Format papira

Vodič za studentske radove

Square One

Ime Razred Datum

Helen Frankenthaler, Square One (1985). Reprodukovano u informativne svrhe; sva prava zadržava vlasnik autorskih prava. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svetlom: crtež, pravu boju ispod vernisa, čisti pigment

Osnovne informacije

Umetnik
Helen Frankenthaler topimpressionists.com/sr/artists/helen-frankenthaler_sr/
Podaci o umetniku
1928 – 2011
Slikano
1985
Originalne dimenzije
198 x 129 cm
Pokret
Abstract Expressionism Large canvases where the act of painting itself — the drip, the sweep — is the subject.

U kontekstu

Square One — Helen Frankenthaler

Dimenzije

Originalne dimenzije su 198 × 129 cm (visina × širina), prikazane ovde pored odrasle osobe prosečne visine. Preveliko je da bi se prikazalo u odgovarajućoj razmeri na ovoj stranici.

Godina nastanka

  1. 1920
  2. 1930
  3. 1940
  4. 1950
  5. 1960
  6. 1970
  7. 1980
  8. 1990
  9. 2000
  10. 2010

Red iznad: godine. Red ispod: koliko je umetnik imao godina na početku i na kraju svakog perioda — 0 u rođenju, 83 u smrti.

Naslikano kada je umetnik imao 57 godina. Umetnik je doživeo 83. 43 od 64 datiranih dela ovog umetnika u našem katalogu nastalo je ranije.

Osenčeno: životni vek umetnika Helen Frankenthaler (1928–2011) ▲ ovo delo, 1985 svaka datirana slika, deceniju po deceniju

Prva dela: do 1966 Glavne radne godine: 1966–1987 Kasna dela: od 1987

Ova tri segmenta dele dela koja u ovom katalogu imaju naveden datum na prvi kvartal, srednju polovinu i poslednji kvartal. Ona ne predstavljaju kompletan umetnikov opus: tanji niz može biti praznina u arhivu pre nego period mirovanja. Iste godine kroz koje se proteže život umetnika

Slična dela

Izaberite jedno od gore navedenih dela: navedite dve stvari koje su mu zajedničke sa ovim i jednu stvar koja ga razlikuje.

Još dela koja se mogu postaviti pored ovog: topimpressionists.com/sr/art/similar/helen-frankenthaler-square-one-D2DSSP-en/

Paleta boja

Izmereno na osnovu slike

    Glavna boja

    Gray #6d8987

    Katalogizovana paleta

    • #6D8987
    • #6B3027
    • #95A6A3
    • #376D68

    Ove boje unutar cele umetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Naziv glavne boje
    Gray
    Intenzitet
    Balanced Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedne prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Serene Razlika u svetlini i zasićenosti boja širom slike.
    Harmonija
    Softly Mixed Palette Koliko se dobro boje uklapaju, od kontrastnih do potpuno ujedinjenih.
    Osvetljenost
    Bright Koliko je slika u celini svetla ili tamna, od duboke senke do najsvetlijih tonova.
    Zasićenost
    Subtle Color Koliko su boje čiste i snažne, od skoro sivih do potpuno živopisnih.

    Gde u svetu se posmatra ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova slika sama po sebi ima premalo zabeleženih posetilaca da bi se napravila mapa, pa ploča prikazuje svaki rad koji je kreirao Helen Frankenthaler tokom poslednjih dvanaest meseci — ukupno u 9 zemalja. Odakle ovi podaci potiču

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Шведска 28,3%
    2. 2 Сједињене Америчке Државе 26,4%
    3. 3 Кина 22,6%
    4. 4 Шпанија 11,3%
    5. 5 Немачка 3,8%
    6. 6 Аргентина 1,9%
    7. 7 Данска 1,9%
    8. 8 Француска 1,9%
    9. 9 Холандија 1,9%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na mapi. Da li se muzej u kojem se čuva ova slika nalazi u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi sa dalekih mesta mogli posmatrati.

    20 najposećenijih dela umetnika Helen Frankenthaler

    1. 1 Mountains and Sea, 1952 23,2%
    2. 2 Tutti-Fruitti, 1966 14,3%
    3. 3 Wales, 1966 12,5%
    4. 4 Untitled, 1973 5,4%
    5. 5 Cedar Hill, 1983 5,4%
    6. 6 Untitled, 1967 3,6%
    7. 7 Nature Abhors a Vacuum, 1973 3,6%
    8. 8 Altitudes, 1978 1,8%
    9. 9 Weeping Crabapple, 2009 1,8%
    10. 10 Мали Зенит, 1970 1,8%
    11. 11 Eros, 1988 1,8%
    12. 12 Plaza Real, 1988 1,8%
    13. 13 Seeing the Moon on a Hot Summer Day, 1987 1,8%
    14. 14 Viewpoint II, 1979 1,8%
    15. 15 Bay Area Wednesday I, 1982 1,8%
    16. 16 Square One, 1985 ova slika 1,8%
    17. 17 Living Edge, 1973 1,8%
    18. 18 Variation II on Mauve Corner, 1969 1,8%
    19. 19 Untitled, 1963 1,8%
    20. 20 Dream Walk, 1977 1,8%

    Zajedno, ova dela privlače 91,4% pažnje koju su slike ovog umetnika dobile tokom poslednjih dvanaest meseci. Katalog sadrži 66 dela ovog umetnika, od kojih je 25 pregledano barem jednom. Ova slika zauzima 16 mesto među njima, sa 1,8% te pažnje. Isto važi i za mesec po mesec

    Barovi mere pažnju, ne kvalitet. Odaberite rad na vrhu i ovaj: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom pored toga koliko je dobro naslikana.

    Umetnik i muzej

    Umetnik

    Helen Frankenthaler

    Mesto rođenja Manhattan, Sjedinjene Američke Države

    Pionirica Boje i Obika: Život i Umjetnost Helen Frankenthaler

    Helen Frankenthaler, rođena 1928. godine u Manhattanu, iznijela je ključnu figuru američke umetnosti posle rata, premošćujući žar energiju Apstraktnog ekspresionizma sa mirnim prostranstvima Bojnog polja (Color Field painting). Odgojena u progresivnoj jevrejskoj intelektualnoj porodici – njen otac bio sudija, a majka imigrantkinja iz Nemačke – uronila je u svet koji je cenio i tradiciju i inovaciju. Ovo vaspitanje razvilo je duh istraživanja koji će definisati njeno umetničko putovanje. Od ranog doba, Frankenthaler je primila rigorozno umetničko obrazovanje, proučavajući kod Rufina Tamaya u Dalton Schoolu, a kasnije usavršavajući svoje veštine na Bennington College-u sa Paul Feeleyem, uz kratak mentorstvo od Hansa Hofmanna. Ova formativna iskustva postavila su temelj za njena revolucionarna istraživanja apstrakcije.

    Revolucija „Upijanjem i Bojom“

    Najtrajniji doprinos Frankenthalerovoj umetničkoj istoriji bez sumnje je razvoj tehnike „upijanja i boje“ (soak-stain) 1952. godine. Ovaj revolucionarni metod uključivao je prelivanje razblažene uljne boje direktno na ne pripremljen platn uočen na pod, dozvoljavajući pigmentu da se upije u samu tkaninu. Ovo je bio radikalni odstupanje od tradicionalnih umetničkih praksi koje su naglašavale slojevanje i poteze četkice. Rezultat bio je eterična kvaliteta prozirne boje, gde su forme izgledale kao da plivaju i rastvaraju se unutar pletenja platna. Planine i more, kreirano te iste godine, široko se smatra seminalnim delom koje demonstrira ovu tehniku – ključni trenutak ne samo u karijeri Frankenthaler, već i u evoluciji apstraktne umetnosti. Prošireni prskanja boja na slikarstvu evocirala su prirodne pejzaže bez potrebe za reprezentacijom, nazirući horizonte, telesa vode i geološke formacije. Ovaj inovativan pristup duboko je uticao na umetnike poput Morisa Luisa i Kenetha Nolanda, koji su kasnije postali vodeće ličnosti u pokretu Bojnog polja. Frankenthaler nije samo slikovala na platnu; ona je sarađivala sa njim, dozvoljavajući samom materijalu da učestvuje u kreativnom procesu.

    Proširivanje Umetničkih Granica

    Iako je proslavljena po svom pionirskom radu sa bojama upijanjem, Helen Frankenthaler bila je umetnica neprestane eksperimentacije. Raniih 1960-ih, prihvatila je akrilne boje, privučena njihovim svetlijim tonovima i sposobnošću stvaranja oštrijih granica između formi. Ovaj prelaz omogućio je veću kontrolu i preciznost u njenim kompozicijama. Međutim, njena umetnička znatiželja protezala se daleko izvan okvira slikarstva. Tokom cele svoje karijere, Frankenthaler je hrabro istraživala različite medije, uključujući keramiku, skulpturu, tapiseriju i grafiku – posebno drvene odnose. Čak se usmerila na scenografski dizajn, stvarajući pozornice i kostime za Kraljevski balet. Ova spremnost da prihvati nove izazove naglašavala je njeno uverenje da umetnost mora biti kontinuirani proces otkrića i ponovnog izumljaja. Ona nije videla inherentnu hijerarhiju između umetničkih disciplina, videći svaku kao izvor jedinstvenih mogućnosti za izražavanje.

    Prepoznavanje i Nasleđe

    Uticaj Frankenthaler na umetnički svet prepoznat je rano u njenoj karijeri sa uključivanjem u uticajno izložbeno „Petnaest nepoznatih“ (Fifteen Unknowns) 1950. godine i njenom prvom samostalnom izložbom u Galeriji Tibor de Nagy 1951. godine. Sledele su velike retrospektivne izložbe, uključujući one u Jujevom muzeju (1960), Whitney Muzeu američke umetnosti (1969) i sveobuhvatnu putujuću retrospektivu 1989. godine. Godine 1966., predstavila je Sjedinjene Države na prestižnoj Venecijanskoj bienali, čvršće utvrđujući svoju međunarodnu reputaciju. Njen doprinos je formalno priznat Nacionalnom medaljom umetnosti (National Medal of Arts) 2001. godine. Helen Frankenthaler je umrla 2011. godine, ostavljajući iza sebe ogroman i uticajan korpus dela koji i danas inspiriše umetnike. Helen Frankenthaler Fondacija, osnovana tokom njenog života, ostaje posvećena podizanju javnog interesa za vizuelne umetnosti i očuvanju njenog umetničkog nasleđa. Njena slikarstva čuvaju se u velikim muzejima širom sveta, služeći kao svedočanstva njoj trajnog vida i inovativnog duha. Seća se ne samo po svojim tehničkim inovacijama, već i po svojoj lirskoj senzibili – kvaliteti koji njenim apstraktnim kompozicijama daje emocionalnu rezonancu koja nadilazi stilizatske granice.

    Saznajte više

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji vodi na stranicu za preuzimanje Square One

    topimpressionists.com/sr/art/download/helen-frankenthaler-square-one-D2DSSP-en/

    Citiranje ovog umetničkog dela

    MLA
    Frankenthaler, Helen. Square One. 1985, https://topimpressionists.com/sr/art/helen-frankenthaler-square-one-D2DSSP-en/
    APA
    Frankenthaler, Helen (1985). Square One [Painting]. https://topimpressionists.com/sr/art/helen-frankenthaler-square-one-D2DSSP-en/
    Chicago
    Helen Frankenthaler. Square One. 1985. https://topimpressionists.com/sr/art/helen-frankenthaler-square-one-D2DSSP-en/
    Harvard
    Frankenthaler, Helen (1985) Square One. Available at: https://topimpressionists.com/sr/art/helen-frankenthaler-square-one-D2DSSP-en/

    Pogledajte pažljivije

    Square One — Helen Frankenthaler

    Pažljiviji pogled

    Odgovorite svojim rečima. Ovde nema netačnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Šta vam prvo privuče pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Vratite se na Untitled (1967), koji ste ranije videli u ovom vodiču. Navedite dve zajedničke karakteristike ovog i prethodnog dela, kao i jednu koja ih razlikuje.
    4. Abstract Expressionism: Large canvases where the act of painting itself — the drip, the sweep — is the subject. Gde se to može uočiti u ovom delu?
    5. Helen Frankenthaler je imao oko 57 godina kada je ovo nastalo. Šta u ovom delu podseća na rad umetnika u toj životnoj fazi?

    Vaš odgovor

    Napišite kratak pasus o ovom umetničkom delu. Koristite činjenice iz prethodnih delova ovog vodiča i svoje odgovore navedene iznad.

    Pitanja i odgovori

    Koja je dominantna boja dela „Square One”, Helen Frankenthaler?

    Dominantna boja dela „Square One”, Helen Frankenthaler je Gray (#6d8987).

    Ko je kreirao "Square One" i u kom je stilu?

    Za delom "Square One" stoje Helen Frankenthaler i pokret Abstract Expressionism.

    Da li je delo "Square One" autora Helen Frankenthaler u javnom vlasništvu i zašto?

    Status autorskih prava za delo "Square One" - još uvek je zaštićeno autorskim pravima - proizilazi iz smrti umetnika 2011.