Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Lyonel Feininger på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Lyonel Feininger: vad ett år av besök berättar
Den mest visade duken är The honeymooners: 1 600 besök under ett år, vilket motsvarar 13% av allt som lästs om Lyonel Feininger. Det följs av Gelmeroda IX och On the Bridge (Ober-Weimar). Konstnärens sida: 8 400 besök. Tavlor: 9 400. Totalt: 17 800. Läsarsiffrorna ökar: 97% fler besök från Sep 2026 till Okt 2026. Bästa månad: Jul 2026, 6 800 besök. Läsarna talar Tyska (60%), Koreanska (10%) och Tjeckiska (5%). Läsarna bor i Tyskland (48%), Italien (12%) och Sydkorea (10%). Läsarna surfar på datorer (51%), mobiltelefoner (38%) och surfplattor (11%). De väljer Mjuk luminans (Ljusstyrka) mer än vad katalogen antyder: 54% av besöken, 26% av dukarna.
De 10 mest sedda dukarna av Lyonel Feininger
De 10 dukar av Lyonel Feininger som TopImpressionists.com-läsare har öppnat mest under de senaste tolv månaderna, i ordning efter antal besök.
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Siffrorna i en tabell
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
100
Jul 2026
2 100
4 700
Aug 2026
900
1 400
Sep 2026
1 800
1 100
Okt 2026
3 600
2 100
När öppnar läsarna Lyonel Feiningers dukar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer läsarna av Lyonel Feininger, jämfört med vad målaren skapade?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Siffrorna i en tabell
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Dramatisk
14,3%
24,2%
Nostalgisk
14,3%
24,2%
Fridfull
28,6%
22,7%
Lugn
0,0%
13,6%
Modernistisk
14,3%
6,1%
Kraftfull och uttrycksfull
14,3%
3,0%
Lekfull
0,0%
4,5%
Mystisk
14,3%
1,5%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Romantisk
14,3%
24,2%
Reflekterande
0,0%
19,7%
Fridfull
28,6%
16,7%
Melankolisk
14,3%
15,2%
Andlig
14,3%
6,1%
Mystisk
14,3%
4,5%
Livfull
14,3%
3,0%
Glädjefylld
0,0%
4,5%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
2,0%
0,8%
Mjuk skugga
6,0%
10,5%
Mjuk luminans
26,0%
54,0%
Ljusstyrka
50,0%
25,0%
Ljusstark
16,0%
9,7%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
40,0%
19,4%
Dämpad färgsättning
32,0%
33,1%
Måttlig mjukhet
16,0%
21,8%
Tydlig färgmättnad
10,0%
22,6%
Mättad färg
2,0%
3,2%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Neutrala toner
72,9%
53,8%
Mörka toner
14,6%
38,5%
Monokromt
6,2%
2,9%
Jordnära
6,2%
1,9%
Pastellfärger
0,0%
2,9%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
24,0%
16,1%
Balanserad
56,0%
50,8%
Livfulla färger
20,0%
33,1%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
20,0%
14,5%
Mild
24,0%
6,5%
Balanserad
4,0%
9,7%
Stark kontrast
6,0%
29,0%
Kontrastnivå
46,0%
40,3%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
12,0%
33,1%
Mjukt blandad palett
8,0%
11,3%
Balanserad harmoni
6,0%
13,7%
Stark färgmässig enhetlighet
22,0%
23,4%
Enhetlig palett
52,0%
18,6%
Vilka är Lyonel Feiningers favoritdukar, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Siffrorna i en tabell
Konstverk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Okt 2026
The honeymooners
0
0
0
0
0
0
0
0
400
100
200
200
Boats
0
0
0
0
0
0
0
0
100
100
0
0
Sailing Boats
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
Blue Coast
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
0
100
Gelmeroda XI
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Gelmeroda IX
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
200
0
Carnival
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
100
0
The Green Bridge
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Zeitungsleser (Newspaper Re…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
On the Bridge (Ober-Weimar)
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
500
Vilka enheter använder Lyonel Feininger-läsarna?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Siffrorna i en tabell
Enhet
Besök
Dela
datorer
9 100
51,1%
mobiltelefoner
6 800
38,2%
surfplattor
1 900
10,7%
På vilka språk läses Lyonel Feininger?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Siffrorna i en tabell
Språk
Besök
Dela
Tyska
2 400
60,0%
Koreanska
400
10,0%
Tjeckiska
200
5,0%
Engelska
200
5,0%
Ryska
200
5,0%
Spanska
100
2,5%
Finska
100
2,5%
Franska
100
2,5%
Italienska
100
2,5%
Japanska
100
2,5%
Hur många besök per dag får Lyonel Feininger, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Siffrorna i en tabell
Dag
Besök
lör 17 Okt
200
sön 18 Okt
200
mån 19 Okt
300
tis 20 Okt
200
ons 21 Okt
400
tors 22 Okt
100
fre 23 Okt
400
lör 24 Okt
1 000
sön 25 Okt
0
mån 26 Okt
200
tis 27 Okt
200
ons 28 Okt
300
tors 29 Okt
300
fre 30 Okt
0
lör 31 Okt
0
sön 1 Nov
500
mån 2 Nov
200
tis 3 Nov
200
ons 4 Nov
400
tors 5 Nov
400
fre 6 Nov
100
lör 7 Nov (prognos)
400
sön 8 Nov (prognos)
200
mån 9 Nov (prognos)
200
tis 10 Nov (prognos)
200
ons 11 Nov (prognos)
400
tors 12 Nov (prognos)
300
fre 13 Nov (prognos)
200
lör 14 Nov (prognos)
400
sön 15 Nov (prognos)
200
mån 16 Nov (prognos)
200
tis 17 Nov (prognos)
200
ons 18 Nov (prognos)
400
tors 19 Nov (prognos)
300
fre 20 Nov (prognos)
200
lör 21 Nov (prognos)
400
sön 22 Nov (prognos)
200
mån 23 Nov (prognos)
200
tis 24 Nov (prognos)
200
ons 25 Nov (prognos)
400
tors 26 Nov (prognos)
300
fre 27 Nov (prognos)
200
Vad läsare frågar om Lyonel Feininger
Vilka av Lyonel Feiningers dukar öppnas oftast?
The honeymooners först: 1 600 besök, 13% av visningarna. 10 dukar är rankade ovanför.
Hur stor är läsarskaran för Lyonel Feininger på TopImpressionists.com?
17 800 besök under tolv månader: 8 400 på konstnärens sida, 9 400 på dukarna.
Vilka enheter använder läsarna av Lyonel Feininger?
De använder datorer (51%), mobiltelefoner (38%) och surfplattor (11%); datorer står för 51% av besöken.
Vilka språk talar läsarna av Lyonel Feininger?
Tyska (60%), Koreanska (10%) och Tjeckiska (5%); Tyska utgör 60%.
Vilka av Lyonel Feiningers dukar passar läsarnas smak?
Dukar som tolkas som Mjuk luminans (Ljusstyrka) står för 54% av besöken för 26% av katalogen.