Atelier — Gratis fragt til hele verden — Levering: 2–6 uger
      Se i rummet Se i AR Skift til printversion Skift til digitalt billede Send
      Detaljer Studieguide til kunstværker Tilføj til favoritter Download Lignende værker Røntgenundersøgelse Se diasshow Statistik

      Night in Saint-Cloud

      Experience Munch's 'Night in Saint-Cloud' (1893): A haunting oil painting capturing melancholy and introspection through evocative light & perspective.

      Edvard Munch (1863-1944): En norsk maler kendt for 'Skriget' og sin ekspressive skildring af angst, sorg og menneskets skrøbelighed. Se hans ikoniske værker!

      Håndlavet oliereproduktion

      Håndmalet olie på lærred i din valgte størrelse og ramme, udført efter bestilling af vores kunstnere. ( Skift til printversion Skift til digitalt billede)

      Corner sample of the P118B picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B Dkr10
      Corner sample of the P118H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H Dkr10
      Corner sample of the P118W picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W Dkr10
      Corner sample of the P438Z picture frame: støbt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z Dkr10
      Corner sample of the P508JH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH Dkr12
      Corner sample of the P508YH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH Dkr12
      Corner sample of the P805H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H Dkr10
      Corner sample of the P805Z picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z Dkr10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ Dkr10
      Corner sample of the P919G picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G Dkr10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ Dkr10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH Dkr10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: støbt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ Dkr12
      Corner sample of the W106C picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C Dkr8
      Corner sample of the W218G picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G Dkr10
      Corner sample of the W218JH picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH Dkr8
      Corner sample of the W218Y picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y Dkr10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ Dkr10
      Corner sample of the W316G picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G Dkr10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ Dkr8
      Corner sample of the W316Y picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y Dkr10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ Dkr8
      Corner sample of the W4111J picture frame: massivt træ, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J Dkr10
      Corner sample of the W500HY picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY Dkr15
      Corner sample of the W500JH picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH Dkr15
      Corner sample of the W692G picture frame: massivt træ, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G Dkr12
      Corner sample of the W849H picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H Dkr8
      Corner sample of the W940BG picture frame: massivt træ, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG Dkr15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ Dkr8

      Standardstørrelse
      speciallavet
      CM
      INCH

      Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.

      bredde
      højde

      Indtast den bredde og højde, du har brug for, så det passer til din ramme eller din væg. Da dette er håndmalet, kan kunstneren ved en anden form på størrelsen male lidt mere rundt om billedet eller skære lidt væk — det er op til dig. Vi sender dig et digitalt mockup til godkendelse, før maleriet påbegyndes. Billedet, der vises på denne side, viser ikke det endelige resultat — det er kun mockuppet, der gør.

      Eksempler på tilpasningsmuligheder: Udskift ansigt med kundens eget foto; Tilføj kæledyr (f.eks. udskift kat med hund); Inkluder en skjult besked i baggrunden; Ændr baggrundslandskab eller elementer.
      Efter bestilling vil TopImpressionists.com team sende en e-mail til kunden for at indhente instruktioner og fremsende et udkast til gennemgang.

      Levering i hele verden () på 3-4 uger i stedet for de standard 5 uger. (23 oktober). Ingen kompromiser med kvaliteten.

      Gratis ekspresforsendelse til hele verden
      Lærred af linned i høj kvalitet
      Komplet transportforsikring
      Garanti for refusion af told og importafgifter
      Garanti for autentisk farvegengivelse
      100 dages returret ved fabrikationsfejl
      100% fuld returret
      Mængderabat ved flere køb

      Samlet pris

      Dkr 1768

      Night in Saint-Cloud

      Reproduktionsmateriale

      Reproduktionsstørrelse

      -

      Samlet pris

      Dkr 1768

      Kort om værket

      • Title: Night in Saint-Cloud
      • Medium: Oil on canvas
      • Notable elements or techniques:
        • Vertical perspective
        • Evocative light effects
      • Movement: Expressionism
      • Artist: Edvard Munch

      Kunstquiz

      Der er kun ét korrekt svar på hvert spørgsmål.

      Spørgsmål 1:
      What year was the version of 'Night in Saint-Cloud' described in this information painted?
      Spørgsmål 2:
      According to the description, who posed for the figure silhouetted in the moonlight?
      Spørgsmål 3:
      What is a dominant characteristic of the color palette used in 'Night in Saint-Cloud'?
      Spørgsmål 4:
      Which artistic movement is 'Night in Saint-Cloud' most closely associated with, based on its focus on atmosphere and fleeting moments?
      Spørgsmål 5:
      What is suggested about the scene symbolically?

      Night in Saint-Cloud: A Glimpse into Munch's Melancholy

      Edvard Munch’s Night in Saint-Cloud, painted in 1893, is more than just a depiction of an interior scene; it's a profound exploration of solitude, introspection, and the lingering weight of loss. This evocative oil painting, created during a period of personal turmoil for the artist, offers viewers a window into Munch’s inner world, rendered with his signature expressive style.

      Subject & Composition: A Nocturnal Encounter

      The artwork portrays a dimly lit interior, likely a hallway or corridor viewed through a window in a Parisian suburb. The scene is dominated by the verticality of the wall and window frame, contrasted by horizontal lines of the floor and receding passage. A solitary figure, silhouetted against the moonlight, stands within the room – believed to be Danish poet Emanuel Goldstein posing for Munch. This enigmatic presence adds an air of mystery and intrigue to the composition. The perspective is skillfully employed to create a sense of depth, drawing the viewer into the space beyond the window while simultaneously emphasizing the isolation of the figure.

      Style & Technique: Expressionism's Emerging Voice

      Night in Saint-Cloud exemplifies Munch’s burgeoning expressionistic style. Departing from strict representational accuracy, Munch prioritizes conveying emotion and atmosphere over precise detail. The color palette is deliberately muted – a blend of blues, grays, and browns – contributing to the painting's overall feeling of stillness and melancholy. Loose, expressive brushstrokes are evident throughout, eschewing sharp outlines in favor of an atmospheric quality. The use of impasto—thickly applied paint—around the window frame and wall adds physicality and texture, enhancing the immersive experience for the viewer. The lighting is minimal, with a strong vertical beam emanating from the window, casting dramatic shadows that further amplify the sense of isolation.

      Historical Context & Symbolism: Grief and Introspection

      Painted in Berlin in 1893, this version of Night in Saint-Cloud was created during a period when Munch frequently depicted nocturnal window scenes. The painting’s creation coincided with a time of personal grief for the artist; it followed closely on the heels of his father's death and reflected a broader sense of melancholy that permeated his life at the time. The figure silhouetted in the moonlight can be interpreted as representing introspection, perhaps even a symbolic representation of Munch himself grappling with loss and existential questions. The window itself acts as a barrier between the interior world – the realm of personal emotions and memories – and the exterior world, suggesting themes of isolation and longing.

      Emotional Impact & Legacy: A Timeless Reflection

      Night in Saint-Cloud resonates deeply with viewers due to its ability to evoke a profound sense of melancholy and introspection. The painting’s quiet intensity invites contemplation on themes of solitude, loss, and the human condition. Munch's masterful use of color, light, and composition creates an atmosphere that is both haunting and beautiful, solidifying its place as a significant work within the Expressionist movement and a testament to Munch's enduring artistic legacy.

      About Edvard Munch

      • Birth Year: 1863
      • Death Year: 1944
      • Birth City: Adelsbruk
      • Birth Country: Sweden

      Edvard Munch: Life and Legacy

      Edvard Munch was born on December 12, 1863, in Adelsbruk, Sweden, though he spent most of his life in Norway. His childhood was profoundly shaped by tragedy and instability. The early loss of his mother to tuberculosis when he was five years old, followed by the death of his favorite sister Sophie from the same disease nine years later, left an indelible mark on Munch’s psyche. He also battled a lifelong fear of inheriting the familial mental illness that plagued his father. These experiences instilled in him a deep preoccupation with mortality, sickness, and psychological distress – themes that would dominate his artistic output.

      Munch's early education at the Royal School of Art and Design in Kristiania (now Oslo) proved pivotal. There, he encountered nihilist philosopher Hans Jæger, who encouraged Munch to explore his inner turmoil and express it through art, rejecting conventional artistic norms.

      Spørgsmål & svar

      Kan jeg se "Night in Saint-Cloud" som et diasshow i fuld skærm?

      Diaporamaet af "Night in Saint-Cloud" kan ses på værkets Diaporama-side.

      Hvilken teknik er brugt til "Night in Saint-Cloud" af Edvard Munch?

      "Night in Saint-Cloud" er udført i Oil On Canvas.

      Hvem er "Night in Saint-Cloud" af Edvard Munch en god gave til?

      "Night in Saint-Cloud" af Edvard Munch anbefales som en gave til Anniversary, især til Accent. En reproduktion af kunstværket kan gives som en gave.


      Om kunstneren

      Et liv i skyggens tegn: Edvard Munchs verden

      Edvard Munch, født i 1863 midt i Norges barske landskaber, blev en kunstner hvis arbejde hurtigt kom til at symbolisere moderne tids angst og emotionelle uro. Hans liv var dybt præget af tab og en gennemtrængende melankoli, som blev kilden til hans udtryksfulde kunst. Fra en barndom overskygget af tidlig død – både moderen og søsteren døde af tuberkulose – udviklede Munch en hjemsøgende optagethed af dødelighed, sygdom og menneskets skrøbelige eksistens. Disse oplevelser var ikke blot biografiske detaljer; de blev kernen i hans kunstneriske vision, der drev en utrættelig udforskning af frygtens, sorgens og længslens indre landskab. Faderens strenge religiøse overbevisninger og Munchs egne mentale kampe bidrog yderligere til en følelse af fortvivlelse, som gennemsyrede hans verden og formede ikke blot hans personlige liv, men også det symbolske sprog i hans malerier. Han nøjedes ikke med at gengive scener; han eksternaliserede en indre tilstand, oversatte psykisk nød til visuel form.

      Fra tidlig træning til sjælmaling

      Munchs kunstneriske rejse begyndte med formel undervisning på Statens Kunstakademi i Kristiania (Oslo), men det var hans møde med det boheme miljø og Hans Jægers nihilistiske filosofi, der virkelig tændte hans kreative ild. Jæger opfordrede Munch til at forlade konventionelle akademiske stilarter og i stedet dykke ned i sin egen subjektive oplevelse – et koncept han kaldte “sjælmaling”. Dette afgørende skift markerede begyndelsen på Munchs karakteristiske stil, der er præget af rå følelser, forvrængede former og en afvisning af naturalistisk gengivelse. Hans rejser til Paris i 1890’erne udsatte ham for den spirende postimpressionisme, hvor han absorberede indflydelser fra kunstnere som Paul Gauguin, Vincent van Gogh og Henri de Toulouse-Lautrec. Den dristige brug af farver, ekspressive penselstrøg og psykologiske intensitet hos disse mestre resonerede dybt med Munchs egne kunstneriske tilbøjeligheder. Han imiterede ikke blot deres teknikker; han syntetiserede dem til noget unikt sit eget – et visuelt sprog der var i stand til at formidle de mest dybe og foruroligende menneskelige følelser. Hans tid i Berlin viste sig også afgørende, da han kom i kontakt med dramatikeren August Strindberg, hvis udforskning af psykologiske temaer yderligere stimulerede Munchs kunstneriske undersøgelser.

      Ikoniske visioner: Hovedværker og deres symbolske vægt

      Munchs oeuvre er befolket af billeder, der er blevet dybt indgraveret i den kollektive bevidsthed. Skriget, måske hans mest ikoniske værk, transcenderer sin status som maleri og bliver et universelt symbol på eksistentiel angst. Det hvirvlende, flammende landskab og figurens forvrængede ansigt legemliggør et ur-skrig mod universets ligegyldighed. Madonna, et kontroversielt og dybt personligt stykke, udforsker temaer som seksualitet, moderskab og dødelighed med urovækkende ærlighed. Gengående motiver som Det syge barn – inspireret af tabet af hans søster Sophie – tjener som gribende påmindelser om Munchs barndomstraume og den evigt tilstedeværende dødsskygge. Melankoli I & II, kraftfulde fremstillinger af dyb sorg og isolation, afslører en sårbarhed, der er både personlig og universelt relaterbar. Disse værker er ikke blot repræsentationer af den ydre virkelighed; de er vinduer ind i kunstnerens sjæl, der tilbyder beskueren et kompromisløst blik på menneskets psykes mørkeste kroge. Munch sigtede ikke efter at skabe smukke billeder; han søgte at formidle sandheden – selvom den var smertefuld og urovækkende.

      En varig arv: Historisk betydning og vedvarende indflydelse

      Edvard Munchs bidrag til moderne kunst er umåleligt. Han står som en central figur i udviklingen af ekspressionismen, der banede vejen for kunstnere, der prioriterede subjektiv følelse over objektiv gengivelse. Hans utrættelige udforskning af universelle menneskelige oplevelser – kærlighed, tab, angst og død – fortsætter med at resonere hos publikum i dag og cementerer hans plads som en af de mest indflydelsesrige og varige figurer i kunsthistorien. Hans arbejde har haft dybtgående virkninger på efterfølgende generationer af kunstnere og påvirket bevægelser som tysk ekspressionisme og videre. Han turde konfrontere menneskets tilstands mørkere aspekter, udfordre konventionelle forestillinger om skønhed og kunstnerisk repræsentation. Selv efter at have opnået berømmelse og anerkendelse – kulminerende i etableringen af Munch-museet i Oslo – forblev hans personlige liv turbulent, præget af perioder med mental ustabilitet og isolation. Alligevel fortsatte han med at skabe, og efterlod sig et oeuvre der fortsætter med at provokere, udfordre og inspirere. Munchs arv handler ikke kun om malerierne selv; det handler om modet til at konfrontere menneskets eksistens kompleksitet og at oversætte disse oplevelser til kunst, der taler til de dybeste dele af vores væsen.

      Edvard Munch

      Edvard Munch

      1863 - 1944 , Sverige

      Hurtige fakta

      • Bemærkelsesværdige Værker:
        • The Scream
        • Madonna
        • The Sick Child
      • Dødsdato: 23. januar 1944
      • Fulde Navn: Edvard Munch
      • Fødested: Ådalsbruk, Sverige
      • Fødselsdato: 12. december 1863
      • Inspireret Af Kunstnere:
        • Paul Gauguin
        • Van Gogh
        • Toulouse-Lautrec
      • Kunstnerisk Stil: Ekspressionisme
      • Nationalitet: Norsk
      • Påvirkede Kunstnere/Bevægelser: ['Tysk ekspressionisme']
      Udforsk kunstværker organiseret efter temaer, stilarter og karakteristika.
      © TopImpressionists.com — Alle rettigheder forbeholdes  ·  100% Håndmalet · Tilfredshed garanteret · Gratis fragt i hele verden
      VISA MASTERCARD