Papper

Guide till studentkonst

Café, Sunset

Namn Klass Datum

Fred Uhlman, Café, Sunset (1955), Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. Reproducerad i referenssyfte; alla rättigheter förbehållna upphovsrättsinnehavaren. Se denna duk i rörligt ljus: teckningen, den sanna färgen under vernissen, det nakna pigmentet

Fakta om verket

Konstnär
Fred Uhlman topimpressionists.com/sv/artists/fred-uhlman/
Konstnärens levnadstid
1901 – 1985
Målat
1955
Ursprunglig storlek
12 x 18 cm
Visas på
Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales topimpressionists.com/sv/museums/llyfrgell-genedlaethol-cymru-the-national-library-of-wales-aberystwyth_sv/

I sammanhanget

Café, Sunset — Fred Uhlman

Storlek

Originalet mäter 12 × 18 cm (höjd × bredd), avbildat här bredvid en vuxen person av genomsnittlig längd.

När målades detta?

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980

Övre raden: åren. Undre raden: konstnärens ålder vid början och slutet av varje tidsperiod — 0 vid födseln, 84 vid dödsfallet.

Målat när konstnären var 54. Konstnären blev 84 år gammal. 5 av de 6 daterade verk av denna konstnär i vår katalog skapades tidigare.

Skuggat: Fred Uhlman livstid (1901–1985) ▲ detta verk, 1955 varje daterad målning, decennium för decennium

Liknande verk

  • Les avions, 1939 topimpressionists.com/sv/art/fred-uhlman-les-avions-AQSDCY-sv/
  • The Slate Mines topimpressionists.com/sv/art/fred-uhlman-the-slate-mines-AQSDDG-en/
  • The Studio, 1944 topimpressionists.com/sv/art/fred-uhlman-the-studio-AQSDD2-en/

Välj ett av verken ovan: nämn två saker som det har gemensamt med detta, och en sak som är annorlunda.

Fler verk som passar tillsammans med detta: topimpressionists.com/sv/art/similar/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/

Färger

Mätt från bilden

    Huvudfärg

    Gray #6d8f9b

    Sparad palett

    • #6D8F9B
    • #A2491D
    • #2B2A33
    • #C9C190

    Dessa färger i konstnärens hela palett Hitta andra målningar efter färg

    Färgpalett
    Earthy Den dominerande färggruppen i bilden.
    Huvudfärg
    Gray
    Intensitet
    Balanced Hur mättade och varierade färgerna är, från en enda dämpad nyans till många klara färger.
    Kontrast
    Balanced I vilken utsträckning färgerna skiljer sig åt i ljusstyrka och mättnad över bilden.
    Harmoni
    Discordant Palette Hur väl färgerna samspelar, från kontrasterande till helt enhetliga.
    Ljusstyrka
    Balanced Hur ljust eller mörkt bilden upplevs som helhet, från djupa skuggor till ljusa högdagrar.
    Mättnad
    Balanced Soft Färgernas renhet och intensitet, från nästan grått till helt livfullt.

    Var i världen betraktas den här målningen?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% och mer
    Denna målning har i sig själv för få registrerade besökare för att kunna kartläggas, så planschen visar varje verk av Fred Uhlman under de senaste tolv månaderna — 5 länder totalt. Varifrån dessa siffror kommer

    De tio ledande länderna

    1. 1 Peru 43,8%
    2. 2 Frankrike 25,0%
    3. 3 Kina 18,8%
    4. 4 Argentina 6,2%
    5. 5 Amerikas förenta stater 6,2%

    Hitta de tre mörkaste länderna på kartan. Finns museet som förvarar denna målning i något av dem? Skriv ner en anledning till varför människor långt borta skulle kunna titta på den.

    De 11 mest visade verken av Fred Uhlman

    1. 1 Street Corner in St Servan, 1949 16,7%
    2. 2 Les avions, 1939 11,1%
    3. 3 Tightrope Dancer, 1943 11,1%
    4. 4 Monuments 11,1%
    5. 5 Welsh Farm 11,1%
    6. 6 Windmill at Llannerchymedd 11,1%
    7. 7 Café, Sunset, 1955 denna målning 5,6%
    8. 8 The Studio, 1944 5,6%
    9. 9 The Slate Mines 5,6%
    10. 10 Winter 5,6%
    11. 11 Still Life with African Figures 5,6%

    Tillsammans utgör dessa verk 100,0% av all den uppmärksamhet som denna konstnärs målningar har fått under de senaste tolv månaderna. Katalogen innehåller 14 verk av denna konstnär, varav 11 har betraktats minst en gång. Denna målning rankas som nummer 7 av dem, med 5,6% av den uppmärksamheten. Samma siffror, månad för månad

    Staplarna mäter uppmärksamhet, inte kvalitet. Välj verket högst upp och detta: nämn en sak som kan göra en målning berömd utöver hur väl den är målad.

    Om detta konstverk

    Café, Sunset — Fred Uhlman

    The painting Café, Sunset by Fred Uhlman is a stunning representation of a serene beach scene. Created in 1955, this oil on canvas piece measures 12 x 18 cm and is currently housed at the Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales (Aberystwyth, United Kingdom). This beautiful artwork can be viewed on AllPaintingsStore.com.

    Composition and Style

    The painting depicts two women sitting at a table under yellow umbrellas, enjoying their time by the water. The scene is complemented by a boat in the distance, adding to the overall ambiance of the beach setting. The use of warm colors and soft brushstrokes creates a sense of tranquility, inviting the viewer to step into the serene atmosphere. Oil paintings like this one are highly prized for their texture and depth, making them a popular choice among art collectors.

    Artist and Museum

    Fred Uhlman was a talented artist known for his captivating landscapes and seascapes. His work can be found in various museums and galleries, including the Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. This museum is home to over 6.5 million books and periodicals, making it a significant cultural institution in Wales. More information about the museum can be found on AllPaintingsStore.com.

    View more paintings by Fred Uhlman on AllPaintingsStore.com

    Discover other beautiful oil paintings at AllPaintingsStore.com

    The "Café, Sunset" painting is a must-see for anyone who appreciates handmade oil paintings and serene beach scenes. With its captivating composition and beautiful colors, it's no wonder this artwork is a popular choice among art enthusiasts. Visit AllPaintingsStore.com to learn more about this painting and other stunning works of art.

    Konstnär och museum

    Konstnär

    Fred Uhlman

    Fred Uhlman: A Painter Shaped by Exile and Memory

    Fred Uhlman (1901-1985) was a German-English painter, writer & lawyer of Jewish origin whose distinctive style—characterized by naive realism and imbued with profound emotion—captured the essence of displacement and the enduring power of personal experience. Born Manfred Uhlman in Stuttgart, Germany, he descended from a prosperous middle-class family steeped in intellectual tradition. His early education encompassed Freiburg, Munich and Tübingen universities where he earned degrees in law followed by a doctorate in canon and civil law, establishing him as a respected legal scholar. However, his artistic journey began independently of academic pursuits.

    Early Artistic Exploration: Uhlman’s fascination with painting emerged during his formative years, fueled by an innate sensitivity to visual beauty and a desire for self-expression. Initially experimenting with watercolors and gouache, he honed his skills through meticulous observation of the natural world—particularly landscapes—drawing inspiration from German Romanticism.

    Parisian Exile & Artistic Resilience: The rise of Nazism in Germany irrevocably altered Uhlman’s trajectory. Forced to relocate to Paris in 1933 amidst escalating antisemitic pressures, he faced considerable obstacles as a foreigner without legal employment authorization. Despite these hardships, Uhlman persevered, sustaining himself through painting and selling his artwork privately—even supplementing his income by trading tropical fish! This period of exile profoundly impacted his artistic vision, imbuing it with themes of loneliness, resilience, and the yearning for connection.

    The Influence of Diana Croft & The Theft: A serendipitous encounter in Paris with Diana Croft—a fellow expatriate and London friend—proved pivotal. Their shared predicament underscored the vulnerability of individuals displaced by political upheaval. Tragically, Uhlman’s wallet containing his passport and substantial funds was stolen during a café visit, plunging him into despair and effectively stripping him of his legal status. Nevertheless, Croft's unwavering support bolstered his spirits, encouraging him to continue his artistic endeavors.

    Return to England & Recognition: Following Croft’s encouragement, Uhlman emigrated to England in 1936 with minimal resources—a testament to his determination and artistic conviction. The subsequent outbreak of the Spanish Civil War necessitated a brief return to Marseille before finally reaching London. It was here that Uhlman's reputation as an artist began to gain traction, culminating in exhibitions at prestigious institutions like County Hall and Fitzwilliam Museum.

    Style & Technique: Naive Art Rooted in Observation

    Uhlman’s artistic style—often categorized as naive art—stood apart from prevailing modernist trends. Rejecting academic conventions, he embraced a directness of execution and an uncompromising commitment to portraying the world as he perceived it. His canvases are characterized by bold color palettes, simplified forms, and meticulous attention to detail—particularly in capturing atmospheric conditions like sunsets and misty landscapes. He employed a technique reminiscent of folk art traditions, prioritizing emotional resonance over technical precision. This approach allowed him to convey profound feelings about human experience and the natural environment with remarkable sincerity.

    Notable Works & Literary Achievement

    Among Uhlman’s most celebrated paintings are “Les avions” (The Planes), a striking depiction of aircraft soaring across a dramatic sky; “Café, Sunset,” which captures the tranquil beauty of an evening café scene; and “Tightrope Dancer,” a whimsical landscape featuring a solitary figure balancing on a rope amidst swirling clouds. These works exemplify Uhlman’s ability to distill complex emotions into visually arresting compositions. Furthermore, he achieved literary acclaim with his novel ‘Reunion,’ exploring themes of memory, loss, and the enduring bonds between individuals separated by circumstance—a poignant reflection of his own personal journey.

    Legacy & Historical Significance

    Fred Uhlman’s artistic legacy resides in his unwavering dedication to portraying human experience with honesty and compassion. His work serves as a powerful reminder that beauty can emerge from adversity, and that art possesses the capacity to transcend political divisions. Represented in institutions like V&A and Fitzwilliam Museum, Uhlman's oeuvre continues to inspire artists and scholars alike—a testament to his enduring contribution to European art history.

    Museum

    Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales

    Utställd på Aberystwyth, United Kingdom

    En bastion av walesisk identitet

    Inbäddat i den charmiga universitetsstaden Aberystwyth, med utsikt över det breathtaking vidsträckta Cardigan Bay, står ett monument som inte bara hyllar litteratur och konst, utan själva själen av Wales.

    Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales

    är långt mer än bara en förvaringsplats för böcker; det är ett levande, pulserande arkiv dedikerat till att bevara och fira den rika väven av walesisk kultur, historia och språk. Denna institution, grundad genom kungligt dekret, föddes ur en passionerad önskan att skydda den nationella identiteten, driven av både statligt stöd och anmärkningsvärda bidrag från Wales arbetarklass. Den fungerar som en fyrbåk för lärande och forskning, och agerar som nationens minnesväktare genom sin status som lagstadgat depositionshus, vilket säkerstellig att varje publikation som produceras i Wales finner ett hem inom dess heliga väggar.

    Att kliva in i biblioteket är likartat med att påbörja en resa genom tiden, där arkitekturen i sig berättar en historia om harmoni och övergång. Byggnaden, ett fullbordat mästerverk från 1937, reflekterar en genomtänkt blandning av klassiska och moderna element ritade av Sidney Greenslade, med senare tillägg av Charles Holden. Dess slående fasad, med kontrasterande Portland-sten i de övre våningarna och kornisk granit nedtill, skapar en visuellt fängslande närvaro som inger respekt. För inredningsarkitekten erbjuder samspelet mellan sten, ljus och rymd inom denna struktur en mästerklass i värdig, monumental estetik. Den norra läsesalen, badande i ett mjukt, naturligt ljus, förblir en helig plats för kontemplation, specifikt utformad för att främja kreativitet och inspirera till djupa tankar hos forskare.

    Den walesiska andens skatter

    För konstentusiasten och samlaren erbjuder bibliotekets samlingar ett oöverträffat fönster in i den walesiska själen. Även om institutionens hjärta ligger i dess miljontals böcker och tidskrifter, är dess visuella skatter lika djupgående. Samlingen omfattar betydelsefulla målningar, topografiska tryck och porträtt som fångar nationens essens. Konstälskare kommer att finna en särskild resonans i verken av

    Kyffin Williams

    och

    Donald McIntyre

    , vars mästerliga skildringar av Snowdonia nationalpark och landskapen vid Cardigan Bay fungerar som både estetiska triumfer och vitala visuella dokument över Wales föränderliga miljö. Dessa verk, kännetecknade av sin känslighet för ljus och textur, erbjuder en djup koppling till det walesiska landskapets karga skönhet.

    Bibliotekets unika karaktär berikas ytterligare av dess mångsidiga innehav, som inkluderar:

    Peniarth-samlingen:

    En världsberömd samling av medeltida manuskript som utgör en hörnsten i den keltiska historien.

    Nationellt arkiv för bild och ljud:

    En uppslukande samling som väcker det walesiska arvet till liv genom film- och ljudinspelningar.

    Visuella arkiv:

    En omfattande samling av kartor, fotografier och porträtt som dokumenterar det walesiska landskapets och folkets utveckling.

    Utöver sina permanenta samlingar blomstrar biblioteket som ett dynamiskt kulturcentrum, i ständig utveckling genom engagerande utställningar som överbryggar klyftan mellan det antika och det samtida. Från att utforska mysterierna i keltisk mytologi till att fira nyanserna i modern walesisk konsthistoria, lockar dessa kurerade utställningar besökare från hela Europa och bortom. Det förblir en plats där dåtidens ekon möter det 21:a århundradets innovationer i en sömlös och vacker dialog.

    Här kan du läsa mer

    Hitta detta online

    QR-kod som länkar till nedladdningssidan för Café, Sunset

    topimpressionists.com/sv/art/download/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/

    Källhänvisning för detta konstverk

    MLA
    Uhlman, Fred. Café, Sunset. 1955, Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://topimpressionists.com/sv/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/
    APA
    Uhlman, Fred (1955). Café, Sunset [Painting]. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://topimpressionists.com/sv/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/
    Chicago
    Fred Uhlman. Café, Sunset. 1955. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://topimpressionists.com/sv/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/
    Harvard
    Uhlman, Fred (1955) Café, Sunset. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. Available at: https://topimpressionists.com/sv/art/fred-uhlman-cafe-sunset-AQSDCW-en/

    Granska detaljerna

    Café, Sunset — Fred Uhlman

    Granska detaljerna

    Svara med egna ord. Det finns inga felaktiga svar här – bara svar som du kan förklara.

    1. Vad fångar ditt öga först, och varför?
    2. Vilka färger eller former skapar stämningen – och vad är det för stämning?
    3. Se tillbaka på Les avions (1939) tidigare i denna guide. Nämn två saker som det har gemensamt med detta verk, och en sak som är annorlunda.
    4. Fred Uhlman var ungefär 54 när detta skapades. Vad i verket påminner om arbetet hos en konstnär i den åldern?
    5. Vad kan konstnären ha velat att du ska känna?

    Ditt svar

    Skriv ett kort stycke om detta konstverk. Använd informationen från tidigare delar av denna guide samt dina svar ovan.

    Frågor och svar

    Vilket format har "Café, Sunset" av Fred Uhlman?

    "Café, Sunset" av Fred Uhlman har ett Landscape-format. Formatet beskriver kompositionens proportioner.

    Är "Café, Sunset" fri från upphovsrätt?

    "Café, Sunset" av Fred Uhlman är fortfarande skyddat av upphovsrätt. Denna status avgör hur bilden av verket får återges.

    Var kan jag hitta konstverk som liknar "Café, Sunset" av Fred Uhlman?

    Konstverk som liknar "Café, Sunset" av Fred Uhlman finns samlade på verkets sida Liknande verk.