Atelier — Ilmainen toimitus ympäri maailman — Toimitusaika 2–6 viikkoa
      Katso seinällä Esikatsele AR-tilassa Vaihda tulosteeseen Siirry digitaaliseen kuvaan Lähetä
      Tarkemmat tiedot Opas Lisää suosikkeihin Lataa kuva Samanlaisia kohteita Röntgenkuvaus Diaesitys Tilastot

      The Drinker

      Experience 'The Drinker' by Jan Steen! This vibrant Dutch Golden Age painting captures everyday life with humor and insight. A captivating scene of revelry, perfect for art lovers & collectors.

      Jan Steen (1626-1679) oli hollantilaisen kultakauden mestari, joka tunnetaan eloisista ja humoristisista maalauksistaan arkielämästä. Tutustu hänen värikkäisiin teoksiinsa, psykologiseen syvyyteensä ja vaikutukseensa barokki taiteeseen.

      Käsinmaalattu öljyvärinen jäljennös

      Käsinmaalattu öljyväri kankaalle haluamassasi koossa ja kehyksissä, taiteilijoidemme valmistamana tilauksesta. ( Vaihda tulosteeseen Siirry digitaaliseen kuvaan)

      Corner sample of the P118B picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B €10
      Corner sample of the P118H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H €10
      Corner sample of the P118W picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W €10
      Corner sample of the P438Z picture frame: valettu polystyreeni, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z €10
      Corner sample of the P508JH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH €12
      Corner sample of the P508YH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH €12
      Corner sample of the P805H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H €10
      Corner sample of the P805Z picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z €10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ €10
      Corner sample of the P919G picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G €10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ €10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH €10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: valettu polystyreeni, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ €12
      Corner sample of the W106C picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C €8
      Corner sample of the W218G picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G €10
      Corner sample of the W218JH picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH €8
      Corner sample of the W218Y picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y €10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ €10
      Corner sample of the W316G picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G €10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ €8
      Corner sample of the W316Y picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y €10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ €8
      Corner sample of the W4111J picture frame: massiivipuu, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J €10
      Corner sample of the W500HY picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY €15
      Corner sample of the W500JH picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH €15
      Corner sample of the W692G picture frame: massiivipuu, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G €12
      Corner sample of the W849H picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H €8
      Corner sample of the W940BG picture frame: massiivipuu, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG €15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ €8

      Vakiokoko
      mittatilaustyö
      CM
      INCH

      Valitse valmiista mitoistamme sellaiset, jotka vastaavat teoksen alkuperäisiä mittasuhteita.

      leveys
      korkeus

      Kirjoita tarvitsemasi leveys ja korkeus, jotta teos sopii kehyskehyksiisi tai seinällesi. Koska kyseessä on käsinmaalattu teos, taiteilija voi maalata hieman enemmän kuvan ympärille tai rajata sitä hieman, jos haluat eri muotoisen koon — valinta on sinun. Lähetämme sinulle digitaalisen mallikuvan hyväksyttäväksi ennen kuin maalaus alkaa. Tällä sivulla näkyvä kuva ei vastaa lopullista tulosta — vain mallikuva näyttää sen.

      Esimerkkejä muokattavista asioista: Vaihda kasvot asiakkaan omaan valokuvaan; Lisää lemmikki (esim. korvaa kissa koiralla); Lisää taustalle piilotettu viesti; Muuta taustan maisemaa tai elementtejä.
      Tilauksen jälkeen TopImpressionists.com -tiimi lähettää asiakkaalle sähköpostitse ohjeet ja esikatselukuvan.

      Maailmanlaajuinen toimitus () 3–4 viikossa tavallisen 5 viikon sijaan. (25 lokakuu). Laadusta ei tingitä.

      Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
      Korkealaatuinen pellavakangas
      Kattava kuljetusvakuutus
      Tulliveron palautustakuu
      Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
      100 päivän palautusoikeus valmistusvirhetapauksissa
      100% rahat takaisin -takuu
      Määräalennus saatavilla

      Kokonaishinta

      € 236

      The Drinker

      Reproduktiotapa

      Replikaatin koko

      -

      Kokonaishinta

      € 236

      Pikaista tietoa

      • Dimensions: 39 x 30 cm
      • Year: 1660
      • Influences: Baroque
      • Movement: Dutch Golden Age
      • Subject or theme: Tavern life

      Taidevisakysely

      Jokaisessa kysymyksessä on vain yksi oikea vastaus.

      Kysymys 1:
      What is the primary subject depicted in Jan Havickszoon Steen’s ‘The Drinker’?
      Kysymys 2:
      In what year was ‘The Drinker’ likely painted, based on the provided information?
      Kysymys 3:
      The painting is notable for its focus on:
      Kysymys 4:
      What is the significance of the multiple bottles scattered throughout the scene?
      Kysymys 5:
      Jan Havickszoon Steen's style is considered to be most closely aligned with which artistic movement?

      The Drunken Revelry of Jan Steen: A Window into Dutch Domestic Life

      Jan Havickszoon Steen’s “The Drinker,” painted around 1660, isn't merely a depiction of a tavern scene; it’s a vibrant snapshot of everyday life in the bustling Netherlands during the Golden Age. More than just a charming illustration, this painting offers a remarkably astute and subtly satirical commentary on human behavior – a testament to Steen’s unique ability to capture the complexities of domesticity with an almost uncanny psychological acuity. The work, measuring a modest 39 x 30 cm, is deceptively simple in its composition yet profoundly rich in detail and emotional resonance.

      Steen, born in Leiden in 1626, distinguished himself from his contemporaries by eschewing the grand narratives favored by many of his era. While other artists focused on mythological scenes or historical portraits, Steen dedicated his considerable talent to portraying the ordinary: farmers’ families gathered around a table, schoolboys disrupting lessons, and, as here, the boisterous gatherings within a local tavern. This deliberate choice established him as an innovator, prioritizing the portrayal of human experience with a level of realism and psychological depth rarely seen at the time. His style is characterized by a remarkable attention to detail – from the meticulously rendered bottles and tankards to the expressive faces of the figures – all contributing to a sense of immediacy and authenticity.

      A Symphony of Color and Gesture

      Steen’s technique is immediately striking, employing a rich palette of earthy tones punctuated by vibrant reds, yellows, and blues. The scene bursts with life, illuminated by an unseen light source that casts dramatic shadows and highlights the figures' gestures. Notice how Steen masterfully uses brushstrokes to convey movement – the spilling wine, the reaching hands, the drunken stagger – creating a dynamic and engaging composition. He wasn’t interested in idealized beauty; instead, he embraced the imperfections of life, capturing the messy reality of human interaction with remarkable skill.

      The painting's composition is deliberately chaotic, mirroring the scene it depicts. Figures are crammed together, overlapping one another, creating a sense of crowded intimacy. This density isn’t haphazard; it reflects the close-knit nature of Dutch communities and the importance of social gatherings in daily life. The placement of objects – bottles, bowls, and scattered items – adds to the overall feeling of disorder and merriment.

      Symbolism and Social Commentary

      “The Drinker” is laden with subtle symbolism, offering a gentle critique of societal norms and human folly. The central figure, often identified as Steen himself alongside his wife, Margarete van Goyen (a daughter of the renowned landscape painter Jan van Goyen), embodies a relaxed acceptance of indulgence. However, observe the other figures – a man attempting to steal a bottle, a woman playfully pouring wine over another’s head, and a young boy attempting to drink from a tankard far too large for him. These actions aren't presented as scandalous but rather as commonplace occurrences within this particular social setting.

      The presence of the two vases, one near the top left corner and another towards the center-right, adds an element of quiet contemplation amidst the revelry. They serve as a visual reminder of the fleeting nature of pleasure and the importance of moderation – a subtle moral lesson woven into the fabric of the scene. The painting’s overall tone is far from judgmental; rather, it invites viewers to observe and reflect on their own behaviors and those of others.

      A Legacy of Human Observation

      Jan Steen's “The Drinker” remains a captivating masterpiece, offering a rare glimpse into the everyday lives of 17th-century Dutch society. It’s a testament to his extraordinary ability to capture human nature with honesty and humor, cementing his place as one of the most original and influential artists of the Dutch Golden Age. Reproductions of this work continue to resonate today, providing a window into a bygone era while reminding us of the timeless appeal of observing – and laughing at – the quirks of human behavior. Consider acquiring a high-quality reproduction to bring this vibrant scene into your home or office—a delightful conversation starter and a poignant reminder of life’s simple pleasures.

      Kysymykset ja vastaukset

      Mitä Jan Steen:n "The Drinker" tuo sisustukseen?

      Jan Steen:n "The Drinker" -teoksessa on Calm tunnelma, ja se sopii erinomaisesti Living Room-tilaan. Tunnelmalla tarkoitetaan sitä, minkä fiiliksen teos tuo ympäröivään tilaan.

      Mitä käyttöä ja tilaa Jan Steen:n "The Drinker" suositellaan?

      Jan Steen:n "The Drinker" on suositeltava Statement, mieluiten Living Room-tilassa. Käyttötarkoitus ja tila auttavat päättämään, mihin reproduktio sopii parhaiten.

      Missä "The Drinker" suositellaan sijoitettavan, kun otetaan huomioon sen väripaletti?

      Earthy väripalettinsa ansiosta Jan Steen:n "The Drinker" on suositeltava Living Room-tilaan. Värit ovat yksi tämän suosituksen perusteista.


      Taiteilijan elämäkerta

      Jan Havickszoon Steen: Arkielämän Mestari

      Jan Havickszoon Steen (1626–1679) erottuu Hollannin kultakauden taiteilijoista maalarina, joka priorisoi tavallisen ihmiselämän eloisuuden ja huumorin vangitsemisen. Toisin kuin monet mytologisista kertomuksista tai historiallisista muotokuvista keskittyneet taiteilijat, Steen omisti itsensä kotielämän kohtausten kuvaamiselle – maanviljelijöiden perheille, tavernan kokoontumisille, luokkahuoneille – jotka ovat täynnä psykologista oivallusta ja hienovaraisia ​​moraalioppitunteja. Tämä omaleimainen lähestymistapa vakiinnutti hänen maineen aikansa yhtenä omaperäisimmistä äänistä ja vaikutti syvästi barokki taiteeseen. Steen syntyi Leidenissä, Alankomaissa, ja hänen varhainen taidekoulutuksensa oli hieman epätavallinen tuohon aikaan; hän oppipoikana Hendrick Jacobsz. Stoffelsin luona, joka tunnettiin muotokuvistaan ​​ja maisemistaan, mikä antoi hänelle perustaidot, mutta altisti hänet myös tyylisuuntaukseen, joka myöhemmin vaikutti hänen omaan erottuvaan tyyliinsä. Steen kehitti kuitenkin nopeasti itsenäisen visionsa, priorisoiden genremalausta – nousevaa taidesuuntausta – arvostetumpien aiheiden sijaan. Tämä päätös heijastaa laajempaa kulttuurista muutosta kohti realismia ja ihmisten välisen suhteen monimutkaisuuden kuvaamista suhteellisesti ymmärrettävissä yhteyksissä. Steenin tuotanto on tunnusomaista hänen mestarillisesta *chiaroscuron* käytöstään, dramaattisista valaistustekniikoista, jotka lisäävät emotionaalista vaikutusta ja luovat syvyyttä kankaisiinsa. Hän tarkkaili huolellisesti päivittäisen elämän yksityiskohtia – vaatteita, huonekaluja, kasvonilmeitä – kuvaten ne hämmästyttävällä tarkkuudella. Steen ei kuitenkaan vain dokumentoinut todellisuutta; hän käytti taitavasti visuaalisia vihjeitä moraaliopetusten välittämiseen. Hänen maalauksissaan esiintyy usein hahmoja, jotka ovat mukana näennäisesti triviaalissa toiminnassa – keilailijoita, viljelijöitä hoitamassa peltojaan – mutta nämä kohtaukset on täynnä symbolista merkitystä, mikä saa katsojat pohtimaan uskonnollisuuden, typeryyden ja ihmisen käyttäytymisen seurauksia. Harkitse "Keilailijoita majatalon ulkopuolella" (1663), jossa vilkas peli avautuu maalaismaisten sisätilojen taustalla, muistuttaen hienovaraisesti kohtuullisuuden ja sosiaalisen vastuun tärkeyttä. Hänen vaikutuksensa ulottui välittömien vertaisensa ulkopuolelle; Steenin innovatiivinen tyyli resonoi taiteilijoiden kanssa ympäri Eurooppaa, erityisesti Ranskassa, jossa barokki taiteilijat omaksuivat hänen tekniikoitaan tunteellisesti latautuneiden sommittelujen luomiseksi. Taiteilijat kuten Nicolas Sustris ja Rembrandt ihailivat Steenin kykyä välittää psykologista vivahteikkuutta näennäisen yksinkertaisissa kohtauksissa – barokki estetiikan tunnusmerkki. Musées Memling Bruggessa talossa on merkittävä kokoelma Steenin maalauksia, joka tarjoaa vierailijoille vertaansa vailla olevan mahdollisuuden arvostaa hänen taiteellisen saavutuksensa laajuutta ja syvyyttä. Steenin tunnetuimpien teosten joukossa ovat "Johannes Kastajan Saarna" (1653) ja "Ankara Opettaja" (1668). "Johannes Kastajan Saarna" on esimerkki Steenin dramaattisesta valon ja värin käytöstä, joka vangitsee ratkaisevan raamatullisen hetken käsinkosketeltavalla tunteella. Maalaus esittää kyläläisten ryhmän kuuntelemassa Johannes Kastajan saarnaa, jota valaisee säteilevä auringonsäde – visuaalinen metafora jumalallisesta ilmoituksesta. Samoin "Ankara Opettaja" kuvaa luokkahuonetta, joka on täynnä jännitystä ja huumoria, mikä korostaa opettajien kohtaamia haasteita nuorten mielien muokkaamisessa. Steenin huomio yksityiskohtiin ja psykologinen realismi nostaa näennäisen arkipäiväisen aiheen syvälliseen pohdintaan ihmisluonnosta ja moraalisesta vastuusta.

      Kehitys ja Vaikutteet

      Steenin taiteellinen kehitys oli asteittainen, mutta merkittävä. Varhaiset teokset osoittavat Hendrick Stoffelsin vaikutuksen, mutta hän alkoi nopeasti poiketa perinteisistä tyylisuunnista. Hänen kiinnostuksensa genremalausta kohtaan syveni 1650-luvulla, ja hänen maalauksensa muuttuivat yhä monimutkaisemmiksi sommittelultaan ja psykologisesti vivahteikkaammiksi. Steen ei rajoittunut yhteen tiettyyn aiheeseen; hän kuvasi laajan valikoiman arkielämän kohtauksia, kuten perhe-elämää, tavernan kokoontumisia, koulukohtauksia ja maaseutuelämää. Steenin tyyliin vaikutti myös Pieter Bruegel vanhemman työ, jonka maalaukset esittivät vilkasta elämää ja sosiaalista kommentaaria. Lisäksi Steen tutki Caravaggion valon ja varjon käyttöä, mikä näkyy hänen teostensa dramaattisessa chiaroscuro-tekniikassa. Hän ei kuitenkaan vain jäljitellyt muiden taiteilijoiden tyylejä; hän kehitti omaleimaisen lähestymistapansa, joka yhdisti realismia, huumoria ja psykologista oivallusta.

      Tekniikka ja Symbolismi

      Steenin maalaustekniikka oli huolellinen ja tarkka. Hän käytti usein lyhyitä, näkyviä siveltimenvetoja luodakseen tekstuuria ja liikettä kankaisiinsa. Hänen väripalettinsa oli rikas ja eloisa, ja hän käytti taitavasti valoa ja varjoa lisätäkseen syvyyttä ja dramaattisuutta teoksiinsa. Steenin maalaukset ovat täynnä symboliikkaa, joka usein viittaa moraaliopetuksiin tai sosiaalisiin kommentteihin. Hän käytti esineitä, eläimiä ja hahmojen eleitä välittääkseen piilotettuja merkityksiä. Esimerkiksi keilailu voitiin tulkita turhamaisuuden symbolina, kun taas avoin ovi voitiin nähdä kutsumuksena tai houkutuksena. Steen ei kuitenkaan koskaan esittänyt moraaliopetuksiaan suoraan; hän jätti katsojalle tilaa tulkita maalauksien merkityksen itse.

      Perintö ja Historiallinen Merkitys

      Jan Steen kuoli Delftissä vuonna 1679, mutta hänen taiteensa perintö elää edelleen. Häntä pidetään yhtenä Hollannin kultakauden tärkeimmistä genremalareista, ja hänen teoksiaan arvostetaan niiden eloisuudesta, huumorista ja psykologisesta oivalluksesta. Steen vaikutti syvästi myöhempiin taiteilijoihin, erityisesti Ranskassa, jossa barokki taiteilijat omaksuivat hänen tekniikoitaan tunteellisesti latautuneiden sommittelujen luomiseksi. Steenin maalaukset tarjoavat arvokkaan näkemyksen 1600-luvun Hollannin elämästä ja kulttuurista. Ne kuvaavat tavallisten ihmisten arjen, heidän ilojaan, surujaan ja moraalisia kamppailujaan. Hänen työnsä on edelleen ajankohtaista tänään, koska se puhuttelee universaaleja teemoja kuten perhettä
      Jan Steen

      Jan Steen

      1626 - 1679 , Suomi

      Tietoa taiteilijasta

      • Artistit Joihin Vaikutti: ['Barokki taide']
      • Artistit Jotka Vaikuttivat: ['Hendrick Jacobsz. Stoffels']
      • Kansallisuus: Hollantilainen
      • Koko Nimi: Jan Havickszoon Steen
      • Kuolinpäivämäärä: 1679
      • Merkittäviä Teoksia:
        • Johannes Kastaja saarnaa
        • Skittle Players
        • Ankara opettaja
      • Syntymäaika: 1626
      • Syntymäpaikka: Leiden, Alankomaat
      • Taidesuuntaus: Alankomaal. kultakauden maalaust.
      Tutustu teoksiin, jotka on järjestetty aiheiden, tyylien ja ominaisuuksien mukaan.
      © TopImpressionists.com — Kaikki oikeudet pidätetään  ·  100% Käsinmaalattu · Tyytyväisyys taattu · Ilmainen maailmanlaajuinen toimitus
      VISA MASTERCARD