Pracownia — Bezpłatna wysyłka na cały świat — Czas dostawy: 2–6 tygodni

      Mildred Williams

      1892 - 1960

      Krótka nota

      • Nationality: Walia
      • Died: 1960
      • Movements: contemporary realism
      • Copyright status: Under copyright
      • Also known as:
        • Mildred Emerson Williams
        • Mildred E. Williams
      • Museums on APS:
        • Leeds Art Gallery
        • Aberystwyth University School of Art Museum And Galleries
        • Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales
        • Royal Free Hospital
        • Sidney Sussex College
      • Art period: Modernizm
      • Typical colors: zieleń ftalowa

      Mildred Williams: Życie zapisane w portretach

      Mildred Williams (1888-1960) była wybitną walijską artystką, słynącą z niezwykle sugestywnych portretów brytyjskiej rodziny królewskiej, europejskiej arystokracji oraz prezydentów Stanów Zjednoczonych. Choć za życia cieszyła się ogromnym uznaniem i sukcesami, jej twórczość przeszła przez okres relatywnego zapomnienia, zanim ponownie odkryto ją jako kluczową postać w historii XX-wiecznego malarstwa portretowego.

      Dzieciństwo i edukacja

      Urodzona w Cardiff w Walii, Margaret Lindsay Williams była najstarszą córką Samuela A. Williamsa, brokera okrętowego, oraz Marthy Margaret Lindsay, pochodzącej ze szkockich korzeni. Od dziewiątego roku życia jej światem był dom przy 9 Windsor Road w Barry. Jej niezwykły talent artystyczny objawił się bardzo wcześnie, czego dowodem był złoty medal przyznany przez Cardiff School of Art w 1904 roku. Nie zatrzymała się jednak na tym sukcesie, kontynuując naukę w Pelham Street School of Painting w Kensington w 1905 roku, czym przygotowywała się do wstępu do prestiżowej Royal Academy.

      Royal Academy i wczesna kariera

      W 1906 roku Williams rozpoczęła naukę w Royal Academy School, gdzie błyskawicznie wyróżniła się na tle rówieśników. Rok 1911 przyniósł jej spektakularne osiągnięcie – zdobycie złotego medalu za obraz The City of Refuge , co uczyniło ją zarówno najmłodszą artystką, jak i pierwszą przedstawicielką Walii, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Dzięki wsparciu ojca, jeszcze w tym samym roku założyła własną pracownię przy Eaton Terrace w St John's Wood. Kolejnym kamieniem milowym w jej rozwoju okazało się stypendium zagraniczne przyznane w 1912 roku, które otworzyło jej drzwi do studiów w Italii i Holandii, gdzie mogła doskonalić swój warsztat pod okiem samego Johna Singera Sargenta .

      Rozwój artystyczny i styl

      Styl Mildred Williams ewoluował od wczesnego, rygorystycznego wykształcenia akademickiego w stronę niezwykle osobliwego i wyrafinowanego podejścia do sztuki portretowej. Z niezwykłą biegłością potrafiła ona uchwycić nie tylko fizyczne podobieństwo swoich modeli, ale przede wszystkim ich unikalną osobowość oraz status społeczny, nadając każdemu dziełu głębię psychologiczną. Jej twórczość jest świadectwem mistrzostwa technicznego, przejawiającego się w skrupulatnej dbałości o najdrobniejsze detale oraz niezwykle subtelnym, wyrafinowanym operowaniu kolorem. Choć to właśnie portrety przyniosły jej największą sławę, w okresie trwania i po zakończeniu I wojny światowej artystka z odwagą sięgała również po tematykę religijną oraz kompozycje o charakterze fantastycznym, poszerzając tym samym granice swojego artystycznego wyrazu.

      Doświadczenia wojenne i zamówienia

      W momencie wybuchu I wojny światowej, Williams z determinacją dążyła do objęcia stanowiska oficjalnej artystki wojennej przy dywizji walijskiej we Francji. Mimo wsparcia, jakie zapewnił jej David Lloyd George , jej prośba została odrzucona, co było bezpośrednim wynikiem ówczesnych norm społecznych, ograniczających rolę kobiet w czasie konfliktów zbrojnych. Nie poddając się jednak, wniosła swój wkład w tworzenie ilustracji do antologii prozy wspierającej walijskie wojska, a w późniejszych latach realizowała monumentalne zamówienia, wśród których znalazły się sugestywne przedstawienia scen z życia Cardiff Royal Infirmary oraz Cardiff City Hall.

      Największe osiągnięcia i wybitne dzieła

      Twórczość Mildred Williams to pasmo artystycznych triumfów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się jej najbardziej ambitne przedsięwzięcie – monumentalne płótno Welsh National Service at Westminster Abbey (1918). To ogromne dzieło o wymiarach 20x16 stóp stanowi niezwykłą kronikę epoki, ukazując około 150 portretów, w tym wizerunki królowej Aleksandry oraz księżniczki Wiktorii, tworząc żywy obraz narodowej tożsamości.

      Jej talent do chwytania majestatu sprawił, że stała się ulubioną malarką dworu, tworząc liczne portrety brytyjskiej arystokracji. W jej dorobku odnajdziemy wizerunki królowej Aleksandry, królowej Mary oraz księżniczki Margaret, a także co najmniej pięć portretów królowej Elżbiety II, które stanowią świadectwo jej niezwykłej umiejętności oddawania godności i klasy swoich modeli.

      Sława Mildred Williams wykraczała daleko poza granice Europy, czego dowodem jest prestiżowe zlecenie z 1922 roku, kiedy to artystka podjęła się namalowania portretu prezydenta Warrena Hardinga w niemal naturalnej, pełnowymiarowej skali. Kolejnym kamieniem milowym w jej karierze było dzieło St Paul's Cathedral Thanksgiving Service (1933) – wielki portret grupowy upamiętniający ponowne otwarcie katedry, na którym obok siebie odnaleźć można postacie króla Jerzego V oraz królowej Mary.

      Późniejsze lata i dziedzictwo

      Przez znaczną część połowy XX wieku Mildred Williams nieustannie otrzymywała prestiżowe zlecenia od wpływowych rodów z Walii oraz Londynu. Jej pędzel uwieczniał wizerunki postaci o światowej sławie, takich jak Henry Ford czy Marszałek Polny Slim. Choć za życia cieszyła się niesłabnącym uznaniem, po jej śmierci w 1960 roku jej twórczość na pewien czas odeszła w zapomnienie, ustępując miejsca innym nurtom. Dziś jednak obserwujemy powracające zainteresowanie jej niezwykłym talentem oraz nieocenionym wkładem w brytyjską sztukę portretową, a świat sztuki na nowo odkrywa fascynujące życie i artystyczne dokonania tej wybitnej malarki.

      Wpływy

      Twórczość, którą pozostawiła po sobie Mildred Williams, jest nierozerwalnie związana z mistrzowskim podejściem do portretu, jakie reprezentował John Singer Sargent, którego styl wywarł na niej znaczący wpływ. Jej dzieła stanowią harmonijne połączenie rygorystycznych tradycji akademickich Royal Academy z głębokim, niezwykle czułym dialogiem z ówczesnymi, dynamicznie zmieniającymi się nurtami w sztuce współczesnej.

      Pytania i odpowiedzi

      Czy mogę przeglądać dzieła Mildred Williams według nastroju?

      Prace Mildred Williams można przeglądać według nastroju na stronie Sztuka według nastroju, która grupuje dzieła artysty według ich przypisanego nastroju.

      Ile dzieł Mildred Williams można przejrzeć w katalogu?

      Możesz przeglądać 37 dzieł sztuki dzieł autorstwa Mildred Williams na stronie Wszystkie dzieła.

      W jakim mieście i kraju urodził(a) się Mildred Williams?

      Mildred Williams urodził się w Cardiff w Walia.

      Quiz o sztuce

      Do każdego pytania dotyczy tylko jedna poprawna odpowiedź.

      Pytanie 1:
      Margaret Lindsay Williams jest najbardziej znana ze swoich obrazów przedstawiających:
      Pytanie 2:
      Podczas I wojny światowej Margaret Lindsay Williams próbowała zostać oficjalną artystką wojenną. Jaki był główny powód odrzucenia jej prośby?
      Pytanie 3:
      Wielkoformatowy obraz Williamsa przedstawiający Walijską Służbę Narodową został zamówiony przez:
      Pytanie 4:
      Który artysta miał znaczący wpływ na rozwój artystyczny Margaret Lindsay Williams, doradzając jej podczas stypendium zagranicznego?
      Pytanie 5:
      Margaret Lindsay Williams zdobyła złoty medal w Royal Academy School w 1911 roku za swoje dzieło zatytułowane: