Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Bartolomé Esteban Murillo på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Bartolomé Esteban Murillo: vad ett år av besök berättar
Den mest visade duken är Immaculate Conception of Soult: 1 800 besök under ett år, vilket motsvarar 5% av allt som lästs om Bartolomé Esteban Murillo. Det följs av the immaculate conception och The Assumption of the Virgin. Konstnärens sida: 3 600 besök. Tavlor: 30 500. Totalt: 34 100. Läsarsiffrorna ökar: 2% fler besök från Aug 2026 till Sep 2026. Bästa månad: Jul 2026, 22 800 besök. Läsarna talar Franska (39%), Spanska (29%) och Engelska (6%). Läsarna surfar på datorer (78%), mobiltelefoner (21%) och surfplattor (1%). De väljer Eterisk (Stämning) mer än vad katalogen antyder: 42% av besöken, 9% av dukarna.
De 10 mest sedda dukarna av Bartolomé Esteban Murillo
De 10 dukar av Bartolomé Esteban Murillo som TopImpressionists.com-läsare har öppnat mest under de senaste tolv månaderna, i ordning efter antal besök.
När besöker läsare sidan för Bartolomé Esteban Murillo?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Siffrorna i en tabell
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
100
700
Jul 2026
1 100
21 700
Aug 2026
100
5 100
Sep 2026
2 300
3 000
När öppnar läsarna Bartolomé Esteban Murillos dukar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer läsarna av Bartolomé Esteban Murillo, jämfört med vad målaren skapade?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Siffrorna i en tabell
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Eterisk
9,1%
42,5%
Dramatisk
54,5%
20,7%
Fridfull
9,1%
11,4%
Lugn
0,0%
6,2%
Inspirerande
18,2%
5,2%
Elegant
0,0%
5,7%
Drömsk och romantisk
0,0%
3,6%
Mystisk
0,0%
2,1%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Andlig
45,5%
63,7%
Reflekterande
0,0%
9,3%
Fridfull
9,1%
7,8%
Dramatisk
9,1%
3,6%
Melankolisk
9,1%
2,6%
Lugn
0,0%
2,6%
Eterisk
0,0%
2,6%
Nostalgisk
0,0%
2,6%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
58,0%
47,5%
Mjuk skugga
24,0%
33,7%
Mjuk luminans
8,0%
15,8%
Ljusstyrka
10,0%
2,9%
Ljusstark
0,0%
0,0%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
34,0%
27,6%
Dämpad färgsättning
26,0%
34,3%
Måttlig mjukhet
30,0%
28,1%
Tydlig färgmättnad
10,0%
10,0%
Mättad färg
0,0%
0,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Jordnära
73,3%
83,9%
Mörka toner
13,3%
12,5%
Neutrala toner
13,3%
3,2%
Monokromt
0,0%
0,3%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
46,0%
38,7%
Balanserad
42,0%
53,4%
Livfulla färger
12,0%
7,9%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
16,0%
3,2%
Mild
12,0%
13,5%
Balanserad
10,0%
9,1%
Stark kontrast
26,0%
22,6%
Kontrastnivå
36,0%
51,6%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
4,0%
6,7%
Mjukt blandad palett
8,0%
5,0%
Balanserad harmoni
12,0%
12,9%
Stark färgmässig enhetlighet
54,0%
57,5%
Enhetlig palett
22,0%
17,9%
Vilka är Bartolomé Esteban Murillos favoritdukar, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Siffrorna i en tabell
Konstverk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Den förlorade sonens återko…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
200
100
Immaculate Conception of So…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
400
300
The Holy Family with the Li…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
Four Figures on a Step
0
0
0
0
0
0
0
0
0
300
100
100
Baptism of Christ
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
500
0
The Immaculate Conception (…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
0
A Knight of Alcántara or Ca…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Virgin and Child in Glory
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
200
0
Adoration of the Magi
0
0
0
0
0
0
0
0
0
300
0
0
Le jeune mendiant
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
Vilka enheter använder Bartolomé Esteban Murillo-läsarna?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Siffrorna i en tabell
Enhet
Besök
Dela
datorer
26 500
77,7%
mobiltelefoner
7 100
20,8%
surfplattor
500
1,5%
På vilka språk läses Bartolomé Esteban Murillo?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Siffrorna i en tabell
Språk
Besök
Dela
Franska
1 200
38,7%
Spanska
900
29,0%
Engelska
200
6,5%
Ungerska
200
6,5%
Italienska
200
6,5%
Portugisiska
100
3,2%
Ryska
100
3,2%
Slovakiska
100
3,2%
Svenska
100
3,2%
Hur många besök per dag får Bartolomé Esteban Murillo, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Siffrorna i en tabell
Dag
Besök
lör 26 Sep
400
sön 27 Sep
300
mån 28 Sep
900
tis 29 Sep
300
ons 30 Sep
400
tors 1 Okt
900
fre 2 Okt
100
lör 3 Okt
400
sön 4 Okt
300
mån 5 Okt
400
tis 6 Okt
900
ons 7 Okt
600
tors 8 Okt
400
fre 9 Okt
100
lör 10 Okt
0
sön 11 Okt
700
mån 12 Okt
0
tis 13 Okt
800
ons 14 Okt
300
tors 15 Okt
600
fre 16 Okt
700
lör 17 Okt (prognos)
300
sön 18 Okt (prognos)
400
mån 19 Okt (prognos)
400
tis 20 Okt (prognos)
600
ons 21 Okt (prognos)
400
tors 22 Okt (prognos)
600
fre 23 Okt (prognos)
300
lör 24 Okt (prognos)
200
sön 25 Okt (prognos)
400
mån 26 Okt (prognos)
400
tis 27 Okt (prognos)
600
ons 28 Okt (prognos)
400
tors 29 Okt (prognos)
600
fre 30 Okt (prognos)
300
lör 31 Okt (prognos)
200
sön 1 Nov (prognos)
400
mån 2 Nov (prognos)
400
tis 3 Nov (prognos)
600
ons 4 Nov (prognos)
400
tors 5 Nov (prognos)
600
fre 6 Nov (prognos)
300
Vad läsare frågar om Bartolomé Esteban Murillo
Vilka av Bartolomé Esteban Murillos dukar öppnas oftast?
Immaculate Conception of Soult först: 1 800 besök, 5% av visningarna. 10 dukar är rankade ovanför.
Hur stor är läsarskaran för Bartolomé Esteban Murillo på TopImpressionists.com?
34 100 besök under tolv månader: 3 600 på konstnärens sida, 30 500 på dukarna.
Vilka enheter använder läsarna av Bartolomé Esteban Murillo?
De använder datorer (78%), mobiltelefoner (21%) och surfplattor (1%); datorer står för 78% av besöken.
Vilka språk talar läsarna av Bartolomé Esteban Murillo?
Franska (39%), Spanska (29%) och Engelska (6%); Franska utgör 39%.
Vilka av Bartolomé Esteban Murillos dukar passar läsarnas smak?
Dukar som tolkas som Eterisk (Stämning) står för 42% av besöken för 9% av katalogen.