Atelier — Livrare gratuită în întreaga lume — Livrare în 2–6 săptămâni
      Vezi în context Previzualizare AR Comandă pictură realizată manual Treci la imagine digitală Trimite
      Detalii Ghidul Adaugă la favorite Descarcă Produse similare Radiografie Diaporama Statistici

      Two Hands

      Vincent van Gogh

      Vincent van Gogh (1853-1890): Explorează viața și arta maestru postimpresionist olandez din spatele „Noapte Stelată” și „Floarea Soarelui”. Descoperă stilul său îndrăzneț și impactul durabil asupra artei moderne.

      Giclée / Imprimare artistică

      Printuri giclée sau pe canvas de calitate muzeală, cu proces de producție rapid și opțiuni flexibile de finisare. ( Comandă pictură realizată manual Treci la imagine digitală)

      Corner sample of the P118B picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B lei10
      Corner sample of the P118H picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H lei10
      Corner sample of the P118W picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W lei10
      Corner sample of the P438Z picture frame: polistiren turnat, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z lei10
      Corner sample of the P508JH picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH lei12
      Corner sample of the P508YH picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH lei12
      Corner sample of the P805H picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H lei10
      Corner sample of the P805Z picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z lei10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ lei10
      Corner sample of the P919G picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G lei10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ lei10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH lei10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: polistiren turnat, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ lei12
      Corner sample of the W106C picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C lei8
      Corner sample of the W218G picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G lei10
      Corner sample of the W218JH picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH lei8
      Corner sample of the W218Y picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y lei10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ lei10
      Corner sample of the W316G picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G lei10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ lei8
      Corner sample of the W316Y picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y lei10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ lei8
      Corner sample of the W4111J picture frame: lemn masiv, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J lei10
      Corner sample of the W500HY picture frame: lemn masiv, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY lei15
      Corner sample of the W500JH picture frame: lemn masiv, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH lei15
      Corner sample of the W692G picture frame: lemn masiv, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G lei12
      Corner sample of the W849H picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H lei8
      Corner sample of the W940BG picture frame: lemn masiv, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG lei15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ lei8

      Dimensiuni standard
      personalizat
      CM
      INCH

      Alegeți dintre dimensiunile noastre prestabilite, care respectă proporțiile originale ale operei de artă.

      lățime
      înălțime

      Introduceți lățimea și înălțimea de care aveți nevoie, pentru a se potrivi ramei sau peretelui dumneavoastră. O printare poate fi doar tăiată, niciodată extinsă dincolo de dimensiunea imaginii originale, astfel încât o dimensiune cu o formă diferită va pierde o parte din imagine. Vă trimitem o simulare digitală pentru aprobare înainte de a imprima orice. Imaginea afișată pe această pagină nu prezintă tăierea reală — doar simularea arată acest lucru.

      Livrare în întreaga lume () în 2 săptămâni, în loc de cele 4/5 săptămâni standard. (22 Octombrie)

      Livrare expres gratuită la nivel mondial
      Pânză de in premium
      Asigurare completă pentru transport
      Garanție de rambursare a taxelor vamale
      Garanția fidelității culorilor
      Politica de retur în 100 de zile (doar pentru defecte)
      Garanție de rambursare 100%
      Reducere pentru comenzi multiple

      Preț total

      lei 319

      Two Hands

      Giclée / Imprimare artistică

      Dimensiune reproducere

      -

      Preț total

      lei 319

      Detalii rapide

      • Influences: Japanese Art
      • Artist: Vincent Willem van Gogh
      • Artistic style: Realism
      • Title: Two Hands
      • Location: Private Collection

      Chestionar de artă

      Fiecare întrebare are un singur răspuns corect.

      Întrebare 1:
      What artistic style is ‘Two Hands’ primarily associated with?
      Întrebare 2:
      In 'Two Hands', Van Gogh utilizes light to achieve what effect?
      Întrebare 3:
      What is the symbolic significance of hands in Vincent van Gogh's oeuvre?
      Întrebare 4:
      The image description highlights what aspect of the painting’s setting?
      Întrebare 5:
      What technique is Van Gogh known for using in ‘Two Hands’, contributing to its distinctive appearance?

      Introduction

      Vincent van Gogh, one of the most famous and influential figures in the history of Western art, is renowned for his bold use of color and expressive brushwork. His painting 'Two Hands' (1885) is a prime example of his mastery of light and technique, showcasing his ability to capture the essence of his subjects through careful observation and skillful execution.

      Van Gogh's Mastery of Light

      Light plays a crucial role in van Gogh's work, serving as both a technical and aesthetic element. In 'Two Hands', van Gogh uses light to create depth and volume, highlighting the texture and form of the hands with careful shading and contrast. The play of light and shadow creates a sense of movement and dynamism, imbuing the painting with a sense of energy and vitality.

      Van Gogh's Technique

      Van Gogh's technique is characterized by bold brushstrokes and thick application of paint, creating a sense of texture and depth. In 'Two Hands', he uses this technique to great effect, capturing the roughness and warmth of human skin with remarkable accuracy. The use of color is also noteworthy, with van Gogh employing a limited palette of earthy tones to create a sense of harmony and balance.

      The Symbolism of Hands in Van Gogh's Work

      Hands are a recurring motif in van Gogh's work, often used to convey emotion and meaning. In 'Two Hands', the hands serve as a symbol of human connection and communication, emphasizing the importance of touch and physical contact in building relationships. The painting also highlights van Gogh's appreciation for the beauty and complexity of the human body, showcasing his ability to capture the subtle nuances of form and movement.

      Conclusion

      Vincent van Gogh's 'Two Hands' is a testament to the artist's mastery of light and technique, showcasing his ability to capture the essence of his subjects with remarkable accuracy and sensitivity. The painting serves as a reminder of the importance of human connection and communication, emphasizing the power of touch and physical contact in building relationships.

      Experience the Beauty of Van Gogh's 'Two Hands' with TopImpressionists

      At TopImpressionists, we are proud to offer high-quality archival canvas prints of van Gogh's 'Two Hands', allowing art lovers to experience the beauty and complexity of this masterpiece in their own homes. Our prints are carefully crafted to capture the subtle nuances of van Gogh's brushstrokes and color palette, ensuring that every detail is faithfully reproduced. Experience the beauty and complexity of van Gogh's 'Two Hands' with TopImpressionists, and discover the power of hand-painted art to inspire and captivate.

      Întrebări și răspunsuri

      Care este formatul pentru "Two Hands"?

      "Two Hands" de Vincent Van Gogh este o compoziție de tip Tall. Proporțiile merită verificate înainte de a alege dimensiunea printului.

      Unde pot descărca "Two Hands" de Vincent Van Gogh?

      Imaginea pentru "Two Hands" de Vincent Van Gogh poate fi descărcată de pe pagina dedicată lucrării, Descarcă: descărcare imagine digitală de înaltă rezoluție.

      „Two Hands” este disponibil(ă) sub formă de print de fine art?

      Two Hands” este disponibil sub formă de o printă de fine art pe canvas din bumbac sau pe hârtie canvas arhivistică. Comenzile pot fi plasate pe pagina sa de Print de Fine Art, în dimensiunea dorită de dumneavoastră.


      Biografie artist

      O via pictată cu pasiune: Vincent van Gogh

      Vincent Willem van Gogh, un nume sinonim cu culoarea vibrantă și emoția pură, rămâne una dintre cele mai recognoscibile și iubite figuri din istoria artei. Născut pe 30 martie 1853, în Zundert, Olanda, călătoria sa de la un tânăr tulburat în căutarea unui scop, la un vizionar artistic, este o poveste emoționantă despre dedicare, luptă și, în cele din urmă, o moștenire nemuritoare. Deși a cunoscut un succes comercial redus în timpul vieții sale – vânzând o singură pictură, The Red Vineyard, înainte de moarte – impactul lui Van Gogh asupra artei moderne este imens, deschizând calea Expresionismului și influențânduro numeroși artiști care au urmat. Povestea sa nu este doar despre pensule și pânze; este o mărturie a puterii expresiei umane în fața adversității.

      Anii de început și trezirea artistică

      Primii ani ai lui Van Gogh au fost marcați de o serie de aspirații neîmplinite. A încercat diverse profesii – negustor de artă, profesor și chiar misionar – înainte de a se dedica picturii la vârsta relativ tardivă de 27 de ani. Aceste experiențe timpurii i-au modelat profund viziunea asupra lumii și s-au regăsit în arta sa. Primele sale lucrări, care încadrau scene din viața țărănească din zona rurală a Belgiei, reflectă o empatie profundă pentru clasa muncitoare și o paletă sobră ce oglindește greutățile acestora. Influențat de artiști precum Jean-François Millet, Van Gogh a căutat să surprindă demnitatea și reziliența acestor oameni prin realismul crud. Totuși, mutarea sa la Paris în 1886 a fost transformatoare. Acolo, a descoperit Impresionismul și Post-Impresionismul, absorbind tehnicile unor maeștri precum Monet, Renoir și Pissarro. Această expunere i-a lărgit orizonturile artistice, conducingându-l să experimenteze cu culori mai vii și o aplicare a vopselei mai liberă, păstrând totodată o intensitate emoțională distinctă, absentă la mulți dintre contemporanii săi. Fratele său Theo, un negustor de artă, a jucat un rol crucial în această perioadă, oferind sprijin financiar și servind drept legătură vitală cu lumea artistică pariziană. Corespondența lor vastă oferă perspective inestimabile asupra dezvoltării artistice și a luptelor personale ale lui Van Gogh.

      Lumina sudului și creativitatea explozivă

      Căutând un peisaj mai vibrant și un sentiment de regenerare, Van Gogh s-a mutat la Arles, în sudul Franței, în 1888. Această mutare a marcat o perioadă de productivitate creativă intensă, caracterizată printr-o explozie de culoare și tehnica distinctivă impasto – aplicarea stratului gros de vopsea pe pânză, creând o suprafață texturată care pare să pulseze de energie. Tocmai aici a realizat unele dintre cele mai iconice opere ale sale: Sunflowers, The Night Cafe și Starry Night. Lumina intensă a Provenței părea să îi aprindă imaginația, conducingându-l să depindă pe peisaje și naturi moarte cu o vitalitate fără precedent. Dorința sa de colaborare artistică l-a împins să îl invite pe Paul Gauguin să i se alăture în Arles, sperând să stabilească o colonie utopică de artiști. Cu toate acestea, relația lor s-a dovedit a fi instabilă, culminând cu o confruntare dramatică care a dus la mutilarea propriei urechi. Acest eveniment a subliniat fragilitatea stării sale mentale și a marcat începutul unei perioade de internare și de creștere a suferinului psihologic.

      Anii de final și moștenirea eternă

      În urma colapsului său, Van Gogh s-a internat voluntar într-un azil la Saint-Rémy, unde a continuat să picteze în abundență, surprinzând peisajele din jur cu frumusețe și tulburare deopotrivă. Lucrări precum The Starry Night, pictată în acest timp, sunt îmbibate cu un sentiment de uimire cosmică și o profunzime emoțională intensă. Ulterior s-a mutat la Auvers-sur-Oise sub îngrijirea doctorului Paul Gachet, însă luptele sale au persistat. Pe 29 iulie 1890, la vârsta de 37 de ani, Van Gogh a murit tragic dintr-o rană cauzată de o împușcare autoinfligată. Deși a obținut puțină recunoaștere în timpul vieții sale, opera sa a început să câștige aclamație postumă datorită eforturilor neobosite ale nurorii sale, Johanna van Gogh-Bonger, care a moștenit bunurile sale și s-a dedicat promovării artei sale. Astăzi, picturile lui Van Gogh sunt celebrate în întreaga lume pentru intensitatea lor emoțională, tehnicile inovatoare și frumusețea nemuritoare. Moștenirea sa se extinde mult dincolo de pânză; el a devenit un simbol al pasiunii artistice, al perseverenței în fața adversității și al puterii artei de a exprima cele mai profunde emoții umane.

      Influențe cheie și dezvoltare artistică

      • Realismul timpuriu: Reprezentările vieții țărănești ale lui Jean-François Millet au influențat primele lucrări ale lui Van Gogh.
      • Impresionismul și Post-Impresionismul: Expunerea la Monet, Renoir, Pissarro și alții în Paris i-a lărgit paleta și tehnica.
      • Gravurile japoneze: Van Gogh a fost profund influențat de gravurile pe lemn japoneze, pe care le colecționa cu ardoare. Compozițiile lor îndrăznețe și planurile plate de culoare i-au impactat propriul stil.
        • Expresia emoțională: Mai presus de orice, Van Gogh a căutat să transmită emoție prin arta sa, prioritizând experiența subiectivă în detrimentul reprezentării obiective. Această concentrare pe intensitatea emoțională a devenit o caracteristică definitorie a lucrărilor sale și a deschis calea către Expresionism.
      Vincent Van Gogh

      Vincent Van Gogh

      1853 - 1890 , Olanda

      Informații rapide

      • Artistic Movement Or Style: Post-Impresionism
      • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
        • Expresionism
        • Fauvism
      • Artists Who Influenced This Artist:
        • Rembrandt
        • Millet
      • Date Of Birth: 30 martie 1853
      • Date Of Death: 29 iulie 1890
      • Full Name: Vincent Willem van Gogh
      • Nationality: Olandez
      • Notable Artworks:
        • Mâncători de cartofi
        • Lalele
        • Noaptea la Arles
        • Steaua nopții
      • Place Of Birth: Zundert, Olanda
      Explorați opere de artă organizate pe teme, stiluri și caracteristici.
      © TopImpressionists.com — Toate drepturile rezervate  ·  100% Pictat Manual · Satisfacție Garantată · Livrare Gratuită în întreaga lume
      VISA MASTERCARD