Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Adriaen van Ostade på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Adriaen van Ostade: vad ett år av besök berättar
Den mest visade duken är Peasant at a Window: 600 besök under ett år, vilket motsvarar 6% av allt som lästs om Adriaen van Ostade. Det följs av The Schoolmaster och Drinking Figures And Crying Children. Konstnärens sida: 1 400 besök. Tavlor: 10 000. Totalt: 11 400. Minskande läsarsiffror: 50% färre besök från Aug 2026 till Sep 2026. Bästa månad: Jul 2026, 9 600 besök. Läsarna surfar på datorer (96%), mobiltelefoner (3%) och surfplattor (2%). De väljer Lugn (Stämning) mer än vad katalogen antyder: 46% av besöken, 14% av dukarna.
De 10 mest sedda dukarna av Adriaen van Ostade
De 10 dukar av Adriaen van Ostade som TopImpressionists.com-läsare har öppnat mest under de senaste tolv månaderna, i ordning efter antal besök.
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Siffrorna i en tabell
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
100
500
Jul 2026
1 300
8 300
Aug 2026
0
800
Sep 2026
0
400
När öppnar läsarna Adriaen van Ostades dukar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer läsarna av Adriaen van Ostade, jämfört med vad målaren skapade?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Siffrorna i en tabell
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Lugn
14,3%
45,8%
Nostalgisk
14,3%
37,5%
Klassisk
14,3%
8,3%
Dramatisk
14,3%
4,2%
Lekfull
14,3%
4,2%
Jordnära
14,3%
0,0%
Fridfull
14,3%
0,0%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Reflekterande
28,6%
47,8%
Glädjefylld
28,6%
26,1%
Tröstande och tryggt
0,0%
13,0%
Melankolisk
14,3%
8,7%
Spänningsfylld
14,3%
4,3%
Dyster och högtidlig
14,3%
0,0%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
58,0%
65,7%
Mjuk skugga
16,0%
13,9%
Mjuk luminans
18,0%
9,3%
Ljusstyrka
6,0%
8,3%
Ljusstark
2,0%
2,8%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
56,0%
41,7%
Dämpad färgsättning
30,0%
39,8%
Måttlig mjukhet
14,0%
15,7%
Tydlig färgmättnad
0,0%
2,8%
Mättad färg
0,0%
0,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Jordnära
79,1%
75,8%
Neutrala toner
14,0%
18,2%
Mörka toner
4,7%
5,1%
Monokromt
2,3%
1,0%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
70,0%
61,1%
Balanserad
30,0%
36,1%
Livfulla färger
0,0%
2,8%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
20,0%
33,3%
Mild
32,0%
18,5%
Balanserad
10,0%
12,0%
Stark kontrast
10,0%
10,2%
Kontrastnivå
28,0%
25,9%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
4,0%
0,9%
Mjukt blandad palett
6,0%
3,7%
Balanserad harmoni
6,0%
5,6%
Stark färgmässig enhetlighet
50,0%
53,7%
Enhetlig palett
34,0%
36,1%
Vilka är Adriaen van Ostades favoritdukar, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Siffrorna i en tabell
Konstverk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Portrait of a Boy
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Portrait of a Scholar
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
Peasant at a Window
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
200
0
In a Tavern
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Merrymakers in an Inn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Interior of a Tavern
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Peasants in an Inn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Children Playing in a Barn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
100
Room in an Inn with Peasant…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Interior of an Inn with Thr…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
Vilka enheter använder Adriaen van Ostade-läsarna?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Siffrorna i en tabell
Enhet
Besök
Dela
datorer
10 900
95,6%
mobiltelefoner
300
2,6%
surfplattor
200
1,8%
På vilka språk läses Adriaen van Ostade?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Siffrorna i en tabell
Språk
Besök
Dela
Spanska
100
100,0%
Hur många besök per dag får Adriaen van Ostade, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Siffrorna i en tabell
Dag
Besök
tors 24 Sep
100
fre 25 Sep
0
lör 26 Sep
0
sön 27 Sep
0
mån 28 Sep
0
tis 29 Sep
0
ons 30 Sep
0
tors 1 Okt
100
fre 2 Okt
0
lör 3 Okt
0
sön 4 Okt
0
mån 5 Okt
100
tis 6 Okt
0
ons 7 Okt
200
tors 8 Okt
0
fre 9 Okt
100
lör 10 Okt
0
sön 11 Okt
300
mån 12 Okt
0
tis 13 Okt
0
ons 14 Okt
0
tors 15 Okt (prognos)
100
fre 16 Okt (prognos)
100
lör 17 Okt (prognos)
0
sön 18 Okt (prognos)
200
mån 19 Okt (prognos)
100
tis 20 Okt (prognos)
0
ons 21 Okt (prognos)
100
tors 22 Okt (prognos)
100
fre 23 Okt (prognos)
100
lör 24 Okt (prognos)
0
sön 25 Okt (prognos)
200
mån 26 Okt (prognos)
100
tis 27 Okt (prognos)
0
ons 28 Okt (prognos)
100
tors 29 Okt (prognos)
200
fre 30 Okt (prognos)
100
lör 31 Okt (prognos)
0
sön 1 Nov (prognos)
200
mån 2 Nov (prognos)
100
tis 3 Nov (prognos)
0
ons 4 Nov (prognos)
200
Vad läsare frågar om Adriaen van Ostade
Vilka av Adriaen van Ostades dukar öppnas oftast?
Peasant at a Window först: 600 besök, 6% av visningarna. 10 dukar är rankade ovanför.
Hur stor är läsarskaran för Adriaen van Ostade på TopImpressionists.com?
11 400 besök under tolv månader: 1 400 på konstnärens sida, 10 000 på dukarna.
Vilka enheter använder läsarna av Adriaen van Ostade?
De använder datorer (96%), mobiltelefoner (3%) och surfplattor (2%); datorer står för 96% av besöken.
Vilka av Adriaen van Ostades dukar passar läsarnas smak?
Dukar som tolkas som Lugn (Stämning) står för 46% av besöken för 14% av katalogen.