Kağıt Boyutu

Öğrenci Sanat Rehberi

The First Born

Adı Sınıf Tarih

Frederick William Elwell, The First Born (1913), Ferens Art Gallery. Referans amaçlı çoğaltılmıştır; tüm hakları saklıdır. Bu tuvali hareketli bir ışık altında inceleyin: çizim, vernik altındaki gerçek renk, saf pigment

Temel Bilgiler

Sanatçı
Frederick William Elwell topimpressionists.com/tr/artists/frederick-william-elwell_tr/
Sanatçının yaşam tarihleri
1870 – 1958
Boyalı
1913
Orijinal boyutlar
102 x 127 cm
Akım
Romanticism Art that puts feeling, wildness and the power of nature above calm order and rules.
Düzenlendiği yer
Ferens Art Gallery topimpressionists.com/tr/museums/ferens-art-gallery-hull_tr/

Bağlam içinde

The First Born — Frederick William Elwell

Boyutları nelerdir?

Orijinal boyutları 102 × 127 cm (yükseklik × genişlik) olan eser, burada ortalama boydaki bir yetişkinin yanında sunulmuştur.

Yapım yılı

  1. 1870
  2. 1880
  3. 1890
  4. 1900
  5. 1910
  6. 1920
  7. 1930
  8. 1940
  9. 1950

Üst satır: yıllar. Alt satır: sanatçının her dönemin başında ve sonunda kaç yaşında olduğu — doğumda 0, ölümünde 88.

Sanatçının 43 yaşındayken yapılmıştır. Sanatçı 88 yaşına kadar yaşadı. 21 kataloğumuzdaki bu sanatçıya ait 95 tarihli eserden daha önce üretilmiştir.

Gölgelenmiş: Frederick William Elwell'in yaşam süresi (1870–1958) ▲ bu eser, 1913 on yıl on yıl, tarihli her bir tablo

İlk eserler: 1913 yılına kadar Temel çalışma yılları: 1913–1936 Geç dönem eserler: 1936 yılından itibaren

Bu üç bant, bu katalogda tarihi bulunan eserleri bir ilk çeyrek, bir orta yarı ve bir son çeyrek olarak ayırır. Bunlar sanatçının tüm üretimini kapsamaz: ince bir kesinti, sakin bir dönemden ziyade kayıtlardaki bir boşluk olabilir. Sanatçının yaşamıyla bütünleşen aynı yıllar

Benzer eserlerle karşılaştır

Yukarıdaki eserlerden birini seçin: bu eserle ortak olan iki özelliği ve farklı olan bir özelliği belirtin.

Bu eserin yanına yakışacak diğer çalışmalar: topimpressionists.com/tr/art/similar/frederick-william-elwell-the-first-born-AQUHAB-en/

Renk Paleti

Görüntü üzerinden ölçülmüştür

    Ana renk

    Gray #998e79

    Kataloglanmış palet

    • #998E79
    • #281D1B
    • #D1CFBD
    • #6E5E4B

    Bu renkler sanatçının tüm paletinin içinde yer alır Renge göre diğer tabloları bulun

    Palet
    Earthy Görseldeki baskın renk ailesi.
    Ana renk adı
    Gray
    Yoğunluk
    Monochromatic Tek bir mat tondan birçok parlak tona kadar, renklerin ne kadar doygun ve çeşitli olduğudur.
    Kontrast
    Statement Renklerin resim genelinde ışıklık ve doygunluk açısından ne kadar farklılık gösterdiği.
    Uyum
    Strong Color Unity Renklerin birbiriyle uyumu; zıtlıktan tam bir bütünlüğe kadar.
    Parlaklık
    Balanced Resmin derin gölgelerden parlak ışıklara kadar genel olarak ne kadar açık veya koyu göründüğü.
    Doygunluk
    Muted Griye yakın tonlardan tamamen canlı renklere kadar, renklerin ne kadar saf ve güçlü olduğu.

    Bu tablo dünyanın neresinde inceleniyor?

    • 1% altı
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ve üzeri
    Bu tablonun tek başına haritalandırılacak kadar çok kayıtlı ziyaretçisi bulunmadığından, levha son on iki ayda Frederick William Elwell tarafından üretilen tüm eserleri kapsamaktadır — toplamda 6 ülke. Bu rakamların kaynağı

    Öncü on ülke

    1. 1 Çin 70,3%
    2. 2 Birleşik Krallık 12,5%
    3. 3 Amerika Birleşik Devletleri 10,9%
    4. 4 Meksika 3,1%
    5. 5 Brezilya 1,6%
    6. 6 Hollanda 1,6%

    Harita üzerindeki en koyu renkli üç ülkeyi bulun. Bu tabloya ev sahipliği yapan müze bu ülkelerden birinde mi yer alıyor? Uzaklardaki insanların bu tabloya bakması için bir neden yazın.

    Frederick William Elwell tarafından üretilen en çok ilgi gören 20 eser

    1. 1 The Wedding Dress, 1911 13,6%
    2. 2 Four Friends, 1925 6,8%
    3. 3 The First Born, 1913 bu tablo 5,7%
    4. 4 Widdall's, 1928 4,5%
    5. 5 Study of a Lady Dressing (detail) 4,5%
    6. 6 County Court, Beverley, East Riding of Yorkshire, 1937 3,4%
    7. 7 Study for 'The Window Seat' (detail) 3,4%
    8. 8 The Butler Takes a Glass of Port (All Things Come to the Man That Waits), 1899 2,3%
    9. 9 In a Bar, 1943 2,3%
    10. 10 The War Worker, 1919 2,3%
    11. 11 Evensong, 1917 2,3%
    12. 12 Reading the Will, 1933 2,3%
    13. 13 Police Court, 1938 2,3%
    14. 14 Interior, Beverley Minster, East Riding of Yorkshire, 1917 2,3%
    15. 15 Caravans at Rye, East Sussex, 1923 2,3%
    16. 16 Mischief, 1901 2,3%
    17. 17 Study of a Flower (detail) 2,3%
    18. 18 Wheelwrights' Shop, Beverley, East Riding of Yorkshire, 1941 1,1%
    19. 19 Girl with a Kitten, 1910 1,1%
    20. 20 Cowshed, 1922 1,1%

    Bu eserler birlikte, bu sanatçının tablolarının son on iki ay içinde aldığı tüm ilginin 68,2%'ini oluşturmaktadır. Katalogda bu sanatçıya ait 146 eser bulunmaktadır ve bunların 48 tanesine en az bir kez bakılmıştır. Bu tablo, söz konusu dikkatin 5,7%'sini alarak aralarında 3. sırada yer alıyor. Ay ay aynı sayılar

    Çubuklar kaliteyi değil, dikkati ölçer. En üstteki eseri ve şunu seçin: Bir tablonun ne kadar iyi boyandığından bağımsız olarak onu ünlü yapabilecek bir şey söyleyin.

    Sanatçı ve müze

    Sanatçı

    Frederick William Elwell

    ... doğumlu Beverley, Birleşik Krallık

    Frederick William Elwell: Yaşamın ve Işığın Yorkshire Ressamı

    29 Haziran 1870 tarihinde Yorkshire'ın East Riding bölgesindeki Beverley'de dünyaya gelen Frederick William Elwell, on dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başında İngiliz sanatının en kilit figürlerinden biriydi. O, sadece bir ressam olmanın ötesine geçerek; memleketinin manzaralarını, insanlarını ve gündelik anlarını, belirgin bir Estetik duyarlılıkla harmanlanmış bir gerçekçilikle tuvale aktarmayı başardı. Elwell'in mirası, yalnızca geniş üretim hacmine değil, aynı zamanda Yorkshire'ın sanatsطsal ruhunu bizzat temsil etmesine dayanır; bu durum ona hem yerel topluluklarda hem de prestijli Royal Academy bünyesinde büyük bir saygınlık kazandırmıştır.

    Elwell'in erken yaşamı, Beverley'nin köklü sanatsal geleneklerine derinden bağlıydı. Babası James Edward Elwell, saygıdeğer bir ahşap oymacıydı ve genç Frederick'e işçiliğe ve detaya duyulan hayranlığı aşıladı. Oğlunun doğuştan gelen yeteneğini fark eden James, Fred'in sanatsal arayışlarını destekleyerek ona çizim dersleri verdi ve küçük yaştan itibaren sanata olan tutkusunu besledi. Bu sağlam temel, Fred'in Lincoln Grammar School'a kaydolmasına vesile oldu; burada yeteneklerini geliştirden sonra kazandığı prestijli Gibney Bursu sayesinde Lincoln School of Art'ta resmi eğitim alma şansı yakaladı. Elwell'in Fransız İzlenimciliğine olan ilgisinin çiçek açmaya başladığı yer tam da burasıydı; bu ilgi, dönemin hakim akademik tarzlarından uzaklaşarak ışık ve renk kullanımını derinden etkiledi. O, sadece gördüklerini değil, gördüklerinin nasıl hissettirdiğini de yakalamaya çalışıyor, böylece tablolarına duygusal bir yankı katıyordu.

    Elwell'in sanatsal yolculuğu onu Lincoln sınırlarının ötesine taşıyarak, Anvers'teki Royal Academy of Fine Arts ve daha sonra Paris'teki Académie Julien'deki eğitim dönemleriyle taçlandırdı. Bu deneyimler teknik becerilerini genişletti ve onu çeşitli sanat akımlarıyla tanıştırdı. Ancak o, her zaman Yorkshire'ın tanıdık manzaralarına ve konularına geri döndü; bölgenin dalgalı tepelerinde, şirin köylerinde ve halkın yaşamında ilham buldu. Bu dönemdeki çalışmaları, İzlenimci teknikler —özellikle parçalı renk kullanımı ve uçucu ışık kullanımı— ile onu bölgesel bağlamına sıkıca bağlayan temelli bir gerçekçilik arasında hassas bir denge yansıtır. Özellikle ev içi sahneleri betimlemede ustalaşmış, aile yaşamının sıcaklığını ve mahremiyetini olağanüstü bir duyarlılıkla yakalamayı bilmiştir.

    Elwell'in sanatsal gelişiminin önemli bir yönü, Estetik akımla kurduğu bağdır. Bu etkili kültürel akım; güzelliğe, sanatın sanat için olduğuna ve salt faydacı değerlerin reddine önem veriyordu. Elwell bu felsefeyi benimsedi; eserlerini yalnızca gerçekliğin temsilleri olarak değil, ruh halinin, atmosferin ve öznel deneyimin keşifleri olarak yarattı. Tabloları genellikle sessiz bir tefekkürle karakterize edilir ve izleyiciyi kendi gözlemlerine ve duygularına ortak olmaya davet eder. Kırsal yaşamdan sahneleri —tarlalarıyla ilgilenen çiftçileri, yerel bir barda toplanan köylüleri veya basit zevklerin tadını çıkaran aileleri— sıkça betimleyerek bu sıradan anları sanat eserlerine dönüştürdü. Konu seçimleri, Estetik akımın değerlerini yansıtmak üzere bilinçli olarak yapılmıştı: güzelliğin, doğanın ve insani bağın bir kutlaması.

    Elwell'in kariyeri, eserlerini hem İngiltere'de hem de yurt dışında sergilediği birkaç on yıla yayıldı. Paris Salonu'nda önemli başarılar elde etti ve daha da önemlisi, 1938 yılında Royal Academy üyeliğine seçildi; bu, Britanya'nın en prestijli sanat kurumlarından biri tarafından sanatsal değerinin tescillenmesiydi. Eserleri, Kraliyet Ailesi üyeleri de dahil olmak üzere önde gelen koleksiyonerler tarafından satın alındı, bu da sanat dünyasında ne denli büyük bir saygı gördüğünün kanıtıydı. Seçkin eserleri arasında, Yorkshire pub yaşamının canlı bir tasviri olan “The Landlord” ve Elwell'in karmaşık duyguları ince detaylar ve etkileyici renk paletleriyle aktarma yeteneğini sergileyen, keder ve kaybın dokunaklı bir portresi olan "The Wedding Dress" yer alır. Kendi portresi olan “Self Portrait” ise sanatçının kişiliğine ve sanatsal sürecine bir pencere açar.

    Frederick William Elwell, 3 Ocak 1958'de Beverley'de hayata gözlerini yumarken, geride bugün bile izleyicilerde yankı uyandıran zengin bir tablo mirası bıraktı. Eserleri günümüzde Birleşik Krallık genelindeki çeşitli koleksiyonlarda, örneca Hull'daki Ferens Art Gallery'de muhafaza edilmektedir ve burada yerel sanat mirasının sevilen ve kutlanan bir parçası olmaya devam etmektedir. Elwell'in kalıcı cazibesi sadece teknik becerisinde değil, aynı zamanda Yorkshire'ın ruhunu —güzelliğini, insanını ve zamansız cazibesini— yakalama yeteneğinde yatar; bu da onu 20. yüzyılın en önemli bölgesel sanatçılarından biri yapmaktadır.

    Önemli Eserler ve Seçkin Başarılar

    The Landlord (1935): Yerel bir buluşma noktasının sıcaklığını ve dostane ortamını yakalayan, Yorkshire pub yaşamının en özgün tasvirlerinden biri. Tablonun titiz detayları ve canlı renkleri Elwell'in tarzının karakteristik özellikleridir.

    The Wedding Dress (1911): Keder ve kaybın derinden sarsıcı bir anlatımı; Elwell'in ince detaylar ve etkileyici renk paletleri aracılığıyla güçlü duygular uyandırma yeteneğini gözler önüne serer. Model, Birinci Dünya Savaşı sırasında eşini trajik bir şekilde kaybeden Beverleyli kostüm tasarımcısı Violet Prest'tir.

    The Big Top (1928): Gezici bir sirki betimleyen canlı bir sahne; bu hareketli gösterinin enerjisini ve heyecanını yakalar.

    The First Born (1913): Genç bir anne ve çocuğun samimi bir portresi; Elwell'in insan duygularını yakalama ve ev içi sahneleri sıcaklık ve şefkatle betimleme becerisini kanıtlar.

    Self Portrait (1911): Sanatçının kişiliğine ve sanatsal sürecine ışık tutan, içten bir otoportre.

    Miras ve Etki

    Elwell'in çalışmaları, özellikle Estetik akım bağlamında, İngiliz manzara resmine yapılmış önemli bir katkı olarak kabul edilir. Tabloları; gerçekçilikleri, duygusal derinlikleri ve ışık ile rengi ustaca kullanımlarıyla öne çıkar. Royal Academy'nin saygın bir üyesiydi ve eserleri bugün bile sergilenmeye ve hayranlıkla izlenmeye devam etmektedir. Onun etkisi, izinden giden sonraki nesil Yorkshire sanatçılarının çalışmalarında görülebilir ve bu da onu bölgenin sanatsal tarihinde kilit bir figür olarak konumlandırır. Hull'daki Ferens Art Gallery, geniş tablo koleksiyonu aracılığıyla Elwell'in mirasını koruma ve tanıtma konusunda hayati bir rol oynamaktadır.

    Müze

    Ferens Art Gallery

    Sergilenen yer Hull, United Kingdom

    A Legacy Etched in Hull: The Soul of Ferens Art Gallery

    Nestled within the vibrant coastal embrace of Hull, United Kingdom, the

    Ferens Art Gallery

    stands as a profound testament to the transformative power of beauty and the enduring legacy of human creativity. To step through its doors is to embark on a journey that transcends time, moving seamlessly from the meticulous precision of the Old Masters to the evocative abstractions of the modern era. Established by the visionary industrialist

    Thomas Robinson Ferens

    , the gallery was born from a philanthropic dream to democratize art, ensuring that the treasures of the past and present remain accessible to all. It is not merely a repository for canvas and pigment; it is a living narrative of cultural evolution, where every brushstroke whispers stories of maritime adventure, societal shifts, and the eternal quest for aesthetic truth.

    The collection itself is a breathtaking tapestry of European excellence, anchored by works that define entire epochs. Visitors are often captivated by the gallery’s exceptional holdings in

    Dutch and Flemish art

    , where the masterful manipulation of light and shadow creates an almost tactile reality. One cannot help but feel the pulse of human emotion in the dynamic portraiture of

    Frans Hals

    , whose ability to capture a fleeting glance or a subtle smile remains unparalleled. This dialogue with light continues through the luminous Venetian landscapes of

    Canaletto

    , whose atmospheric perspectives transport the viewer to sun-drenched canals and bustling piazzas. For those drawn to the sea, the gallery’s collection of British Marine paintings offers a poignant connection to Hull’s own seafaring heritage, presenting dramatic scenes of naval life and the formidable, unpredictable force of the ocean.

    A Sanctuary of Light and Architectural Grandeur

    The architectural experience of the gallery is as much a part of the art as the paintings themselves. The building, a

    Grade II listed structure

    , exudes an understated grandeur and a sense of tranquil permanence. Following a significant restoration and extension in 1991 and a major £4.5 million makeover in preparation for the 2017 Turner Prize, the space has been transformed into a light-filled sanctuary designed for deep contemplation. The spacious galleries allow expansive canvases to breathe, while the architectural harmony of the building provides a serene backdrop that encourages visitors to linger.

    Beyond its permanent treasures, the gallery serves as a vital bridge to the 20th century and beyond, hosting significant temporary exhibitions that range from explorations of the Royal Collection to celebrated features on artists like

    Francis Bacon

    . This curated tension between tradition and innovation makes the gallery a sanctuary for both the seasoned art historian and the modern collector seeking inspiration. Whether wandering through the quietude of the permanent collections or engaging with the lively atmosphere of the children's gallery and cafe, one finds that the Ferens Art Gallery is an immersive experience where history, art, and architecture converge to inspire a lifelong passion for the sublime.

    Daha fazla bilgi için

    Çevrim içi inceleyin

    The First Born için indirme sayfasına yönlendiren QR kodu

    topimpressionists.com/tr/art/download/frederick-william-elwell-the-first-born-AQUHAB-en/

    Bu esere atıf yapın

    MLA
    Elwell, Frederick William. The First Born. 1913, Ferens Art Gallery. https://topimpressionists.com/tr/art/frederick-william-elwell-the-first-born-AQUHAB-en/
    APA
    Elwell, Frederick William (1913). The First Born [Painting]. Ferens Art Gallery. https://topimpressionists.com/tr/art/frederick-william-elwell-the-first-born-AQUHAB-en/
    Chicago
    Frederick William Elwell. The First Born. 1913. Ferens Art Gallery. https://topimpressionists.com/tr/art/frederick-william-elwell-the-first-born-AQUHAB-en/
    Harvard
    Elwell, Frederick William (1913) The First Born. Ferens Art Gallery. Available at: https://topimpressionists.com/tr/art/frederick-william-elwell-the-first-born-AQUHAB-en/

    Yakından inceleyin

    The First Born — Frederick William Elwell

    Yakından İnceleyin

    Kendi kelimelerinizle yanıtlayın. Burada yanlış cevap yoktur; sadece açıklayabileceğiniz cevaplar vardır.

    1. İlk olarak gözünüze ne çarpıyor ve neden?
    2. Bu ruh halini hangi renkler veya şekiller oluşturuyor — peki ya bu ruh hali nedir?
    3. Kaç yüz bulabilirsiniz? ____ (kataloğumuz 2 tane sayıyor — siz de katılıyor musunuz?)
    4. Kataloğumuz bu eseri şu başlıklar altında sınıflandırıyor: family devotion, newborn baby, portrait painting. Katılıyor musunuz? Neleri ekler veya çıkarırdınız?
    5. Bu kılavuzun başlarında yer alan Dolley Madison (1848) eserine tekrar göz atın. Bu eserle paylaştığı iki özelliği ve farklı olan bir özelliği belirtin.

    Yanıtınız

    Bu sanat eseri hakkında kısa bir paragraf yazın. Bu kılavuzun önceki bölümlerindeki bilgilerden ve yukarıdaki yanıtlarınızdan yararlanın.

    Soru ve Cevaplar

    "The First Born" eserini kim ve hangi yılda yarattı?

    "The First Born", Frederick William Elwell tarafından 1913 yılında yaratılmıştır."

    Frederick William Elwell imzalı "The First Born" için bir slayt gösterisi mevcut mu?

    Frederick William Elwell imzalı "The First Born", eserin Slayt Gösterisi sayfasında bir slayt gösterisi olarak görüntülenebilir.

    "The First Born" eserinin yazarı kimdir ve hangi akıma aittir?

    "The First Born", Frederick William Elwell tarafından Romanticism üslubunda yaratılmıştır. Sanatçı ve akım, eserin ait olduğu geleneği tanımlar.