Atelier — Ilmainen toimitus ympäri maailman — Toimitusaika 2–6 viikkoa
      Katso seinällä Esikatsele AR-tilassa Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan Lähetä
      Tarkemmat tiedot Opas Lisää suosikkeihin Lataa kuva Samanlaisia kohteita Röntgenkuvaus Diaesitys Tilastot

      Picking Flowers

      Admire 'Picking Flowers' by Helen McNicoll, a captivating Canadian Impressionist painting of childhood innocence & nature’s beauty. Explore this timeless artwork.

      Helen Galloway McNicoll (1879-1915) oli johtava kanadalainen impressionistimaalari, tunnettu valoisista maisemistaan, intiimeistä naisten ja lasten kuvauksista sekä modernin elämän esityksistä. Hän oli uraauurtaja, joka popularisoi impressionismia Kanadassa.

      Giclée- ja taideprintit

      Museolaatuisia giclée- tai kankaitaulun tulosteita nopealla tuotannolla ja joustavilla viimeistelyvaihtoehdoilla. ( Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan)

      Corner sample of the P118B picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B €10
      Corner sample of the P118H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H €10
      Corner sample of the P118W picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W €10
      Corner sample of the P438Z picture frame: valettu polystyreeni, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z €10
      Corner sample of the P508JH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH €12
      Corner sample of the P508YH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH €12
      Corner sample of the P805H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H €10
      Corner sample of the P805Z picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z €10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ €10
      Corner sample of the P919G picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G €10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ €10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH €10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: valettu polystyreeni, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ €12
      Corner sample of the W106C picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C €8
      Corner sample of the W218G picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G €10
      Corner sample of the W218JH picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH €8
      Corner sample of the W218Y picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y €10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ €10
      Corner sample of the W316G picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G €10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ €8
      Corner sample of the W316Y picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y €10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ €8
      Corner sample of the W4111J picture frame: massiivipuu, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J €10
      Corner sample of the W500HY picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY €15
      Corner sample of the W500JH picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH €15
      Corner sample of the W692G picture frame: massiivipuu, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G €12
      Corner sample of the W849H picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H €8
      Corner sample of the W940BG picture frame: massiivipuu, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG €15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ €8

      Vakiokoko
      mittatilaustyö
      CM
      INCH

      Valitse valmiista mitoistamme sellaiset, jotka vastaavat teoksen alkuperäisiä mittasuhteita.

      leveys
      korkeus

      Kirjoita tarvitsemasi leveys ja korkeus, jotta tuloste sopii kehyskokoon tai seinällesi. Tulostetta voidaan vain leikata, sitä ei voi koskaan tehdä suuremmaksi kuin alkuperäinen kuva, joten eri muotoinen koko aiheuttaa osan kuvasta katoamisen. Lähetämme sinulle digitaalisen mallikuvan hyväksyttäväksi ennen kuin aloitamme tulostuksen. Tällä sivulla näkyvä kuva ei näytä lopullista leikkausta — vain mallikuva näyttää sen.

      Maailmanlaajuinen toimitus () 2 viikossa tavallisen 4–5 viikon sijaan. (25 lokakuu)

      Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
      Korkealaatuinen pellavakangas
      Kattava kuljetusvakuutus
      Tulliveron palautustakuu
      Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
      100 päivän palautusoikeus valmistusvirhetapauksissa
      100% rahat takaisin -takuu
      Määräalennus saatavilla

      Kokonaishinta

      € 61

      Picking Flowers

      Giclée- ja taideprintit

      Replikaatin koko

      -

      Kokonaishinta

      € 61

      A Brief Introduction to the Artist

      Helen Galloway McNicoll, a Canadian impressionist painter, left an indelible mark on the art world with her vibrant and intimate depictions of rural landscapes, children, and modern female figures. Born on December 14, 1879, McNicoll's career spanned over a decade, during which she achieved considerable success and recognition.

      The Painting: "Picking Flowers"

      One of McNicoll's notable works is the oil-on-canvas painting titled Picking Flowers, created in 1912. This beautiful piece is housed at the Art Gallery of Ontario (Canada). The painting captures a serene moment where two young girls are engaged in picking flowers, surrounded by lush greenery and potted plants. The scene exudes innocence and joy, reflecting the carefree nature of childhood.

      Key Elements and Symbolism

      - Innocence and Joy: The two girls in the painting embody the essence of childhood innocence and happiness. - Nature's Beauty: The lush greenery and flowers symbolize the beauty and tranquility of nature. - Companionship: The interaction between the girls highlights the importance of companionship and shared experiences.

      McNicoll's Artistic Contributions

      McNicoll played a significant role in popularizing Impressionism in Canada. Her works, including Picking Flowers, showcase her ability to capture modern life with a sense of vibrancy and intimacy. She was elected to the Royal Society of British Artists in 1913 and became an Associate of the Royal Canadian Academy of Arts in 1914.

      Other Notable Works by McNicoll

      - The Little Worker - Interior - Landscape with Cows These paintings, like "Picking Flowers," demonstrate McNicoll's versatility and skill in capturing various aspects of life.

      Conclusion

      "Catching Flowers" by Helen Galloway McNicoll is a captivating piece that reflects the artist's ability to capture the essence of childhood innocence and the beauty of nature. Her contributions to Canadian Impressionism are significant, making her one of the most notable women artists of her time. For those interested in exploring more of McNicoll's works or learning about other artists, visit Helen Galloway Mcnicoll: Picking Flowers and Helen McNicoll on Wikipedia.

      Kysymykset ja vastaukset

      Milloin "Picking Flowers" on tehty?

      "Picking Flowers" on peräisin vuodelta 1912. Teos sijoittuu Helen Galloway Mcnicoll uran ja aikakauden kontekstiin.

      Kuinka vanha Helen Galloway Mcnicoll oli, kun "Picking Flowers" luotiin?

      Kun "Picking Flowers" luotiin vuonna 1912, Helen Galloway Mcnicoll (syntynyt 1879) oli 33 vuotias.

      Kuinka voimakkaita värit teoksessa Helen Galloway Mcnicoll:n "Picking Flowers" ovat?

      Helen Galloway Mcnicoll:n "Picking Flowers" -teoksessa on Balanced väri-intensiteetti.


      Taiteilijan elämäkerta

      Helen Galloway McNicoll: Kanadalaisen impressionismin uranuurtaja

      Helen Galloway McNicoll (1879-1915) on merkittävä, mutta usein unohdettu hahmo Kanadan taiteen historiassa. Torontossa syntynyt ja pääosin Montrealissa kasvanut McNicoll loi ainutlaatuisen uran impressionistimaalarina aikana, jolloin naistaiteilijat kohtasivat huomattavia esteitä vakiintuneessa taidemaailmassa. Hänen valoisat maisemansa, intiimit kuvauksensa naisista ja lapsista sekä modernin elämän esitykset tarjosivat uuden näkökulman tuttuun aiheistoon, mikä vahvisti hänen paikkansa yhdeksi Kanadan omaperäisimmistä ja teknisesti taitavimmista taiteilijoista. McNicollin perintö ei piile ainoastaan hänen kauniissa maalauksissaan, vaan myös hänen roolissaan tiennäyttäjänä, joka auttoi popularisoimaan impressionismia Kanadassa, haastaen perinteisiä taiteellisia normeja ja raivaamalla tietä tuleville naistaiteilijoiden sukupolville.

      Varhainen elämä ja vaikutteet: Havainnoinnin pohja

      Helen Galloway McNicoll syntyi Torontossa vuonna 1879 David McNicollin, rautatiejohtajan, ja Emily Pashleyn tyttärenä. Hänen perheensä varakas tausta tarjosi hänelle mahdollisuuksia, joita monilla kunnianhimoisilla taiteilijoilla ei ollut, mahdollistaen hänen täyden omistautumisensa taiteellisille pyrkimyksilleen. Lapsuuden sairaus – scarlet-kuume kahden vuoden iässä – aiheutti kuitenkin vakavan kuulovamman, mikä muokkasi syvästi hänen lähestymistapaansa maailmaan. Kykenemättömänä luottamaan auditiivisiin vihjeisiin McNicoll kehitti poikkeuksellisen tarkkanäköisyyden ja herkkyyden valolle ja värille. Tämä terävä havainnointikyky muodostui hänen taiteellisen työnsä kulmakiveksi. Hänen varhaiset kokemuksensa taiteesta juontavat juurensa isänsä luonnosten tarkkailusta matkoillaan sekä äitinsä neulatyöstä ja koristeellisista taideteoksista – kokemuksista, jotka loivat syvän arvostuksen käsityötaitoja ja visuaalista kauneutta kohtaan. Mackay Institution for Protestant Deaf Mutes -laitos, jossa hän osallistui toimintaan, vaikka häntä ei virallisesti luokiteltukaan kuuroksi kehittyvien kuulovammaisuuden ymmärryksen vuoksi tuolloin, hioutti edelleen hänen kykyään navigoida sosiaalisissa tilanteissa havainnoinnin ja kommunikaation avulla.

      Virallinen koulutus ja taiteellinen kehitys: Montrealista Lontooseen ja St Ivesiin

      McNicollin virallinen taiteellinen koulutus alkoi Art Association of Montrealissa (AAM) vuonna 1906 William Brymnerin ohjauksessa, joka oli keskeinen hahmo Kanadan taidehistoriassa. Brymnerin edistyksellinen lähestymistapa – joka korosti ulkoilmamaalausta, naturalismia ja impressionistisia tekniikoita – osoittautui erittäin vaikuttavaksi. Vuonna 1902 hän muutti Lontooseen opiskelemaan Slade School of Fine Artissa Philip Wilson Steerin johdolla, jossa opiskelijoita rohkaistiin vangitsemaan kohtauksen olemus suoran havainnoinnin kautta. Tänä aikana hän todennäköisesti solmi elinikäisen ystävyyssuhteen Dorothea Sharpiin, joka oli myös taiteilija ja tuli pysyväksi kumppaniksi ja museoksi. Lisää inspiraatiota etsien McNicoll matkusti St Ivesiin, Cornwalliin vuonna 1905, uppoutuen vilkkaaseen taiteelliseen yhteisöön Julius Olssonin School of Landscape and Marine Painting -koulun ympärillä. Olssonin ja hänen liittolaisensa Algernon Talmagen alaisuudessa hän hioui taitojaan valon ja tunnelman vangitsemisessa, kehittäen omaleimaisen impressionistisen tyylinsä, jolle on ominaista löysät siveltimenvedot ja ohikiitävien hetkien keskittyminen. Tämä ajanjakso merkitsi ratkaisevan vaiheen hänen taiteellisessa kehityksessään, vahvistaen hänen sitoutumisensa impressionistiliikkeeseen.

      Yhteistyöhenkinen ilmapiiri: Ystävyys Dorothea Sharpin kanssa

      Helen McNicollin ja Dorothea Sharpin välinen suhde oli syvän keskinäisen tuen ja luovan yhteistyön suhde. Naiset matkustivat laajasti yhdessä jakaen ateljeetiloja ja poseeraten usein toistensa maalauksissa – käytäntö, joka edisti syvää ymmärrystä kummankin taiteilijan tyylistä ja visiosta. Kutsuen toisiaan nimillä “Nellie” ja “Dolly”, he loivat ainutlaatuisen taiteellisen kumppanuuden, joka perustui ystävyyteen, luottamukseen ja yhteiseen intohimoon ympäröivän maailman kauneuden vangitsemiseen. Tämä dynamiikka rikastutti paitsi heidän yksilöllistä työtään myös tarjosi tärkeän emotionaalisen tuen haastavassa taidemaailmassa. Heidän siteensä on harvinainen esimerkki naisten taiteellisesta solidaarisuudesta aikakaudella, jolloin naistaiteilijat kohtasivat usein eristyneisyyttä ja rajallisia mahdollisuuksia.

      Teemat, tyyli ja tunnustus: Pysyvä vaikutus

      McNicollin maalauksille on ominaista niiden valoisa laatu, värien herkkä käyttö ja arkielämän intiimi kuvaus. Hän kuvasi usein maaseutua – erityisesti Bretagnen maisemia – sekä kodon sisätiloja naisten ja lasten kanssa. Hänen työnsä vangitsi usein valon ja tunnelman ohikiitävät vaikutukset, mikä heijastaa hänen syvää ymmärrystään impressionistisista periaatteista. Hän oli jäsenenä sekä Royal Society of British Artistsissa (valittu vuonna 1913) että Royal Canadian Academyssa (Associate Member vuonna 1914), mikä osoitti hänen taiteellisen ansionsa tunnustusta vakiintuneissa instituutioissa. Merkittävistä haasteista naistaiteilijana huolimatta McNicollin työ sai kasvavaa suosiota uransa aikana, huipentuen näyttelyyn Art Gallery of Ontariossa vuonna 1999 – todiste hänen kestävästä perinnöstään. Hänen maalauksensa ovat merkittäviä kyvystään herättää rauhallisuuden ja kauneuden tunnetta vangiten Kanadan elämän olemuksen poikkeuksellisella herkkyydellä ja taidolla.

      Merkittävät teokset

      • The Market Cart, Brittany (1910): Eloisa kuvaus Bretagnen maaseudesta, joka osoittaa McNicollin mestaruuden värien ja valon käytössä. (Katso: Robert McLaughlin Gallery)
      • Lukuisia maisemia ja muotokuvia: McNicollin tuotantoon sisältyy monipuolinen valikoima teoksia, jotka heijastavat hänen tarkkaa silmäänsä ja kykyään vangita sekä luonnon että ihmisten kauneuden.

      Perintö ja historiallinen merkitys

      Helen Galloway McNicollin elämä katkesi traagisesti kolmenkymmenen kuuden vuoden iässä vuonna 1915, kun hän menehtyi keuhkokuumeseen Swanagessa, Dorsetin kreivikunnassa. Lyhyestä elämästään huolimatta hänen taiteelliset saavutuksensa resonoivat edelleen tänäkin
      Helen Galloway Mcnicoll

      Helen Galloway Mcnicoll

      1879 - 1915 , Kanada

      Tietoa taiteilijasta

      • Artistic Movement Or Style: Impressionismi
      • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Dorothea Sharp']
      • Artists Who Influenced This Artist: ['William Brymner']
      • Date Of Birth: 14. joulukuuta 1879
      • Date Of Death: 27. kesäkuuta 1915
      • Full Name: Helen Galloway McNicoll
      • Nationality: Kanadalainen
      • Notable Artworks (List Of Titles): ['The Market Cart, Brittany']
      • Place Of Birth (City And Country): Toronto, Kanada
      © TopImpressionists.com — Kaikki oikeudet pidätetään  ·  100% Käsinmaalattu · Tyytyväisyys taattu · Ilmainen maailmanlaajuinen toimitus
      VISA MASTERCARD