Ateliér — Bezplatné celosvetové doručenie — Doručenie za 2–6 týždňov
      Zobraziť v interiéri Náhľad v AR Prepnúť na tlač Objednať ručne maľovanú reprodukciu Odoslať
      Podrobnosti Príručka Pridať do obľúbených Stiahnuť Podobné položky RTG skúška Prehliadanie diapo\] Štatistiky

      Útek do Egypta

      Zažite svetelnú pokojnosť diela Útek do Egypta od Fra Angelica, majstrovského diela rannej renesancie plného božskej milosti a živých temperových farieb, ktoré vás pozýva zaradiť tento svätý okamih do vašej zbierky.

      Objavte Fra Angelica (ok. 1395-1455) – renesančného maliara s hlbokou vierou! Pozrite si jeho zbožné fresky, živé farby a duchovnú hĺbku. Objavte 'Anjelického maliara' a jeho odkaz!

      Kúpte si digitálnu snímku vo vysokom rozlíšení s vylepšenými detailmi, ktorá je oveľa kvalitnejšia než online náhľad.

      Každý súbor starostlivo pripravujú naši interní špecialisti pomocou pokročilých nástrojov a odborného manuálneho retušovania. Zabezpečujeme, aby každý obrázok disponoval výnimočnou čistotou, presnou farebnou vernosťou a jemnými detailmi.

      Konečný súbor vám bude doručený e-mailom do 72 hodín, optimalizovaný pre okamžité použitie v profesionálnom, redakčnom aj tlačovom prostredí. Ponúkame rovnakú kvalitu, ktorej dôverujú špičkové dizajnérske štúdiá, vydavateľstvá a galérie.

      Digitálny obraz

      Stiahnite si vysokorozlíšený súbor na osobné zobrazovanie, tlačenie a kreatívne projekty. ( Prepnúť na tlač Objednať ručne maľovanú reprodukciu)

      Celková cena

      € 21,85

      Súčasťou každej objednávky digitálneho obrazu

      Profesionálne digitálne doručenie, garantované

      Keď si vyberiete TopImpressionists.com, nezískate len obyčajný obrázok – získate profesionálne upravené digitálne umenie, vytvorené s maximálnou precíznosťou a podložené zárukou vašej spokojnosti. Tu je všetko, čo je súčasťou vašej objednávky automaticky:

      Rýchle doručenie e-mailom

      Vaša vysokorozlíšená digitálna súprava obrázkov vám bude zaslaná e-mailom do 72 hodín od objednávky – pripravená na okamžité použitie.

      Digitálny súbor s vylepšením AI

      Vaše dielo je profesionálne optimalizované pomocou pokročilých nástrojov umelej inteligencie a manuálnej úpravy, čo zaručuje maximálnu mieru detailov, čistotu a presnosť farieb.

      Bezplatné celoživotné opätovné doručenie

      Súbor ste náhodou zmazali alebo ste ho stratili? Nebojte sa – kedykoľvek vám ho môžeme poslať znova, úplne bez poplatkov.

      Bez poplatkov za dovoz – navždy

      Užite si svoje umelodelo okamžite bez colných poplatkov, daní alebo nákladov na dopravu – digitálne stiahnutia sú vždy oslobodené od dane.

      Garantovaná presnosť farieb

      Pomocou profesionálnych nástrojov a farebného manažmentu zabezpečujeme, aby vaša digitálna fotografia čo najpresnejšie odrážala pôvodné farby.

      Záruka spokojnosti 100 dní

      Ak nebudete spokojní so svojím digitálnym obrázkom, upravíme ho alebo vám v priebehu 100 dní vrátime 100% – bez zbytočných otázok.

      100% Záruka vrátenia peňazí

      Nie ste spokojní? Získajte plnú náhradu platby do 100 dní od prijatia digitálneho súboru – bez zbytočných otázok.

      Zľavy pri veľkom odbere

      Pri kúpe 3 obrázkov získate zľavu 10% - Pri kúpe 5 obrázkov získate zľavu 15% - Pri kúpe 10+ obrázkov získate zľavu 20%. Ideálne pre kreatívne projekty, galérie a agentúry.

      Rýchle fakty

      • Title: Útek do Egypta
      • Artistic style: Náboženské malbas
      • Location: Museo Nazionale di San Marco, Florencia
      • Medium: Tempera na dreve
      • Year: 1451
      • Influences: Stredoveké umenie

      Kvíz o umení

      Pri každej otázke je iba jedna správna odpoveď.

      Otázka 1:
      Ako sa volá umvec, ktorý vytvoril dielo „Útek do Egypta“?
      Otázka 2:
      V ktorom múzeu môžete nájsť tento obraz?
      Otázka 3:
      Aké médium použil Fra Angelico na vytvorenie diela „Útek do Egypta“?
      Otázka 4:
      „Útek do Egypta“ je súčasťou väčšej série nazývanej:
      Otázka 5:
      Čo symbolizuje pokojná krajina v obraze „Útek do Egypta“?

      Vizia viery: Fra Angelicovo Útek do Egypta

      Dielo „Útek do Egypta“ od Fra Angelica, dokončené v roku 1452, predstavuje jeden z pilierov rannej renesancie – je svedectvom hlbokých duchovných ambíci svojej doby a trvane vynikajúcim majstrovským dielom lúčiaceho sa farieb a pokojnej kompozície. Tento temperový obraz na paneli, ktorý je uchovávany v bazike San Marco vo Florencii vo Taliansku, presahuje rámec obyčajného zobrazenia; vtláča do reality hlbokú úctu k biblickému príbehu a pozýva nás k zamysleniu nad tématikami božskej ochrany a rodinnej oddanosti.

      Kompozícia a technika: Majstrovstvo svetla a perspektívy

      • Rozmery: Napriek kompaktnému rozmeru 38,5 x 37 cm má tento obraz monumentálny dopad vďaka Angelicovej majstrovskej manipulácii s perspektívou a svetlom.
      • Technika: Použitím tempery – pigmentov spojených žĺtokom – dosiahol Angelico bezprecedentnú živosť a texturálnu detailnosť. Táto technika umožnila vrstvenie farieb s neuveriteľnou presnosťou, čím vznikla ilúzia hĺbky, ktorá zachytáva podstatu krajiny a postavy obdarúva hmatateľným vrelom.
      • Umiestnenie v priestore: Kompozícia je starostlivo štruktúrovaná okolo Márie, ktorá ticho objíma Ježiša na osle, pričom sú umiestnení v strede na pozadí vlnitých kopcov posypaných cyprišmi. Angelico majstrovsky využíva vzdušnú perspektívu – postupne zmenšujúce sa intenzitu farieb s narastajúcou vzdialenosťou – aby vyjadril pocit atmosférického realizmu a zvýšil emocionálnu silu tejto scény.

      Symbolika: Echa božskej milosti

      Okrem svojej estetickej krásy je „Útek do Egypta“ bohatý na symbolický význam. Osel predstavuje pokoru a neúprosnosť, čo odzrkadľuje Josefov neot摇šiteľný záväzok chrániť Máriu a Ježiša počas ich nebezpečnej cesty. Cypriše – často spojené so smútkom a nesmrteľnosťou – symbolizujú duchovnú púť, ktorú svätá rodina podnikla smerom k spaseniu. Angelicovo zámerné použitie postáv s aureolami podčiarkuje posvätenosť tohto udalosti a pozvedá ju do sféry božskej milosti.

      Historický kontext: Súčasť Armadio degli Argenti

      „Útek do Egypta“ je jedným z niekoľkých panelov zdobiacich Armadio degli Argenti – Striebornú skriňu – luxusnú objednávku, ktorú pre rodinu Medici zadal Lorenzo il Magnifico. Tento ambiciózny projekt mal za cieľ oslaviť Boha a pripomenúť Kristovo narodenie prostredníctvom série nádherne vytvorených umeleckých diel, čo odrážalo humanistické ideály vtedajšej renesancie.

      Odkaz: Ikona oddanosti

      Fra Angelicovo dielo „Útek do Egypta“ naďalej inšpiruje umelcov aj divákov svojou éterickou krásou a hlbokým duchovným rozmerom. Jeho nesmrteľná príťažlivosť spočíva v schopnosti odovzdávať nadčasové posolstvo viery, súcitnosti a božskej ochrany – je to majstrovské dielo, ktoré si zabezpečilo svoje miesto medzi najslávnejšími úspechmi rannej renesančnej umeleckej tvorby.

      Otázky a odpovede

      Ako si môžem pozrieť náhľad reprodukcie diela „Útek do Egypta“ od Fra Angelico?

      Náhľad diela „Útek do Egypta“ od Fra Angelico si môžete pozrieť na stránke Náhľad daného diela.

      Aká je luminancia diela „Útek do Egypta“ od Fra Angelico?

      Dielo „Útek do Egypta“ od Fra Angelico má luminanciu na úrovni Mäkký tieň. Luminancia popisuje, koľko svetla sa zdá byť odrážané farebnými tónmi.

      Umožňuje autorské právo k dielu „Útek do Egypta“ od Fra Angelico jeho reprodukovanie?

      Originál diela „Útek do Egypta“ sa nachádza v múzeu Kláštor San Marco a toto dielo je v verejnom vlastníctve – autorské práva vypršali.


      Biografia umelca

      Fráň Angelico: Nebe v Farbách a Svetlo

      Giovanni da Fiesole, známejší ako Fráň Angelico, je postava, ktorej meno evokuje pokoj, vieru a neobyčajnú umeleckú zručnosť. Jeho život, zasvätený dominikánskemu rehoľníckemu životu a tvorbe, sa odohrával v srdci Florencie rannej renesancie, no jeho dielo presahuje hranice času a kultúry. Narodil sa okolo roku 1395 v malebnej obci Rupesana, v toskánskych kopcoch blízko Florencie. O jeho detstve toho vieme málo, čo však určite platí, je, že už od mladosti prejavoval talent a záujem o umenie. Vstup do dominikánskeho rádu vo Fiesole bol zlomovým bodom v jeho živote. Prijal meno Fráň (Brať), a neskôr Angelico – „Anjelský Brať“ – názov, ktorý dokonale vystihoval nielen jeho rehoľnícke zasvätenie, ale aj éterickú krásu a hĺbku jeho tvorby. Počiatočná práca v ilumináciách rukopisov mu poskytla neoceniteľné skúsenosti s precíznosťou, farbami a rozprávaním príbehov prostredníctvom vizuálnych prvkov – zručnosti, ktoré neskôr využil pri tvorbe monumentálnych fresiek a panelových obrazov.

      Od Vplyvov k Jedinečnému Štýlu

      Fráň Angelico nepracoval v izolácii; jeho umenie bolo ovplyvnené prúdmi florentského maliarstva tej doby. Elegantná linearita a dekoratívne vzory Lorenza Monaca, významného maliara éry, sú zreteľné v jeho skorých dielach. No Fráň Angelico nebol len imitátorom. Začal syntetizovať tieto vplyvy s novým naturalizmom, pravdepodobne inšpirovaný prelomovými freskami Masaccia. Kým Masaccio revolucionalizoval maliarstvo dramatickým použitím perspektívy a realistickým zobrazením ľudskej formy, Fráň Angelico zvolil inú cestu. Perspektívu nepoužíval pre ňu samú o sebe, ale ako prostriedok na vytvorenie pohlcujúcejšieho duchovného zážitku. Jeho postavy, hoci pôvabné a často idealizované, vnášajú do obrazov tichú dôstojnosť a emocionálnu rezonanciu, ktorá presahuje len reprezentáciu. Najdôležitejšie je, že jeho umenie bolo neoddeliteľne spojené s vierou; považoval maliarstvo nielen za povolanie, ale aj za modlitbu – spôsob, ako kontemplovať božské a sprístupniť ho ostatným. Toto hlboko zakorenené presvedčenie vnášalo do každého ňho ťahu úctu a viernosť.

      Fresky San Marca: Majstrovské Dielo Viery a Farieb

      Fráň Angelicovými najvýznamnejšími dielami sú bezpochyby fresky vo florentskom klštore San Marco. Tieto diela, objednané dominikánskym konventom, vyžarujú pokojnú jednoduchosť a emocionálnu hĺbku, ktoré sa v renesančnom umení len málokedy stretávajú. Každá scéna – od Zvestovania k Ukrižovaniu – je prepojená s pocitom tichej kontemplácie, pozývajúcou divákov do osobného stretnutia so svätým príbehom. Fresky v San Marke nie sú len umeleckým majstrovským dielom, ale aj duchovným prostredím, ktoré povzbudzuje k modlitbe a rozjímaniu. Okrem San Marca sa jeho *Peruzská oltárna tabuľa* ukazuje ako ďalší významný prínos, najmä vďaka svojmu jemnému zobrazeniu Zvestovania. Motív Zvestovania sa opakuje v mnohých verziách počas celého jeho tvorivého obdobia, pričom každá je vykreslená s éterickou krásou a symbolickou bohatosťou. Diela ako *Svätý Ján Krstiteľ rozdáva almužnu* demonštrujú jeho zručnosť v kompozičnom rozprávaní a schopnosť vyjadriť ľudské emócie s citlivosťou a gráciou. Jeho paleta sa vyznačuje jasnými, čistými farbami – modrou, zlatou a červenou – ktoré zdajú sa žiarivé zvnútra, vytvárajúc atmosféru nadprirodzenej žiary.

      Dedičstvo a Trvalý Vplyv

      Fráň Angelico stojí ako kľúčová postava v rannej renesancii, stelesňuje fúziu náboženskej oddanosti a umeleckej inovácie. Nebol len maliarom; bol duchovným vizionárom, ktorý preložil svoju vieru do vizuálnej formy. Jeho dielo odráža humanistické ideály doby, zdôrazňujúc ľudskú dôstojnosť a potenciál duchovného kontemplovania. Giorgio Vasari, slávny umelecký historik, ho v *Životopise umelcov* chválil a vyhlásil, že žiadna chvála nedokáže plne zachytiť krásu jeho tvorby. Toto uznanie upevnilo jeho miesto v kanóne západného umenia. Jeho vplyv sa rozsiahol ďaleko za jeho vlastnú dobu, inšpirujúc generácie umelcov svojím oddaným štýlom a majstrovským používaním farieb. V roku 1982 ho pápež Ján Pavol II. oficiálne uznal za svätého tým, že ho blahoslavený – dôkaz hlbokého duchovného dopadu jeho života a diela. Dnes jeho umenie naďalej rezonuje s divákmi po celom svete, ponúkajúc nadčasové posolstvo viery, nádeje a krásy.

      Kde Zažiť Jeho Umelctvo

      • Museo di San Marco, Florencia: Toto múzeum uchováva najväčšiu a najvýznamnejšiu zbierku diel Fráňho Angelica, vrátane úchvatných fresiek z kláštora.
      • Ľudovítov múzeum (Paríž): V rozsiahlej zbierke Ľudovíta sa nachádza niekoľko dôležitých obrazov od Fráňho Angelica.
      • Národná galéria (Londýn): Národná galéria sa môže pochváliť výberom jeho diel, ponúkajúcim návštevníkom pohľad na jeho umeleckú genialitu.
      • Santa Maria sopra Minerva, Rím: Tento kostol obsahuje fresky od Fráňho Angelica a je miestom, kde bol oficiálne blahoslavený.
      • Početné ďalšie múzeá po celom svete vystavujú príklady jeho umenia, čo umožňuje širšiu apreciáciu jeho trvalého dedičstva.
      Fra Angelico

      Fra Angelico

      1395 - 1455 , Taliansko

      Rýchle fakty

      • Dátum Narodenia: kolem 1395
      • Miesto Narodenia: Rupesana, Taliansko
      • Národnosť: Talian
      • Ovplyvnené Štýly: ['Raná renesancia']
      • Ovplyvnení Umelci:
        • Lorenzo Monaco
        • Masaccio
      • Plné Meno: Fra Angelico
      • Umelecký Štýl: Raná renesancia
      • Významné Diela:
        • Fresky v San Marco
        • Perugia oltár
        • Zvestovanie
      © TopImpressionists.com — Všetky práva vyhradené  ·  100% Ručne maľované · Garantovaná spokojnosť · Bezplatné celosvetové doručenie
      VISA MASTERCARD