Atelier — Gratis fragt til hele verden — Levering: 2–6 uger
      Se i rummet Se i AR Skift til printversion Skift til digitalt billede Send
      Detaljer Studieguide til kunstværker Tilføj til favoritter Download Lignende værker Røntgenundersøgelse Se diasshow Statistik

      The call

      Step into Remedios Varo’s ‘The Call,’ a surrealist masterpiece where an ethereal figure floats through a mystical corridor, blending science and spirituality with vibrant orange hues – discover or commission this captivating artwork.

      Opdag Remedios Varo (1908-1963), den spansk-mexikanske para-surrealistiske maler! Udforsk hendes mystiske kunst, der blander videnskab, filosofi & drømmelignende billeder. Find håndmalede reproduktioner!

      Håndlavet oliereproduktion

      Håndmalet olie på lærred i din valgte størrelse og ramme, udført efter bestilling af vores kunstnere. ( Skift til printversion Skift til digitalt billede)

      Corner sample of the P118B picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B Dkr10
      Corner sample of the P118H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H Dkr10
      Corner sample of the P118W picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W Dkr10
      Corner sample of the P438Z picture frame: støbt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z Dkr10
      Corner sample of the P508JH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH Dkr12
      Corner sample of the P508YH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH Dkr12
      Corner sample of the P805H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H Dkr10
      Corner sample of the P805Z picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z Dkr10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ Dkr10
      Corner sample of the P919G picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G Dkr10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ Dkr10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH Dkr10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: støbt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ Dkr12
      Corner sample of the W106C picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C Dkr8
      Corner sample of the W218G picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G Dkr10
      Corner sample of the W218JH picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH Dkr8
      Corner sample of the W218Y picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y Dkr10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ Dkr10
      Corner sample of the W316G picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G Dkr10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ Dkr8
      Corner sample of the W316Y picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y Dkr10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ Dkr8
      Corner sample of the W4111J picture frame: massivt træ, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J Dkr10
      Corner sample of the W500HY picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY Dkr15
      Corner sample of the W500JH picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH Dkr15
      Corner sample of the W692G picture frame: massivt træ, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G Dkr12
      Corner sample of the W849H picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H Dkr8
      Corner sample of the W940BG picture frame: massivt træ, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG Dkr15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ Dkr8

      Standardstørrelse
      speciallavet
      CM
      INCH

      Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.

      bredde
      højde

      Indtast den bredde og højde, du har brug for, så det passer til din ramme eller din væg. Da dette er håndmalet, kan kunstneren ved en anden form på størrelsen male lidt mere rundt om billedet eller skære lidt væk — det er op til dig. Vi sender dig et digitalt mockup til godkendelse, før maleriet påbegyndes. Billedet, der vises på denne side, viser ikke det endelige resultat — det er kun mockuppet, der gør.

      Eksempler på tilpasningsmuligheder: Udskift ansigt med kundens eget foto; Tilføj kæledyr (f.eks. udskift kat med hund); Inkluder en skjult besked i baggrunden; Ændr baggrundslandskab eller elementer.
      Efter bestilling vil TopImpressionists.com team sende en e-mail til kunden for at indhente instruktioner og fremsende et udkast til gennemgang.

      Levering i hele verden () på 3-4 uger i stedet for de standard 5 uger. (23 oktober). Ingen kompromiser med kvaliteten.

      Gratis ekspresforsendelse til hele verden
      Lærred af linned i høj kvalitet
      Komplet transportforsikring
      Garanti for refusion af told og importafgifter
      Garanti for autentisk farvegengivelse
      100 dages returret ved fabrikationsfejl
      100% fuld returret
      Mængderabat ved flere køb

      Samlet pris

      Dkr 1768

      The call

      Reproduktionsmateriale

      Reproduktionsstørrelse

      -

      Samlet pris

      Dkr 1768

      Kort om værket

      • Title: The Call
      • Movement: Surrealism
      • Artist: Remedios Varo
      • Year: 1963
      • Medium: Oil on canvas

      Remedios Varo’s ‘The Call’: A Journey Through Alchemy and Dreams

      Remedios Varo's "The Call" is not merely a painting; it’s an immersion into a world where science, spirituality, and the subconscious converge. Executed by the Spanish-Mexican para-surrealist painter, this captivating artwork transports viewers to a realm of ethereal beauty and profound mystery. Varo, a figure profoundly influenced by the Renaissance yet fiercely independent in her vision, masterfully blends meticulous detail with dreamlike imagery, creating a piece that continues to resonate with audiences today.

      • Subject Matter: The central focus is a woman, clad in flowing orange robes, traversing a surreal corridor punctuated by stairs. This isn’t a straightforward depiction of reality but rather an invitation into a meticulously constructed dreamscape.
      • Style & Technique: Varo's technique is characterized by its precision and layering. She employs a luminous palette – predominantly glowing oranges and golds – to imbue the scene with an almost otherworldly quality. The use of glazing and meticulous brushwork creates a remarkable sense of depth and texture, enhancing the painting’s ethereal atmosphere.

      Decoding the Symbolism: Science, Alchemy, and the Soul

      "The Call" is rich in symbolic detail, inviting multiple interpretations. The woman herself embodies the alchemist's quest – represented by the mortar and pestle hanging from her neck and the beaker she holds. These objects aren’t simply props; they are potent symbols of knowledge-seeking, a desire to transform the base into the sublime. The corridor itself suggests a passage through time or perhaps a journey through the layers of consciousness. The presence of other figures – a solitary observer and two more distant forms – adds to the painting's enigmatic quality, hinting at multiple perspectives on this transformative process.

      • Alchemical Imagery: The mortar and pestle directly reference alchemical practices, symbolizing the transformation of matter.
      • The Corridor: Represents a journey or transition – potentially through stages of enlightenment.

      Historical Context & Varo’s Vision

      Created by Remedios Varo, this artwork reflects her unique modernist mythology, born from her experiences as an anarchist and her deep fascination with mysticism. Varo's work emerged during a period of significant artistic experimentation, challenging traditional notions of representation and exploring the boundaries between reality and imagination. Her art possesses a solemnity and purpose, suggesting a deliberate mission to uncover hidden truths – a characteristic deeply rooted in her intellectual and spiritual pursuits. The influence of Lettrism, a movement that combined language with visual imagery, is subtly present, adding another layer of complexity to Varo’s artistic vision.

      Emotional Impact & Legacy

      "The Call" evokes a powerful sense of wonder and contemplation. It's a painting that invites the viewer to question their own perceptions of reality and to embrace the possibility of hidden realms. Remedios Varo’s work continues to inspire, demonstrating her ability to create art that is both intellectually stimulating and deeply emotionally resonant. A hand-painted reproduction offers an unparalleled opportunity to experience the full impact of this extraordinary artwork, bringing its dreamlike beauty into your space.

      Spørgsmål & svar

      Hvordan spiller farverne i "The call" sammen med hinanden?

      "The call" af Remedios Varo fremviser en Unified Palette farveharmoni.

      Hvem har skabt "The call", og hvilken stilart er det?

      Remedios Varo skabte "The call" inden for Surrealist Movement-bevægelsen.

      Kan jeg se "The call" som et diasshow i fuld skærm?

      Et diasshow er tilgængeligt på siden Diaporama for "The call" af Remedios Varo.


      Om kunstneren

      Remedios Varo: En Singular Skandinavisk Kunstners Magi og Mystik

      Remedios Varo (1908-1963) er en kunstner, der står som et usædvanligt lyspunkt i det 20. århundredes kunsthistorie – en skabende sjæl, hvis arbejde overskrider enhver let kategorisering. Selvom hun ofte forbindes med Surrealismen, udvidede hendes vision langt ud over bevægelsens grænser, og vævede videnskabelig præcision, alkymistisk symbolik og en dybt personlig mytologi sammen. Hun blev født María de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga i Angles, Spanien, og hendes tidlige liv var formet af en fascinerende dualitet: en praktisk far, en hydraulisk ingeniør, der indgydede hende en kærlighed til teknisk tegning og præcis observation, og en dygtig katolsk mor, hvis indflydelse udløste et livslangt spørgsmål om etablerede normer. Denne spænding mellem fornuft og tro, videnskab og spiritualitet, blev en afgørende karakteristik af hendes kunst. Hendes barndom var præget af hyppige flytninger efter sin fars arbejde, hvilket udsatte hende for forskellige landskaber og kulturer, mens hendes formelle uddannelse på Real Academia de Bellas Artes de San Fernando i Madrid gav hende et solidt fundament i traditionelle kunstteknikker. Det var der, hun mødte andre kunstnere som Salvador Dalí, men hendes vej divergerede mod mere introspektive og unikt symbolske territorier.

      Fra Madrid til Mexico: En Rejse af Kunstnerisk Opdagelse

      Varos tidlige værker afspejlede de gældende stilarter på det tidspunkt – følsomme portrætter og realistiske gengivelser af hendes omgivelser. Men en voksende fascination med det esoteriske begyndte at trænge ind i hendes kunstneriske udforskninger. I Madrid blev hun involveret i en gruppe kendt som Logicophobisterne, der søgte at forene kunst og metafysik, og dykke ned i områder hinsides rationel forståelse. Denne periode markerede et afgørende skift i hendes tænkning, og lagde grundlaget for den intenst personlige ikonografi, der ville definere hendes modne stil. Den spanske borgerkrig tvang Varo til at flygte Europa og fandt til sidst tilflugt i Mexico City i 1938. Denne relocation viste sig at være transformativ. Fri fra de politiske spændinger og restriktioner i krigstiden i Europa, opdagede hun et pulserende kunstnerisk miljø og et miljø, der var gunstig for fuldt ud at realisere sin unikke vision. Mexico tilbød ikke kun sikkerhed, men også et frugtbart grundlag for at udforske hendes interesser i alkymi, astrologi og indfødte filosofier – påvirkninger, der ville blive uløseligt forbundet med hendes kunst.

      Sproget for Symboler: Alkymi, Teknologi og Det Feminine Mystik

      Varos kunstneriske stil er øjeblikkeligt genkendelig – en omhyggelig blanding af teknisk præcision og drømmeagtige billeder. Hendes malerier er befolket af fantastiske maskiner, hybride væsener og gådefulde kvindefigurer, der er engageret i mystiske aktiviteter. Disse er ikke blot fantasifulde skabninger; de er omhyggeligt konstruerede allegorier, fyldt med symbolsk betydning. Alkymi tjener som et centralt tema, ikke kun som en historisk praksis, men som en metafor for transformation – processen med at raffinere sig selv gennem viden og erfaring. Hendes gengivelser af komplekse apparater antyder et ønske om at forstå og manipulere kræfterne i naturen, mens de også antyder menneskelig kontrol. Måske mest slående er hendes fremstilling af kvinder: ikke som passive musaer eller objekter for begær, men som aktive agenter for forandring – opfindere, videnskabsfolk, alkymister og søgere efter sandhed. Hun udfordrer traditionelle kønsroller ved at præsentere en vision af feminint magt, der er rodfæstet i intellekt, intuition og åndelig udforskning. Skabelse af Verden eller Mikrokosmos viser for eksempel hendes tidlige fascination med skabelsesmyter og videnskabelige principper, mens værker som *Stjernefanger* eksemplificerer hendes evne til at forene mystik med teknisk dygtighed.

      Varo’s Indflydelse og Arv

      Varo var ikke blot en Surrealist; hun udviklede et, hvad der er blevet kaldt "para-surrealisme" – en udvidelse af traditionel Surrealisme, der integrerer elementer af alkymi, mystik og esoterisk viden. Hun var ikke kun interesseret i at få adgang til det ubevidste; hun søgte at skabe et visuelt sprog for at udforske dybere sandheder om universet og menneskehedens plads deri. Hendes kunst taler stadig til os i dag, fordi den taler til vores vedvarende fascination af eksistensens mysterier, transformationens magt og søgen efter mening i en stadigt mere kompleks verden. Selvom hendes karriere var relativt kort – hun døde for tidligt i en alder af 54 – har hendes indflydelse på efterfølgende generationer af kunstnere været uomtvistelig. Hun banede vejen for en mere inkluderende og mangfoldig forståelse af Surrealisme, inspirerede dem, der søger at forbinde videnskab, spiritualitet og kunstnerisk udtryk. Hendes malerier fortsætter med at fange seernes opmærksomhed med deres omhyggelige detaljer, gådefulde symbolik og dybe følelse af undren.

      Udforskning af Varo’s Verden i Dag

      Hendes værker findes i en række private samlinger rundt om i verden. Betydelige eksempler på hendes kunst er bevaret på Real Academia de San Fernando (Madrid). Munnings Art Museum tilbyder et glimt af britiske kunstnere, der har påvirket hendes tidlige arbejde. Museer som MoMA har præsenteret hendes værker og solidificeret hendes plads i kunsthistorien. I dag fortsætter Remedios Varo’s arv med at vokse. Hendes malerier inviterer os til at begive os ud på vores egne opdagelsesrejser – at stille spørgsmål, omfavne det ukendte og udforske de skjulte dimensioner af virkeligheden. Gennem hendes unikke kunstneriske vision minder hun os om, at sand viden ikke ligger i at finde definitive svar, men i at omfavne de endeløse muligheder for fantasi og undersøgelse.
      Remedios Varo

      Remedios Varo

      1865 - 1911 , Spanien

      Hurtige fakta

      • Artistic Movement Or Style: Para-surrealisme
      • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Fremtidens kunstnere']
      • Artists Who Influenced This Artist:
        • Bosch
        • Goya
        • El Greco
      • Date Of Birth: 1908
      • Date Of Death: 1963
      • Full Name: María de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga
      • Nationality: Spansk-mexikansk
      • Notable Artworks:
        • Star Catcher
        • Icon
        • Face
      • Place Of Birth: Angles, Spanien
      © TopImpressionists.com — Alle rettigheder forbeholdes  ·  100% Håndmalet · Tilfredshed garanteret · Gratis fragt i hele verden
      VISA MASTERCARD