Ateljé — Fri frakt i hela världen — Leverans 2–6 veckor
      Visa i rummet Se i AR Köp handmålat konstverk Byt till digital bildförsäljning Skicka
      Detaljer Studentguide för konstverk Lägg till i favoriter Ladda ner Liknande objekt Röntgen Bildspel Besökstatistik

      Den egyptiska templet

      Ett monumentalt drömprojekt av sten skulpterat av Ferdinand Cheval – En unik arkitektonisk prestation inspirerad av egyptiska mytologier och symbolik.

      Upptäck Ferdinand Cheval (1836-1924), den franska brevbäraren som byggde Le Palais Idéal, ett fantastiskt exempel på naiv arkitektur. Utforska hans drömlika palats – ett unikt monument med gotik, Art Nouveau och bysantinsk stil.

      Giclée / Konsttryck

      Giclée- eller canvasprint av museumskvalitet med snabb produktion och flexibla ytbehandlingsalternativ. ( Köp handmålat konstverk Byt till digital bildförsäljning)

      Corner sample of the P118B picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118B Skr10
      Corner sample of the P118H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118H Skr10
      Corner sample of the P118W picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P118W Skr10
      Corner sample of the P438Z picture frame: formgjuten polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
      P438Z Skr10
      Corner sample of the P508JH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508JH Skr12
      Corner sample of the P508YH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P508YH Skr12
      Corner sample of the P805H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805H Skr10
      Corner sample of the P805Z picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
      P805Z Skr10
      Corner sample of the P919BZ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919BZ Skr10
      Corner sample of the P919G picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919G Skr10
      Corner sample of the P919XJ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
      P919XJ Skr10
      Corner sample of the P959ZH picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
      P959ZH Skr10
      Corner sample of the P968JZ picture frame: formgjuten polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
      P968JZ Skr12
      Corner sample of the W106C picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
      W106C Skr8
      Corner sample of the W218G picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218G Skr10
      Corner sample of the W218JH picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218JH Skr8
      Corner sample of the W218Y picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
      W218Y Skr10
      Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
      W307PJ Skr10
      Corner sample of the W316G picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316G Skr10
      Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316PJ Skr8
      Corner sample of the W316Y picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
      W316Y Skr10
      Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
      W398PJ Skr8
      Corner sample of the W4111J picture frame: massivt trä, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
      W4111J Skr10
      Corner sample of the W500HY picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500HY Skr15
      Corner sample of the W500JH picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
      W500JH Skr15
      Corner sample of the W692G picture frame: massivt trä, 8 cm wide and 4 cm thick
      W692G Skr12
      Corner sample of the W849H picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
      W849H Skr8
      Corner sample of the W940BG picture frame: massivt trä, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
      W940BG Skr15
      Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3.5 cm thick
      W953PJ Skr8

      Standardstorlek
      anpassad
      CM
      INCH

      Välj bland våra förinställda storlekar som motsvarar konstverkets ursprungliga proportioner.

      bredd
      höjd

      Ange den bredd och höjd du behöver, för att passa din ram eller din vägg. Ett tryck kan endast beskäras, aldrig göras större än bilden, vilket innebär att ett format med en annan formform leder till att en del av bilden går förlorad. Vi skickar en digital mockup för godkännande innan vi trycker något. Bilden som visas på denna sida visar inte den faktiska beskärningen — det är endast mockuppen som gör det.

      Leverans över hela världen () på 2 veckor istället för standard 4/5 veckor. (24 oktober)

      Fri expressfrakt över hela världen
      Högkvalitativ linnecanvas
      Fullständig fraktförsäkring
      Garantier för återbetalning av tullavgifter
      Garantier för exakt färgåtergivning
      100 dagars returrätt vid fabrikationsfel
      100% pengarna tillbaka-garanti
      Mängdrabatt erbjuds

      Totalt pris

      Skr 684

      Den egyptiska templet

      Giclée / Konsttryck

      Reproduktionsstorlek

      -

      Totalpris

      Skr 684

      Snabbfakta

      • Notable elements or techniques: Detaljerade snäckor
      • Year: 1912
      • Artist: Ferdinand Cheval
      • Influences: Egyptisk konst
      • Medium: Sten

      En Fantastisk Vision Förvandrad till Sten

      Ferdinand Cheval är ett namn som förknippas med okuvlig dedikation och kraften i individuell vision – en av Frankrikes mest fascinerande konstnärliga figurer. Han föddes 1836 i den lilla byn Charmes-sur-l'Herbasse och följde initialt ett konventionellt liv – det av en lantpostman. Trots denna enkla yttre låg dock en grenlös fantasi och en extraordinär beslutsamhet som skulle slutligen manifestera sig i ett av världens mest märkliga arkitektoniska verk: Le Palais Idéal (Det Ideala Palatset). Cheval var ingen formellt utbildad konstnär eller arkitekt; hans resa föddes inte från akademisk studie utan från en djupt personlig och förvånansvärt rörelseförändrande dröm, kopplad till åratal av ensamarbete.

      Ursprunget till Visionen

      Historien om Le Palais Idéal är oskiljaktigt länkad till ett avgörande ögonblick i Chevals liv. Året 1879 snubblade han över en ovanligt formad sten på sin postrutt. Detta verkade vara en banal fynd, men det skulle komma att bli katalysatorn för hans konstnärliga resa och skapa grunden för ett projekt som skulle förändra arkitekturens historia för alltid. Efter år av isolering och självständighet började Cheval att omvandla sina drömmar till verklighet – en uppgift som möttes av både skepticism och förtjusning från hela konstvärlden.

      Stilens Fantastiska Kontrast

      Chevals stil kan beskrivas som fantastisk surrealism – ett medvetet avståndstagande från akademiska konventioner i syfte att skapa en estetiskt rikt utsöndrad känsla för det subjektiva. Han avböjde detaljerade ritningar och arkitektoniska teorier, utan istället att förlita sig på intuition och improvisation vägledd av sina sömnlösa nätter. Detta ledde till ett verk som bryter mot alla regler och erbjuder en unik perspektiv på hur konst kan förmedla komplexa idéer och känslor. Palatset är inte bara byggt efter ett specifikt arkitektoniskt schema utan också efter en djupgående psykologisk resa – en resa där Cheval försökte fånga essensen av sina drömmar och fantasier i sten. Detta skapade ett verk som var både innovativt och provocerande för sin tid och fortsätter att inspirera förtjusning och fascination hos konsthistoriker och entusiaster världen över.

      Teknikens Precisionskonst

      Cheval använde ingen traditionell byggteknik utan istället utvecklade en egen metod där han låg ner timmar på dagar för att skapa ett verk som var både tekniskt imponerande och estetiskt tilltalande. Han arbetade nära 30 ton sten själv, ofta assisterad av några få personer, vilket krävde enorm fysisk styrka och uthållighet samt en okuvlig kärlek till sitt arbete. För att skapa sina fantastiska strukturer använde han olika tekniker – från grundläggande stenhuggeri till komplex dekorativa detaljer som gjordes för hand med hjälp av verktyg och tekniker som var långt före sin tid. Detta skapade ett verk som är både imponerande och känslomässigt laddat, där varje sten placerades noggrant och varje detalj utfördes med största precision och omsorg. Resultatet blev ett monument över mänsklig kreativitet och förmåga att omvandla drömmar till verklighet – ett verk som kommer att leva vidare genom århundradena och fortsätta att inspirera konstnärer och arkitekter framöver.

      Historisk Kontext: Ett Utmaning till Konstens Normer

      Le Palais Idéal byggdes under Belle Époque, en period präglad av konstnärlig experimentering och fascination för symbolik. De dominerande estetiska rörelserna vid tiden var Impressionism och Naturalism, vilket betonade observation och fångandet av flyktiga ögonblick i tiden. Cheval satte aktivt emot dessa trender genom att hävda att konst ska överträda bara representation och nå ut till djupare psykologiska områden – en idé som möttes av både kritik och förtjusning från hela konstvärlden. Hans vågade projekt provocerade betydande debatt under sin tid och väckte uppmärksamhet från kritiker som ansåg det absurt och löjligt – ändå fortsätter det att inspirera förtjusning och admiration för sin egen självkänsla och konstnärliga idealism. Detta verk är ett exempel på hur konst kan vara både provocerande och inspirerande samtidigt och kommer alltid att komma ihåg som ett monument över mänsklig kreativitet och förmåga till självständigt arbete.

      Frågor och svar

      Vilken fas i Ferdinand Chevals karriär motsvarar årtalet 1912 för "Den egyptiska templet"?

      Med tanke på sitt datum från 1912, tillhör "Den egyptiska templet" Ferdinand Chevals Mature Period.

      Förvaras "Den egyptiska templet" i skaparens hemland?

      Ja – konstverket förvaras i konstnärens hemland. Ferdinand Cheval föddes i Frankrike, och originalet av "Den egyptiska templet" finns på ett museum i Frankrike.

      Hur gammal var Ferdinand Cheval när hen skapade "Den egyptiska templet"?

      När "Den egyptiska templet" skapades år 1912, var Ferdinand Cheval – född 1836 – 76 år gammal.


      Om konstnären

      En dröm i sten: Ferdinand Chevals liv och arv

      Ferdinand Cheval, ett namn synonymt med orubblig hängivenhet och kraften i en individuell vision, förblir en av Frankrikes mest fängslande konstnärliga gestalter. Han föddes 1836 i den lilla byn Charmes-sur-l'Herbasse, och hans liv följde till en början en konventionell stig – som en lantlig brevbärare. Men under denna vardagliga yta dolde sig en gränslös fantasi och en extraordinär beslutsamhet som slutligen skulle manifesteras i ett av världens mest anmärkningsvärda arkitektoniska bedrifter: Le Palais Idéal (Det ideala palatset). Cheval var ingen formellt utbildad konstnär eller arkitekt; hans resa föddes inte ur akademiska studier, utan ur en djupt personlig och rörande dröm, parat med år av ensamt arbete.

      Visionens födelse

      Berättelsen om Le Palais Idéal är oskiljaktigt knuten till ett avgörande ögonblick i Chevals liv. År 1879, under sin postrutt, snubblade han över en ovanligt formad sten. Denna till synes obetydliga händelse väckte ett levande minne av en dröm han haft femton år tidigare – en dröm fylld av fantastiska strukturer och intrikata mönster. Besatt av detta minne, och inspirerad av själva stenens särpräglade skönhet, gav sig Cheval in i ett monumentalt företag. Han började samla stenar under sina dagliga rundor; först bar han dem i sina fickor, sedan gick han över till korgar och använde slutligen en skottkärra för att transportera sin växande samling. Detta var inte bara byggnation; det var en hängiven handling, driven av en önskan att förverkliga den eteriska värld han hade skådat i sin sömn.

      Trettiotre år av ensamt arbete

      I trettiotre år vigde Ferdinand Cheval hela sitt väsen åt att bygga Le Palais Idéal. Han arbetade outtröttligt efter att ha fullgjort sina postala plikter, och ofta arbetade han sent in på natten i skenet från en oljelampa. Palatset är en hisnande fusion av arkitektoniska stilar – gotik, Art Nouveau och bysantinsk stil, samt element som påminner om hinduiska tempel och det forntida Egypten, vävs samman i ett unikt personligt uttryck. Det är inte uppfört efter stora ritningar eller exakta mått, utan snarare genom intuition och en obeveklig strävan efter sin inre vision. Strukturen pryds av intrikata sniderier, skulpturer som föreställer djur och mytologiska varelser, grottor, fontäner och ett komplext nätverk av torn och spiror. Palatset är även utsmyckat med inskriptioner som speglar Chevals filosofiska funderingar och personliga historia.

      Ett vittnesbörd om naiv konst och ett bestående inflytande

      Le Palais Idéal står som ett främsta exempel på art brut eller naivistisk arkitektur – skapelser födda utanför etablerade konstnärliga konventioner, drivna av ren fantasi och rå emotion. Chevals verk trotsade kategorisering; det var inte påverkat av rådande arkitektoniska trender utan framsprang direkt ur hans undermedvetna. Hans palats fångade både konstnärer och intellektuella, särskilt under surrealismens era under 1900-talet. Gestalter som André Breton erkände i Chevals skapelse ett kraftfullt uttryck för det omedvetna sinnet och ett avvisande av rationella begränsningar. Idag är Le Palais Idéal bevarat som ett nationellt monument i Frankrike och lockar besökare från hela världen som kommer för att förundras över dess enastående skönhet och den extraordinära berättelsen bakom det.

      Bortom palatset: Ett arv av inspiration

      Även om Le Palais Idéal förblir hans mest hyllade prestation, sträckte sig Ferdinand Chevals konstnärliga strävanden bortom denna monumentala struktur. Han skapade även målningar, om än mindre kända, som ekar av de teman och mystiska kvaliteter som finns i hans arkitektoniska mästerverk. Hans arbete fungerar som en kraftfull påminnelse om att kreativitet inte känner några gränser och att extraordinär skönhet kan uppstå ur de mest oväntade källor. byggde inte bara ett palats; han konstruerade en värld – ett bevis på drömmens kraft, uthållighet och den mänskliga andens beständighet. Hans historia fortsätter att inspirera konstnärer, arkitekter och drömmare, och bevisar att även en ödmjuk brevbärare kan lämna ett outplånligt avtryck i konsthistoriens landskap.

      Ferdinand Cheval

      Ferdinand Cheval

      1836 - 1924 , Frankrike

      Snabbfakta

      • Artistic Movement Or Style: Naiv arkitektur
      • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
        • Surrealister
        • Naiva konstnärer
      • Date Of Birth: 1836
      • Date Of Death: 1924
      • Full Name: Ferdinand Cheval
      • Nationality: Fransk
      • Notable Artworks:
        • Le Palais idéal
        • Drömmens grotta
      • Place Of Birth: Charmes-sur-l'Herbasse, Frankrike
      Utforska konstverk sorterade efter tema, stil och egenskaper.
      © TopImpressionists.com — Alla rättigheter förbehållna  ·  100% handmålad · Nöjdhetsgaranti · Fri frakt i hela världen
      VISA MASTERCARD