Atelier — Livrare gratuită în întreaga lume — Livrare în 2–6 săptămâni
      Vezi în context Previzualizare AR Comandă pictură realizată manual Treci la imagine digitală Trimite
      Detalii Ghidul Adaugă la favorite Descarcă Produse similare Radiografie Diaporama Statistici

      Cloudy Day, Rhode Island

      Discover 'Cloudy Day, Rhode Island' by Martin Johnson Heade! This Romantic landscape painting captures serene beauty with golden fields & soft light. A timeless piece for art lovers.

      Descoperiți Martin Johnson Heade (1819-1904): Maestru Luminist al peisajelor liniștite, picturilor cu fluturi și buchetele exquisite! Admirați capodoperele sale redescoperite!

      Giclée / Imprimare artistică

      Printuri giclée sau pe canvas de calitate muzeală, cu proces de producție rapid și opțiuni flexibile de finisare. ( Comandă pictură realizată manual Treci la imagine digitală)

      Corner sample of the P118B picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B lei10
      Corner sample of the P118H picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H lei10
      Corner sample of the P118W picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W lei10
      Corner sample of the P438Z picture frame: polistiren turnat, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z lei10
      Corner sample of the P508JH picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH lei12
      Corner sample of the P508YH picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH lei12
      Corner sample of the P805H picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H lei10
      Corner sample of the P805Z picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z lei10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ lei10
      Corner sample of the P919G picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G lei10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ lei10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH lei10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: polistiren turnat, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ lei12
      Corner sample of the W106C picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C lei8
      Corner sample of the W218G picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G lei10
      Corner sample of the W218JH picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH lei8
      Corner sample of the W218Y picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y lei10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ lei10
      Corner sample of the W316G picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G lei10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ lei8
      Corner sample of the W316Y picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y lei10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ lei8
      Corner sample of the W4111J picture frame: lemn masiv, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J lei10
      Corner sample of the W500HY picture frame: lemn masiv, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY lei15
      Corner sample of the W500JH picture frame: lemn masiv, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH lei15
      Corner sample of the W692G picture frame: lemn masiv, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G lei12
      Corner sample of the W849H picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H lei8
      Corner sample of the W940BG picture frame: lemn masiv, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG lei15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ lei8

      Dimensiuni standard
      personalizat
      CM
      INCH

      Alegeți dintre dimensiunile noastre prestabilite, care respectă proporțiile originale ale operei de artă.

      lățime
      înălțime

      Introduceți lățimea și înălțimea de care aveți nevoie, pentru a se potrivi ramei sau peretelui dumneavoastră. O printare poate fi doar tăiată, niciodată extinsă dincolo de dimensiunea imaginii originale, astfel încât o dimensiune cu o formă diferită va pierde o parte din imagine. Vă trimitem o simulare digitală pentru aprobare înainte de a imprima orice. Imaginea afișată pe această pagină nu prezintă tăierea reală — doar simularea arată acest lucru.

      Livrare în întreaga lume () în 2 săptămâni, în loc de cele 4/5 săptămâni standard. (23 Octombrie)

      Livrare expres gratuită la nivel mondial
      Pânză de in premium
      Asigurare completă pentru transport
      Garanție de rambursare a taxelor vamale
      Garanția fidelității culorilor
      Politica de retur în 100 de zile (doar pentru defecte)
      Garanție de rambursare 100%
      Reducere pentru comenzi multiple

      Preț total

      lei 320

      Cloudy Day, Rhode Island

      Giclée / Imprimare artistică

      Dimensiune reproducere

      -

      Preț total

      lei 320

      Detalii rapide

      • Year: 1861
      • Artist: Martin Johnson Heade
      • Location: Private Collection
      • Medium: Oil painting
      • Artistic style: Romanticism

      Chestionar de artă

      Fiecare întrebare are un singur răspuns corect.

      Întrebare 1:
      What artistic movement does 'Cloudy Day, Rhode Island' embody?
      Întrebare 2:
      In which year was the painting 'Cloudy Day, Rhode Island' created?
      Întrebare 3:
      What is the primary color palette used in the painting?
      Întrebare 4:
      Which technique did Heade use to suggest movement and luminosity in the clouds?
      Întrebare 5:
      What does the foreground of the painting feature?

      A Symphony of Light and Stillness

      In his 1861 masterpiece, Cloudy Day, Rhode Island, Martin Johnson Heade invites the viewer into a realm of profound tranquility, where the passage of time seems to pause amidst the gentle rhythms of nature. This painting is far more than a mere landscape; it is a quintessential expression of Luminism, an American art movement that sought to capture the very essence of light and atmosphere. Rather than relying on the dramatic, turbulent narratives found in Romanticism, Heade directs our attention toward the subtle, breathing qualities of the sky and earth. The scene unfolds with a serene grace, presenting a vista of golden fields that stretch toward a hazy, distant horizon, all under the watchful presence of soft, diffused clouds that seem to hold the breath of the morning.

      The composition is masterfully balanced, utilizing a broad horizontal orientation to emphasize the vastness and openness of the Rhode Island countryside. A meandering stream in the foreground provides a delicate sense of movement, guiding the eye through lush, golden grasses toward the midground, where rolling hills draped in verdant vegetation rise softly against the sky. Within this peaceful tableau, small figures can be glimpsed near the edge of the field, their presence adding a subtle human element that connects the viewer to the seasonal rhythms of labor and life within the landscape. This careful arrangement creates a sense of depth that is not achieved through sharp perspective, but through the ethereal layering of light and color.

      Technical Mastery and the Luminist Spirit

      The emotional resonance of Cloudy Day, Rhode Island is deeply rooted in Heade’s technical brilliance. Executed in oil on canvas, the work showcases a sophisticated use of subtle blending and meticulous layering to achieve its signature luminous effect. His brushstrokes are remarkably soft and fluid, particularly evident in the treatment of the overcast sky and the undulating foliage. These delicate marks are never intrusive; instead, they serve to suggest the ephemeral movement of air and the way light filters through a heavy, moisture-laden atmosphere. By concealing much of the visible texture, Heade achieves that smooth, glass-like surface characteristic of the Luminist style, allowing the light to appear as if it is emanating from within the painting itself.

      The color palette is a harmonious study in warmth and muted tones. Dominated by earthy yellows, rich browns, and soft greens, the painting evokes a sense of abundance and seasonal transition. These colors work in concert with the diffused lighting to create a mood of contemplative peace. For the collector or interior designer, this artwork offers a sophisticated focal point that brings a sense of organic calm and timeless elegance to any space. It is an invitation to slow down, to observe the quiet beauty of the natural world, and to find inspiration in the soft, golden glow of a moment frozen in time.

      Întrebări și răspunsuri

      "Cloudy Day, Rhode Island" de Martin Johnson Heade face parte din domeniul public?

      În ceea ce privește drepturile de autor, "Cloudy Day, Rhode Island" este în domeniul public - drepturile de autor au expirat.

      Din ce epocă datează "Cloudy Day, Rhode Island"?

      "Cloudy Day, Rhode Island" de Martin Johnson Heade datează din perioada 19th Century. Această perioadă oferă contextul istoric al lucrării.

      Martin Johnson Heade, creatorul operei „Cloudy Day, Rhode Island”, este cunoscut și sub alte nume?

      Alte nume înregistrate pentru Martin Johnson Heade, creatorul operei „Cloudy Day, Rhode Island”, includ M.J. Heade.


      Biografie artist

      A Luminist’s Quiet Vision: The Life and Art of Martin Johnson Heade

      Martin Johnson Heade, născut în 1819 într-un colț liniștit al peisajului din Pennsylvania, rămâne o figură captivantă în istoria artei americane – un pictor a cărui lumină vibrantă și imagini intime ale naturii au ieșit treptat din obscuritate pentru a revendica locul lor printre cele mai importante realizări artistice ale națiunii. Viața sa timpurie în Lumberville, de-a lungul râului Delaware, l-a învățat să aprecieze profund lumea naturală, o afecțiune hrănită de studiile inițiale sub îndrumarea artiștilor locali Edward și Thomas Hicks. Aceste lecții fundamentale i-au oferit abilitățile tehnice care au înflorit ulterior într-un stil distinctiv, deși calea sa către recunoaștere nu a fost directă. Inițial concentrat pe portrete, primele sale lucrări demonstrează un talent competent, dar lipsesc din ele viziunea singulară care ar defini operele sale mature. O perioadă de călătorie în Europa i-a extins orizonturile artistice, expunându-l la influențe diverse și pregătindu-l pentru a îmbrățișa în cele din urmă pictura de peisaj.

      De la Portrete la Lumina Panoramică

      Schimbarea decisivă în direcția artistică a lui Heade a avut loc prin întâlniri cu membrii ai Școlii Hudson, artiști precum John Frederick Kensett și Benjamin Champney – oameni care au stârnit în el o pasiune pentru capturarea grandiozității și frumuseții subtile a peisajului american. Această influență, combinată cu sensibilitatea sa innăscută la lumină și atmosferă, l-a condus să dezvolte un stil caracterizat de compoziții serene și atenție meticuloasă la detalii. Lucrările lui Heade s-au diferențiat prin intensitatea lor tăcută, evitând narațiunile dramatice favorizate de unii contemporani în favoarea studiilor contemplative ale luncașelor, peisajelor maritime și, în cele din urmă, a florilor tropicale și a faunei. Un moment definitoriu a fost călătoria sa la Brazilia în 1863-1864, o călătorie care a avut un impact profund asupra producției sale artistice. Immersat în culorile vibrante și formele exotice ale pădurii braziliene, Heade a realizat o serie de picturi mici care ilustrează păsări adormite printre flori luxuriante – opere care demonstrează atât măiestria sa tehnică, cât și fascinația pentru interacțiunea delicată dintre viață și mediu. Aceste „bijuterii din Brazilia”, așa cum le-a numit el, au fost inițial menite să fie publicate, dar nu au cunoscut recunoaștere în timpul vieții sale, totuși rămân astăzi printre cele mai apreciate creații ale sale. Călătoriile ulterioare în America Centrală și Jamaica au alimentat în continuare explorarea sa a subiectelor tropicale, îmbogățind paleta sa de culori și extinzând vocabularul său artistic.

      Luncașe, Magnolii și Redescoperirea unui Maestru

      În anii tineri, Heade s-a stabilit în St. Augustine, Florida, unde a pus accent pe picturi cu obiecte statice – în special imagini exquisite de magnolie înfloritoare aranjate pe fundaluri catifelate. Aceste picturi, cu texturile lor catifeluite și lumina vibrantă, exemplifică măiestria sa în culoare și formă. Cu toate acestea, chiar dacă a produs un volum considerabil de lucrări pe parcursul carierei sale, Heade nu a fost recunoscut ca fiind un artist major în timpul vieții sale. Nu a fost decât în anii 1940 că savanți au început să recunoască importanța contribuțiilor sale la arta americană. O serie remarcabilă de descoperiri – picturi care au apărut în locuri neașteptate, cum ar fi tarabele de vechituri și piețele libere – au atras o nouă atenție asupra operei sale, dezvăluind un maestru anterior trecut cu vederea. Termenul „Luminism”, creat pentru a descrie stilul împărtășit de Heade și artiști precum Fitz Henry Lane, surprinde esența viziunii sale artistice: o accentuare a efectelor atmosferice, a gradațiilor subtile de lumină și a unui sentiment de liniște și seninătate.

      Influențe și Stil

      Heade a fost influențat de mulți artiști, printre care Edward Hicks, John Frederick Kensett și Frederic Edwin Church. Stilul său se caracterizează prin atenție la detalii, o paletă de culori luminoase și o atmosferă calmă. A fost un adept al Luminismului, un curent artistic american din a doua jumătate a secolului al XIX-lea care se concentra pe captarea efectelor luminii și atmosferei în peisaje. Lucrările sale sunt adesea caracterizate de o lumină difuză și subtilă, precum și de o atenție meticuloasă la detalii naturale.

      Principale realizări

      * **Călătorii în Brazilia:** Experiența sa în pădurile braziliene a influențat profund stilul său artistic, inspirându-l să creeze picturi cu păsări și flori exotice. * **Picturi cu păsări adormite:** Acestea sunt printre cele mai cunoscute lucrări ale lui Heade, caracterizate de o atmosferă calmă și o atenție la detalii. * **Picturi cu magnolii:** În anii tineri, Heade a fost fascinat de frumusețea magnoliilor și a creat numeroase picturi cu aceste flori, folosind tehnici inovatoare pentru a captura lumina și textura lor. * **Contribuții la reviste:** Heade a fost un contributor frecvent la revista "Field and Stream", unde a scris comentarii pline de opinii despre lumea naturală.

      Moștenire

      Moștenirea lui Martin Johnson Heade se extinde dincolo de abilitățile sale tehnice și sensibilitatea sa artistică. Picturile sale oferă publicului un spațiu pentru contemplare tăcută – o invitație să se scufunde în frumusețea și seninătatea lumii naturale. Deși nu a atins faima larg răspândită în timpul vieții sale, opera sa a rezonat profund cu audiența de atunci și continuă să inspire uimire și admirație pentru frumusețea sa luminoasă și puterea sa durabilă.
      Martin Johnson Heade

      Martin Johnson Heade

      1819 - 1904 , Statele Unite ale Americii

      Informații rapide

      • Artistic Movement Or Style: Luminism
      • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Hudson River School']
      • Artists Who Influenced This Artist:
        • Edward Hicks
        • John F. Kensett
      • Date Of Birth: 1819
      • Date Of Death: 1904
      • Full Name: Martin Johnson Heade
      • Nationality: American
      • Notable Artworks:
        • Orhidei și fluturi
        • Peisaje de marsh
        • Fluturi în floră
      • Place Of Birth: Lumberville, USA
      Explorați opere de artă organizate pe teme, stiluri și caracteristici.
      © TopImpressionists.com — Toate drepturile rezervate  ·  100% Pictat Manual · Satisfacție Garantată · Livrare Gratuită în întreaga lume
      VISA MASTERCARD