Format papieru

Przewodnik po pracach studentów

New Bridge

Imię i nazwisko Klasa Data

Edouard Cortès, New Bridge. Odtworzono w celach informacyjnych; wszelkie prawa zastrzeżone przez właściciela praw. Zobacz to płótno w zmieniającym się świetle: rysunek, prawdziwy kolor pod werniksem, czysty pigment

Informacje podstawowe

Artysta
Edouard Cortès topimpressionists.com/pl/artists/edouard-cortes_pl/
Daty życia artysty
1882 – 1969
Ruch
Impressionism Painters working fast and outdoors to catch how light actually looked at one moment, rather than finishing smoothly in a studio.

W kontekście

New Bridge — Edouard Cortès

Kiedy mógł powstać ten obraz?

  1. 1880
  2. 1890
  3. 1900
  4. 1910
  5. 1920
  6. 1930
  7. 1940
  8. 1950
  9. 1960

Wiersz powyżej: lata. Wiersz poniżej: wiek artysty na początku i na końcu każdego okresu — 0 w chwili narodzin, 87 w chwili śmierci.

Shaded: lata życia Edouard Cortès (1882–1969) każdy datowany obraz, dekada po dekadzie

Dla tego nagrania nie ma w dokumentacji dokładnej daty — biorąc pod uwagę lata życia artysty oraz styl dzieła, jaką dekadę byś wskazać?

Dzieła podobne

Wybierz jedno z powyższych dzieł: wymień dwie cechy wspólne z tym utworem oraz jedną różnicę.

Więcej dzieł o podobnej tematyce: topimpressionists.com/pl/art/similar/edouard-cortes-new-bridge-8XXTQJ-en/

Kolory

Na podstawie analizy obrazu

    Kolor dominujący

    Gray #6d7486

    Paleta w katalogu

    • #6D7486
    • #53533E
    • #252311
    • #9BA5C5

    Te kolory w całej palecie artysty Znajdź inne obrazy według koloru

    Kolor główny
    Gray
    Intensywność
    Balanced Stopień nasycenia i różnorodność kolorów – od pojedynczego stonowanego odcienia po bogactwo jaskrawych barw.
    Kontrast
    Bold W jakim stopniu kolory różnią się jasnością i nasyceniem na całym obrazie.
    Harmonia
    Discordant Palette Jak dobrze kolory ze sobą współgrają – od kontrastowych po w pełni jednolite.
    Jasność
    Balanced Ogólna jasność lub ciemność obrazu, od głębokich cieni po świetliste refleksy.
    Nasycenie
    Subtle Color Jak czyste i intensywne są te kolory, od niemal szarych po w pełni żywe.

    Gdzie na świecie ogląda się ten obraz?

    • poniżej 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i więcej
    Samo to dzieło ma zbyt mało odnotowanych odwiedzających, aby móc je nanieść na mapę, dlatego zestawienie obejmuje wszystkie prace autorstwa Edouard Cortès z ostatnich dwunastu miesięcy — łącznie 16 krajów. Skąd pochodzą te dane

    Dziesięć wiodących krajów

    1. 1 Chiny 50,7%
    2. 2 Hiszpania 12,1%
    3. 3 Kanada 7,9%
    4. 4 Stany Zjednoczone Ameryki 7,9%
    5. 5 Bułgaria 5,7%
    6. 6 Francja 5,7%
    7. 7 Brazylia 1,4%
    8. 8 Szwajcaria 1,4%
    9. 9 Meksyk 1,4%
    10. 10 Malezja 1,4%
    11. · 6 innych krajów 4,4%

    Znajdź na mapie trzy najciemniejsze kraje. Czy muzeum, w którym znajduje się ten obraz, leży w którymś z nich? Zapisz jeden powód, dla którego osoby z daleka mogą chcieć go zobaczyć.

    20 najczęściej oglądanych dzieł artysty Edouard Cortès

    1. 1 Boulevard de la Madeleine, Winter 18,3%
    2. 2 Theatre du Vaudeville 4,6%
    3. 3 La Place de la Bastille, Paris 3,7%
    4. 4 Boulevard a Paris 2,7%
    5. 5 Opera, Paris 2,7%
    6. 6 Triumphal Arch 2,7%
    7. 7 Theatre du Vaudeville 2,3%
    8. 8 Flower Market At La Madeleine 2,3%
    9. 9 Rue Royale Madeleine 2,3%
    10. 10 Rue de Rivoli 2,3%
    11. 11 Notre Dame, St. Michael, under the snow 1,8%
    12. 12 St.Martin 1,8%
    13. 13 St.Denis, Winter 1,8%
    14. 14 Place Pigalle, Winter Evening 1,8%
    15. 15 Effect of sunlight on Notre Dame 1,4%
    16. 16 Booksellers along the Seine, Notre-Dame View 1,4%
    17. 17 St.Martin 1,4%
    18. 18 Station De L'Est 1,4%
    19. 19 Rue de Rivoli 1,4%
    20. — New Bridge ten obraz 0,0%

    Razem dzieła te stanowią 58,1% całej uwagi, jaką obrazy tego artysty przyciągnęły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Katalog zawiera 212 dzieł tego artysty, z których 90 zostało obejrzanych co najmniej raz. Ten obraz nie został jeszcze obejrzany w tym czasie — zamyka on listę bez przypisanego miejsca w rankingu. To samo, miesiąc po miesiącu

    Paski mierzą poziom uwagi, a nie jakość. Wybierz dzieło z górnej części listy oraz to poniżej: wymień jedną rzecz, która może przynieść obrazowi sławę niezależnie od kunsztu jego wykonania.

    Artysta i muzeum

    Artysta

    Edouard Cortès

    Miejsce urodzenia Lagny-sur-Marne, Francja

    The Parisian Poet: A Life in Light and Shadow

    Édouard Léon Cortès, affectionately known as “Le Poète Parisien de la Peinture” – the Parisian Poet of Painting – wasn’t born into the glittering world he would so vividly capture on canvas. His origins lay in Lagny-sur-Marne, a quiet town east of Paris, where he arrived on August 6th, 1882. Though France was his birthplace, artistic lineage flowed through his veins from his Spanish father, Antonio Cortés, a painter who had once served the Spanish Royal Court. This heritage instilled within young Édouard an early appreciation for artistry and a dedication to honing his skills. He began formal studies at the École des Beaux-Arts in Paris at just seventeen, immersing himself in the techniques of the masters while simultaneously forging his own distinct path. Even then, Cortès possessed a fiercely independent spirit, playfully rebuffing suggestions that he was merely a student of any particular master, declaring himself “a student of myself only.” This self-reliance would become a hallmark of his career and artistic vision.

    Capturing the Soul of Paris

    Cortès’s name became synonymous with Parisian cityscapes. He didn't simply paint buildings; he painted atmospheres – the soft glow of gas lamps on rain-slicked cobblestones, the bustling energy of boulevards teeming with life, the quiet intimacy of a café scene unfolding under a hazy sky. His work wasn’t about grand monuments or historical events, but rather the everyday poetry of Parisian existence. He possessed an uncanny ability to capture fleeting moments – a shaft of sunlight illuminating Notre Dame, the vibrant colors reflected in puddles after a shower, the hushed anticipation before a performance at the Opera. These weren't idealized visions; they were honest portrayals of a city brimming with life, beauty, and a touch of melancholy. His palette favored muted tones, skillfully blended to evoke mood and atmosphere, often employing shades of gray, blue, and ochre that perfectly mirrored the Parisian climate. He wasn’t interested in radical experimentation or abstract forms; his focus remained steadfastly on representing the world as he saw it – beautiful, transient, and deeply evocative.

    A Soldier's Brush: War and Resilience

    The idyllic world Cortès painted was shattered by the outbreak of World War I. Despite being a committed pacifist, duty called, and at the age of thirty-two, he enlisted in the French Infantry Regiment. The horrors of war profoundly impacted him, yet even amidst the chaos and destruction, his artistic spirit endured. Wounded early in the conflict, he was reassigned to utilize his talent for sketching, tasked with mapping enemy positions. This experience, though harrowing, likely sharpened his observational skills and deepened his appreciation for the fragility of life – themes that would subtly permeate his later work. He refused the Légion d’Honneur offered by the French government, a testament to his unwavering pacifist beliefs. Personal tragedy also struck during this period; his first wife, Fernande Joyeuse, passed away in 1918, leaving him with their daughter, Jacqueline Simone. He later married Fernande’s sister, Lucienne Joyeuse, finding solace and companionship amidst the lingering shadows of war.

    Influences and Artistic Kinship

    While Cortès developed a uniquely personal style, echoes of other masters can be discerned within his work. The atmospheric effects and subtle play of light recall the Impressionists, particularly Camille Pissarro and Alfred Sisley. However, he lacked their focus on pure optical sensation, instead prioritizing narrative and emotional resonance. Post-Impressionist artists like Eugène Boudin also influenced his approach to capturing fleeting moments and atmospheric conditions. His dedication to depicting everyday life aligns him with Realist painters, yet his romanticized vision of Paris elevates his work beyond mere documentation. He wasn’t attempting to replicate reality precisely; he was striving to capture its essence, its mood, its poetry. Artists like Frederick Soulacroix and Paul Gauguin, though distinct in their styles, shared Cortès's fascination with capturing the spirit of a place and its people, imbuing their canvases with a sense of atmosphere and emotion. His legacy lies not in revolutionizing painting but in perfecting a particular vision – a deeply personal and profoundly moving portrayal of Paris that continues to resonate with audiences today.

    Recognition and Legacy

    Following the war, Cortès's career flourished. His work was first exhibited in North America in 1945, introducing his Parisian scenes to a wider audience and solidifying his international reputation. He continued to paint prolifically, capturing the evolving face of Paris while remaining true to his signature style. In his final year, 1969, he received the prestigious Prix Antoine-Quinson from the Salon de Vincennes – a fitting tribute to a lifetime dedicated to artistic expression. Cortès lived a remarkably simple life, surrounded by close friends and devoted to his craft. He passed away on November 26th, 1969, in Lagny-sur-Marne, leaving behind a vast body of work that continues to captivate art lovers worldwide. Today, a street bears his name in his hometown, a lasting testament to the “Parisian Poet” who immortalized the city’s soul on canvas. His paintings remain highly sought after, not merely as decorative pieces but as windows into a bygone era – glimpses of a Paris that exists now primarily through his evocative and enduring art.

    Dowiedz się więcej

    Odkryj w sieci

    Kod QR prowadzący do strony pobierania New Bridge

    topimpressionists.com/pl/art/download/edouard-cortes-new-bridge-8XXTQJ-en/

    Cytowanie dzieła

    MLA
    Cortès, Edouard. New Bridge. n.d., https://topimpressionists.com/pl/art/edouard-cortes-new-bridge-8XXTQJ-en/
    APA
    Cortès, Edouard (n.d.). New Bridge [Painting]. https://topimpressionists.com/pl/art/edouard-cortes-new-bridge-8XXTQJ-en/
    Chicago
    Edouard Cortès. New Bridge. n.d. https://topimpressionists.com/pl/art/edouard-cortes-new-bridge-8XXTQJ-en/
    Harvard
    Cortès, Edouard (n.d.) New Bridge. Available at: https://topimpressionists.com/pl/art/edouard-cortes-new-bridge-8XXTQJ-en/

    Przyjrzyj się bliżej

    New Bridge — Edouard Cortès

    Przyjrzyj się bliżej

    Odpowiedz własnymi słowami. Nie ma tutaj błędnych odpowiedzi — liczą się tylko te, które potrafisz uzasadnić.

    1. Co przyciąga Twoją uwagę w pierwszej kolejności i dlaczego?
    2. Które kolory lub kształty budują nastrój — i jaki to nastrój?
    3. Ile twarzy potrafisz odnaleźć? ____ (w naszym katalogu jest 6 — czy zgadzasz się z tą liczbą?)
    4. W naszym katalogu dzieło to znajduje się w kategorii: rainy city, parisian scene, urban dusk. Czy zgadzasz się z tym opisem? Co warto by dodać lub usunąć?
    5. Wróć do dzieła La Place de la Bastille, Paris, wspomnianego wcześniej w tym przewodniku. Wymień dwie cechy wspólne dla obu prac oraz jedną różnicę.

    Twoja odpowiedź

    Napisz krótki akapit na temat tego dzieła. Wykorzystaj fakty zawarte w poprzednich częściach tego przewodnika oraz swoje wcześniejsze odpowiedzi.

    Pytania i odpowiedzi

    Któremu artyście przypisuje się "New Bridge"?

    „New Bridge” zostało stworzone przez Edouard Cortès. Informacje na tej stronie opisują oryginalne dzieło autorstwa Edouard Cortès.

    W jaki sposób "New Bridge" balansuje światło i cień?

    Zarejestrowane wartości dla „New Bridge” autorstwa Edouard Cortès to: jasność balanced, luminancja Soft Shadow.

    Co łączy "New Bridge" z resztą twórczości Edouard Cortès?

    W dorobku Edouard Cortès, "New Bridge" wpisuje się w styl Impressionism, nawiązując do tematów takich jak parisian impressionism, urban romanticism", city life reflections, post-industrial europe, authority & spectacle, melancholy atmosphere, cortès' cityscapes, late 19th century mood.