Atelier — Ilmainen toimitus ympäri maailman — Toimitusaika 2–6 viikkoa
      Katso seinällä Esikatsele AR-tilassa Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan Lähetä
      Tarkemmat tiedot Opas Lisää suosikkeihin Lataa kuva Samanlaisia kohteita Röntgenkuvaus Diaesitys Tilastot

      Charing Cross Bridge

      Explore Claude Monet’s "Charing Cross Bridge" – a hazy Impressionist masterpiece capturing London’s twilight. Discover its technique & significance at TopImpressionists.

      Tutustu impressionismin mestari Claude Monetiin, joka tunnetaan katoavan valon ja värin vangitsemisesta ikonisissa maisemissa, kuten Vesiliileissä ja heinäsuoissa.

      Giclée- ja taideprintit

      Museolaatuisia giclée- tai kankaitaulun tulosteita nopealla tuotannolla ja joustavilla viimeistelyvaihtoehdoilla. ( Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan)

      Corner sample of the P118B picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B €10
      Corner sample of the P118H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H €10
      Corner sample of the P118W picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W €10
      Corner sample of the P438Z picture frame: valettu polystyreeni, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z €10
      Corner sample of the P508JH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH €12
      Corner sample of the P508YH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH €12
      Corner sample of the P805H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H €10
      Corner sample of the P805Z picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z €10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ €10
      Corner sample of the P919G picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G €10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ €10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH €10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: valettu polystyreeni, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ €12
      Corner sample of the W106C picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C €8
      Corner sample of the W218G picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G €10
      Corner sample of the W218JH picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH €8
      Corner sample of the W218Y picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y €10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ €10
      Corner sample of the W316G picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G €10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ €8
      Corner sample of the W316Y picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y €10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ €8
      Corner sample of the W4111J picture frame: massiivipuu, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J €10
      Corner sample of the W500HY picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY €15
      Corner sample of the W500JH picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH €15
      Corner sample of the W692G picture frame: massiivipuu, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G €12
      Corner sample of the W849H picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H €8
      Corner sample of the W940BG picture frame: massiivipuu, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG €15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ €8

      Vakiokoko
      mittatilaustyö
      CM
      INCH

      Valitse valmiista mitoistamme sellaiset, jotka vastaavat teoksen alkuperäisiä mittasuhteita.

      leveys
      korkeus

      Kirjoita tarvitsemasi leveys ja korkeus, jotta tuloste sopii kehyskokoon tai seinällesi. Tulostetta voidaan vain leikata, sitä ei voi koskaan tehdä suuremmaksi kuin alkuperäinen kuva, joten eri muotoinen koko aiheuttaa osan kuvasta katoamisen. Lähetämme sinulle digitaalisen mallikuvan hyväksyttäväksi ennen kuin aloitamme tulostuksen. Tällä sivulla näkyvä kuva ei näytä lopullista leikkausta — vain mallikuva näyttää sen.

      Maailmanlaajuinen toimitus () 2 viikossa tavallisen 4–5 viikon sijaan. (22 lokakuu)

      Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
      Korkealaatuinen pellavakangas
      Kattava kuljetusvakuutus
      Tulliveron palautustakuu
      Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
      100 päivän palautusoikeus valmistusvirhetapauksissa
      100% rahat takaisin -takuu
      Määräalennus saatavilla

      Kokonaishinta

      € 60

      Charing Cross Bridge

      Giclée- ja taideprintit

      Replikaatin koko

      -

      Kokonaishinta

      € 60

      A London Reverie: Monet’s Charing Cross Bridge

      Claude Monet's series of paintings depicting Charing Cross Bridge is far more than a simple record of a London landmark; it’s an intimate exploration of atmosphere, light, and the burgeoning modernity of late 19th-century life. Rather than focusing on precise architectural detail, Monet sought to capture the *impression* of the scene – the fleeting effects of sunlight on water, mist clinging to stone, and the vibrant energy of a city in motion. This particular version, painted in 1899, exemplifies his mastery of these elements.

      Impressionistic Technique & Artistic Style

      Monet’s technique is quintessentially Impressionistic. He employed loose, visible brushstrokes to build up layers of color, prioritizing the sensation of light and movement over meticulous representation. The painting isn't about *what* is depicted, but *how* it is perceived. Oil on canvas was his preferred medium, allowing for rich texture and luminosity. Notice how he doesn’t blend colors seamlessly; instead, they vibrate side-by-side, creating a shimmering effect that mimics the play of light on the Thames. The hazy atmosphere isn't simply painted – it *feels* present, enveloping both the bridge and the Houses of Parliament in a soft, diffused glow.

      Subject & Composition

      The composition centers around Charing Cross Bridge itself, a relatively new structure at the time (opened in 1848), symbolizing London’s industrial progress. However, Monet doesn't present it as a monument to engineering; instead, he integrates it into the natural landscape. The river Thames acts as a reflecting pool, mirroring the sky and buildings, blurring the boundaries between reality and its reflection. The inclusion of subtle figures on the bridge adds a human element, grounding the scene in everyday life while simultaneously emphasizing the scale of the urban environment.

      Historical Context & Monet’s London Series

      Monet visited London several times between 1899 and 1904, captivated by its unique atmosphere – particularly the fog and smoke that often veiled the city. He found a compelling subject in Charing Cross Bridge, returning to it repeatedly under different weather conditions and at various times of day. This series wasn’t commissioned; Monet painted these scenes out of personal artistic interest, driven by his desire to explore the challenges of capturing light and atmosphere in an urban setting. The paintings reflect a period of significant change – London was a global center of commerce and industry, but also grappling with pollution and social issues.

      Symbolism & Emotional Impact

      While not overtly symbolic, Monet’s Charing Cross Bridge series evokes a sense of tranquility amidst the bustle of city life. The soft colors and diffused light create a dreamlike quality, inviting viewers to pause and contemplate the beauty of the moment. The bridge itself can be interpreted as a symbol of connection – linking different parts of the city and facilitating movement and exchange. There’s also an element of melancholy in these paintings; the fleeting nature of light and atmosphere suggests the transience of time and experience.

      Collecting & Interior Design

      A reproduction of Monet's Charing Cross Bridge is a sophisticated addition to any interior. Its muted color palette lends itself well to various décor styles, from traditional to contemporary. The painting’s horizontal format makes it ideal for placement above sofas or consoles, creating a calming focal point in living rooms or dining areas. Its Impressionistic style adds a touch of artistic refinement and intellectual depth to the space.
      • Key Features: Impressionistic masterpiece capturing London’s Charing Cross Bridge.
      • Style: Impressionism, characterized by loose brushstrokes and emphasis on light & atmosphere.
      • Technique: Oil on canvas, utilizing layering and visible brushwork for texture and luminosity.
      • Historical Significance: Part of a series reflecting Monet’s fascination with London's unique environment.
      • Emotional Resonance: Evokes tranquility, contemplation, and the beauty of fleeting moments.
      For those seeking to delve deeper into Monet’s work, exploring his other paintings of London – particularly the variations in light and weather conditions – offers a fascinating insight into his artistic process and vision.

      Kysymykset ja vastaukset

      Sallitaanko Claude Monet:n "Charing Cross Bridge" -teoksen tekijänoikeuksien perusteella sen jäljentäminen?

      Teos Claude Monet:n "Charing Cross Bridge", joka kuuluu Baltimore Museum of Art kokoelmiin, on tekijänoikeusvapaa – sen tekijänoikeussuoja on päättynyt. Tämä tila määrittää, voidaanko kuvasta tehdä jäljennöksiä.

      Mistä löydän oppaan teokseen "Charing Cross Bridge"?

      Teoksesta Claude Monet:n "Charing Cross Bridge" on saatavilla Opas -sivu: tulostettava tietolomake teoksesta, joka on suunniteltu opiskelijoita ja luokkahuonekäyttöä varten.

      Onko teos "Charing Cross Bridge" yleisvaikutelmaltaan enemmän vaalea vai tumma?

      "Charing Cross Bridge" on kokonaisuutena kirkas, ja sen luminanssi on Pehmeä varjo.


      Taiteilijan elämäkerta

      Valon valossa uppoutunut elämä: Claude Monetin maailma

      Oscar-Claude Monet, nimi joka on synonyymi impressionismille, ei ollut pelkästään maisemamaalari; hän oli katoavien hetkien kronikoija, valon ja värin runoilija. Hän syntyi Pariisissa 14. marrasta 1840, mutta hänen varhaiset vuotensa saivat odottamattoman käänteen, kun perhe muutti Le Havreen Normandiaan viisivuotiaana. Vaikka hänen isänsä toivoi hänestä alun perin kaupallista uraa, nuoren Clauden luontainen taiteellinen lahjakkuus nousi nopeasti esiin ilmestyen ensin paikallisesti myydyissä hiilipiirroskarikatyyreissä – todisteena sekä hänen taidostaan että yrittäjähengestään. Kuitenkin ratkaisevaksi osoittautui kohtaaminen Eugène Boudinin kanssa. Boudin ei opettanut Monet’ta vain *miten* maalata; hän istutti häneen vallankumouksellisen ajatuksen maalata en plein air – suoraan luonnosta – käytännöstä, joka määrittäisi hänen koko taiteellisen matkansa.

      Monetin virallinen koulutus alkoi Pariisissa, lyhyesti Académie Suessa ja myöhemmin Charles Gleyn alaisuudessa. Juuri täällä hän solmi pysyviä ystävyyssuhteita muiden taiteilijoiden, kuten Auguste Renoirin, kanssa – siteen, joka rakennettiin yhteisten taiteellisten turhautumisten ja halun varaan vapautua perinteisen akateemisen maalaustavan rajoitteista. Hänen varhaiset teoksensa osoittivat teknistä taituruutta, mutta niistä puuttui vielä se omaleimainen ääni, joka pian määrittelisi hänen tyylinsä. Seuraa epävarmuuden aika – Franco-Preussin sota pakotti Monet’n etsimään turvapaikkaa Lontoosta, missä hän uppoutui englantilaisten maisemamestareiden, kuten J.M.Wh Turnerin, työhön ja omaksui heidän ilmakehän vaikutelmia sekä innovatiivista värinkäyttöään.

      Esteettisen vallankumouksen synty

      Palattuaan Ranskaan Monet nousi kasvavan taiteellisen kapinan keskeiseksi hahmoksi. Tyytymättömänä Salonin konservatiivisiin standardeihin, hän liittyi muiden sammallaisten taiteilijoiden joukkoon järjestääkseen itsenäisiä näyttelyitä. Vuoden 1874 näyttely osoittautui käännekohdaksi ei vain Monetille, vaan koko taidemaailmalle. Juuri täällä esitettiin hänen maalauksensa ”Impression, soleil levant” (Impression, Sunrise) – usvainen kuvaus Le Havren satamasta aamunkoitteessa – ja siitä alkuperäisin tuo ivallinen termi "impressionismi". Nimi kuitenkin jäi elämään ja kehittyi kunnianmerkiksi liikkeelle, joka pyrki vangitsemaan kohteen subjektiivisen *vaikutelman* pikemminkin kuin sen tarkan esityksen.

      Monetin tunnusomainen tyyli kukoisti tänä aikana: rennot, näkyvät siveltimenvedot, eloisat ja usein sekoittamattomat värit rinnakkain asetettuina (tekniikka, joka tunnetaan nimellä ”broken color”) sekä järkkymätön keskittyminan valon katoavaisuuden vangitsemiseen. Hän tavoitteli periksiantamattomasti plein air -harjoitustaan työskennellen nopeasti tallentaakseen välittömät havaintonsa ennen kuin muuttuvat olosuhteet muuttivat näkymää. Tämä omistautuminen ei koskenut vain sitä, mitä hän *näki*, vaan pikemminkin sitä, miltä hän *tuntui* vastauksena siihen – radikaali poikkeama taiteellisista konventioista.

      Giverny: Valon ja heijastusten paratiisi

      Vuonna 1883 Monet asettui Givernyyn, Pariisin luoteispuolelle, perustaaen kodin ja puutarhan, josta tulisi sekä hänen pyhättönsä että hänen suurin inspiraationlähteensä. Hän muutti kiinteistön huolellisesti hienostuneeksi paratiisiksi, joka sisälsi eksoottisia kukkia, itkuojia ja kuuluisimman osan: japanilaista siltaa reunustavan lumpeelammikon. Tämä ei ollut pelkkä koristepuutarha; se oli elävä laboratorio, jossa Monet saattoi tutkia valon vaikutuksia veteen, lehdistöön ja heijastuksiin hallituissa olosuhteissa.

      Hänen elämänsä viimeiset vuosikymmenet omistettiin lähes kokonaan Givernyn lumpeelammikon maalaamiselle. Hän aloitti monumentaalisen Water Lilies -sarjan (Nymphéas), luoden valtavia kangasta, jotka esittivät lammen pinnan jatkuvasti muuttuvana värien ja valon kudoksena. Nämä eivät olleet vain maalauksia kukista; ne olivat upottavia kokemuksia, joiden tarkoituksena oli kietoa katsoja seesteisen kauneuden ja mietiskelevän tyynen maailman syleilyyn. Näiden teosten mittakaava on henkeäsalpaava, työntäen perinteisen maalaustaiteen rajoja ja ennakoiden abstraktia ekspressionismia.

      Perintö: Pysyvä vaikutus taidehistoriaan

      Claude Monet’n vaikutus taidehistoriaan on mittaamaton. Hän ei ollut ainoastaan impressionismin perustaja; hän muutti perustavanlaatuisesti tapaa, jolla taiteilijat havaitsevat ja esittävät ympäröivää maailmaa. Hänen painotuksensa subjektiiviseen kokemukseen, plein air -maalaustavan omaksuminen ja innovatiiviset tekniikat ravasivat tietä modernin taiteen tutkimuksille abstraktiosta ja epärepresentatiivisista muodoista.

      Monet saavutti elinaikanaan huomattavaa kaupallista menestystä – mikä oli harvinaista hänen aikansa avantgarde-taiteilijoille. Hänen työnsä jatkavat ihailun herättämistä ja lumoavat yleisöjä ympäri maailmaa, vahvistaen hänen paikkansa yhtenä läntisen taiteen tärkeimmistä hahmoista. Hän kuoli 5. joulukuuta 1926 jättäen jälkeensä perinnön, joka resonoi sukupolvien yli taiteilijoiden ja taiteen ystävien keskuudessa. Hänen mestariteoksiaan säilytetään arvostetuissa instituutioissa, kuten Pariisin Musée d’Orsayssa ja Musée Marmottan Monetissa, varmistaen, että hänen visionsa jatkaa maailman valaisemista.

      Keskeiset taiteelliset tekniikat

      • Plein Air -maalaus: Keskeistä kehityksessään, mahdollistaen valon ja ilmakehän suoran havainnoinnin.
      • Broken Color (Rikkonainen väri): Puhdasta väriä olevien pienten vetojen asettaminen rinnakkain optisen sekoittumisen saavuttamiseksi.
      • Sarjamaalaus: Saman aiheen esittäminen eri valaistus- ja sääolosuhteissa – osoittaen ajan ja valon muuntautumisvoiman.
      Claude Monet

      Claude Monet

      1840 - 1926 , Ranska

      Tietoa taiteilijasta

      • Artistic Movement Or Style: Impressionismi
      • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Moderni taide']
      • Artists Who Influenced This Artist:
        • Eugène Boudin
        • J.M.W. Turner
      • Date Of Birth: 14. marraskuuta 1840
      • Date Of Death: 5. joulukuuta 1926
      • Full Name: Oscar-Claude Monet
      • Nationality: Ranskalainen
      • Notable Artworks:
        • Auringonnousu
        • Vesililjat
        • Heinäkasat
      • Place Of Birth: Pariisi, Ranska
      Tutustu teoksiin, jotka on järjestetty aiheiden, tyylien ja ominaisuuksien mukaan.
      © TopImpressionists.com — Kaikki oikeudet pidätetään  ·  100% Käsinmaalattu · Tyytyväisyys taattu · Ilmainen maailmanlaajuinen toimitus
      VISA MASTERCARD