Atelier — Gratis fragt til hele verden — Levering: 2–6 uger
      Se i rummet Se i AR Skift til printversion Skift til digitalt billede Send
      Detaljer Studieguide til kunstværker Tilføj til favoritter Download Lignende værker Røntgenundersøgelse Se diasshow Statistik

      Painterly Architectonic

      Lyubov Popova’s Painterly Architectonic, a dynamic 1916 Suprematist and Cubist dialogue, showcases vibrant geometric forms against a neutral backdrop. Explore this revolutionary artwork by the pioneering Russian artist and bring its abstract beauty into your collection.

      Lyubov Popova var en dansk avantgarde kunstner og designer, født i Ivanovo 1889 og død i Moskva 1924. Hun er kendt for sin abstrakte kunststil, der fusionerede kubisme, suprematism og konstruktivisme og udforskede nye måder at udtrykke verden gennem geometriske former og farver. #RussiskKunst

      Håndlavet oliereproduktion

      Håndmalet olie på lærred i din valgte størrelse og ramme, udført efter bestilling af vores kunstnere. ( Skift til printversion Skift til digitalt billede)

      Corner sample of the P118B picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B Dkr10
      Corner sample of the P118H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H Dkr10
      Corner sample of the P118W picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W Dkr10
      Corner sample of the P438Z picture frame: støbt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z Dkr10
      Corner sample of the P508JH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH Dkr12
      Corner sample of the P508YH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH Dkr12
      Corner sample of the P805H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H Dkr10
      Corner sample of the P805Z picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z Dkr10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ Dkr10
      Corner sample of the P919G picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G Dkr10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ Dkr10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH Dkr10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: støbt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ Dkr12
      Corner sample of the W106C picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C Dkr8
      Corner sample of the W218G picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G Dkr10
      Corner sample of the W218JH picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH Dkr8
      Corner sample of the W218Y picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y Dkr10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ Dkr10
      Corner sample of the W316G picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G Dkr10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ Dkr8
      Corner sample of the W316Y picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y Dkr10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ Dkr8
      Corner sample of the W4111J picture frame: massivt træ, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J Dkr10
      Corner sample of the W500HY picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY Dkr15
      Corner sample of the W500JH picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH Dkr15
      Corner sample of the W692G picture frame: massivt træ, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G Dkr12
      Corner sample of the W849H picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H Dkr8
      Corner sample of the W940BG picture frame: massivt træ, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG Dkr15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ Dkr8

      Standardstørrelse
      speciallavet
      CM
      INCH

      Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.

      bredde
      højde

      Indtast den bredde og højde, du har brug for, så det passer til din ramme eller din væg. Da dette er håndmalet, kan kunstneren ved en anden form på størrelsen male lidt mere rundt om billedet eller skære lidt væk — det er op til dig. Vi sender dig et digitalt mockup til godkendelse, før maleriet påbegyndes. Billedet, der vises på denne side, viser ikke det endelige resultat — det er kun mockuppet, der gør.

      Eksempler på tilpasningsmuligheder: Udskift ansigt med kundens eget foto; Tilføj kæledyr (f.eks. udskift kat med hund); Inkluder en skjult besked i baggrunden; Ændr baggrundslandskab eller elementer.
      Efter bestilling vil TopImpressionists.com team sende en e-mail til kunden for at indhente instruktioner og fremsende et udkast til gennemgang.

      Levering i hele verden () på 3-4 uger i stedet for de standard 5 uger. (25 oktober). Ingen kompromiser med kvaliteten.

      Gratis ekspresforsendelse til hele verden
      Lærred af linned i høj kvalitet
      Komplet transportforsikring
      Garanti for refusion af told og importafgifter
      Garanti for autentisk farvegengivelse
      100 dages returret ved fabrikationsfejl
      100% fuld returret
      Mængderabat ved flere køb

      Samlet pris

      Dkr 1764

      Painterly Architectonic

      Reproduktionsmateriale

      Reproduktionsstørrelse

      -

      Samlet pris

      Dkr 1764

      Kort om værket

      • Subject or theme: Architecture
      • Year: 1916
      • Artistic style: Abstract
      • Movement: Cubism
      • Notable elements or techniques: Geometric forms, layered planes

      Kunstquiz

      Der er kun ét korrekt svar på hvert spørgsmål.

      Spørgsmål 1:
      What artistic movement is Lyubov Popova’s "Painterly Architectonic" primarily associated with?
      Spørgsmål 2:
      In what year was "Painterly Architectonic" created?
      Spørgsmål 3:
      Where is "Painterly Architectonic" currently displayed?
      Spørgsmål 4:
      What technique did Popova employ to create the artwork's spatial quality?
      Spørgsmål 5:
      Who collaborated with Popova in her studio between 1912 and 1915, influencing her approach to abstraction?

      Lyubov Sergeyevna Popova’s Painterly Architectonic: A Dialogue Between Suprematism and Cubism

      Painterly Architectonic by Lyubov Sergeyevna Popova stands as a testament to the dynamism of Russian avant-garde art in 1916, embodying a fascinating fusion between Kazimir Malevich's radical Suprematist principles and the geometric explorations pioneered by Pablo Picasso’s Cubism. Created during a period defined by seismic shifts – the waning days of Tsarist Russia and the burgeoning fervor for revolutionary ideals – this painting transcends mere visual representation, delving into profound conceptual concerns about form, space, and artistic expression itself.
      • Subject Matter: The artwork presents an abstract composition dominated by geometric shapes—primarily white, red, black, gray, and pink—arranged against a neutral white background. These forms are not static; they appear to push outwards from the canvas surface, creating a palpable sense of movement and tension.
      • Style & Technique: Popova skillfully blends elements of Cubism and Suprematism. Like Malevich’s celebrated canvases, she employs colored geometric forms—specifically red triangles and white trapezoids—to prioritize pure artistic feeling over mimetic accuracy. Simultaneously, she adopts Tatlin's approach to spatial construction by layering planes that overlap and intersect, suggesting a three-dimensional space within the confines of a two-dimensional surface.
      • Historical Context: Produced in the wake of the Russian Revolution, Painterly Architectonic reflects the artistic anxieties and aspirations of its time. Malevich’s Suprematism championed a rejection of traditional illusionism, advocating for an art that communicated directly with the viewer's intellect and emotions—a stance powerfully echoed in Popova’s work.
      • Symbolism & Conceptual Depth: The term “architectonic,” adopted by Popova herself, underscores the painting’s conceptual core. It signifies a deliberate consideration of planes as solid material entities, mirroring Tatlin’s ambition to create an abstract relief construction. This approach elevates the artwork beyond mere visual aesthetics, inviting contemplation on the fundamental building blocks of artistic creation and its role in shaping perception.
      • Emotional Impact: The painting's vibrant colors and assertive geometric forms evoke a feeling of energetic dynamism and intellectual engagement. It’s a piece that compels viewers to confront questions about representation, space, and the expressive potential of abstraction—a legacy of Popova’s pioneering vision for Russian art.

      Displayed prominently at the Scottish National Gallery of Modern Art in Edinburgh, Painterly Architectonic exemplifies Popova's unwavering commitment to artistic innovation. Its meticulous execution – utilizing oil paint on canvas – ensures that every detail contributes to its overall impact, cementing its place as a cornerstone of Russian avant-garde art and an enduring source of inspiration for artists and collectors alike.

      Further Exploration: Malevich’s Influence & Tatlin's Spatial Vision

      Lyubov Popova’s artistic trajectory was inextricably linked to the groundbreaking ideas circulating within the Russian avant-garde movement. Her collaboration with Vladimir Tatlin, whose studio served as a crucible for experimentation and conceptual rethinking, profoundly shaped her approach to painting. Like Malevich, Popova recognized that art could transcend mere visual depiction, prioritizing instead the conveyance of pure feeling—a conviction reflected in Painterly Architectonic’s deliberate disregard for conventional spatial conventions.

      Technical Considerations: Layered Planes & Geometric Precision

      The painting's distinctive aesthetic derives from Popova’s masterful manipulation of color and form. She skillfully layered planes against a white background, creating what appears to be a shallow container for geometric shapes that seem to push outwards—a technique reminiscent of Malevich’s Suprematist canvases. The careful placement of the red triangle and white trapezoid contributes to this spatial illusion, demonstrating Popova's unwavering dedication to geometric precision.

      A Legacy of Artistic Boldness

      Lyubov Sergeyevna Popova’s Painterly Architectonic remains a captivating example of artistic courage—a defiant assertion of abstraction as a vehicle for intellectual and emotional expression. Its enduring appeal lies in its ability to provoke contemplation on fundamental questions about art's role in shaping perception and communicating profound ideas, securing its place as an unforgettable contribution to the history of Russian avant-garde art.

      Spørgsmål & svar

      Hvad handler "Painterly Architectonic" om?

      "Painterly Architectonic" af Lyubov Sergeyevna Popova forestiller: geometric forms, color palette, spatial depth, architectural structure, avant garde painting, russian art history, cubist influence.

      Hvilken lysstyrke har "Painterly Architectonic" af Lyubov Sergeyevna Popova?

      Farverne i "Painterly Architectonic" udviser en Soft Shadow luminans.

      Hvad er den anbefalede anvendelse af et print af "Painterly Architectonic"?

      Den anbefalede anvendelse af et tryk af "Painterly Architectonic" er Accent.


      Om kunstneren

      En Pioner Smidd i Revolutionens Ild

      Lyubov Sergeyevna Popova, født i 1889 i den spirende tekstilby Ivanovo i Rusland, var mere end blot en maler; hun var en visionær arkitekt af form og farve, en dedikeret teoretiker og en glødende fortaler for kunstens kraft til at omforme samfundet. Hendes liv, skønt tragisk afkortet ved 35 års alder i 1924, udfoldede sig mod baggrunden af enorme omvæltninger – Tsarruslandets aftagende år, revolutionen og fødslen af en ny sovjetisk æstetik. Født ind i en velstående familie – hendes far, Sergei Maximovich Popov, var en succesfuld tekstilhandler med en iboende forståelse for kunstnerisk udtryk – nød Popova fordele, der tillod hendes tidlige tilbøjeligheder til kunst at blomstre. Denne privilegerede opvækst gav adgang til kvalitetsuddannelse og eksponering for kreative muligheder, hvilket lagde grundlaget for hendes fremtidige bidrag til avantgardebevægelsen. Hendes indledende træning i Moskva under kunstnere som Stanislav Zhukovsky, Konstantin Yuon og Ivan Dudin gav et solidt akademisk fundament, men det var hendes ophold i Paris mellem 1912 og 1913, der viste sig at være virkelig transformerende.

      Fra Kubistisk Fragmentering til Malerisk Arkitektonik

      Fordybelsen i ateliererne hos Henri Le Fauconnier og Jean Metzinger absorberede Popova de radikale principper for kubismen – formens fragmentering, multiple perspektiver og en afvisning af traditionel repræsentation. Denne parisiske oplevelse handlede ikke blot om at adoptere en stil; det var om at nedbryde etablerede kunstneriske konventioner. Ved sin tilbagevenden til Rusland replikerede hun dog ikke simpelthen kubismen. I stedet påbegyndte hun en proces med syntese, hvor hun blandede dens fragmenterede geometri med futurismens dynamik, de livlige nuancer af russisk folkekunst og den åndelige resonans fra gamle ikoner, som hun stødte på under omfattende rejser gennem Rusland – især til Kiev, Pskov og Novgorod. Denne fusion resulterede i en unikt russisk form for abstraktion, karakteriseret ved det, hun kaldte "malerisk arkitektonik". Dette koncept gik ud over blot afbildning og stræbte efter kompositioner med strukturel integritet og rumlig dybde – dynamiske arrangementer af planer og farver, der indfangede modernitetens energi. Tidlige værker som Violinen (1914) er et eksempel på denne tilgang, der viser en dristig afvigelse fra traditionel repræsentation og antyder de kraftfulde abstraktioner, der skulle komme. Hun søgte aktivt et visuelt sprog, der kunne udtrykke ikke blot, hvordan tingene *så* ud, men også, hvordan de *føltes* – deres underliggende energi og struktur.

      Omfavnelse af Suprematisme og Konstruktivisme

      I 1916 omfavnede Popova fuldt ud ikke-objektiv kunst gennem sin tilknytning til Kazimir Malevichs Supremus-gruppe. Hun deltog i samarbejdsprojekter på Verbovka folkecenter sammen med andre avantgardekunstnere. I første omgang tiltrukket af suprematismens åndelige understrømme – Malevichs søgen efter ren følelse udtrykt gennem geometriske former – begyndte Popova gradvist at fravige hans rent metafysiske fortolkninger. Hun mente, at abstraktion ikke var et mål i sig selv, men et middel til at udforske den materielle virkelighed og forstå verdens underliggende strukturer. Dette skift førte hende hen imod konstruktivismen, en bevægelse, der lagde vægt på kunstens sociale nytte og dens integration med industriel produktion. Hendes arbejde i denne periode – Painterly-Architectonic serien (1916-1918) – er afgørende for at definere hendes unikke bane. Disse kompositioner, karakteriseret ved overlappende planer, stærke farvekontraster og en følelse af potentiel energiudladning, var ikke blot æstetiske øvelser, men udforskninger af form og rum som byggesten for et nyt samfund. Denne forpligtelse til praktisk anvendelighed strakte sig ud over maleriet; Popova ydede betydelige bidrag til teaterdesign, hvor hun skabte innovative kostumer og kulisser, der afspejlede hendes konstruktivistiske principper. "Produktionstøj til Skuespiller nr. 5" i Fernand Crommelyncks stykke "Den godhjertede Tyran" (1924) står som et vidnesbyrd om hendes tro på kunstens evne til at transformere hverdagen og udviske grænserne mellem kunstnerisk skabelse og funktionelt design.

      En Arv af Innovation og Socialt Engagement

      Lyubov Popovas karriere blev tragisk afkortet af sygdom i 1924, men hendes indflydelse på udviklingen af abstrakt kunst og design er fortsat dybtgående. Hun var en banebrydende kvindelig kunstner, der udfordrede kønsnormer inden for den traditionelt manddominerede kunstverden og demonstrerede et urokkeligt engagement i kunstnerisk innovation. Hendes evne til at syntetisere forskellige påvirkninger – kubisme, futurisme, suprematisme, konstruktivisme – skabte et unikt visuelt sprog, der fortsat inspirerer kunstnere i dag. Hendes arv ligger ikke blot i hendes malerier og designs; den ligger i hendes urokkelige tro på kunstens kraft til at forme en bedre fremtid. Hun forestillede sig en verden, hvor kunsten ikke var begrænset til gallerier, men integreret i hverdagens stof som en katalysator for social forandring.
      • Pionerånd: Popovas arbejde lagde grundlaget for konstruktivistiske principper ved at understrege forholdet mellem kunst og materiel virkelighed.
      • Indflydelse på design: Hendes designs bidrog væsentligt til bevægelsens fokus på funktionelt design og social nytte.
      • En unik syntese: Hun mestrede blanding af forskellige kunstneriske påvirkninger, hvilket skabte en stil, der var både intellektuelt stringent og følelsesmæssigt resonansfuld.
      Popovas arbejde fortsætter med at genlyde hos publikum over hele verden og minder os om den vedvarende relevans af kunstnerisk eksperimentering og det abstrakte tanks potentiale til transformation. Hendes korte, men intense produktive karriere er et kraftfuldt eksempel på en kunstner, der turde forestille sig – og aktivt bygge hen imod – en ny verden gennem formens og farvens sprog.
      Lyubov Sergeyevna Popova

      Lyubov Sergeyevna Popova

      1889 - 1924 , Rusland

      Hurtige fakta

      • Bemærkelsesværdige Værker:
        • Violinen
        • Arkitektoniske malerier
      • Dødsdato: 1924
      • Fulde Navn: Lyubov Sergeyevna Popova
      • Fødested: Ivanovo, Rusland
      • Fødselsdato: 1889
      • Inspireret Af Kunstnere:
        • Le Fauconnier
        • Jean Metzinger
      • Kunstnerisk Stil: Avant-garde, Konstruktivisme
      • Nationalitet: Russisk
      • Påvirkede Kunstnere: ['Konstruktivismen']
      © TopImpressionists.com — Alle rettigheder forbeholdes  ·  100% Håndmalet · Tilfredshed garanteret · Gratis fragt i hele verden
      VISA MASTERCARD