting serves as a profound testament to the artist's ability to transform a solitary natural subject into a cosmic celebration of existence.

    The technique employed by Cross in this work is nothing short of revolutionary, showcasing the pinnacle of Pointillism. Rather than relying on traditional, sweeping brushstrokes, the artist meticulously applied countless tiny dots of pure, unblended pigment to the canvas. This method requires a sophisticated understanding of optical science; as the viewer stands before the piece, the eye performs its own magic, blending these disparate flecks of pink, orange, yellow, and violet into a cohesive, shimmering atmosphere. The result is a texture that feels alive—a dense, pulsating surface that mimics the way sunlight filters through leaves or reflects off a moving tide. For the discerning collector or interior designer, this technique offers a unique depth that changes subtly depending on the lighting of a room, making it a dynamic centerpiece for any curated space.

    Historical Resonance and Artistic Legacy

    To understand A Pine Tree is to understand a pivotal moment in art history. Created during the height of the Post-Impressionist movement, this work reflects a deliberate departure from the fleeting, naturalistic concerns of early Impressionism. Cross, alongside contemporaries like Paul Signac and Georges Seurat, sought to bring a more structured, scientific, and expressive approach to color. By utilizing geometric arrangements of light, he paved the way for the radical emotionality of Fauvism and the structural innovations of modern masters like Henri Matisse. This painting is a bridge between the observational world of the 19th century and the abstract, emotive power of the 20th century.

    Beyond its technical brilliance, the painting carries a profound symbolic weight. The central pine tree, standing resilient against the vastness of the sky and sea, can be interpreted as a symbol of strength, endurance, and the eternal connection between the earth and the heavens. There is a sense of quietude and peace found in the diffused light of dawn or dusk, evoking a feeling of nostalgia and wonder. For those seeking to bring a sense of tranquility and sophisticated beauty into their homes, a high-quality oil reproduction of this work offers more than just decoration; it provides a window into a moment of pure, luminous harmony that continues to inspire awe over a century after its creation.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Henri-Edmond Cross

    Født i Douai, Frankrike

    A Life Bathed in Light: The Journey of Henri Edmond Cross

    Henri Edmond Cross, født Henri-Edmond-Joseph Delacroix i 1856 i den franske nordlige byen Douai, var en kunstner hvis liv og verk var uatskillelig knyttet til et søken etter lys, farge og en harmonisk forståelse av eksistensen. Hans historie er en reise gjennom kunstnerisk utvikling, drevet både av personlige omstendigheter og en brennende interesse for avantgarde-ideer. Som sønn av en eventyrlysten far og en britisk mor, opplevde Cross sin barndom i Lille, hvor hans talent ble anerkjent og dyrket av Dr. Auguste Soins, en mecenat som sørget for viktig økonomisk støtte til undervisning hos den ansette Carolus-Duran. Denne grunnleggende utdannelsen la et fundament for klassisk teknikk – en forståelse som senere ville bli briljant subvertert da han kastet seg ut i den revolusjonerende verdenen av Neo-Impressionisme. Selv tidlig i karrieren følte han et behov for å definere sin egen kunstneriske stemme, og adopterte navnet “Cross” – en symbolsk handling som markerte en distansering fra både den berømte Eugène Delacroix og en annen samtidige kunstner med samme etternavn. Dette var mer enn bare et navnendring; det var et uttrykk for en større ambisjon: å skape en unik kunstnerisk stemme i en verden i rask endring.

    Fra Realisme til Radiant Divisionism

    Cross’s tidlige kunstneriske utforsking lå innenfor rammen av Realismen, som manifesterte seg i portretter og stilleben som demonstrerte teknisk dyktighet, men manglet en distinkt gnist. Likevel var det Paris-kunstmiljøet på 1880-tallet fylt med nye ideer, og Cross fant seg stadig mer tiltrukket av de revolusjonerende prinsippene til Neo-Impressionismen – en bevegelse ledet av Georges Seurat og Paul Signac. Denne møtet var transformativt. Den vitenskapelige tilnærmingen til farge teori, den nøyaktige anvendelsen av små, distinkte penselstrøk (eller “points”) designet for å skape optisk blanding, resonerte dypt med hans kunstneriske sanser. Samtidig førte tilbakevendende episoder med reumatisk sykdom til at han søkte tilflukt i det varmere klimaet i Sør-Frankrike, og kulminerte i en permanent bosetting i Saint-Clair i 1891. De blendende lysene og de livlige landskapene i dette området ble en integrert del av hans kunstneriske visjon. Han kopierte ikke bare Seurats Pointillisme; han utviklet den videre, ved å foretrekke større, mosaikk-lignende penselstrøk som beholdt lysfølelsen fra delt farge mens han tillot mer uttrykksfrihet. Denne “andre generasjon” Neo-Impressionismen var preget av sin dristige kromatiske intensitet og dynamiske komposisjoner – en stil som skulle bli hans signatur.

    Anarkistiske Idealer og Utopiske Visjoner

    Ut over teknologisk innovasjon var Cross’s verk dypt informert av en sterk følelse av sosial og politisk idealisme – spesielt anarkistiske tro. Denne overbevisningen manifesterte seg ikke nødvendigvis i propagandistisk form; snarere ble den vevd inn i hans fremstillinger av idylliske landskapsbilder, som portretterte harmonisk sameksistens mellom menneske og natur som et alternativ til den oppfattede korrupsjonen og avsondringen i moderne byliv. Hans malerier var ikke bare estetiske øvelser, men visuelle uttalelser som argumenterte for en mer rettferdig og fredelig verden. Påvirkningen fra denne ideologien er subtilt vevd inn i stoffet i hans komposisjoner, og gir dem en følelse av utopisk lengsel. Verk som Before the Storm og The Farm, Evening er ikke bare representasjoner av naturen; de er allegorier for et rettferdig samfunn – de livlige fargene og den dynamiske penselstrøkene vekker energi og optimisme, og antyder transformasjon og fornyelse. Han søkte å fange en verden der menneskeheten levde i balanse med sine omgivelser, fritt fra begrensningene av industrialisering og sosial hierarki.

    Arv og Innflytelse på Moderne Kunst

    Henri-Edmond Cross’s kunstneriske reise kulminerte i et betydelig verk som hadde en dyptgripende innvirkning på kunstens gang i det 20. århundre. Hans første individuelle utstilling på Galerie Druet i 1905, etterfulgt av en retrospektiv organisert av Félix Fénéon på Galerie Bernheim-Jeune i 1908, etablerte ham som en ledende figur i Neo-Impressionismen. Likevel spredte hans innflytelse seg langt utover denne bevegelsen. Hans dristige bruk av ikke-lokale farger – å anvende farger ikke i henhold til deres naturlige utseende, men for uttrykksmessige formål – og hans villighet til å forvanske former banet vei for den radikale eksperimenteringen med Fauvismen. Kunstnere som Henri Matisse og André Derain ble dypt inspirert av Cross’s arbeid, og erkjente i det en frigjøring fra tradisjonelle begrensninger og en sti mot større kunstnerisk frihet. *Han demonstrerte at farge kan brukes ikke bare til å representere virkeligheten, men til å vekke følelser og skape en ren visuell opplevelse.* Han døde av kreft i Saint-Clair i 1910, og etterlot seg et legat som fortsatt resonerer med kunstnere og kunstelskere i dag. Hans malerier er ikke bare historiske artefakter; de er levende uttrykk for kunstnerisk innovasjon og sosial idealisme – et bevis på kunstens kraft til å inspirere, provosere og transformere vår forståelse av verden rundt oss.

    Nøkkelverk & Fortsatt Relevans

    Flere verk skiller seg ut som særlig representativt for Cross’s kunstneriske visjon:

    Before the Storm (aka The Storm): Et typisk eksempel på hans Neo-Impressionist landskapsmalerier, som fanger dramatiske himmelstrøk og antyder underliggende anarkistiske temaer.

    The Washerwoman: Demonstrerer hans mesterskap i Pointillisme og divisjonisme, og fremstiller et hverdagslivsscene med livlige farger og dynamisk komposisjon.

    The Farm, Evening: En rolig fremstilling av landliv, som uttrykker hans utopiske visjon om harmonisk sameksistens mellom menneske og natur.

    Her kan du lese mer

    Finn denne på nett

    QR-kode som lenker til nedlastingssiden for A Pine Tree

    topimpressionists.com/no/art/download/henri-edmond-cross-a-pine-tree-8YDMEK-en/

    Kildehenvisning for dette kunstverket

    MLA
    Cross, Henri-Edmond. A Pine Tree. 1905, https://topimpressionists.com/no/art/henri-edmond-cross-a-pine-tree-8YDMEK-en/
    APA
    Cross, Henri-Edmond (1905). A Pine Tree [Painting]. https://topimpressionists.com/no/art/henri-edmond-cross-a-pine-tree-8YDMEK-en/
    Chicago
    Henri-Edmond Cross. A Pine Tree. 1905. https://topimpressionists.com/no/art/henri-edmond-cross-a-pine-tree-8YDMEK-en/
    Harvard
    Cross, Henri-Edmond (1905) A Pine Tree. Available at: https://topimpressionists.com/no/art/henri-edmond-cross-a-pine-tree-8YDMEK-en/

    Se nærmere etter

    A Pine Tree — Henri-Edmond Cross

    Se nærmere på detaljene

    Svar med egne ord. Det finnes ingen feil svar her – bare svar du kan forklare.

    1. Hva fanger blikket ditt først, og hvorfor?
    2. Hvilke farger eller former skaper stemningen – og hva er den stemningen?
    3. Vår katalog klassifiserer dette verket under: coastal landscape, pine tree motif, pointillist technique. Er du enig? Hva ville du lagt til, eller fjernet?
    4. Se tilbake på Woman Combing Her Hair (1892), tidligere i denne guiden. Nevn to ting det har til felles med dette verket, og én ting som er annerledes.
    5. Post-Impressionism: Artists who kept the bright colour of Impressionism but pushed shape and feeling further than the eye really sees. Hvor kan du se dette i dette verket?

    Ditt svar

    Skriv et kort avsnitt om dette kunstverket. Bruk informasjonen fra de tidligere delene av denne guiden og svarene dine ovenfor.

    Spørsmål og svar

    Hvem er kunstneren bak "A Pine Tree"?

    "A Pine Tree" ble skapt av Henri-Edmond Cross. Informasjonen på denne siden beskriver Henri-Edmond Cross sitt originale verk.

    Hvilken fase i Henri-Edmond Cross sin karriere tilsvarer datoen 1905 for "A Pine Tree"?

    Med sin datering fra 1905, tilhører "A Pine Tree" Henri-Edmond Cross sin Mature Period.

    Hvordan møtes kunstretning og epoke i "A Pine Tree" av Henri-Edmond Cross?

    I "A Pine Tree" av Henri-Edmond Cross møtes Post-Impressionism-retningen og tallet-epoken.