Format papieru

Przewodnik po pracach studentów

Aubrey Beardsley

Imię i nazwisko Klasa Data

Jacques-Émile Blanche, Aubrey Beardsley (1895). Dzieło w domenie publicznej. Zobacz to płótno w zmieniającym się świetle: rysunek, prawdziwy kolor pod werniksem, czysty pigment

Informacje podstawowe

Artysta
Jacques-Émile Blanche topimpressionists.com/pl/artists/jacques-emile-blanche_pl/
Daty życia artysty
1861 – 1942
Obraz olejny
1895
Wymiary oryginału
93 x 74 cm

W kontekście

Aubrey Beardsley — Jacques-Émile Blanche

Wymiary

Oryginalne wymiary to 93 × 74 cm (wysokość × szerokość), przedstawione tutaj obok osoby dorosłej o przeciętnym wzroście.

Data powstania

  1. 1860
  2. 1870
  3. 1880
  4. 1890
  5. 1900
  6. 1910
  7. 1920
  8. 1930
  9. 1940

Wiersz powyżej: lata. Wiersz poniżej: wiek artysty na początku i na końcu każdego okresu — 0 w chwili narodzin, 81 w chwili śmierci.

Namalowane, gdy artysta miał 34 lat. Artysta dożył 81 lat. 10 z 68 datowanych dzieł tego artysty w naszym katalogu powstało wcześniej.

Shaded: lata życia Jacques-Émile Blanche (1861–1942) ▲ to dzieło, 1895 każdy datowany obraz, dekada po dekadzie

Pierwsze prace: do 1901 Główne lata aktywności zawodowej: 1901–1924 Późne dzieła: od 1924

Te trzy sekcje dzielą datowane w tym katalogu dzieła na pierwszy kwartał, środkową połowę oraz ostatni kwartał. Nie stanowią one pełnego dorobku artysty: rzadsze okresy mogą być luką w dokumentacji, a nie okresem mniejszej aktywności. Te same lata, w których toczyło się życie artysty

Dzieła podobne

Wybierz jedno z powyższych dzieł: wymień dwie cechy wspólne z tym utworem oraz jedną różnicę.

Więcej dzieł o podobnej tematyce: topimpressionists.com/pl/art/similar/jacques-emile-blanche-aubrey-beardsley-AQS2ME-en/

Kolory

Na podstawie analizy obrazu

    Kolor dominujący

    Espresso #452f26

    Paleta w katalogu

    • #452F26
    • #301B14
    • #674D3F
    • #BA926E

    Te kolory w całej palecie artysty Znajdź inne obrazy według koloru

    Paleta kolorów
    Earthy Dominująca gama kolorystyczna obrazu.
    Kolor główny
    Espresso
    Intensywność
    Monochromatic Stopień nasycenia i różnorodność kolorów – od pojedynczego stonowanego odcienia po bogactwo jaskrawych barw.
    Kontrast
    Serene W jakim stopniu kolory różnią się jasnością i nasyceniem na całym obrazie.
    Harmonia
    Strong Color Unity Jak dobrze kolory ze sobą współgrają – od kontrastowych po w pełni jednolite.
    Jasność
    Deep_shadow Ogólna jasność lub ciemność obrazu, od głębokich cieni po świetliste refleksy.
    Nasycenie
    Subtle Color Jak czyste i intensywne są te kolory, od niemal szarych po w pełni żywe.

    Gdzie na świecie ogląda się ten obraz?

    • poniżej 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i więcej
    Samo to dzieło ma zbyt mało odnotowanych odwiedzających, aby móc je nanieść na mapę, dlatego zestawienie obejmuje wszystkie prace autorstwa Jacques-Émile Blanche z ostatnich dwunastu miesięcy — łącznie 7 krajów. Skąd pochodzą te dane

    Dziesięć wiodących krajów

    1. 1 Chiny 66,7%
    2. 2 Stany Zjednoczone Ameryki 13,0%
    3. 3 Hongkong 8,7%
    4. 4 Singapur 4,3%
    5. 5 Kanada 2,9%
    6. 6 Francja 2,9%
    7. 7 Brazylia 1,4%

    Znajdź na mapie trzy najciemniejsze kraje. Czy muzeum, w którym znajduje się ten obraz, leży w którymś z nich? Zapisz jeden powód, dla którego osoby z daleka mogą chcieć go zobaczyć.

    20 najczęściej oglądanych dzieł artysty Jacques-Émile Blanche

    1. 1 Eugenia Huici de Errazuriz, 1890 6,2%
    2. 2 Sir Max Beerbohm, 1903 3,8%
    3. 3 Walter Richard Sickert, 1898 3,8%
    4. 4 Eton Bridge, Windsor i Straż Książąt, 1923 3,8%
    5. 5 L Hôte, 1892 3,8%
    6. 6 Mabel Beardsley, 1895 3,8%
    7. 7 Grupa sześciu, 1886 3,8%
    8. 8 Punts at Henley 3,8%
    9. 9 Ludgate Circus Entrance to the City (November, Midday) (Ludgate Circus Entrée de la City (Novembre, midi)), 1910 2,5%
    10. 10 Trooping the Colour przed Królem Edwardem VII 2,5%
    11. 11 Children Bathing, Dieppe, 1934 2,5%
    12. 12 London Bridge, 1914 2,5%
    13. 13 Crystal Palace, Sydenham, London, 1907 2,5%
    14. 14 Inwestycja Księcia Walii George'a V w Zamku Karnavon, 1910 2,5%
    15. 15 James Joyce, 1935 2,5%
    16. 16 A Street Scene in London 2,5%
    17. 17 Le Comte François de Bourbon Busset, 1925 2,5%
    18. 18 The Finish at an English Country Racecourse 2,5%
    19. 19 Miss Winny MacEwan 2,5%
    20. — Aubrey Beardsley, 1895 ten obraz 0,0%

    Razem dzieła te stanowią 60,3% całej uwagi, jaką obrazy tego artysty przyciągnęły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Katalog zawiera 130 dzieł tego artysty, z których 46 zostało obejrzanych co najmniej raz. Ten obraz nie został jeszcze obejrzany w tym czasie — zamyka on listę bez przypisanego miejsca w rankingu. To samo, miesiąc po miesiącu

    Paski mierzą poziom uwagi, a nie jakość. Wybierz dzieło z górnej części listy oraz to poniżej: wymień jedną rzecz, która może przynieść obrazowi sławę niezależnie od kunsztu jego wykonania.

    Artysta i muzeum

    Artysta

    Jacques-Émile Blanche

    Miejsce urodzenia Paryż, Francja

    Wczesne życie i edukacja

    Jacques-Émile Blanche, urodzony w Paryżu 1 stycznia 1861 roku, pochodził z rodziny lekarzy, co odcisnęło silny wpływ na jego późniejsze życie. Jego ojciec, Émile Blanche, był wybitnym patologiem, a jego matka, Félicie, była osobą o silnych przekonaniach i dbała o zdrowie syna. Blanche dorastał w bogatej dzielnicy Passy, otoczony luksusowymi domami i znanymi artystami – to właśnie tam, wśród tych wpływowych środowisk, młody Jacques-Émile zaczął kształtować swoje wrażenia i zainteresowania. Jego ojciec, wspierając jego ambicje artystyczne, zapewnił mu dostęp do towarzystw literackich i artystycznych, gdzie mógł spotykać takich postaci jak Jules Michelet czy Charles Renouvier. Wśród tych rozmów i inspiracji, Blanche poznał również wielu malarzy, w tym Edmunda Maneta, który miał później ogromny wpływ na jego styl i wizję artystyczną. Wychowanie w domu, gdzie panował dbałość o zdrowie i regularne spotkania z wybitnymi osobami, dało mu unikalne doświadczenie, które kształtowało jego charakter i podejście do sztuki.

    Rozwój artystyczny i styl

    Blanche nie ukończył żadnej oficjalnej szkoły artystycznej, co w tamtych czasach było dość nietypowe. Zamiast tego, uczył się głównie samodzielnie, pod okiem takich malarzy jak Henri Gervex i Pierre-Auguste Renoir. Jego styl, choć inspirowany przez wielu prekursorów, szybko zyskał unikalny charakter. Blanche czerpał inspirację z 18-wiecznych angielskich malarzy, takich jak Thomas Gainsborough, a także od Edmunda Maneta i Jamesa McNeilla Whistlera – artystów, którzy podziwiał za ich umiejętność oddawania prawdy w portretach i krajobrazach. Jego obrazy charakteryzowały się luźną fakturą pędzla, ograniczoną paletą barw i wrażliwością na emocje – to właśnie te cechy sprawiły, że jego portrety, takie jak "Portret Marcela Prousta", zyskały uznanie za swoją subtelność i głębię. Blanche eksperymentował z różnymi technikami, łącząc tradycję z nowoczesnością, tworząc obrazy, które odzwierciedlały ducha epoki Belle Époque.

    Praca w Paryżu i Londynie

    Blanche spędził znaczną część swojej kariery artystycznej w Paryżu, gdzie wystawiał swoje prace na Salonie i w innych renomowanych towarzystwach sztuki. Jednakże, w 1870 roku, z powodu wojny francusko-pruskiej, przeniósł się do Londynu, gdzie spędził wiele lat. W Anglii, Blanche nawiązał kontakty z innymi artystami i intelektualistami, a także stworzył serię obrazów przedstawiających londyńskie widoki – "Londyńskie Widoki". Jego praca w Londynie była silnie inspirowana angielskim krajobrazem i atmosferą miasta. Blanche był obserwatorem życia towarzyskiego Paryża i Londynu, co znalazło odzwierciedlenie w jego portretach arystokracji i celebrytów. Jego umiejętność uchwycenia charakteru i osobowości swoich modeli była niezwykle ceniona przez jego klientów i krytyków.

    Znaczenie i dziedzictwo

    Jacques-Émile Blanche zmarł 30 września 1942 roku w Offranville, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne. Jego obrazy, znajdujące się w kolekcjach muzeów na całym świecie – od Musée d’Orsay w Paryżu po Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – świadczą o jego talentu i wpływie na sztukę epoki. Blanche był malarzem, pisarzem i krytykiem, który łączył w sobie różne dziedziny sztuki i kultury. Jego twórczość odzwierciedlała ducha swojej epoki, łącząc tradycję z nowoczesnością i wyrażając głębokie emocje i wrażenia. Blanche pozostaje ważnym przedstawicielem impresjonizmu francuskiego, a jego obrazy inspirują kolejne pokolenia artystów i miłośników sztuki. Jego portrety, charakteryzujące się subtelnością i wrażliwością, są świadectwem jego umiejętności i talentu.

    Dowiedz się więcej

    Odkryj w sieci

    Kod QR prowadzący do strony pobierania Aubrey Beardsley

    topimpressionists.com/pl/art/download/jacques-emile-blanche-aubrey-beardsley-AQS2ME-en/

    Cytowanie dzieła

    MLA
    Blanche, Jacques-Émile. Aubrey Beardsley. 1895, https://topimpressionists.com/pl/art/jacques-emile-blanche-aubrey-beardsley-AQS2ME-en/
    APA
    Blanche, Jacques-Émile (1895). Aubrey Beardsley [Painting]. https://topimpressionists.com/pl/art/jacques-emile-blanche-aubrey-beardsley-AQS2ME-en/
    Chicago
    Jacques-Émile Blanche. Aubrey Beardsley. 1895. https://topimpressionists.com/pl/art/jacques-emile-blanche-aubrey-beardsley-AQS2ME-en/
    Harvard
    Blanche, Jacques-Émile (1895) Aubrey Beardsley. Available at: https://topimpressionists.com/pl/art/jacques-emile-blanche-aubrey-beardsley-AQS2ME-en/

    Przyjrzyj się bliżej

    Aubrey Beardsley — Jacques-Émile Blanche

    Przyjrzyj się bliżej

    Odpowiedz własnymi słowami. Nie ma tutaj błędnych odpowiedzi — liczą się tylko te, które potrafisz uzasadnić.

    1. Co przyciąga Twoją uwagę w pierwszej kolejności i dlaczego?
    2. Które kolory lub kształty budują nastrój — i jaki to nastrój?
    3. Wróć do dzieła Madame Caroline Franklin Groult (1923), wspomnianego wcześniej w tym przewodniku. Wymień dwie cechy wspólne z tym obrazem oraz jedną różnicę.
    4. Jacques-Émile Blanche miał około 34 lat, gdy powstało to dzieło. Co w nim przypomina twórczość artysty na tym etapie?
    5. Co artysta mógł chcieć, abyś poczuł?

    Twoja odpowiedź

    Napisz krótki akapit na temat tego dzieła. Wykorzystaj fakty zawarte w poprzednich częściach tego przewodnika oraz swoje wcześniejsze odpowiedzi.

    Pytania i odpowiedzi

    Jaka jest kolorystyka dzieła „Aubrey Beardsley” autorstwa Jacques-Émile Blanche?

    „Aubrey Beardsley” autorstwa Jacques-Émile Blanche wykorzystuje paletę w odcieniach Earthy, w której dominuje kolor Espresso (#452f26).

    Czy dostępny jest wysokiej rozdzielczości plik do pobrania dla "Aubrey Beardsley"?

    „Aubrey Beardsley” jest dostępny jako wysokiej rozdzielczości cyfrowe zdjęcie do pobrania, można go nabyć bezpośrednio na stronie Obraz cyfrowy.

    Czy mogę obejrzeć "Aubrey Beardsley" w formie pełnoekranowej prezentacji slajdów?

    Prezentację slajdów dzieła "Aubrey Beardsley" można obejrzeć na stronie Pokaz slajdów tego utworu.