Format papira

Vodič za studentske radove

October Flowers

Ime Razred Datum

Marija Primachenko, October Flowers (1968). Reprodukovano u informativne svrhe; sva prava zadržava vlasnik autorskih prava. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svetlom: crtež, pravu boju ispod vernisa, čisti pigment

Osnovne informacije

Umetnik
Marija Primachenko topimpressionists.com/sr/artists/marija-primachenko_sr/
Podaci o umetniku
1908 – 1997
Slikano
1968
Medijum
Gouache Watercolour made opaque by adding chalk, so pale colours can be laid over dark ones.
Originalne dimenzije
85 x 61 cm
Pokret
Naive Art Work by artists without formal training, flat and direct, valued for exactly that freshness.
Epoha
Modern
Artistic style
Bold, colorful, and whimsical
Influences
Ukrainian folklore and fairy-tales
Notable elements or techniques
Flat rendering, vibrant colors, rhythm
Subject or theme
Nature, flowers, and garden scene

U kontekstu

October Flowers — Marija Primachenko

Dimenzije

Originalne dimenzije su 85 × 61 cm (visina × širina), prikazane ovde pored odrasle osobe prosečne visine.

Godina nastanka

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980
  10. 1990

Red iznad: godine. Red ispod: koliko je umetnik imao godina na početku i na kraju svakog perioda — 0 u rođenju, 89 u smrti.

Naslikano kada je umetnik imao 60 godina. Umetnik je doživeo 89. 5 od 97 datiranih dela ovog umetnika u našem katalogu nastalo je ranije.

Osenčeno: životni vek umetnika Marija Primachenko (1908–1997) ▲ ovo delo, 1968 svaka datirana slika, deceniju po deceniju

Prva dela: do 1977 Glavne radne godine: 1977–1983 Kasna dela: od 1983

Ova tri segmenta dele dela koja u ovom katalogu imaju naveden datum na prvi kvartal, srednju polovinu i poslednji kvartal. Ona ne predstavljaju kompletan umetnikov opus: tanji niz može biti praznina u arhivu pre nego period mirovanja. Iste godine kroz koje se proteže život umetnika

Slična dela

Izaberite jedno od gore navedenih dela: navedite dve stvari koje su mu zajedničke sa ovim i jednu stvar koja ga razlikuje.

Još dela koja se mogu postaviti pored ovog: topimpressionists.com/sr/art/similar/maria-primachenko-october-flowers-8XYHHK-en/

Paleta boja

Izmereno na osnovu slike

    Glavna boja

    Khaki #f5ce60

    Katalogizovana paleta

    • #F5CE60
    • #EF514E
    • #F58F2F
    • #6A864F

    Ove boje unutar cele umetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Sunset Dominantna grupa boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Khaki
    Intenzitet
    Vivid Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedne prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Serene Razlika u svetlini i zasićenosti boja širom slike.
    Harmonija
    Strong Color Unity Koliko se dobro boje uklapaju, od kontrastnih do potpuno ujedinjenih.
    Osvetljenost
    Brilliant Koliko je slika u celini svetla ili tamna, od duboke senke do najsvetlijih tonova.
    Zasićenost
    Vivid Color Koliko su boje čiste i snažne, od skoro sivih do potpuno živopisnih.

    Gde u svetu se posmatra ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova slika sama po sebi ima premalo zabeleženih posetilaca da bi se napravila mapa, pa ploča prikazuje svaki rad koji je kreirao Marija Primachenko tokom poslednjih dvanaest meseci — ukupno u 7 zemalja. Odakle ovi podaci potiču

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Кина 70,4%
    2. 2 Ujedinjeno Kraljevstvo 7,4%
    3. 3 Украјина 7,4%
    4. 4 Естонија 3,7%
    5. 5 Шпанија 3,7%
    6. 6 Француска 3,7%
    7. 7 Италија 3,7%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na mapi. Da li se muzej u kojem se čuva ova slika nalazi u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi sa dalekih mesta mogli posmatrati.

    20 najposećenijih dela umetnika Marija Primachenko

    1. 1 Vania Gives a Flower to Halia, 1983 15,8%
    2. 2 Three Parrots on a Soldier's Grave, 1982 5,3%
    3. 3 The Little Elephant Who Wanted to Be a Sailor, 1973 5,3%
    4. 4 Flax Blooms, a Bride Goes to Her Groom, 1983 2,6%
    5. 5 Wild Bull and Raven Are Friends, 1983 2,6%
    6. 6 Lovely Spring, What Did You Bring., 1977 2,6%
    7. 7 Maiden Plays the Lute and Waits for her Beloved, 1982 2,6%
    8. 8 My Flowers To Those Who Love Peace, 1983 2,6%
    9. 9 Pigeons, 1968 2,6%
    10. 10 This Beast Went A-Cacthing Sparrows, 1983 2,6%
    11. 11 Two Kites, 1982 2,6%
    12. 12 Two Parrots Took a Walk Together in Spring, 1980 2,6%
    13. 13 Wild Cat, 1977 2,6%
    14. 14 Two-Headed Chicken, 1977 2,6%
    15. 15 This Bear Wants to Have Some Flour Milled, 1972 2,6%
    16. 16 Ukrainian Wedding, 1966 2,6%
    17. 17 October Flowers, 1968 ova slika 2,6%
    18. 18 Lamd Has Harnesed a Wolf, 1983 2,6%
    19. 19 Ukraine Blooming, 1979 2,6%
    20. 20 Flax Blooms and a Cossack Goes to a Girl, 1982 2,6%

    Zajedno, ova dela privlače 70,6% pažnje koju su slike ovog umetnika dobile tokom poslednjih dvanaest meseci. Katalog sadrži 97 dela ovog umetnika, od kojih je 31 pregledano barem jednom. Ova slika zauzima 17 mesto među njima, sa 2,6% te pažnje. Isto važi i za mesec po mesec

    Barovi mere pažnju, ne kvalitet. Odaberite rad na vrhu i ovaj: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom pored toga koliko je dobro naslikana.

    O ovom umetničkom delu

    October Flowers — Marija Primachenko

    The painting October Flowers is a stunning example of Naive Art/Primitivism, a style characterized by its simplicity, flat rendering, and lack of formal training. Created in 1968 by Maria Primachenko, this piece showcases the artist's unique style and perspective. The painting measures 85 x 61 cm and is made with gouache, giving it a vibrant and eye-catching appearance.

    Characteristics of Naive Art

    Naive Art, also known as Primitivism, is a style of visual art created by self-taught artists who lack formal education and training in the field. At AllPaintingsStore.com, we are proud to offer a wide selection of handmade oil paintings reproductions and print on canvas of famous artwork in this unique style. The characteristics of Naive Art include simplicity, flat rendering, and a lack of formal training.

    Artist's Style and Inspiration

    Maria Primachenko's art works depict fabulous mythological beasts and take their roots in folk legends and fairy-tales, nourished by real life and culture of the Ukrainian people. Her paintings are characterized by a subtle and fluent rhythmical arrangement. The artist's style is often described as bold and colorful, with a focus on nature and fantasy.

    Visit October Flowers at AllPaintingsStore.com to learn more about this painting.

    Discover more about Maria Primachenko and her artwork on Wikipedia.

    Browse our collection of Naive Art paintings at AllPaintingsStore.com.

    October Flowers is a captivating painting that showcases Maria Primachenko's unique style and perspective. With its vibrant colors and simple composition, this piece is a must-see for anyone interested in Naive Art.

    The painting is a great example of the artist's ability to create beautiful and meaningful artwork using simple techniques and materials.

    At AllPaintingsStore.com, we are proud to offer a wide selection of handmade oil paintings reproductions and print on canvas of famous artwork, including October Flowers by Maria Primachenko.

    Umetnik i muzej

    Umetnik

    Marija Primachenko

    Mesto rođenja Kijevska oblast, Ukrajina

    Život ukorenjen u ukrajinskom tlu

    Marija Aksentjevna Primachenko, rođena 1908. godine u malom selu Bolotnja blizu Kijeva, iskrila je kao jedna od najslavljenijih i najprepoznatljivijih umetnica Ukrajine—istinska vizionarka čiji rad prevazilazi svaku klasifikaciju. Njen život bio je duboko isprepleten ritmovima ruralnog postojanja, svetom prožetim drevnim folklorom, živopisnim tradicima i intimnom vezom sa prirodom. Od malih nogu, Marijin put je odstupao od konvencionalnih očekivanja; dečija bolest, polio, primorala ju je da duži period provodi zatvorena u kući, ali se ta izolacija pokazala neočekivano plodnim tonom za umetničko cvetanje. Njene majka i baka, vešte vezilje, prenele su joj složene tehnike i simbolički jezik ukrajinske narodne umetnosti—nasleđe koje će postati temelj njenog jedinstvenog stila. Te rane lekcije nisu bile samo tehničke; one su predstavljale prenos kulturnog pamćenja, način posmatranja sveta prožetog značenjem i magijom. Upravo u tim formativnim godinama, okružena šarenim nitima i drevnim šarama, Marija je počela da razvija svoj izvanredan vizuelni rečnik.

    Naivno otkriće: Stil bez granica

    Primachenkina umetnost se često opisuje kao „naivna“, što je termin koji može biti zavodljivo ograničavajući. Iako nije prošla kroz formalno umetničko obrazovanje, njen rad poseduje duboku sofisticiranost—sirovu, neukroćenu energiju uparenu sa istinskim razumevanom kompozicije i boje. Tokom 1930-ih, nakon što ju je otkrila umetnica Tetjana Floru, Marija se pridružila Kijevskom kooperativnom udruženju za vez, gde je njen talenat brzo postao očigledan. To je dovelo do poziva za učešće na eksperimentalnim radionicama u Kijevskom muzeju ukrajinske umetnosti, što je označilo ključni trenutak u njenom umetničkom putovanju. Upravo je tu počela da prevodi motive i tehnike vezivanja u slike—velika platna prepuna fantastičnih stvorenja, živopisnog cveća i scena iz svakodnevnog života, preoblikovanih kroz jedinstveno ličnu optiku. Njeni motivi nisu proizašli samo iz posmatranja; oni su izvirali iz snova, sećanja i dubokog izvora mašte. Lavovi sa ljudskim licima, ptice u igrama udvaranja, konji ukrašeni složenim šarama—to nisu bili puki prikazi, već otelovljenja nada, strahova i neukrotivog duha Ukrajine.

    Simbolizam utkan u svaki potez četkice

    Snaga Primachenkine umetnosti leži ne samo u njenoj vizuelnoj bujnosti, već i u bogatom simbolizmu. Njene slike su prepune motiva iz ukrajinskog folklora—drevnih solarnih točkova koji predstavljaju život i obnovu, ptica koje simbolizuju slobodu i mir, i konja koji služe kao zaštitnici od zlih sila. Ovi simboli nisu bili svesno korišćeni kao neka šifrovana poruka; oni su organski izrastali iz njenog kulturnog porekla i intuitivnog razumevanja prirodnog sveta. Životinje na njenim slikama često preuzimaju ljudske karakteristike—učestvuju u venčanjima, rođendanima i drugim društvenim događajima—brišući granice između životinjskog carstva i ljudskog domena. Ovakva antropomorfizacija nije samo razigrana, već odražava duboko poštovanje prema svim živim bićima i veru u njihovo urođeno dostojanstvo. Njena upotreba boja je podjednako značajna—odvažne, zasićene nijanse koje izazivaju radost, vitalnost i osećaj onostranog lepote. Slojevitost šara i tekstura stvara dinamičnu vizuelnu površinu koja posmatrača uvlači u njen fantastični svet.

    Priznanja i neprolazno nasleđe

    Marijin talenat nije prošao nezapaženo. Godine 1937, njen rad je izložen na Svetskom sajmu u Parizu, gde je očarao publiku—i čak osvojio divljenje Pabla Pikasa, koji je slavno izjavio da je ona mogla postati poznatija od njega samog da je živela u Francuskoj. Dobila je zlatnu medalju na toj izložbi i stekla međunarodno priznanje za svoj jedinstveni stil. Uprkos periodima teškoća i političkih previranja, Primachenkova je nastavila da slika tokom celog života, stvarajući preko 800 dela koja slave lepotu i otpor Ukrajine. Njena umetnost postala je simbol nacionalnog identiteta—svedočanstvo neprolazne moći narodnih tradicija i ljudskog duha. Danas se Marija Primachenko poštuje kao jedna od najvažnijih ukrajinskih umetnica, a njen lik se pojavljuje na poštanskim markama i novčićima. Nedavni napadi na Istorijski i lokalno-istorijski muzej u Ivankivu, koji je čuvao mnoge njene slike, samo su dodatno naglasili važnost očuvanja njenog nasleđa—kulturnog blaga koje otelovljuje srce i dušu jedne nacije.

    Poziv na mir: Primachenkova u modernom svetu

    U jeku ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, umetnost Marije Primachenkove dobila je novu rezonancu. Njene živopisne slike, koje često prikazuju scene harmonije između ljudi i životinja, postale su moćni simboli mira i otpora. Uništenje nekih od njenih dela tokom napada na Ivankiv poslužilo je kao oštro podsećanje na krhkost kulturne baštine u vremenima sukoba. Međutim, to je takođe pokrenulo obnovljeno apreciiranje njenog rada—dokaz njegove trajnosti i univerzalne poruke. Primachenkine slike nisu samo estetski objekti; one su izrazi nade, otpornosti i duboke ljubavi prema Ukrajini. Njeno nasleđe nastavlja da inspiriše umetnike i publiku širom sveta, podsećajući nas na važnost očuvanja kulturnih tradicija i slavljenja lepote ljudske kreativnosti pred licem nedaća. Njen rad stoji kao živopisno svedočanstvo neukrotive moći umetnosti—svetionik nade u svetu koji često ostaje u senci tame.

    Saznajte više

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji vodi na stranicu za preuzimanje October Flowers

    topimpressionists.com/sr/art/download/maria-primachenko-october-flowers-8XYHHK-en/

    Citiranje ovog umetničkog dela

    MLA
    Primachenko, Marija. October Flowers. 1968, https://topimpressionists.com/sr/art/maria-primachenko-october-flowers-8XYHHK-en/
    APA
    Primachenko, Marija (1968). October Flowers [Painting]. https://topimpressionists.com/sr/art/maria-primachenko-october-flowers-8XYHHK-en/
    Chicago
    Marija Primachenko. October Flowers. 1968. https://topimpressionists.com/sr/art/maria-primachenko-october-flowers-8XYHHK-en/
    Harvard
    Primachenko, Marija (1968) October Flowers. Available at: https://topimpressionists.com/sr/art/maria-primachenko-october-flowers-8XYHHK-en/

    Pogledajte pažljivije

    October Flowers — Marija Primachenko

    Pažljiviji pogled

    Odgovorite svojim rečima. Ovde nema netačnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Šta vam prvo privuče pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. U našem katalogu ovo delo je klasifikovano pod: flowers, nature, garden. Da li se slažete? Šta biste dodali ili uklonili?
    4. Vratite se na Flax Blooms and a Cossack Goes to a Girl (1982), koji ste ranije videli u ovom vodiču. Navedite dve zajedničke karakteristike ovog i prethodnog dela, kao i jednu koja ih razlikuje.
    5. Naive Art: Work by artists without formal training, flat and direct, valued for exactly that freshness. Gde se to može uočiti u ovom delu?

    Vaš odgovor

    Napišite kratak pasus o ovom umetničkom delu. Koristite činjenice iz prethodnih delova ovog vodiča i svoje odgovore navedene iznad.

    Pitanja i odgovori

    Kojom tehnikom i stilom se odlikuje „October Flowers”, Marija Primachenko?

    October Flowers”, Marija Primachenko spaja tehniku Gouache sa stilom Naive Art. Tehnika i pravac opisuju način izrade i stil dela.

    U kom periodu karijere Marija Primachenko pripada delo "October Flowers"?

    "October Flowers" predstavlja Mature Period umetnika Marija Primachenko.

    Koliki je intenzitet boja kod dela „October Flowers”, Marija Primachenko?

    October Flowers”, Marija Primachenko prikazuje Vivid intenzitet boja.